Şimdi Ara

ABD'li gazeteden Türkiye'de kriz yorumu: 'Ekonomi konusunda cahil bir lider...' (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
7
Favori
2.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
277 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: YuliaN

sende büyük ihtimal bu yüzde %95 in içindesin kardeşim orantiya vurdunmu :) aptal akıllı muhabbeti iyice baydi hakkaten kendine hakaret etmeyi seven ve kendini bu millet içinde tanımlayan aptalın kralidir bence. Atatürk'çü geçinip onu türk milleti için dediklerini bilmeyip bu saçma akıma kapılan sivri zekalıları selamlıyorum :)
    Benim o %95 olmam veya olmamam bu degerin %95 oldugu gercegini degistirmez. Oyle gecindigim filan da yok zaten. Araturke saygili olmak yeterli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatında 1 milyon lirayı bir arada görmemiş ergen tayfası,

arjantin faizlerini % 45 e çıkardı ve hiç faydası olmadı, ülke battı.

abd ağzı, fetö ağzı ile goygoy yapmayın.

bu gün dolar % 6 düştü faiz mi arttırdık.

ergenlik karar verme değil öğrenme zamanlarıdır.

bilmediğiniz konularda sadece dinleyin.
  • ERG81 E kullanıcısına yanıt
    Hocam güzel yazıyorsunuz tebrik ederim.Bir önceki ve bu yprumunuzun üstüne söylenecek bir şey yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CSB yazmayan adam C kullanıcısına yanıt
    Trump çikip bütün avrupa birliği gey dese kim ne yapabilir. Almanyayi gectim bütün avrupaya dese bile ne yapacaklar

• quote:

Orijinalden alıntı: Morenno

Sende pek akıllı birine benzemiyon kardeş işin doğrusu

Alıntıları Göster
    Geri dönüş sana yakışır bu beklenir senden

• quote:

Orijinalden alıntı: TheWhiteGandalf

Faiz artırımıyla yatırım artmaz aksine yatırım azalır, yatırımcı yatırım yapmaktansa parayı bankada risksiz şekilde tutmayı seçer. Kredi çekmektense parayı elindeyi tutmayı tercih eder.
    Gene de yatırımcının parayı burada beklemesi kurun yükselişini önlemez mi yani dolaylı yoldan bu da ülkenin gelişmesini sağlayabilir (en azından bizimki gibi kurun astronomik arttığı yerlerde)

Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum pek bilgim yok bu konularda sadece mantık yürütmeye çalıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcqlock

Bu guzel degerlendirmenizi akp zamani icinde yapar misiniz

Alıntıları Göster
    Cumhuriyet tarafindan bir sürü olumsuz olay olmuş haa hep olumsuzda değilmiş bazi güzel şeylerde var. ayni şekilde akp tarafinda olumsuz seyler yokmu? bence cok evimde ailemle cok ama cok elestiriyorum hatta buralara yazdigim yorumlari görseler evde böyle değilsin şizofenmisin derler. ama neden? bizim toplumda genel olarak eleştirmekle, bi yerinden sallayarak faceden youtubedan gördukleri safsatalarla pata küte dalmak arasinda dengeyi kuramamis insanlar var. onlarin önünde ben gerceği eleştirirsem onlar yalanlarinida gercek sanarlar. her iyisine bi bahane her kötüsüne bi körük geziyolar. gelen gidenden birazda olsa fazlasini karsiladigi müddetce ben daha iyisini bulana kadar devam ederim.

ha sadece bu saydigim maddelerden ilerleyerek ayni konular üzerinden akp dersek? Eğitime kendi inancina göre eklediği şey kendileri ve kendilerine yakistitdiklari masallar değil İslamdır. eskiye gorede gelistiriyo gelistirmeye calisiyo bu sistemde elinden geldigince.

ucak helikopter fabrikasi kurmuyo cunku o is ilk fabrika kapandigi gün bitti gercekci olalim. Sen kendine disa bagimliligi kaldirmak icin ucak helikopter tank top vs üretirsin üretiyosunda ama ihrac edemezsin hangi taşı kaldırıp yerine oturacaksın?

