Şimdi Ara

ABD, Türkiye'ye F-35 satışını durdurmak için ilk resmi adımı attı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
178
Cevap
1
Favori
10.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-005109EE3

ne alaka arap
    tatmin olmadın mı

Alıntıları Göster
    arap ne alaka? kafa gitmiş senin ne içiyorsan bizede söyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: orientem

"Ya arkadaş uçağı kim almış? Modernize ettirdin tamam ama yenisi eklemedin ki."

Ben yenisinin eklenmesi gerektiğini söylüyorum zaten. F-35 almayı eleştiren ben miyim?

Alıntıları Göster
    Ben başından beri eleştiriyorum. Sonuç ortada. Şimdiye kadar kaç tane teslim etmeleri gerekirdi ama verilecek olan 2 tane. 100 tane sipariş kaç yılda tamamlayacak 10-20 yıl?
    Bak tek şunun cevabını ver yeter bu ülke ne zaman silah alacak olsa tüm dünyayı gezer gider amerikan malını alır sonra burada nato falan derler.
    Acil ihtiyacın varsa rusyadan bile alırsın. Zaten nato mu kaldı 1990'da amacını tamamlamış bir örgüt. Başındaki abd bize dost değil. Defalarca dost olmadıklarını gösterdiler bunların vereceği uçaktan ne hayır gelir?

• xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 14 Şubat 2023; 0:17:19 >
  • Ulan parasini verdigimiz seyi nasil vermiyolar bize? Uluslararasi bi yaptirim vs olmali.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarim bir an once baslar da siz din fanatikleri birbirinizi toptan girtlaklarsiniz. Kurtuluruz din din diye milletin kafasini kesen guruhtan. Tarih boyunca hicbirinizden bir hayir gelmemis dunyaya. Napoleon cok guzel soylemis ; "Din, fakirlerin zenginleri oldurmesini onlemek icin vardir."
  • quote:

Orijinalden alıntı: Civitas Terrana

Siyaset İslâmcı before: Ameriga bizim düşmanımız, arkamızdan her türlü dolabı çeviriyor, terör örgütlerini besliyor. Amerika’yla alışverişi bırakıp yerli ve milli üretime geçicez.

Siyasal İslamcı after: Ameriga bize uçak satmamakla ne yapmak nereye varmak istemektedir??? Ey amerika sana akın akın dolar saçıyoruz gene de yaranamıyoruz. Nolur bize uçak sat nolurrr sensiz halimiz nice olur
    Politics Islamist before: Ameriga is our enemy, turning all kinds of cabinets behind us, feeding terrorist organizations. We leave shopping with America and pass national and national production.

Political Islamist after: Ameriga wants to get us what to do with not selling planes ??? O amerika flock to you, we spread the dollar, yet we can not. Nolur will be nice to us without you buying a plane

Google translate Ile daha komik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaş ben bu işi bir türlü çözemedim ?

abd. bize bunları sürekli yapıyor o nedenle dost olduğu söylenemez
    buraya kadar tamam da ,sanki ruslar bizim can dostumuz mu, onlara her şeyimizi teslim edeceğiz (güveneceğiz)
    üstelik şuan tüm sistemlerimiz abd. ve nato ile uyumlu ,ha deyince nasıl çok farklı bir sisteme geçeceğiz ?
    her şeyden ötesi kaç kişi rusça biliyor ?

yani bir kötüyü bırakıp ,diğerine mi sarılalım (rusya dan alalım diyenlere soruyorum)
    abd. kızdığında özgürlük getiriyor (ırak gibi) ,ruslar kızdığında tepene binip yerleşiyor
    seç beğen al

üstelik hiçbir ülke kodları paylaşmadığı için yıllardır alım yapamadık (f35 kodlarını da vermeyecekmiş)
    yani adamlar istediği an senin elindeki son teknoloji silahı ,oyuncak durumuna sokabilecek
  • karşılık vereceğiz

sonuç: ABD kınıyoruz.

• çok pis kınarız Amerika ayağını denk alsın. Dünyada 2 Türk kalsa bir araya gelip gene kınar.

