Şimdi Ara

ABD'de bu gece de yağma olacak (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
0
Favori
4.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • en son olanlarından biraz yağma videosu paylaşın yav ben bulamıyorum ? hep eskiler var

---------------------------

buldum buldum adamlar amazon dağıtım deposnu basmış ;

https://twitter.com/i/status/1269039052868784128

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C72FBB06E -- 6 Haziran 2020; 9:54:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jonesknow

“Yağmacılık genlerinde var” yazmışsınız. Bunun bilimsel araştırmasını mı yaptınız veya okudunuz? Irkçılık yapmanızın nedeni nedir? Ben burada siyahilere ırkçılık yaptığınız için değil, ırkçılık yaptığınız için yazıyorum. Geçmişte yapılanlara göre genellemeler ve ırkçılıklar yapacaksak yandık. Biz Türkler de fena şekilde işgalci, yağmacı ve alkoliğiz o zaman. Irkçılık hastalığından umarım kurtulursunuz en kısa sürede.

Mayıs 2018 videosu, Güney Afrika ülkesinden. Protestocular siyahi. Siyahilerin protestolarda kalabalık olduklarında yağmaya başladıklarına dair videolar istediğin kadar atabilirim. Bilişim çağındayız, gözlemler bunu gösteriyor.

• Irkçılık bahane, hırsızlık şahane

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daimon88 kullanıcısına yanıt
    Birader sen ne iğrenç bir ırkçısın ya? Bundan 400-500 sene önce de batı avrupalı beyazlar, amerikan topraklarında soykırımlar yapıp, bir nevi o toprakları yağmaladılar. Osmanlı Devleti, yaptığı seferlerde yeni topraklar aldıktan sonra bölge halkına gül dağıtmıyordu, kadınlara çocuklara tecavüz ediyor, evleri yağmalıyor ve erkekleri köle pazarlarında satıyorlardı. Bu Osmanlı’ya özel değil, savaşan her ülkenin yaptığı bir şeydi. İnsanoğlunun tamamı yağmacıdır. Irkçılık yaparak, başka bir ırkın alt ırk olduğunu iddia ederek, içindeki ezikliği bastırmaya çalışıyorsun. Herhangi bir takımın, ırkın, cemaatin/dinin fanatiği insanlar, özgüven eksikliği yaşadıkları için kendilerini bir topluluğun içine atmak ve o topluluğun yaptığı başarılarla övünüp, özgüven eksikliğini böyle kapatmak ister. Yazıklar olsun seni yetiştiren anne ve babaya. Öyle özgüvensiz, öyle ırkçı, öyle pis kalpli bir insan yetiştirmişler ki... Topluma gram faydası bulunmayan, klavye üzerinden şuna yağmacı, buna bölücü dersiniz ama adım kadar eminim ki kamera olmadığına emin olduğun ve yakalanmayacağın kesin olsa sen bu yağmaların 20 katını yaparsın. Umarım ergenliğin bitip, büyüdüğünde bu yaptıklarından utanır ve ırkçılığın ne pis bir şey olduğunu anlarsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• yanıyorrr yanıyooorrrr scıak sıcak taze çıktı

Daha üzücü..

• quote:

