Şimdi Ara

ABD'li gazeteden Türkiye'de kriz yorumu: 'Ekonomi konusunda cahil bir lider...' (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
7
Favori
2.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
277 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler bu forumu komple nereye sikayet eedebilirim. Bu kadar goz göre göre asagilik yorumlar olamaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nükleer in ucunu gostermeliyiz... zamanı geldi..

• quote:

Orijinalden alıntı: kılıncarslan

katılıyorum mesela inceciler, aksenerciler, fetöcüler, hdpliler, vatanı devleti hükumeti gerekirse yikalımda onlar kazansın diyenler. Biz zaten devletin ta kendisini destekliyoruz.

Alıntıları Göster
    Hdp ile masaya oturup kolkola olanlar bugün Milliyetçilik naraları atmasın komik oluyor. CB seçiminde siz kimlerle yanyanaydınız, ben söyleyim hüdaparla. k.rdistan kurulsun,Türkçülük bir mikroptur deme alçaklığını gösteren hüdaparlılarla aynı adama oy verdiniz, bunu bilip buna rağmen destekleyenler asıl Vatansızlar. Size oy vermeyen herkeste hain zaten,mesajından bu net bir şekilde ortada.Devletle hükümet aynı şey değildir önce bunu kavra. Hükümetler geçicidir, Devlet bakidir Ülkenin yarısı hain, bir siz Vatanseveriniz dimi.

Siz devleti değil İsraili destekliyorsunuz

2023 Büyük İsrail planı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxrell -- 14 Ağustos 2018; 13:58:14 >

• quote:

evet 80 yıl ülkeyi dünya devi yaptınız daha düne kadar abd avrupaya diz çöktürüyodunuz siz cahil değilsiniz öbür yarısı cahil.

Ne iş yapıyosun hayatta ne başarın var nerelere adını yazdırdın nereye oy verdin bugüne dek Allah aşkına?

Sokakta boş beleş gezip aksam evde varını yoğunu yatırıp taksitlerle aldığı telefonla yada pc ile ekonomi akademisyeni gibi yorum yapıp kendisini ekonomik olarakta egitim olarakta kisilik olarakta 7 defa satın alacak insanlara cahil diyenlere kızıyorum.

Büyük ekonomistler sizin dediklerinizi demiyor hatta tam tersini söylüyor hatta solcu ekonomist atilla yeşilada var tayyip düşmanı ama hakkını veriyor. Bütün karşıt görüşlülerin sevdiği Özgür Demirtaşı ayakta alkışlıyosunuz ama oda alkışlanacak noktalarda akp yi alkışladı eleştrilecek yerde eleştirdi. şimdi sizmi cahilsiniz devletine sadık olanlarmı?

Alıntıları Göster
    Atatürk döneminde, Kurtuluş Savaşı verip, yokluktan çıkmamıza rağmen kendi uçağımızı yapıp sattık. Fabrikalar kurduk.Yerli iş bankaları açtık. Ülkeyi demirağlarla döşedik. Milli olmayan demirağları milleştirdik. Ekonomimizi yabancıların boyunduruğundan kurtardık. Anadolunun yoksul onurlu evlatlarını donanımlı bir şekilde eğitmek için Köy Enstitüleri kurduk.Eğitimi milleştirdik, tek çatı altında topladık.

Daha sayayım mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxrell -- 14 Ağustos 2018; 13:45:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxrell

Atatürk döneminde, Kurtuluş Savaşı verip, yokluktan çıkmamıza rağmen kendi uçağımızı yapıp sattık. Fabrikalar kurduk.Yerli iş bankaları açtık. Ülkeyi demirağlarla döşedik. Milli olmayan demirağları milleştirdik. Ekonomimizi yabancıların boyunduruğundan kurtardık. Anadolunun yoksul onurlu evlatlarını donanımlı bir şekilde eğitmek için Köy Enstitüleri kurduk.Eğitimi milleştirdik, tek çatı altında topladık.

Daha sayayım mı?

Alıntıları Göster
    akepe ise 16 senede sadece beton döktü. Kimse kusura bakmasın, eğri oturup doğru konuşacaksınız, yol kavşak haricinde ne yaptı? Fanatikliğin alemi yok, oturun sorgulayın. Şu ülke ekonomisine üretim olarak katma değer sağlayacak yaptı?

