Şimdi Ara

ABD herkese internet sağlamak için 10 milyar dolar bütçe ayırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD herkese internet sağlamak için 10 milyar dolar bütçe ayırdı

Pandemi döneminde vatandaşların etkilenmemesi adına 1.9 trilyon dolarlık kurtarma planı açıklayan ABD hükümeti, internetin yaygınlaşması adına da önemli bir pay ayırdı. Eşitsizliğin giderilmesi adına toplamda10 milyar dolar bütçe hazırlandı.

10 milyar dolarlık internet paketi

Acil Geniş Bant Desteği adı verilen ilk program 3.2 milyar dolarlık bir bütçeye sahip. Federal yoksulluk sınırının belirli bir yüzde altında geliri olduğunu ispat eden her vatandaşın evine aylık 50 dolarlık internet aboneliği indirimi sunulacak. Ulaşımı zor olan bölgelerde ise bu miktar 75$ olarak belirlendi. Ayrıca belirli şartlarda PC veya tablet ürünleri için de tek seferlik 100$ indirim sunuluyor. 

Ayrıca Bkz.Android, yürürken akıllı telefon kullananları önlerine bakmaları konusunda uyaracak

Acil Bağlantı Fonu adındaki ikinci programda ise 7.17 milyar dolarlık bütçe söz konusu. Okullar ve kütüphanelerin ihtiyaç duyduğu bilgisayar ürünü, modem veya geniş bant internet hizmetlerine ulaşabilmesi adına yürütülen programda şartlar belirlenmiş durumda. 

ABD sınırları içerisinde hızlı internet hizmetine erişimi olmayan 17 milyon çocuğun uzaktan eğitimden geri kalmaması için hazırlanan program ve diğer geniş bant desteği pandemi bitene kadar geçerli olacak. 800 civarında hizmet sağlayıcının katıldığı programın pandemi sonrasında yürürlükten kalkacağı belirtiliyor. 

Kaynak:https://www.engadget.com/fcc-approves-7-billion-internet-fund-to-connect-low-income-households-075516987.html

• gelismis endustriyel zengin ulke olmanin yolu 3 onemli sartdan geciyor, birincisi yetismis egitimli insan gucu, ikincisi altyapi, ucuncusu tabiyki adalet, hukukun ustunlugu. bunlari sagladiginiz her ulke kendiliginden kanatlanir ucar. abd nin bu karari ayni anda 3 sarta da hizmet ediyor, insanlarin egitime bilgiye ulasimini sagliyor, bilgi paylasim altyapisini gelistiriyor ve egitime altyapiya ulasamayan en alt kesime yardim ederek adaleti sagliyor.

peki biz bu sirada ne yapiyoruz. okullarin kapali oldugu online egitim verilen donemde internet uzerindeki otv yi artiriyoruz. dunyanin bilgi ve iletisim cagini yasadigi bir donemde insanlara bedava dagitilmasi gereken bir hizmetin uzerine ayriyetten ozel tuketim vergisi konmasi basli basina sacmalik.

İlkay Zaman geçenlerde ABD'de kullandığı interneti ve fiyatı söylemişti. 300/300 fiber internete vergi dahil 65 Dolar veriyor. Ben 50 mbps down/ 8 mbps upload hıza 130 TL veriyorum. Adamdan 2 kat fazla verip downloadda 6, uploadda 37,5 kat daha yavaş internet kullanıyorum. Sonra neydi tüm dünya bizi kısaknıyordu değil mi? Tüm dünya bizi değil. Senin o seçmen kitleni kıskanıyordur eğer kıskanıyorsa.

yazdıklarınızı destekliyorum , büyük bir sitede oturuyorum , 20 megabit türk telekom hızı var , diğer binalarda 50 , 75 , 90 , şansıma benim binada 20 megabit adsl var , şimdilik süperonline 100 megabit kullanmak zorundayım ama istemiyorum süperonline , aradım-ettim saha müdürünün telefonunu buldum , talep gelmesi halinde çalışma olabileceğini söyledi , sonra müşteri hizmetlerine sorayım dedim , o da 100 megabit hat olduğunu ama port olmadığını , müdürlüğü bildirip sıra alırsanız , biri taşındığında sizi yönlendirebilirler dedi , te allam ya :) 75 megabit hız versinler , netspeed aş'nin 94 liralık taahhütsüz aboneliğini alıcam , 100 megabit için 130 lira verip süperonline'a para kazandırmak istemem
  • Biz de ise tam tersi oluyor. İstanbul gibi bir şehir de hala port yok diye geri çevrilen binlerce insan var, yıllarca 8mb hızlara internete giren insanlar var. Upload zaten geçtim o tamamen çürümüşlüğün en büyük göstergesi.