Birader sen ne iğrenç bir ırkçısın ya? Bundan 400-500 sene önce de batı avrupalı beyazlar, amerikan topraklarında soykırımlar yapıp, bir nevi o toprakları yağmaladılar. Osmanlı Devleti, yaptığı seferlerde yeni topraklar aldıktan sonra bölge halkına gül dağıtmıyordu, kadınlara çocuklara tecavüz ediyor, evleri yağmalıyor ve erkekleri köle pazarlarında satıyorlardı. Bu Osmanlı’ya özel değil, savaşan her ülkenin yaptığı bir şeydi. İnsanoğlunun tamamı yağmacıdır. Irkçılık yaparak, başka bir ırkın alt ırk olduğunu iddia ederek, içindeki ezikliği bastırmaya çalışıyorsun. Herhangi bir takımın, ırkın, cemaatin/dinin fanatiği insanlar, özgüven eksikliği yaşadıkları için kendilerini bir topluluğun içine atmak ve o topluluğun yaptığı başarılarla övünüp, özgüven eksikliğini böyle kapatmak ister. Yazıklar olsun seni yetiştiren anne ve babaya. Öyle özgüvensiz, öyle ırkçı, öyle pis kalpli bir insan yetiştirmişler ki... Topluma gram faydası bulunmayan, klavye üzerinden şuna yağmacı, buna bölücü dersiniz ama adım kadar eminim ki kamera olmadığına emin olduğun ve yakalanmayacağın kesin olsa sen bu yağmaların 20 katını yaparsın. Umarım ergenliğin bitip, büyüdüğünde bu yaptıklarından utanır ve ırkçılığın ne pis bir şey olduğunu anlarsın.
    Beyaz ırklar kendilerini geliştirdi, 400-500 yıl önceki gibi değiller. Osmanlı'nın ise her yaptığını savunmuyorum, şu an Balkan ülkelerinin çoğunda Türklerden niçin çok nefret ettiklerinin de gayet farkındayım. Irk, aynı zamanda kültürü ifade eder, dolayısıyla bir ırka mensup olmadığını iddia etmek asılsızdır. Fanatik olmak kötüdür, tamam, ben fanatik mi görünüyorum oradan? Siyahiler, Hindistanlılar, ve Ortadoğuluların çoğu, buralar Dünya'nın Trump'ın da dediği gibi "shit hole"dur. Dediğim gibi, bilişim çağında gerçekleri görememek akıl karı değil. Ben ve yağma yapmak mı? Kendimi barbar olarak göreceğime ölürüm daha iyi. Yaş 32 bu arada, ergenlik nedir unuttum bile.

• Ee tabi haliyle bu tarz durumlar, farklı ideolojik goruslerdeki marjinal gruplara da fırsat doğuruyor. Arada onlar da istifade etmeye kalkıyorlar. Her yerde olduğu gibi. Lakin bütün bunlar ciddi bir sancılı değişim göstergesi gibi geliyor bana. Belli ki kureselciler Trump in kalemini kırmışlar ve ABD bu tarz operasyonları başka ülkelerde yapabiliyorken, artık ABD ye de birileri bu tarz kontrcasusluk tarzı operasyonlar çekebiliyor durumda. Bir şeyler değişmiş ya da zayıflamış. Abd de çok uzun zaman kaldım ve birçok şehrinde bulundum bu zamana kadar. Siyahi vatandaşların daha fazla suça karışıyor olmalarının sosyo - ekonomik, sosyo kültürel ve tarihsel sebepleri var. Bunlar ayrı tartışılır. Her yerde olduğu gibi burada da barışçıl, haklı gösteriler, aralara katılan farklı güç odakları tarafından manipule edilen provokatörler vs aracılığıyla farklı noktalara gidiyor. Trump kureselcilerin, parasal finansal güç ile dünyaya hakim olmak isteyen çetenin oyununa epey bir çomak soktu. Yaşadıklarımızın özeti bunlardır.

32 yaşında ırkçı olmanız, ergen olup da ırkçı olmanızdan çok daha kötü bir durum.

Sizin bu bahsettiğiniz şeylerin nedeni ırk veya kültür değil. EĞİTİM. Bir Danimarkalının, bir Türk veya Hintliden tek farkı aldığı eğitimin kalitesidir. Aynı eğitimi aldığımız zaman 3-4 nesil içerisinde aynı üretim kapasitesi ve modernliğe ulaşırız. Irkçılığın ne kadar saçma salak olduğuyla alakalı çok uzun uzun yazmak isterdim ama 32 yaşına gelmiş birisi bunları, bu vakte kadar öğrenemediyse, benim de zamanımı boşa harcamamam gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu düşünceleriniz yalnızca beyninizin içinde ve sosyal medyada kalırlar, yarın öbür gün bir azınlığı öldürmezsiniz. Daha cevap vermeyeceğim çünkü büyük zaman kaybı olacağını fark ettim, iyi forumlar.