-Yerli uçak 2014 göklerdeydi? Hani nerede? Rotasını şaşırıp Mars'a mı gitti?
    -Yerli otomobil 2019 da yollardaydı? Hani nerede? Üstüne de Türkiye'de satışı olmadığı için nede olsa halk uyanmaz ayağına 2007 model Cadillac BLS'yi kamuflajlayıp yerli oto diye yutturmaya çalıştılar.
    -Yerli helikopter tank vesaire nerede? Bak sen şu işe, bunlarında motoru amerikan çıktı. Pakistan'a mal teslim edemiyoruz.
    -Yerli mevcut fabrikaları koruyabildin mi? Şeker fabrikaları dahil seçime ucu ucuna bütçe yetişsin diye satıldı, foto finişle seçime kadar kriz ötelenmiş oldu. Elimizde ne kaldı?

Uyan kardeşim uyan, senin saf temiz milli duyguların üzerinden birileri zengin olup ülke kaosun eşiğine getirildi.
    Şu an raflarda 3,70-4,20'den alınmış stoklar olduğu için kriz yok sanıyorsun; çok geçmeden 1-2 ay içinde stoklar eriyip te yeni kur üzerinden ithal edeceğin ürünlere paran yetişmeyince anlarsın nasıl sömürüldüğünü.

2 kuruş biriktirip bir yurt dışına çıkıp elin gevurunun ne kadar yüksek standartlarda yaşadığını kendin git gör diyeceğim ama bilirim yurt dışına çıkmak bile lüks senin için, sen allahın dandik semtinde, dip dibe tipsiz binalarda içinde sadece hilton banyosu var diye lüks yaşadığını sandığın evde yaşamak yeterli... Sen de haklısın, 16 yılda bu yaşam sana empoze edildi...

• ERG81 E kullanıcısına yanıt
    Kardeşim bunlar ülkenin 16 seneden önceki yapılmamış ihtiyaçları idi.
    Beton da, yol da lazım.

Herşeyi Erdoğandan beklememek lazım, abd'de apple, microsoft'u, F-Savaş savaş uçaklarını kuran üreten satan abd başkanları değil!

Bak koskep, tubitak fikri olana destek çıkıyor, kredi finansman sağlıyor. Ama devlet ne yapsın, ülkede Nazif Zorlu'dan başka elektronik eşya üreten kalmamış ki!!

Sen üreteceksin ki devlet de gerekli desteği sana versin.

---

%100 yerli uçak, araba diye bişey yok artık. Mercedes'lerin, Renault'ların herşeyi kendi ülkesine mi ait sanıyorsunuz?

şurada haklısınız, Atak'ların üretim aşamasında bu ihtimal değerlendirilmeliydi. Gerçi bunun da çözümü var, mühendislerimiz çoktan düşünmüştür. Motor revizyonları, yada değişimi ile bu iş yine çözülür.

----

Hani eleştiriyorsunuz ya, de ki, şu parti şu adam Başkan olsaydı bunların hiç biri olmazdı, şimdi ülkenin kendi telefonları arabaları olurdu? Fikrini söyle lütfen..

---

Cevabı çok açık, maalesef yok. O zaman elimizdeki tek ülkemize de, elimizdeki yöneticilerimize de destek olmalıyız. Milli düşünmek budur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2D0F7DE39

Beton da, yol da lazım.

Herşeyi Erdoğandan beklememek lazım, abd'de apple, microsoft'u, F-Savaş savaş uçaklarını kuran üreten satan abd başkanları değil!

Bak koskep, tubitak fikri olana destek çıkıyor, kredi finansman sağlıyor. Ama devlet ne yapsın, ülkede Nazif Zorlu'dan başka elektronik eşya üreten kalmamış ki!!

---

%100 yerli uçak, araba diye bişey yok artık. Mercedes'lerin, Renault'ların herşeyi kendi ülkesine mi ait sanıyorsunuz?

şurada haklısınız, Atak'ların üretim aşamasında bu ihtimal değerlendirilmeliydi. Gerçi bunun da çözümü var, mühendislerimiz çoktan düşünmüştür. Motor revizyonları, yada değişimi ile bu iş yine çözülür.

----

Hani eleştiriyorsunuz ya, de ki, şu parti şu adam Başkan olsaydı bunların hiç biri olmazdı, şimdi ülkenin kendi telefonları arabaları olurdu? Fikrini söyle lütfen..

---

Cevabı çok açık, maalesef yok. O zaman elimizdeki tek ülkemize de, elimizdeki yöneticilerimize de destek olmalıyız. Milli düşünmek budur.
    Hiç Top Gear programını izlediniz mi? Avrupa'nın envai çeşit yollarında araçları test ediyorlar. Misal İngiltere; şehir merkezi dışında testlerde görüyorsunuz duble yol diye birşey yok. Ha bu demek değildir ki yol olmasın, olsun elbet ama elin gevurunun öncelikleri farklı, önce iyi eğitim, iyi sağlık hizmetleri vs...