• Bizde hala Türk Telekom hiç bir yerde çekmiyor

• Kıskanmadım... kıskanmıyorum... arghh olmuyor...

• gelismis endustriyel zengin ulke olmanin yolu 3 onemli sartdan geciyor, birincisi yetismis egitimli insan gucu, ikincisi altyapi, ucuncusu tabiyki adalet, hukukun ustunlugu. bunlari sagladiginiz her ulke kendiliginden kanatlanir ucar. abd nin bu karari ayni anda 3 sarta da hizmet ediyor, insanlarin egitime bilgiye ulasimini sagliyor, bilgi paylasim altyapisini gelistiriyor ve egitime altyapiya ulasamayan en alt kesime yardim ederek adaleti sagliyor.

peki biz bu sirada ne yapiyoruz. okullarin kapali oldugu online egitim verilen donemde internet uzerindeki otv yi artiriyoruz. dunyanin bilgi ve iletisim cagini yasadigi bir donemde insanlara bedava dagitilmasi gereken bir hizmetin uzerine ayriyetten ozel tuketim vergisi konmasi basli basina sacmalik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 13 Mayıs 2021; 18:32:27 >
  • Biz internete erişmeyi sağlayacak cihazları alırken zorlanıyoruz

• ortalama internet kullanımı 25 mps olan muz cumhuriyetine 5G gelecekmiş ama altyapı da hiç bir zaman gelmeyecekmiş ben heyecanlandım doğrusu bu haberler fasa fiso asıl bomba muz cumhuriyetinde.

• bizde de telekom var.. sağolsun herşeyi engelleyip fahiş fiyat koyuyor..

• Portraitclub kullanıcısına yanıt
    yazdıklarınızı destekliyorum , büyük bir sitede oturuyorum , 20 megabit türk telekom hızı var , diğer binalarda 50 , 75 , 90 , şansıma benim binada 20 megabit adsl var , şimdilik süperonline 100 megabit kullanmak zorundayım ama istemiyorum süperonline , aradım-ettim saha müdürünün telefonunu buldum , talep gelmesi halinde çalışma olabileceğini söyledi , sonra müşteri hizmetlerine sorayım dedim , o da 100 megabit hat olduğunu ama port olmadığını , müdürlüğü bildirip sıra alırsanız , biri taşındığında sizi yönlendirebilirler dedi , te allam ya :) 75 megabit hız versinler , netspeed aş'nin 94 liralık taahhütsüz aboneliğini alıcam , 100 megabit için 130 lira verip süperonline'a para kazandırmak istemem

• ghostmen323 kullanıcısına yanıt

4-5 gb internet paketleriyle 5G kullanmak komedi olur orası da ayrı :D

• önce turksatin allahin belasi pinglerini düzeltsinler..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • adamlar 45 brime sınırsız cep tele mobil internet konuşma vs full paket veriyor canım türkiyem sen böyle devam et

• Ben para ödeyip internete zar zor erişebiliyorum hala

• darkaura kullanıcısına yanıt
    bizim eğitime önem vermemiz bakanın okullarının ve yandaşların kar yapmasından geçiyor,biz ülke olarak bunu anlayabiliyoruz ancak maalesef!!!

• İlkay Zaman geçenlerde ABD'de kullandığı interneti ve fiyatı söylemişti. 300/300 fiber internete vergi dahil 65 Dolar veriyor. Ben 50 mbps down/ 8 mbps upload hıza 130 TL veriyorum. Adamdan 2 kat fazla verip downloadda 6, uploadda 37,5 kat daha yavaş internet kullanıyorum. Sonra neydi tüm dünya bizi kısaknıyordu değil mi? Tüm dünya bizi değil. Senin o seçmen kitleni kıskanıyordur eğer kıskanıyorsa.

• gokbiloz kullanıcısına yanıt
    Hocam bu ülkede insanın sinir sistemi bozulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 13 Mayıs 2021; 15:57:03 >
  • arkadaşlar port işini türk telekomun günlük internet tarifesine üye olarak aşabilirsiniz. Port yok cevabı tamamen yalan, ben böyle aştım. Şu an bu tarife duruyor mu bilmiyorum.

• Fibere neden ağırlık vermiyolar akıl alır gibi değil.. bakır kabloya göre hem ucuz hem daha kolay.. doğru düşük hız yüksek fiyat varken ne gerek yatırıma..

• kickboxer_18 kullanıcısına yanıt

Merak ettiğim bir konu da elektrik hattından internet olabilir mi?, mümkün ise kablolar kalın çok yüksek hızlarda internet verilebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.