Siyahilerin daha fazla suç işlediğine dair algı yönetimi nasıl yapılır kısa özeti gibi attığınız grafik özellikle tek başına atıldığında ama yine de siz bilirsiniz.

Bilişim çağında olduğumuzu söylüyorsunuz ama ordan burdan gördüğünüz bigotların her söylediği şeye inanıyorsunuz. Biz bilişim çağındayız evet ama sizin bilişim çağında olduğunuzu hissetmiyorum keza kendi attığınız ayrıntılı ve güzel hazırlanmış kaynaktan bihaber ve anlayamamışsınız. Umarım kendinizi ilerde geliştirirsiniz diyeceğim de 32 yaşına gelmişsiniz. Yaşadığımız güzel coğrafyaya shithole diyenlere alkış tutacak kadar kendinizi white supremacist görüyorsanız buyrun edirne sınır kapısı orada. Bu yaşadığımız güzel ülkemizde hiçbir zaman white power tadında bir örgütlenme yapısı olmadı ve olmayacak da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybershot123 -- 6 Haziran 2020; 11:4:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: etoiledorient

Ee tabi haliyle bu tarz durumlar, farklı ideolojik goruslerdeki marjinal gruplara da fırsat doğuruyor. Arada onlar da istifade etmeye kalkıyorlar. Her yerde olduğu gibi. Lakin bütün bunlar ciddi bir sancılı değişim göstergesi gibi geliyor bana. Belli ki kureselciler Trump in kalemini kırmışlar ve ABD bu tarz operasyonları başka ülkelerde yapabiliyorken, artık ABD ye de birileri bu tarz kontrcasusluk tarzı operasyonlar çekebiliyor durumda. Bir şeyler değişmiş ya da zayıflamış. Abd de çok uzun zaman kaldım ve birçok şehrinde bulundum bu zamana kadar. Siyahi vatandaşların daha fazla suça karışıyor olmalarının sosyo - ekonomik, sosyo kültürel ve tarihsel sebepleri var. Bunlar ayrı tartışılır. Her yerde olduğu gibi burada da barışçıl, haklı gösteriler, aralara katılan farklı güç odakları tarafından manipule edilen provokatörler vs aracılığıyla farklı noktalara gidiyor. Trump kureselcilerin, parasal finansal güç ile dünyaya hakim olmak isteyen çetenin oyununa epey bir çomak soktu. Yaşadıklarımızın özeti bunlardır.
    Facebook'tan biri bana mesaj atmıştı siyahilerin bu barbar kültürüyle ilgili; Yuval Noah Harari adlı yazarın "Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens" adlı kitabında bu konuya değindiğini belirtti. Siyahilerin sosyo-kültürel niteliğinde hangi süreçler belirleyici oldu ben de merak ediyorum, ucuzladığında satın alıp okucam.

• quote:

32 yaşında ırkçı olmanız, ergen olup da ırkçı olmanızdan çok daha kötü bir durum.