Bizdeyse beton döktükçe ilerleyeceğimizi sanan tiplerin kurbanı olduk.

Esas sen elini vicdanına koy, bu ülkeye hangi hizmeti tam olarak verebildiler, hadi gel sıralayalım:

- Metrobüs dediler, yüzyılın hizmeti gibi alaylık bir slogan buldular vs... Sonuç? Balık istifi, kümeste gibi taşınan benim insanım...
    - Yol yabdık, gavşahhh yabdık dediler... Ulan yollar yamalardan ve çalışmalardan geçilmiyor. ABD'de bir asfalt, en iyisi en düzgününden yapılıp 15 yıl yamasız onarımsız gidiyor, bizde ise her sene yenileme ayağı altında yandaşını her sene ihya etmek için habire yol çalışması... Kimin vergisiyle? Senin benim vergimle, maaşımdan kesilenle.
    - Löküs proce, ultra löküs proje yapcaz dediler, İstanbul'da beton olmayan yer bırakmadılar. Ulan bir gram yeşil bırakmadılar. Neden sigara içmeyenler bile akciğer kanserine yakalanmaya başladı? Neden trafik kilit? istanbul'un sittin senedir olan 2 ana hattının üzerine aşırı yapılaşmayı açtılar, sonunda kaldıramaz oldu. Çöken bölgenin trafiğini düzeltmek yerine 3. çevreyolu adı altında esas şehirle alakasız yerden yol geçirdiler, meğer amaçları istanbul'un son kalan ormanlarını da imara açmakmış. Peki ya İngiltere? Ya Roma? Ya Michigan? Elin gevurları yeşillikler içinde, sakin şehirlerde çoğu nizamı bahçeli yeşillikli, adam gibi toplu taşıma hizmeti alırken, sende işte metrobüste balık istifi taşınmaya "yüzyılın hizmeti canım" diye sayıklanırsın yurtdışı görmediğin için.
    - Sağlıkta kuyruğu bitiriyoruz dediler, içine ettiler mevcut olan sistemin de. Millet randevu alıyor, kimisi günler kimisi haftalarca sonraya bulabiliyor. Evet fiziki olarak binanın içinde beklemeyi bitirdiler...
    - Eğitim'de 16 yılda 8 kez sistem değiştirdiler sırf imam hatiplerin içini doldurabilmek için. Olan bizim yavrularımıza oldu. Bu mu adam gibi hizmet? Amerika'da ise üniversiteye giriş sistemi 40 yıldır aynı, istikrar dediğin budur.
    - Cumhuriyet tarihinin en astronomik vergileri alınmaya başlandı 16 yılın sonunda, ne sağladı bize? Yol tünel vesaire bile başkasına yaptırtıldı, eee nereye gitti o zaman benim vergiler? Ben sana söyleyeyim, allahın tapu müdürlüğünde basit bir kalem müdürü bile resmi hizmete mahsustur etiketiyle VW Passat'a biniyorsa işte senin vergin oradadır.
    - Ülkenin ekonomisi uçuyor, parmak ısırtıyor, Almanya yollarımızı kıskanıyor gibi neremizle güleceğimizi bilemediğimiz laflar ettiler, buyur ilk siyasi gerginlikle çöken bizim ekonomi oldu. Hani beton gibiydi?

Özetle hiçbir hizmeti "tam" veremediler, vemediler, zaten öyle bir vizyonları da yok. Okuyan, araştıran, yurtdışına gidip gelmiş görmüş insan zaten hakkını arar; ama Taner Yıldız değil miydi "okumuş kesim arttıkça bize oy çıkmıyor" diyen. Okuyan kesim bir şeyleri sorgular, şükretmez.

Kusura bakma elin arabı bu yarım yamalak hizmetlere layık olabilir ama benim halkım değil, benim halkım çok daha iyilerini hakediyor. Ve emin ol Sayın İnce'de, Sayın Akşener'de, Sayın Karamollaoğlu'da 50 kere daha iyi yönetirdi ülkeyi...

ABD'nin allah belasını versin, o ayrı konu ama ABD kötü demek akepe iyi demek değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ERG81 -- 14 Ağustos 2018; 15:4:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2D0F7DE39

Beton da, yol da lazım.