Demiraglarla ördük konusuna zaten alinti öncesi yazdigim eleştride cevapta mevcut.

Öyle yada böyle sağlam reklamını yapıyor ülkemizin merak etmeyelim reklama başta çok şey verirsin kazanmadiklarini ödersin ama uzun vadede getirisi her daim çok daha fazlasi olur.

Hepsini geçelim ve diyelimki Tayyip berbat rezil bi adam ama bu devletin başında ve şu an buna yapacak bişiyiniz varmı? iç savaş desen imkansız denensede başladığı gibi biter bizim ülke buna elverişli değil. darbe desen zaten dogru bişi değil ama artık yapacak kimsede kalmadı. isyan desen kimsenin umrunda olmaz hatta burda deli gibi Tayyibin gitmesini savunanları sokakta göremezsin. ee dediginiz gibi kötü bi lider bile olsa şu an yapacak bişi yok ama yine boş kafaları böyle şeylerle dolduruyolar. bunlari bi kenara birakip birlik olup birlikte savas vermemiz gereken bi dönemken hala siyaset konusulmasi yazik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kılıncarslan -- 14 Ağustos 2018; 18:37:22 >
  • Kontrollü darbe söyleminden sonra kontrollü ekonomik darbe söyleminide çıkarttılar ya. Hayranım ben bunların hayal gücüne.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sukutuleyl -- 14 Ağustos 2018; 20:4:10 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kılıncarslan

tek tek yanitlayayim ucak fabrikasani acanda sensin tutunamayip kapatanda sensin o dönemin uçan tenekelerine devlet için büyük adim gibi bakarken şu an son teknoloji ile üretilen savunma sanayi teknolojilerine at gözlüğü takmanin alemi varmi?

Herkesin iflasına sürünmesine neden olan bankaları getirdiğiniz ve memleketi faizle sömürdünüz Allah a meydan okudunuz bundan böbürlenmenin alemi varmı?

Köylere egitim vermisler neden? köylerden şehire geri dönüşüm ve beyin göcü hiç olmamış niye gidilmis buraya? Malum masalları çocuklara öğretip tarihi istedikleri gibi beyinlere işlemek için. çünkü dinine daha kapali olan toplumlar hep kırsaldır dünya şatafatına daha az tanık olduklari için daha insan kalirlar.

Demiraglarla ördük sözüne çok gülüyorum bunun için bi google'a yazarmısın "neyi ördünüz" röportajını izleyelim. Sizin ördük dediğiniz o rayların tamamının 4 misli akp döneminde yapıldı. Cumhuriyet döneminin başından itibaren 80 yil boyunca yapilan yollarin toplamindanda yine cok daha fazlasi son yillarda akp yapti.

Senin dediklerine bide şunu ekleyeyim Sigorta diye çakallara iş sahası açan yine haksız kazançla milletin emeğini çalan ve kriz değerlendirme anlamıyla ortaya çıkmış bi sömürgeyide serbest piyasa anlaşmasıyla başı boş denetlemeden uzak bi şekilde her alansa basımıza bela ettiler.

daha çok yazarimda eller yoruluyo artik.

Alıntıları Göster
    Uçak fabrikasını kuran Atatürk, batının emriyle kapatan ise Menderes.. biraz tarih okuyun yaşadığınız ülkenin en azından siyasi tarihini öğrenin yoksa saksıdaki ottan ne farkınız kalır?

Bankaların kurulma amacı neydi? mesela Ziraat bankası köylüye çiftçiye destek oluyordu.. ama şimdi medya satın almak için yandaşa kredi verdiriyorlar:).. Banka kurmanın Allah'a karşı gelmek olduğunu söylüyorsun ama hırsızların peşinden koşarken Allah gözünde bir günah işlemediğine inanıyorsun.. bu da AKP dönemi müslümanlığı..