Sizin bu bahsettiğiniz şeylerin nedeni ırk veya kültür değil. EĞİTİM. Bir Danimarkalının, bir Türk veya Hintliden tek farkı aldığı eğitimin kalitesidir. Aynı eğitimi aldığımız zaman 3-4 nesil içerisinde aynı üretim kapasitesi ve modernliğe ulaşırız. Irkçılığın ne kadar saçma salak olduğuyla alakalı çok uzun uzun yazmak isterdim ama 32 yaşına gelmiş birisi bunları, bu vakte kadar öğrenemediyse, benim de zamanımı boşa harcamamam gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu düşünceleriniz yalnızca beyninizin içinde ve sosyal medyada kalırlar, yarın öbür gün bir azınlığı öldürmezsiniz. Daha cevap vermeyeceğim çünkü büyük zaman kaybı olacağını fark ettim, iyi forumlar.
    ABD'de beyazlar ile siyahiler aynı eğitimi alıyorlar, fakat suç istatistikleri ortada. Sokaktaki evsiz beyaz adamın kimseye zararı yokken, altında arabası olup da mekan soymaya giden siyahi gençler zarar veriyor. Siyahiler ABD nüfusunun sadece %13'ü oluşturuyor, fakat hapishanelerde toplam mahkumların %40'ı siyahi. 330 milyonluk ülkenin sadece %13'ü siyahi, hapishanelerde %40'ı siyahi. Ve ABD'de aynı eğitimi alıyorlar beyazlar ve siyahiler. Gerçekçi olmak da fayda var, SJW söylemlerinin gerçekçi bir yanı yok.

• Şöyle bırakayım linki, izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=Pe6KuCbMWCE&app=desktop

• quote:

Orijinalden alıntı: Mekkanik

Şöyle bırakayım linki, izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=Pe6KuCbMWCE&app=desktop
    Yukarıda da dediğim gibi, beyaz ırklar 400 yıl önceleri gibi değil, kendilerini geliştirdiler. O zamanlar Osmanlı Devleti'nde bile kölelik vardı, Dünya'nın her yerinde vardı. Ve gene siyahi toplumlar daha kötüydü o şartlarda bile; savaştıkları kabilelerden edindikleri savaş esirlerinin bazılarını yiyorlardı, yamyamlık vardı. Buna ne kulp uyduracaklar hadi bakalım. Ve ayrıca; Portekizli köle tacirleri, ABD'ye götürdükleri köleleri kabile şeflerinden alıyorlardı, yani siyahi kabile şefleri belli bir ücret karşılığında kendi kitlesinin üyelerini satıyordu.

• jonesknow kullanıcısına yanıt
    Arkadaş doğru yazmış belki genlerinde var belki kültürlerinde. Bunu sadece siyahilere yönelik değil hepsine yönelik söylüyorum. Youtubede bir zamanlar sosyal deney videosu vardı bunların ülkesinde kilitsiz açık alana koyulan bisikleti her gören çalmaya çalışıyordu.Bunu sadece bir videoya dayanarak söylemiyorum gayet bilinen bir genel kültür bu. Bizim buralarda bu kadarı olmaz. En azından normal vatandaşımız denemez bile. Hırsızlığı yağmayı hakları olarak görüyor adamlar.

Türklere işgalci demek? Hangi aldığımız yerde insanları köle olarak kullanmışız kaynaklarını sömürmüşüz? Veyahut din değiştirmeye zorlamışız. Yada ikinci sınıf insan muamelesi yapmışız? Osmanlıda devletin kademelerindeki insanların kökenlerine bir bakmak istersiniz belki.
    Türklerin bilinen büyükçe bir yağması varda tarihte ben mi bilmiyorum? Bizlerde savaş ganimeti diye birşey var. buna zaten yağma diyemeyiz ki.Yakın zamanlardaki geziyi falan kastediyorsanız orada belediye otobüsü yakanların kendine Türk dediklerinide pek zannetmiyorum. Zaten "yinede" yağma değil. Ek olarak 3-5 pislik her toplumdan çıkar, bunu birilerine maledeceksek topluca yapılması gerekir.

Alkolik diyorsunuzda, türklerin eski tarihi için demek bir nebze mümkün fakat orta-yakın(En az 700 yıldır yani) tarihinde demekte pek mümkün değil.(Son 100 yılda birşeyler olmuş tabi ama bunuda koca millete,ırka mal etmek mümkün değil.)

