Şimdi Ara

ABD'de vs Türkiye'de Acil Servis (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
3
Favori
6.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
77 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
    İnsan bisey yazmadan önce düşünür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mvd23 -- 14 Eylül 2020; 22:2:31 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ABD neden karşılaştırmak amaçlı konulmuş ki, orada millet ambulansa para vermemek için Uber çağırıyor, üstüne telefondan haritayı açıp "Emergency" yani aciller çok pahalı olduğundan "Urgent Care" denilen ucuz acil hastanelerini buluyor Karşılaştırma için AB üyesi veya diğer Anglo çoğunluklu ülkeler daha mantıklı olurdu; mesela Amerikalılar kendi ülkelerini Kanada ile karşılaştırıp ağlarlar, özellikle sağlık sistemi konusunda.

Orada tıp okursun ama mezun olunca en az 150k USD borca girersin. Daha orada tıp okumak için belli bölümlerde "college" denilen iki yıllık okullardan "undergraduate" diploman olması gerek, bir de oraya 55k borçlanırsın. Daha bunlar ortalamanın altındaki okulların fiyatları, adı duyulmuş iyi okullarda okusan 650k-1M ödemen gerekir. Ha ama orduya katılıp G.I Bill kullanırsan üniversiteni devlet ödüyor ama millet niyeyse katılmıyor. Yada ordudaki birisi okumayıp hakkını saklıyor, yıllar sonra çocuğuna bedavadan üniversite okutuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _giray_ -- 14 Eylül 2020; 22:33:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kanada’da yasiyorum, saniyorum ABD deki sistemde ayni burasi ile. Triage sistemi var burada. Ben geldim hadi doktoru gorim diyemiyorsun. Girer girmez seni muayene ediyorlar ve sikayatini dinliyorlar. Isin aciliyetine gore bir siraya konuyorsun ve sikayetine gore doktor bakiyor. Mesela cigerden sikayetin varsa uzmanligi o olan doktor goruyor seni. Oyle 5 tane doktor her gelene bakmiyor. Acil olduguna inanmazlarsa da cok uzun saatler bekliyorsun. Burada 12-13 saat bekleyen tanidiklar var acilde. Onun icin burada en buyuk korkumuz acillik olmak. Turkiye’de acile en son 10-15 sene once gitmisimdir onun icin tam bilgim yok sistemle alakali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Urthas -- 14 Eylül 2020; 23:33:18 >
  • por favor kullanıcısına yanıt

birkaç mesaj önce biraz uzunca yazdığım bir cevap var, onu okuyun isterseniz. arkadaş diğer doktor arkadaşı gıcık etmek için konuya cevap verdiğini yazdıklarını çok ciddiye almamız gerektiğini söyledi. siz kapak olduğunu düşünmüşsünüz, konuyu keşke takip etseydiniz.

Ben paylaşılan ibana hiç bir hekimin 3-5 kuruş (10 yıllık hekimim, uzman hekimim, 2-2 kademe derece ile aldığım 6000 tl maaş /80 milyon) göndermekten imtina edeceğini sanmam.

peki ben bu parayı emeğim karşılığı kazanıyorum kimsenin vergisini de cukkalamıyorum, o sebeple benim emeğim ne olacak? iban paylaşan kişi siz olsanız bu parayı kabul edecek misiniz.

• Hilal Bıyıklı Bozkurt kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim sağ olun

• quote:

Orijinalden alıntı: kayihani

teşekkür ederim sağ olun

daha fazla kazanmak için neden kendi muayenenizi açmıyorsunuz? cerrahım diyorsunuz üstelik.

• Nicolai Tesla kullanıcısına yanıt

bir hastaya düşen toplam muayene süresinin 5 dk olduğu, pandemi nedeniyle herkesin kendini korumaya çalıştığı dönemde, vitamin eksikliği gibi hastalık sayılamayacak sebeplerle hastaneye gittiğinizde karşılaşacağınız ilgi bu. gittiğin hekim kendisinin covid taşıyıcısı olup olmadığını bilmiyor. belki sana bulaştıracak, bu dönemde mesafe iyidir. ayrıca hekim kendisi hastalansa 20 gün o poliklinikte hizmet aksayacak. Skorbüt olursun (cvitamini eksikliği hastalığı), dişlerin dökülmeye başlar o zaman ilgi de görürsün, tedavi de alırsın. Bir zahmet bu dönemde check up yaptırmaya, gözüm kaşındı, burnum aktı vb sebeplerle hastaneye gitmeyin. devlet hastanelerinin büyük bölümü pandemi hastanesine çevrildi. mevcut hekimler pandemi hizmetlerinde çalışıyorlar. sağlık sorunları ile ilgilenen toplam hekim sayısı ciddi şekilde azaldı. bu sebeple gerçekten hasta olmadan hastaneye giderseniz kimse sizinle ilgilenmeyecektir. burada absürd bir durum yok, hak ihlali de yok. belki gelip hastanede covid kapacaksın. Veya covid sin bilmiyorsun geldin bir sürü kişiye bulaştırdın. sırf bu iki cümle için bile bu dönemde hastaneye gerçekten hasta olunmadan gelinmez.