demirağlarla ördük tabi hemde hangi zamanda hangi imkanlarla.. üstelik hepsi hala sapsağlam.. akp döneminde yapılan demiryollarını görüyoruz.. utanmıyorlar..
  • Bu ülke uzun yıllar yüksek enflasyon ve TL nin değer kaybı ile yaşadı,bir şey olmaz dolar kuru yükselir,akabinde herşeyin fiyatı yükselir daha sonra maaş lar yükselir,yani kur artışı ile şişen balon enflasyon ile iner, bunun sonucunda faizler yükselir ekonomi bir şekilde yerine oturur.doviz kurunun yükselmesi ihracat ve turizm gelirlerini arttırır.ureticiye destek olur.ithalat azalır, tüketim azalir, borçlanma azalır.Tek sorun döviz kurundaki artışın kısa sürede olması, piyasaların buna adapte olması zaman alıyor.sonuc olarak bir süre sonra herşeyin fiyatı artacak.Eger enflasyon rakamları gerçek olarak aciklanirsa maaşlar da artacak,kiralar da artacak ve herşey rayına oturacak.bu süre zarfında sabırlı olup tüketimi kısmak da bize düşüyor.Bu arada kurun yüksek olması yabancı yatırımcıyı teşvik eder.halihazirda yatırım yapmış yabancı nin da parasını alıp geri götürmesini engeller.

• Bu ülke uzun yıllar yüksek enflasyon ve TL nin değer kaybı ile yaşadı,bir şey olmaz dolar kuru yükselir,akabinde herşeyin fiyatı yükselir daha sonra maaş lar yükselir,yani kur artışı ile şişen balon enflasyon ile iner, bunun sonucunda faizler yükselir ekonomi bir şekilde yerine oturur.doviz kurunun yükselmesi ihracat ve turizm gelirlerini arttırır.ureticiye destek olur.ithalat azalır, tüketim azalir, borçlanma azalır.Tek sorun döviz kurundaki artışın kısa sürede olması, piyasaların buna adapte olması zaman alıyor.sonuc olarak bir süre sonra herşeyin fiyatı artacak.Eger enflasyon rakamları gerçek olarak aciklanirsa maaşlar da artacak,kiralar da artacak ve herşey rayına oturacak.bu süre zarfında sabırlı olup tüketimi kısmak da bize düşüyor.Bu arada kurun yüksek olması yabancı yatırımcıyı teşvik eder.halihazirda yatırım yapmış yabancı nin da parasını alıp geri götürmesini engeller.

• quote:

Orijinalden alıntı: Pexo

Uçak fabrikasını kuran Atatürk, batının emriyle kapatan ise Menderes.. biraz tarih okuyun yaşadığınız ülkenin en azından siyasi tarihini öğrenin yoksa saksıdaki ottan ne farkınız kalır?

Bankaların kurulma amacı neydi? mesela Ziraat bankası köylüye çiftçiye destek oluyordu.. ama şimdi medya satın almak için yandaşa kredi verdiriyorlar:).. Banka kurmanın Allah'a karşı gelmek olduğunu söylüyorsun ama hırsızların peşinden koşarken Allah gözünde bir günah işlemediğine inanıyorsun.. bu da AKP dönemi müslümanlığı..

demirağlarla ördük tabi hemde hangi zamanda hangi imkanlarla.. üstelik hepsi hala sapsağlam.. akp döneminde yapılan demiryollarını görüyoruz.. utanmıyorlar..

Alıntıları Göster
    1.cisi saksidaki otu gectim o ota gübre olamayacak beyinlerin bu tarz konuşmaları bizi sadece eğlendiriyo.

2.cisi 1936da kurulup 1950de kapatılan fabrikanın kimin tarafından kapatıldığına googledan bakıp hemen arkasından yeni sekmeden buraya yorum yapmakta cehalet göstergesidir o fabrika ihracat yapamadigi ve yerli uretimde bile maliyet sınırını aştığı teknolojide ve lojistikde geride kaldığı hatta bakım ve sabitleme maliyeylerini bile karsilamadigi icin zekice bi kararla kapatilmistir.

3.sü Abd ve avrupa baskisi tanimadigi icin asilmis bi adama abd baskisindan korktumu diyosun bu ne çocuk komedisi tarzinda bi fikirdir cidden buna inaniyosan ve tc kimliğine sahip gerçek bi türksen geleceğimizden endişelenmeye başlarım.