Yanlış anlamayın ama, siz Türk müsünüz aceba bu kadar "Biz Türkler" derken kendi ırkınıza kolay hakaret edebiliyorsunuz?

Edit:
    Şimdi birşey diyeceğim fakat bu ırkçılıkla alakalı değil. Hep toplumda bazı kitleler kendini toplumdan soyutlamaya, kendini farklı görmeye soyunabiliyor. Buna eziklik psikolojiside diyebiliriz.Kimsenin aslında bunlarla bir derdi yoktur fakat her yaptığınız hareket bu güruha ters gelir. ABD'de olanda bu. Bazı örnekleri var muhtemelen tahmin edebiliyorsunuzdur üstü kapalı yazıyorum anlayın.
    Gel biz aynıyız demek çözüm olmuyor adamlar kafasında kendilerini soyutlamışlar birkere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 6 Haziran 2020; 12:22:41 >

• Geziyle kıyaslıyorlar, bu olayların geziden farkı var, herşey tartışılır ama gezi dükkan yağmalamadı. Bu amerikadaki çeteler ise bu karmaşayı yağma için bahane ediyorlar. Ben samimi bulmuyorum ve soğudum açıkçası.. O polis ırkçıysa bunlarda yağmacılarda sosyal terörist. İşinde gücünde dükkan sahibi ve sadece tepki amaçlı düz protesto eden insanları ayrı tutarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: BilirKişi00

Arkadaş doğru yazmış belki genlerinde var belki kültürlerinde. Bunu sadece siyahilere yönelik değil hepsine yönelik söylüyorum. Youtubede bir zamanlar sosyal deney videosu vardı bunların ülkesinde kilitsiz açık alana koyulan bisikleti her gören çalmaya çalışıyordu.Bunu sadece bir videoya dayanarak söylemiyorum gayet bilinen bir genel kültür bu. Bizim buralarda bu kadarı olmaz. En azından normal vatandaşımız denemez bile. Hırsızlığı yağmayı hakları olarak görüyor adamlar.

Türklere işgalci demek? Hangi aldığımız yerde insanları köle olarak kullanmışız kaynaklarını sömürmüşüz? Veyahut din değiştirmeye zorlamışız. Yada ikinci sınıf insan muamelesi yapmışız? Osmanlıda devletin kademelerindeki insanların kökenlerine bir bakmak istersiniz belki.
    Türklerin bilinen büyükçe bir yağması varda tarihte ben mi bilmiyorum? Bizlerde savaş ganimeti diye birşey var. buna zaten yağma diyemeyiz ki.Yakın zamanlardaki geziyi falan kastediyorsanız orada belediye otobüsü yakanların kendine Türk dediklerinide pek zannetmiyorum. Zaten "yinede" yağma değil. Ek olarak 3-5 pislik her toplumdan çıkar, bunu birilerine maledeceksek topluca yapılması gerekir.

Alkolik diyorsunuzda, türklerin eski tarihi için demek bir nebze mümkün fakat orta-yakın(En az 700 yıldır yani) tarihinde demekte pek mümkün değil.(Son 100 yılda birşeyler olmuş tabi ama bunuda koca millete,ırka mal etmek mümkün değil.)

Yanlış anlamayın ama, siz Türk müsünüz aceba bu kadar "Biz Türkler" derken kendi ırkınıza kolay hakaret edebiliyorsunuz?