---

----

---

Milli düşünen adam Onların IPHONE u varsa bu tarafta da SAMSUNG var demez. Bu ne kendini bilmezliktir.. başka ülkenin ürettiği bir marka ile başka bir ülkeye ayar verdiğini sanıyor..
    amiyane tabirle bir kucaktan kalkıyoruz diğer kucağa oturuyoruz..

VESTEL CASPER yok mu? yerli..
    olsana destek...

vergi avantajı sağla, sgk primlerinde avantaj sağla..uygun kredi sağla, ar ge desteği ver..

16 senede sadece yandaş müteaahhidlere vergi affı, hazine arazisi, devlet bankalarından avanta kredi sağlamak dışında üretim için ne yaptı?

Yerli ve Milliymiş

Onların IPHONE u varsa bu tarafta da SAMSUNG var diyen adam benim ülkemin lideri olamaz arkadaş.

• quote:

Hdp ile masaya oturup kolkola olanlar bugün Milliyetçilik naraları atmasın komik oluyor. CB seçiminde siz kimlerle yanyanaydınız, ben söyleyim hüdaparla. k.rdistan kurulsun,Türkçülük bir mikroptur deme alçaklığını gösteren hüdaparlılarla aynı adama oy verdiniz, bunu bilip buna rağmen destekleyenler asıl Vatansızlar. Size oy vermeyen herkeste hain zaten,mesajından bu net bir şekilde ortada.Devletle hükümet aynı şey değildir önce bunu kavra. Hükümetler geçicidir, Devlet bakidir Ülkenin yarısı hain, bir siz Vatanseveriniz dimi.

Siz devleti değil İsraili destekliyorsunuz

2023 Büyük İsrail planı.

Alıntıları Göster
    çocuk gibisiniz hdpyi meclise sokan adamlar sizsiniz. cumhurbaskanligi seciminde terorü hoplatan, baskanlik seciminde hdpnin kellesini hapse atan adamamı onunla kolkola diyosunuz? geç hocam geç su an ülke batiyo diye felaket tellalligi yapip onlara canak tutan adamlar bana böyle yorumlar yapmasin

• Gelişim öyle bir şey ki, buna halkın da hazır ve razı olması lazım.
    İlk arkadaşa katılıyorum İstanbul fena kalabalım. Gerçi 5 yıl oldu İstanbul'u terkedeli.

Örneğin, ben karadeniz kıyısında 70 bin nüfusluk ilçede yaşıyorum. öyle ki, haftanın belli günleri burda bile trafik oluyor.

Bunun çözümü öncesinde yapılabilirdi, bu toprak arazi bol, sıkıntı yok ama yine de apartmanlar var. Halbuki beledeki karar alsa dese ki, buraya 2 yada 3 kattan fazla ev yapılamaz, bu bölgelere sadece müstakil tek kat izni var.

Eminim ki burda hiç trafik olmazdı, yollar geniş ve rahat olurdu. Fakat bi kere buna halk karşı çıkar. Der yani, arsa benim para benim istediğim katı çıkarım vs... ve belediyeler de oy için halkla karşı karşıya gelmek istemezler ama sonuç bu işte.

----

Gelelim diğer partilere, kardeşim ama adamlar muhalefetteler, biri nerdeyse kapanacaktı yok başkanlıktan ayrılıyorum nazları vs.. diğeri de halen koltuk kavgasında. Yani bunlar bi kere kendi partilerini yönetmekten acizler ülkeyi yönetemezler ve halkın çoğunluğu da benim gibi düşündüğüne göre iktidar olamamışlar halen.

--

Arkadaşlar gelişim hemen 5-10 senede olacak şeyler değil. Burda iş sadece Başkan'a düşmüyor, ülke içindeki girişimcilere, sanayicilere üreticelere daha çok görev düşüyor. Herkesin daha çok çalışması lazım.
    Gerçi Türkiye'de insanlar çok çalışıyorlar ama verim eksik. Daha verimli çalışamın yolları elbette var ve aranmalı.

Gelecek adına endişem yok benim.

• quote:

Daha sayayım mı?

Alıntıları Göster
    tek tek yanitlayayim ucak fabrikasani acanda sensin tutunamayip kapatanda sensin o dönemin uçan tenekelerine devlet için büyük adim gibi bakarken şu an son teknoloji ile üretilen savunma sanayi teknolojilerine at gözlüğü takmanin alemi varmi?

Herkesin iflasına sürünmesine neden olan bankaları getirdiğiniz ve memleketi faizle sömürdünüz Allah a meydan okudunuz bundan böbürlenmenin alemi varmı?