• quote:

Orijinalden alıntı: researcher12

at yalanı , kaç tane ,hangi uçağın olursa olsun hiçbir fark yaratmaz...

Alıntıları Göster
    Yalan derken? Biraz açabilir misin?
  • Bu arada şunu belirtmek gerekir ki; ben dahil forumdaki hiç kimse %99 ihtimalle pilot değil. Ama burdaki tartışmalarımız hepimizin ülkeyi sevdiği için farklı argüman ve fikirlerle dolu.Buda gayet normal. Bu zamana kadar SS için yaptığım yorumlar hobi olarak araştırmaya dayalı olduğu için başka platformlarda da -çok azında- hatalı yorumum oldu. Yine de bu anlamda nesnel olduğunu düşündüğüm fikirlerimi paylaşmaktan bilgi açısından faydalı buluyorum.Fakat bazılarının yorumlar cidden fütursuz ve mantıktan uzak.

SU-57 meselesine gelince. Arkadaşlar dünyada sahada görev alan 5. nesil uçak projesini ilk Amerika yaptı: F-22. Bundan çıkan deneyimler "F-22'ye nazaran" maliyet, harp doktirini ve kullanım prensibi açısından F-35'ı çıkardı. Bu proje Türkiye için henüz şu andaki iktidar olmadan evvel "dünyada da(Rus-Çin- Fransa)" 5. nesil bir örneği ve "TAM ANLAMIYLA ÖNCÜL VE DUYURULMUŞ PROJELERİ OLMADIĞI" için 1999-2001 yılları arasında ileri görüşlülükle seçilmiştir.Yani Türkiye bu işe sıcak baktığında ve girdiğinde dünyada henüz Amerika dışında 5. nesil saha görevi yapabilecek uçak yoktu. Yabancı her uçak gibi ne yazık ki ister beğenin ister beğenmeyin yazılımsal ve harp silahları uyum-kullanım sorunları yaşayacaktır.

Bazı arkadaşlar SU-35 ve Eurofigter uçaklarını önermişlir. Bu uçaklar günümüzde çok ileri ve çok üstün uçaklar olduklarını kimse yadsıyamaz. Ama bu uçaklar 4.5 nesil uçaklar. Türkiye geleceğeni artık 5. nesil Uçaklarda aramalı ve arıyorda. Bunun sonucu olarakta F-35 karşımıza çıkıyor.

Bakınız Ruslar uçak teknolojilerinde çok ilerde. Çok güçlü bir altyapıları var. SU-57 'de bu ulusun 5. nesil uçağı. Onlarda güçlü aksan, sistem ve elektronik altyapı ile donatılmış.Daha sadece protatip üretti diyoruz. Rusya ilk siparişi zaten 12+ adet. Bu bu işin maliyetini hiç hesaba katmıyoruz. Koskaca F35 projesinde kaç teni üretildi an itibari ile. Sanıyorum ki 50 adedi geçmemiştir. Uçak üretmek , harp sahasına sürmek kolay değil, para ve yüksek teknoloji ister.Rusya'da dünyanın en zengin ülkesi değil. Ama teknolojik altyapısı var. F-35'i Saha tecrübesi olarak birtek İsrail denedi ve oldukça da memnun kaldı. Ama öte yandan SU-57'de Suriye topraklarına getirildi her ihtimale karşı.Yani bu şu demek; benim uçağım savaşa hazır!

Tabii Rusya ve Amerika diyoruz ama Çin'de üretti. Ama bir ABD gibi reklam yapmadı veya yapamadı. Şu anda 5. nesil pratik olarak sadece 3 ülke üretebiliyor. Devam eden projelerde bu üç ülke dışında hatırlayabildiğim Türk-İngiliz TFX var, Güney Kore, Almanya,Hindistan var. Yakın zamanda diğer ülkelerde başlayacaktır.