Bu dönemde hizmette aksaklık olduğunu kabul etmemek mümkün değil. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir tür afet, olağan üstü hal dönemindeyiz. deprem olduğunda sonrasında nasıl bir sürü olumsuz etki ve toparlanma süreçleri oluyorsa bu dönemde de oluyor ve olacak.

şikayetleriniz pandemi dönemi öncesi süreçler için ise konuya uzunca yazdığım bir cevap var, ülkemizin hekimine verdiği kıymeti, afrikadaki hekimlerin gördüğü kıymet ile karşılaştırmıştım. okursanız neden bu şekilde hizmet aldığınızı az çok anlarsınız.

• kızgın boğa K kullanıcısına yanıt

Sağlık bakanlığı her ilede belirli sayıda muayenehane açılmasına izin veriyor. çalıştırdığı hekim olmasa bile bu sayının çok büyük kısmı devlet hastanelerinde saklı tutuluyor. örneğin idareciliğini yaptığım hastanede son 20 yılda göz doktoru sayısı ekseriyetle 1 olmuş (yaklaşık 13 yıl) sadece 6 ay 4 olmuş. toplam 3 poliklinik var ama 6 hekim kapasitesi var, o ilde toplam göz hastalıkları muayenehane sayısı 10, bu rakamın 3 ü de özel hastanenin elinde. İl sağlık müdürlüğüne başvursan 1 hekime ancak muayene hane izni verilir. yaşadığım ildeki şartları bilmiyorum.

2.si devletin muayene hane açmak için istediği şartları sağlamak çok zor. kapıların yükseklik genişliklerinden tutun, asansörün genişlik yükseklik havalandırma özelliklerine kadar bir sürü mevzuat var. Kısacası Muayenehane açılamasın diye her türlü düzenleme mevcut.

Şahsen akedemik kariyere yeni başladım. Bir müddet kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Bu sebeple çalıştığım üniversitenin gelecekteki şartlarına göre hareket etmeyi planlıyorum. Mevcut hali ile devam ederse 3-4 yıldan daha uzun süre bu sisteme dayanabileceğimi sanmıyorum.

• kayihani K kullanıcısına yanıt

Arkadaş çok haklı ve size hak ettiğiniz cevabı çok net vermiş. Kıvranmanıza hiç gerek yok.

• por favor kullanıcısına yanıt

Bana cevap veren olmadı, arkadaş haksız olduğunu kendisi yazdıklarını gıcık etmek için yazdığı ve ciddiye alınmaması gerektiğini ifade ederek kabul etti, kıvrandığım hissine ise nereden kapıldın bilmiyorum.

Yanlız yazdıklarınız dan halen yazılanları okumaduğınız anlaşılıyor. Bence önce okuyun sonra istediğiniz şekilde tartışırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayihani -- 16 Eylül 2020; 13:42:34 >
  • kayihani K kullanıcısına yanıt

Bence siz verdiğiniz cevabı ve hak ettiğiniz yanıtı okuyun. Yine kavrayamıyorsanız zorlamayın, böyle kabullenin.

• quote:

Bana cevap veren olmadı, arkadaş haksız olduğunu kendisi yazdıklarını gıcık etmek için yazdığı ve ciddiye alınmaması gerektiğini ifade ederek kabul etti, kıvrandığım hissine ise nereden kapıldın bilmiyorum.

Yanlız yazdıklarınız dan halen yazılanları okumaduğınız anlaşılıyor. Bence önce okuyun sonra istediğiniz şekilde tartışırız.