4.sü burası islam ülkesidir ve ona düşmanlık eden köpeklerin söz hakki sadece sözde kalır hepte öyle kalacaktır. bu nedenle Allah ın haram kıldığı ve faizi lanetlediği bi pislik olan faizi; Çiftciye ona buna yedirmek üzere getiriyosun, bu essiz lider niye faize muhtac birakmis ciftcisini? bu ülke o çiftcilikte kullanilan gübreyi yeseydide faiz yemeseydi hiç başlamasaydı bu lanet.

5.si su akp hirsiz vs yorumlari artik merhaba nbr nasilsin gibi geliyo bana "yeni elestri yalanlarini bile üretemeyen balik hafizali aciz" konusmalar. anaokulunda cocuklar der ya sen patatessin o ona der sende domatessin falan öyle IQ su düşük bi muhabbet ve başka bisi bilmeyince sürekli ayni seyin tekrarı ama baydı.

6.sı bu adam calarak bunları yapıyosa bundan öncekiler hatta kamal bile emiyomuş devleti demekki. çunku çalarken ulke boyle gelisiyosa acaip fanteziler uygulamis olmaliki chp bu devlete cebinde borc kagitlarindan baska bisi olmadan geldiler bize:)

Haa böyle bi çalma şekli varsa bizi dünya ülkesi yapma yolunda bu kadar hizli ilerlerken bunu calarak yapoyosa. daha fazla çalsın daha cabuk süpergüç olalim...

• Bi ortamı germeyin durun da düşüşü takip edelim artık.

• kozmodov K kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam sorun yok, şöyle faiz artırmak dediğiniz gibi kısa vadede kuru düşürürken uzun vadede ülkeye zarar verir enflasyonu artırır, yatırımları, iş olanaklarını azaltır o yüzden kısa vadede bir çözüm tabi. Ülkenin ekonomisi de önemli mesela FED şuan faizi çok yüksek artırabiliyor hem doları amerikaya çekmek için, hem de avrupa yı zorlamak için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheWhiteGandalf -- 14 Ağustos 2018; 21:21:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheWhiteGandalf

Anladım hocam sorun yok, şöyle faiz artırmak dediğiniz gibi kısa vadede kuru düşürürken uzun vadede ülkeye zarar verir enflasyonu artırır, yatırımları, iş olanaklarını azaltır o yüzden kısa vadede bir çözüm tabi. Ülkenin ekonomisi de önemli mesela FED şuan faizi çok yüksek artırabiliyor hem doları amerikaya çekmek için, hem de avrupa yı zorlamak için.
    Cevabınız için teşekkürler hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Halisünasyon

Amariga bizi kiskaniyi.... Elin gavuru bile düsmanimiz bile bi kriz sarmalindan nasil cikacaz diye akil veriyor, bizim ki birak dolari molari ekonomimiz dimdik ayakta cok iyiyiz bunlar faiz lobisi diyor
    Yapma yaw elin gavuru bile bizi dusunup bize akil veriyor haaa

Yaw atalarimiz ne demis?

Tabiki atan olarak kabul ediyormusun orasi muamma

Ayidan post gavurdan dost olmaz

• Ulan adama bak ya bloomberg tv referans vermis.yaw bunun adı hainliktir.

Fox ile bloomberg

Ne yani 2 gun once avro 8 liraydi simdi 7.20 olmus. Size gore bir iki gunde 80 kurusluk ekonomide duzelme oldu yani oylemi.yarin 9 olursa yine ekonomide o derece bozulma olmuş oluyor.yaww guldurmeyin insani

Ulan adamlar pinpon topu gibi kurla oynuyorlar.sizde bunu ekonomiye bagliyorsunuz.gayet tabi anlamak istemiyorsunuz

Siz varya siz pireden sebep yorgani degil ana babanizi bile ateşte yakarsiniz

Yaw konulara bir bakiyomda adamlar zil takip gobek atacak

Birde bunlar bu vatanin musluman has evlatlari

• quote:

Orijinalden alıntı: kılıncarslan

Cumhuriyet tarafindan bir sürü olumsuz olay olmuş haa hep olumsuzda değilmiş bazi güzel şeylerde var. ayni şekilde akp tarafinda olumsuz seyler yokmu? bence cok evimde ailemle cok ama cok elestiriyorum hatta buralara yazdigim yorumlari görseler evde böyle değilsin şizofenmisin derler. ama neden? bizim toplumda genel olarak eleştirmekle, bi yerinden sallayarak faceden youtubedan gördukleri safsatalarla pata küte dalmak arasinda dengeyi kuramamis insanlar var. onlarin önünde ben gerceği eleştirirsem onlar yalanlarinida gercek sanarlar. her iyisine bi bahane her kötüsüne bi körük geziyolar. gelen gidenden birazda olsa fazlasini karsiladigi müddetce ben daha iyisini bulana kadar devam ederim.

ha sadece bu saydigim maddelerden ilerleyerek ayni konular üzerinden akp dersek? Eğitime kendi inancina göre eklediği şey kendileri ve kendilerine yakistitdiklari masallar değil İslamdır. eskiye gorede gelistiriyo gelistirmeye calisiyo bu sistemde elinden geldigince.

ucak helikopter fabrikasi kurmuyo cunku o is ilk fabrika kapandigi gün bitti gercekci olalim. Sen kendine disa bagimliligi kaldirmak icin ucak helikopter tank top vs üretirsin üretiyosunda ama ihrac edemezsin hangi taşı kaldırıp yerine oturacaksın?

Demiraglarla ördük konusuna zaten alinti öncesi yazdigim eleştride cevapta mevcut.

Öyle yada böyle sağlam reklamını yapıyor ülkemizin merak etmeyelim reklama başta çok şey verirsin kazanmadiklarini ödersin ama uzun vadede getirisi her daim çok daha fazlasi olur.

Hepsini geçelim ve diyelimki Tayyip berbat rezil bi adam ama bu devletin başında ve şu an buna yapacak bişiyiniz varmı? iç savaş desen imkansız denensede başladığı gibi biter bizim ülke buna elverişli değil. darbe desen zaten dogru bişi değil ama artık yapacak kimsede kalmadı. isyan desen kimsenin umrunda olmaz hatta burda deli gibi Tayyibin gitmesini savunanları sokakta göremezsin. ee dediginiz gibi kötü bi lider bile olsa şu an yapacak bişi yok ama yine boş kafaları böyle şeylerle dolduruyolar. bunlari bi kenara birakip birlik olup birlikte savas vermemiz gereken bi dönemken hala siyaset konusulmasi yazik.

Alıntıları Göster
    O zaman size mikrofonu iyiki uzatmisim. Bende bu zamana kadar bulunduğum ortamda heo muhalif oldum. Dogru soyleyeni dokuz koyden kovdular malesef. Bende yorumumu yapayim dostlugumuz baki olsun. Her ne kadar oy vermeyenleri hain diye otekilestirsede, hukumetleri devlet gibi lanse etselerde ben devletci buyudum devlet baki tayyip bey fani boyle zamanlarda destegimi kesmem. Ama elestirimi sonuna kadar yaparim oyumuda vermem cunki ders almasi gerekiyor malesef yeterince korkutulamadigindan ders almayip demokratik çizgiye cekemiyorum gonlumde 2002-2007 akp si var.

İcraatlere gelirsek o kadar yildir hep dogru yerlere parmak bastilar dogru yerleri degistirmeye calistilar ancak hepsinde amac uygulamaya gelince degisti çıkar ve artniyete bazende intikama dondu. Bunun sebebi reis yerine tebaa da olabilir emin olamiyorum.

Egitim konusunda elestirinize gelirsek inanin egitim suan çöp. 2007 yili ve once bundan kat kat iyiydi. Suan ise en dibi gorduk. Hele hele 8. Sinif velileri suan bunun cok ciddi farkinda. Egitimci olarak soyluyorum. Ama umut var cok şükür ilk defa egitimci birisi bakan oldu. İlk izlenimler harika..

• spyman S kullanıcısına yanıt
    2 yıllık devlet faizleri 25.
    pardon 26.75 miş şuan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rajeesh -- 15 Ağustos 2018; 1:12:21 >
  • Ne kadar omurgasız varsa gelmiş burda sovmedigi kalmış ALLAH bunların şerrinden bizleri korusun.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.