Ülkece "şu anda" F-35 olarak sorunumuz ambargo, yazılım ve harp silahları uyum-kullanımdır. F-35 bir çok ülkenin katılımı ile geliştirildiğinden bir çok uçak gibi elbette sorunla karşılaştı, bunlar medyanın diline aptalca dolandı.Siz Rusya veya Çin'in sıfır sorunla mı 5. nesil ürettiğini düşünüyorsunuz. Halbuki tek motorlu itiş sistemleri ile taşıyabileceği harp silah yükü çift motorlu muadillerinden az değil,neredeyse aynı ve muadillerinden hiçte az kalır yanı olmayan kullanım maksadı açısından (her görevi yerine getirebilir ama hususiyetle hava-satıh görevleri) üstün elektronik altyapısı ve daha sayamayacağım bir çok özellikleri ile çok üst boyut bir uçak. Siz yazılım ve harp silahları uyum-kullanımda sıkıntı yaşacağımızı haklı olarak düşünebilirsiniz ama bu uçak bir harp durumunda Amerika ya da İsrail'e karşı BİR İHTİMAL hiç kullanılamasa bile (buda ayrı bir tartışma konusu-hiç girmiyorum)komşuda olsa düşman olmadığın-dostta olmadığın İran,Suriye,Rusya, Suudi Arabistan,Balkanlardaki bazı ülkelere,Kıbrıs ve Akdeniz havzasında kullanılacak. Bunu sakın göz ardı etmeyin. F-35 Karşılık veririz demek sadece kınama ile kalınacaksa işimiz çok kötü. Ama bölgedeki gücümüzü sürdürmek adına -sanmıyorum ama-bir ambargo yersek F35'te, SU-57'lere ÇOK CESARETLİ ve BÜYÜK BİR STRATEJİ ve ALTYAPI ile bir şekilde yönelmek ülke bekaası açısından (TF-X'i yapana kadar)faydalı olacaktır. (Yazım yanlışları için kusura bakmayın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavizamanda -- 28 Mayıs 2018; 14:14:36 >

• Herkesin ya F35 almayalım yok işte Su57 alalım demesine yarılıyorum ciddiyim. Arkadaşlar f35 uçağı değil PROJESİ türkiye bir ton para ödedi sadece bu projede var olabilmek için. Bunun dışında TR her uçak için de para ödedi. 12 uçak alınacak şu an. ABD istediği kadar dirensin ama olay tamamiyle şu TR'de bulunan Amerikan üslerinin ve diğer avantajlarının teminatı o uçaklar. O uçaklar olmasaydı şuana kadar daha çok tartışma olurdu. Diyorsunuz ya İncirlik niye kapatılmıyor diye al işte ilk neden bu uçaklar. İsrail kendi üretti bu f35'leri ve projede adı dahi geçmiyor. Sadece 3. Seviye güvenlik ortağı. TR 2.seviye ortak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • TR anlaştı ve bir sözleşme var. ABD aptal değil tabii ki o uçaklar verilecek. TR'nin şuan sadece rest çekmesi lazım. Ulan uçak mı yok diye başka. Zaten TR eurofighter falan almış olsaydı çoktan baya kâr etmiştik. Ama bu uçaklar için diplomatik savaş yapması lazım TR'nin acilen. Bunda da başarılı bir ülkeyiz inşallah o uçaklar gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: saiyajin61

verme su 57 aliriz sonra tfx le yola devam.OK #DEVAM
    ABD, Türkiye'ye uçak satışına izin vermez; çünkü eğer izin verirse Türkiye'nin eli pkk ve pyd ile mücadelesinde daha güçlü olur
  • biz uçakları çok sık kullanıyoruz. rus veya çin uçakları bizim kullanımımıza uygun olmaz bu açıdan. onlar kendileri kullanabilir nasıl olsa kendileri üretiyorlar.

ekstra olarak avrupadan uçak alabiliyorsak veya ortak üretebiliyorsak bunu da yapmalıyız ancak F35'den kolayca vazgeçmeyip hakkımızı sonuna kadar almalıyız diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoreXXX

sen önce soruya cevap ver tabi kapasiten yeterse.
    kim yerli bişey yapmaya çalışmış. bi tek bu hükümet. bunu ya görüp sırf siyaset yapmak için görmezden geliyorsun. yada gerçekden körsün.
    bir arkadaşım bana türkiyenin en işssiz ve boş beyinleri bu forumda demişti. haksızlık ediyorsun demiştim. ben ona haksızlık etmişim.
    aziz nesin boşa söylememiş

Alıntıları Göster
    Tamam ergenciğim sen haklısın.