Hocam sen niye hala laf anlatmaya çalışıyorsun ki? Türk insanı profilini en iyi sen bilirsin, boşver zamanına yazık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

bir hastaya düşen toplam muayene süresinin 5 dk olduğu, pandemi nedeniyle herkesin kendini korumaya çalıştığı dönemde, vitamin eksikliği gibi hastalık sayılamayacak sebeplerle hastaneye gittiğinizde karşılaşacağınız ilgi bu. gittiğin hekim kendisinin covid taşıyıcısı olup olmadığını bilmiyor. belki sana bulaştıracak, bu dönemde mesafe iyidir. ayrıca hekim kendisi hastalansa 20 gün o poliklinikte hizmet aksayacak. Skorbüt olursun (cvitamini eksikliği hastalığı), dişlerin dökülmeye başlar o zaman ilgi de görürsün, tedavi de alırsın. Bir zahmet bu dönemde check up yaptırmaya, gözüm kaşındı, burnum aktı vb sebeplerle hastaneye gitmeyin. devlet hastanelerinin büyük bölümü pandemi hastanesine çevrildi. mevcut hekimler pandemi hizmetlerinde çalışıyorlar. sağlık sorunları ile ilgilenen toplam hekim sayısı ciddi şekilde azaldı. bu sebeple gerçekten hasta olmadan hastaneye giderseniz kimse sizinle ilgilenmeyecektir. burada absürd bir durum yok, hak ihlali de yok. belki gelip hastanede covid kapacaksın. Veya covid sin bilmiyorsun geldin bir sürü kişiye bulaştırdın. sırf bu iki cümle için bile bu dönemde hastaneye gerçekten hasta olunmadan gelinmez.

Bu dönemde hizmette aksaklık olduğunu kabul etmemek mümkün değil. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir tür afet, olağan üstü hal dönemindeyiz. deprem olduğunda sonrasında nasıl bir sürü olumsuz etki ve toparlanma süreçleri oluyorsa bu dönemde de oluyor ve olacak.

şikayetleriniz pandemi dönemi öncesi süreçler için ise konuya uzunca yazdığım bir cevap var, ülkemizin hekimine verdiği kıymeti, afrikadaki hekimlerin gördüğü kıymet ile karşılaştırmıştım. okursanız neden bu şekilde hizmet aldığınızı az çok anlarsınız.

Mesajımı okursanız pandemi sürecinden vs. bahsetmediğini anlarsınız. Ayrıca vitamin eksikliğini örnek olarak verdim, normal bir insanın sonuçlara bakınca anlayabildiği bir şey. Kim bilir daha bizim anlamadığımız diğer değerlerimiz nasıl. Kim bilir.. 0.5 saniye baktiklari için ne ben ne doktor bilebiliyor...

Doktorlara verilen kıymet falan da umrumda değil, sanki ülkede mühendise, öğretmene değer veriliyor da doktorlara değer verilmiyormusta, deger verilmiyorsa hizmette buymuş. Iyi o zaman, ogretmenlere hiç değer verilmiyor 3 kurus para verip, öğrencilere ezdiriyorlar. Senin çocuğuna onlarda 3 kuruşluk eğitim verir, ülkenin öğretmene verdiği değer bu ben ne yapim der. Muhendislere vs hiç girmiyorum, istersen uzun uzun girerim. Haa askeri ücretle geçinenler aman aman... özetle kimseye değer verilmiyor. Bu değersizlikde bu ülkenin vatandaşlarının isteği, onlar istemiyor değer.

• Nicolai Tesla kullanıcısına yanıt

konu pandemi dönemiyle ilgili devam ettiği için böyle bir kanıya varmıştım.

Yıllardır hiçbir mesleğe ve insana kıymet vermedik ve sonuç bu. Bir de kıymet vermeyi deneyelim, birbirimize haset göstermeyelim, empati yapalım,değer verelim. örneğin polisin gözü öğretmenin ne kazandığında olmasın, onun ne kadar emek verdiğini anlamaya çalışsın. Ötekini denedik sonu kötü bir yere çıktı. Bir de böylesini deneyelim.

Bu arada tıp fakültesinde öğretilen derslerden, kulağa takılan küpelerden biridir. Bizler filmleri ve tahlilleri tedavi etmeye çalışmıyoruz. Kliniğinize katkı sağlamayacak değerleri incelemek anlamsız. Mevcut şartlarda yeterli ilgi gösterilmediği konusunda hemfikirim, ancak ilgi bekleyen insanların sağlık siteminde değişiklik ve daha uzun muayene ve ilgi süresi talep etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.