Köylere egitim vermisler neden? köylerden şehire geri dönüşüm ve beyin göcü hiç olmamış niye gidilmis buraya? Malum masalları çocuklara öğretip tarihi istedikleri gibi beyinlere işlemek için. çünkü dinine daha kapali olan toplumlar hep kırsaldır dünya şatafatına daha az tanık olduklari için daha insan kalirlar.

Demiraglarla ördük sözüne çok gülüyorum bunun için bi google'a yazarmısın "neyi ördünüz" röportajını izleyelim. Sizin ördük dediğiniz o rayların tamamının 4 misli akp döneminde yapıldı. Cumhuriyet döneminin başından itibaren 80 yil boyunca yapilan yollarin toplamindanda yine cok daha fazlasi son yillarda akp yapti.

Senin dediklerine bide şunu ekleyeyim Sigorta diye çakallara iş sahası açan yine haksız kazançla milletin emeğini çalan ve kriz değerlendirme anlamıyla ortaya çıkmış bi sömürgeyide serbest piyasa anlaşmasıyla başı boş denetlemeden uzak bi şekilde her alansa basımıza bela ettiler.

daha çok yazarimda eller yoruluyo artik.

• Dünya lideri erdoğan "KEK"leyerek ekonomiyi düzeltecek ekmek yoğusa KEK yesinler bak aha buraya yazdım.dolar 1 yılda 10 tl 2023 cumhuriyet yıkılacak saİT nursi alimmiş ya ondan çok herşeyi bilirler eyyyyyyy tazeeee KEEEEEKKKKKKK

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hey "coni" bil isterim.... bizim buralarda doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar.

O Lanet kafatasının içindeki lanet olasıca beynini yanına al ve kasabayı terk et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekksl6 -- 14 Ağustos 2018; 15:21:25 >
  • Dolar bu saatten sonra düşer mi,yoksa her şey daha da kötüleşmeye devam mı edecek ?
  • Sataşmak ilgi duymak anlamına gelir. Turupun ve buradaki avanelerinin ilgisi yoruyor artık reisi bı bırakın olum adamın yakasını.

• Donsun kendilerine baksinlar. Reisin ekonomi bilmedigini soylemek cahil oldugunu soylemek malliktir. Suanki parti liderlerinin en zekisi oldugu açık. Kendim elestiririm disarisi gitsin kendi b.kunu yesin once

• quote:

tek tek yanitlayayim ucak fabrikasani acanda sensin tutunamayip kapatanda sensin o dönemin uçan tenekelerine devlet için büyük adim gibi bakarken şu an son teknoloji ile üretilen savunma sanayi teknolojilerine at gözlüğü takmanin alemi varmi?

Herkesin iflasına sürünmesine neden olan bankaları getirdiğiniz ve memleketi faizle sömürdünüz Allah a meydan okudunuz bundan böbürlenmenin alemi varmı?

Köylere egitim vermisler neden? köylerden şehire geri dönüşüm ve beyin göcü hiç olmamış niye gidilmis buraya? Malum masalları çocuklara öğretip tarihi istedikleri gibi beyinlere işlemek için. çünkü dinine daha kapali olan toplumlar hep kırsaldır dünya şatafatına daha az tanık olduklari için daha insan kalirlar.

Demiraglarla ördük sözüne çok gülüyorum bunun için bi google'a yazarmısın "neyi ördünüz" röportajını izleyelim. Sizin ördük dediğiniz o rayların tamamının 4 misli akp döneminde yapıldı. Cumhuriyet döneminin başından itibaren 80 yil boyunca yapilan yollarin toplamindanda yine cok daha fazlasi son yillarda akp yapti.

Senin dediklerine bide şunu ekleyeyim Sigorta diye çakallara iş sahası açan yine haksız kazançla milletin emeğini çalan ve kriz değerlendirme anlamıyla ortaya çıkmış bi sömürgeyide serbest piyasa anlaşmasıyla başı boş denetlemeden uzak bi şekilde her alansa basımıza bela ettiler.

daha çok yazarimda eller yoruluyo artik.

Alıntıları Göster
    Bu guzel degerlendirmenizi akp zamani icinde yapar misiniz

• kozmodov K kullanıcısına yanıt
    Faiz artırımıyla yatırım artmaz aksine yatırım azalır, yatırımcı yatırım yapmaktansa parayı bankada risksiz şekilde tutmayı seçer. Kredi çekmektense parayı elindeyi tutmayı tercih eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheWhiteGandalf -- 14 Ağustos 2018; 16:45:36 >
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.