Şimdi Ara

ABD istese Montrö boğazlar sözleşmesine göre Karadenize donanma çıkartabilir.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD istese montrö sözleşmesine uygun olarak bile Karadenize girebilir. Nasıl mı?

montrö boğazlar sözleşmesinde ne yazıyor sadece Karadenize kıyısı olan ülkeler Karadenize Savaş gemileri sokabilir.

O halde ABD Devleti Ukrayna'dan Karadeniz kıyısında ufak bir kıyı kasabasını parayla satın ve ABD 'nin de Karadeniz de toprak parçası olur ve buna istinaden rahatlıkla boğazlardan geçebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 10 Nisan 2021; 22:49:2 >

• O zamaaannnn Montröden çekilelim, zaten gereksiz :) yani algınında bu kadarı.

• Ruslar da alaskanın dibine İCBM ve asker konuşlandırır olur biter

ha şu olur belki ayrı mesele

ABD gider karadenize kıyısı olan bir ülkede tershane kurar orada bir kaç

arleigh burke inşaa eder suya indirir belki olabilir tam emin değilim

• Mesele karadeniz hakimiyeti değil mesele savaşı göze alıp alamayacağı.

Uss ford Türkiye ye hibe eder çok mesele mi? Yavuz ve Midilliden sonra Türkiye bu filoyu karaenize sevk edermi bilemedim.:)

• Kralı gelse boğazdan uçak gemisi ve denizaltı geçemez, öncelikle onu bir anlayın.

Ben demiyorum Montrö diyor.O yüzden Rusya bu tür gemileri Laptev, Barents tarafından denize indiriyor.

Karadeniz'den çıkamayan Karadeniz'e giremiyor yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • montrö sözleşmesine göre belli tonajdaki savaş gemileri Türkiye'den izin alarak karadenize geçebilir.Bunun prosedüründe ise asgari 2 hafta öncesinden bu istek bildirilmek zorunda.

Günümüz savaş gemileri konseptleride çok geliştiğinden ağır silahlı ve mühimmatlı,büyük uçak gemisi gibi savaş gemileri boğazdan geçemiyor.

ABD'nin karadenizde hakimiyet sağlayabilmesi için asgari 200 ağır silahlı savaş gemisi ve birde uçak gemisi sokması lazım.Karadenizin kuzey kesimi neredeyse Rusların kontrolünde ve yüzlerce savaş gemisi var.Bu tabloda ruslar karadeniz havzasında zaten süpergüç konumunda,ABD'de bunu çok iyi bildiği için ilerleyemiyor istediği gibi.

• kardeşim siz benim yazdığımı hiç okumamışsınız ki. bakın ABD karadeniz kıyısında bir toprak parçasını satın alıp burasını ABD toprağıdır diye tescillerde ABD nin de karadenize kıyısı olmuş oluyor.

bu sayede isterse girebilir bunu diyorum.

• yahu savaşacak olsalar montröyü falan kim takar? abd gelse savaş gemileriyle donanmasıyla vs yok geçirtmem mi diyeceksin? savaşacak mısın? durum o raddeye gelirse zaten bir taraf seçmiş olursun, bu kadar düşünmeye gerek yok.

• Montrö bize boğazlardan savaş,uçak gemisi geçerse müdahale edeceksin diye bir sorumluluk yüklememiş. Geçen geçer, sorumluluk geçendedir yani, amerika gemilerini geçirirse sorumluluk amerikanındır, postasını koyacak olan amerikaya koysun.

• Diğer ülkeler ve Rusya bunu kabul eder mi peki? Etmeyecektir . Rusya bunu kendisine karşı hasmane tutum olarak görecektir. Gürcistan'a saldırdığı gibi o bölgeye saldırabilecektir.Putin Erdoğan'a telefon edip Montröyü uymasını boşuna istemiyor

En mantıklı yapılacak olan Ukrayna'nın NATO'ya katılmasıdır. Tabii bu durum savaştaki ülke olması nedeniyle bizimde başımıza ne kadar derde sokar iyi araştırmak gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 11 Nisan 2021; 4:28:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinirli ve Süratli

Montrö bize boğazlardan savaş,uçak gemisi geçerse müdahale edeceksin diye bir sorumluluk yüklememiş. Geçen geçer, sorumluluk geçendedir yani, amerika gemilerini geçirirse sorumluluk amerikanındır, postasını koyacak olan amerikaya koysun.

Saldırıya uğrayan Türkiye'nin saldıranla ortak iş yaptığını söyleyip Türkiye'yi hedef alabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Diğer ülkeler ve Rusya bunu kabul eder mi peki? Etmeyecektir . Rusya bunu kendisine karşı hasmane tutum olarak görecektir. Gürcistan'a saldırdığı gibi o bölgeye saldırabilecektir.Putin Erdoğan'a telefon edip Montröyü uymasını boşuna istemiyor

En mantıklı yapılacak olan Ukrayna'nın NATO'ya katılmasıdır. Tabii bu durum savaştaki ülke olması nedeniyle bizimde başımıza ne kadar derde sokar iyi araştırmak gerekir

Yukarı mesajta belirttim, amerika skarım montrönüze deyip uçak gemisini soktu geçirdi. Suçlu bizmi olacağızABD  istese Montrö boğazlar sözleşmesine göre  Karadenize donanma çıkartabilir.  Elbette biz olmayacağız. Montrö bize boğazları koruma yükümlülüğü vermemiş. Kenarına 15 km mesafeye silah bile koyma demiş.

Biz neden geriliyoruz onu anlamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Saldırıya uğrayan Türkiye'nin saldıranla ortak iş yaptığını söyleyip Türkiye'yi hedef alabilir

Alıntıları Göster

Neişbirliği abi yaw, boğazlarda silah bulundurmayın diye sözleşme yapan adamlar zorla geçen, tehditle geçen oldumu hesabını bizemi soracak? İşlerine güçlerine baksınlar, beleş bedava kullanacaz diye saçma sapan montrö maddeleri koymuşlar, bizim koruma sorumluluğumuz falan yok.

• Bu adam oy kullanıyor

• ABD  istese Montrö boğazlar sözleşmesine göre  Karadenize donanma çıkartabilir.

hadi inşaallah

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

Ülke diyor toprak parçası değil. Ukrayna komple bir ülke. O zaman Türkiye'deki toprakları da Araplar alıyor. Haritada bu topraklar Arapların diye mi geçiyor. Hele hele Trabzon bölgesi.

Hatta Ali Ağaoğlu bir köyü satın alsın. Haritada Ali Ağaoğlu ülkesi diye mi gözükecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: eagleoneye

Ülke diyor toprak parçası değil. Ukrayna komple bir ülke. O zaman Türkiye'deki toprakları da Araplar alıyor. Haritada bu topraklar Arapların diye mi geçiyor. Hele hele Trabzon bölgesi.

Hatta Ali Ağaoğlu bir köyü satın alsın. Haritada Ali Ağaoğlu ülkesi diye mi gözükecek.

anlamak mı istemiyorsunuz.Bizim Araplara satılan topraklar şahıslara satılıyor bir devlete değil.Yani Türkiye cumhuriyeti tutupta Katar devletine toprak satmıyor,katar vatandaşlarına satıyor. artık bu iki şeyi birbirinden ayılmasını öğrenin.

benim bahsettiğim devletler arası satış yani oradaki toprak Amerikan devletinin hazinesinin olacak Yani Amerikan toprağı olacak.

bakınız Alaska nın satışı örneği var. Rus imparatorluğu para karşılığı Alaska eyaletini Amerika ya satmış.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.