• quote:

Orijinalden alıntı: WB

25 milyar dolara ucak fabrikasi neden kurulmuyor diyen mesaj da en cok begeniyi aliyor, milli ucak projesiyle dalga gecen mesaj da, trajikomiksiniz
    Milli uçak projesi mi var? :D Oradaki arkadaşın eleştirdiği bu yalan zaten. bir proje yok. Milli uçak hem ne anlama geliyor? Çok politik bir iddia. Uçak şirketin var mı yok mu? Üretim yapmasın öyle dursun. As tabelasını burası uçak üretim fabrikasıdır diye. ama hiçbir şey yapmasınlar yeter ki olsun. Aynen diyanete 6 milyar TL verdikleri gibi her yıl bir kaç milyar TL versinler bu kuruma. Yapıyorlar mı? Hayır. Sadece yalan söylüyorlar. Yerli araba diyorlar bunlara oy veren koyunlar demiyor ki nerde plan proje. Hangi binada faaliyetler başlıyor. gidip tabelayı görelim. Ya da uçak üretiyoruz diyorlar nerde yürüyor bu çalışmalar diyen bir kişi yok. Tabelasını asın gerisi gelir. Ama yapmazlar. Olmaz. Türkiye hiçbir şey üretemez. bir iğne bile üretemez. Türkiye satın alır. Bütün bir ülke müşteri olmaya çok alışık. Satıcı üretici olmak imkansız. Üretici sandığın firmalarımız bile bütün kilit teknolojileri dışardan patent bedeli ödeyerek alıyor. yüksek teknoloji patenti yok çünkü Türkiye'nin elinde.

Ben sadece çözümü söyleyeyim. Diyanet'i kapat. Üstüne Saray'ı da sat gitsin. Ankara'nın elindeki lüks araçların yarısını çıkar elden. Türkiye 5 yıl içinde ayağa kalkar. Milyarlarca TL akıyor. tüketime akıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: marmaradishastası

Herkesin ya F35 almayalım yok işte Su57 alalım demesine yarılıyorum ciddiyim. Arkadaşlar f35 uçağı değil PROJESİ türkiye bir ton para ödedi sadece bu projede var olabilmek için. Bunun dışında TR her uçak için de para ödedi. 12 uçak alınacak şu an. ABD istediği kadar dirensin ama olay tamamiyle şu TR'de bulunan Amerikan üslerinin ve diğer avantajlarının teminatı o uçaklar. O uçaklar olmasaydı şuana kadar daha çok tartışma olurdu. Diyorsunuz ya İncirlik niye kapatılmıyor diye al işte ilk neden bu uçaklar. İsrail kendi üretti bu f35'leri ve projede adı dahi geçmiyor. Sadece 3. Seviye güvenlik ortağı. TR 2.seviye ortak.
    Öyle mi? O zaman israile neden bir sürü uçak teslim edildi. 2 kere operasyonda kullanmışlar. Türkiye alamadı alsa bile 2 tane gelecek. Nasıl üst seviye ortaklık bu?
    Abd üslerinin teminatı uçak falan değil nato üsleri onlar. Abd çoktan alternatiflerini inşaa etti bile.

• İyide diyanet ı niye kapatiyon sen Müslüman deyilmisin.ergen

• Vanished Man V kullanıcısına yanıt
    İncirlik NATO üssü olarak geçmiyor. İncirlik Türk toprağı olarak bir Amerikan üssü diye geçiyor. Hatta ABD üsleri arasında Amerikanın kendi toprağı sağılmayan az sayısa üslerinden bir tanesi. NATO üssü olarak sayılmıyor herkes öyle sanıyor almanlar geldi konuşlandı diye ama öyle değil.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.