Edit:
    Şimdi birşey diyeceğim fakat bu ırkçılıkla alakalı değil. Hep toplumda bazı kitleler kendini toplumdan soyutlamaya, kendini farklı görmeye soyunabiliyor. Buna eziklik psikolojiside diyebiliriz.Kimsenin aslında bunlarla bir derdi yoktur fakat her yaptığınız hareket bu güruha ters gelir. ABD'de olanda bu. Bazı örnekleri var muhtemelen tahmin edebiliyorsunuzdur üstü kapalı yazıyorum anlayın.
    Gel biz aynıyız demek çözüm olmuyor adamlar kafasında kendilerini soyutlamışlar birkere.
    Osmanlı tarihiyle söylediklerine pek katılmıyorum, fakat bahsettiğin sosyal deney videolarıyla alakalı söylediklerine katılıyorum. Sadece hırsızlık konusunda da değil, şiddet konusunda da ilginç prank videoları var; masum ve komedi şakalara beyazlar genellikle gülerek karşılık veriyor, siyahların bazıları gülerken bazıları hemen kavga moduna giriyor. Kadın siyahiler bile hemen kavga moduna girebiliyor. Şahsen erkek olarak kavga etmek istemem kadın siyahilerle, izlediğim bir tokat görüntüsünü hala unutamıyorum

• Bu tür siyahiler corona gibi virüsten farksız bence. Başka bir ülke olsa kızardım ama Abd bu, umarım ettiklerini fazlasıyla bulurlar.
  • BilirKişi00 B kullanıcısına yanıt
    Normalde cevap vermemem gerekir ama biraz da kendimi tutamıyorum. Sana madde madde cevap vereyim.

- Türklüğümün hiçbir önemi yok ama siz bu sorunuzla ne kadar ırkçı olduğunuzu kanıtlıyorsunuz öncelikle bunu söyleyeyim. Baba tarafı yaklaşık 160 yıl önce, Çarlık Rusya'sının Türkistan'ı işgal etmesiyle, bugünkü Batı Türkmenistan'dan Anadolu'ya göç etti ve 130 yıldır da Erzurumluyuz. Anne tarafı da anlatılanlara göre Osmanlı kuruluş aşamasında Bursa'ya yerleştirilen göçebe Türk ailelerinden biri ve 600-650 yıl boyunca köylerinden bile çıkmamışlar. Yani canım ırkçı kardeşim, Türküm ve Türklükten utanç duymuyorum ama gurur da duymuyorum. Allah, kader artık ne derseniz de, benim Türk kimliğimle doğmamın nedeni, ben değilim. Kendi seçmediğim bir kimlikle de gurur veya utanç duymuyorum. Şimdi ben bir Kürt, Çerkes, Zaza, Ermeni veya Rum olsaydım ne fark edecekti? Hepimiz aynı ülkenin vatandaşları, hepimiz aynı Allah'ın kulları değil miyiz?

- İşgalci deme konusuna gelirsek :))) Türkler bir toprağı ele geçirince "fetih", non-türkler ele geçirince "işgal" oluyor. Aradaki fark nedir? Tarihçiyim, senin Türklükle ilgili duyduğun şeylerin çoğu propagandadır. Propagandayı sadece bizim devletimiz değil, komünist, kapitalist tüm devletler yapıyor. Devletler, yeni toprakları din amaçlarla değil, ekonomik nedenlerle işgal ederler. İşgal edeceği toprağın getireceği vergi geliri, o yeri çekici kılar. Peki ordunu burayı işgal/fetih etmeye nasıl ikna edersin? Yağma sözü vererek. Gaza, maza bunlar hikaye. İnsanoğlu fiilen, kısa vadede ne elde edeceğine bakar. Yağmacılıkla alakalı Evliya Çelebi Seyahatnamesini veya en azından Seyahatname'yle alakalı birkaç makale okumanı öneririm. Sen, yağma teklif etmeden, bir köylüyü 2 bin km uzağa, aylarca yürüyerek ve zor şartlar altında nasıl götüreceksin? Aynı zamanda Amin Maalouf'un derlediği "Arapların Gözünden Haçlı Seferleri" kitabını okumanı ve orada Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve Fransızların davranışlarını incelemeni öneririm.

- Türklerin alkol kullanmadığı kanısına, hayalinizdeki Osmanlı veya diziler üzerinden varıyorsunuz ama hem geçmiş hükümdarlar hem de özellikle askeri sınıf, alkolü pekçe tüketirdi. Osmanlıca'nın olduğunu zannetmiyorum ama özellikle Manisa ve diğer sancak vilayetlerinin depo tutanaklarının da bulunduğu Osmanlı Yemek Kültürüyle alakalı, belgeli kitaplar okursan bunları görebilirsin.

- İnsanoğlu'nun genel olarak yağmacı olduğundan bahsettim zaten ama Amerika'daki zencilerin suça meyillerinin fazla olmasının sebebi, onların toplum tarafından suça itilmesi ve yeterli eğitimi alamadıklarını anlayabilmek çok zor değil. Her ülkenin azınlıkları, ülkenin nüfusuna oranla çok daha fazla suça karışırlar. Bundan 80-90 sene öncesinde İtalyanlar, Almanya'da veya ABD'de çok daha fazla suça karışırlarken, şimdilerde bu istatistiklerin çok çok azaldığını görüyoruz. Türkiye'de Suriyeli mültecilerin artmasıyla beraber, ülkedeki Kürt nefreti azalıp, bu nefret Suriyeliler üzerine yoğunlaştı. Bizler, Suriyelilere insanlık dışı şartlarda iş, para, ev ve eğitim verdikçe, yani sanki kast sistemi varmış da onlar en alttaymış gibi davrandıkça, onların da suça karışma yüzdeleri arttı. Veya 1960'larda Florida'ya kaçan Kübalılar'ın, eyaletteki ve ülkedeki suç oranlarını arttırmaları da benzer nedenlere dayanır. Yarın öbür gün Batı Avrupalılar, bugün oldukları gelişmişlikte olmazlar ve Fransızlar başka bir ülkeye mülteci olarak kaçarlarsa, onlar da kaçtıkları ülkenin suç oranlarını artıracaklardır. Bir toplumda suç işleniyorsa, bunun tek bir nedeni yoktur.

- Siz ırkçılardan ricam, internette her okuduğunuz bilgiye inanmayın. Aynı konu üzerinde karşıt görüşlerin de yazdıklarını okuyup, onların ne demek istediğini anlamaya çalışın. Hayat, başkalarından nefret ederek geçirilecek kadar uzun değil. Bugün sen, siyahilerden, kürtlerden, lazlardan nefret ediyorsun, Batı Avrupalılar senden, Çinliler Batı Avrupalı'dan. Bu liste böyle böyle gidiyor. Bu yapılanlar, kabileciliğin büyütülmüş halidir. Bugünkü dünyada, özellikle de 2015 sonrası popülist söylemlerin alıcısı ciddi oranda arttı ve her ülkenin liderleri belirli oranda ırkçılaştılar. Bugün İngiltere'de müslüman ve böçmen karşıtı bir başbakan, ABD'de müslüman ve göçmen karşıtı bir başkan, Almanya'da Merkel yıllardır protestan tüm topluluklara karşı kötü politikalar yürütüyor, Frans'da Macron ılımlı gözüken bir milliyetçi, Macaristan'da otokratik bir ırkçı sistem kuruluyor, Türkiye'nin, Gezi'den sonra ama özellikle de 20 Temmuz 2016'dan sonra daha da otokratlaşma ve milliyetçileşme durumu var. Şuan dünya üzerinden ırkçılığın, göçmen karşıtlığının, kısacası faşizmin artması umuyorum ki gelip geçici bir durumdur. Sizler gibi ırkçılar da, bu liderler çekip gittikleri zaman yine kabuklarınıza çekileceksiniz. Umarım o günler yakındır. Sizin gibi ırkçılara cevap vererek gururunuzu okşamış gibi oluyoruz aslında ama insanız işte, cevap veremeden de duramıyor insan. Bundan sonraki mesajlarınıza cevap vermeyeceğim, umarım bu hastalıktan kısa sürede kurtulursunuz. İyi günler.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.