Şimdi Ara

Ab'ye girmek İstiyormusunuz? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
6.383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Ab'ye girmek İstiyormusunuz?

(En Son Oy Tarihi: 19.8.2011)
Giriş
    HAYIR

• @bekocan

Senin sorularını cevaplamadım ben.. ama istiyosan biraz dokundurayım sana da...

Ben Atatürk ilkelerini reddetmiyorum.. tarihi reddetmiyorum.. sadece senin gibi geçmişte yaşamıyorum.. Benim reddettiğim şey ilkeleri insandan üstün, kutsal görmen.. Ayrıca milliyetçilik milliyetçiliktir.. ansiklopedilerde Atatürk Milliyetçiliği diye bişiy yok.. Bu arada beni Atatürk düşmanı olarak algılayan garip insanlara cevap vermiycem...

"Avrupa Birliğine niye girmedik biliyo musun" diye bi soru sormuşsun... Bu sorunda mantıksal bi hata var. bunu da yanıtlayamıycam..

avrupalı bizi üye olurak tanırsa tabi ki bir beklentisi de olacaktır.. bu çok doğal.. tıpkı bizim beklentilerimizin olduğu gibi.. yoksa sen tek taraflı olarak bütün faydaların bize dokunacağını mı sanmıştın ???

Sen burdaki en önemli konunun refah içinde yaşamak olduğundan habersizsin.. Tarihten, geçmişten bahsediyorsun.. Peki yüzyıllar önce bu topraklarda yaşayanları kovup yerleşenler senin ataların değil mi..? Kavimler göçüne sebep olup ortada huzur bırakmayan senin ataların değil mi ? Yooook... hep senin hakkın yniyor bu dünyada.. millet ne yaptıysa bizim alehimize yapıyor.. ne zannediyorsun sen bizi ? Kibirililik yapıyorsun.. Eğer avrupa standartlarında bir yaşama kavuşmak için çözüm biliyosan uygula bakalım.. uygulayamayacaksan bırak girelim de biraz daha insan gibi yaşayalım.. Sen benim bu memlekette hakkımın nasıl yenildiğini bilemezsin.. Subay çocuğusun sanırım.. İlkelerinle sana mutluluklar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi George Costanza -- 29 Eylül 2005, 0:08:27 >

• @bekocan
    quote:

serbest dolaşıma izin vermeyeceğini bile bile avrupada mı refah arıyorsun?

bu kadar kesin konuşma..nerden biliyosun vermiceklerini..belki vercekler yanlışlıkla

quote:

81 sene önce bağımsızlık savaşını yaptığın adamların birliğine girmeye çalışmaktasın. onların senin kara kaşına bayıldığını mı sanmaktasın? yıllarca üye olmamamızın nedenini düşündün mü hiç?

sen hala 81 yıl öncesinde yaşamaktasın..II. dünya savaşında almanya-italya,fransa-ingiltere kanlı bıçaklıydı ama şimdi aynı birlikteler..sence bunlar ab kriterleri diye anayasamızı,yiyeceğimizi içeceğimizi,kıbrısı 81yıldır kalan intikamları içinmi alıyor..uyan ve çaga ayak uydur..

quote:

yıllarca üye olmamamızın nedenini düşündün mü hiç?

evet düşündüm..ecevit zamanında ab kayıtsız şartsız üyelik teklif etmişti..ama biz istemedik..
    şimdi bizi istememelerinin(veya isteyip önümüze taş koymalarının) sebebi müslüman olmamız değil ekonomik..bu birliğe müslüman bi devletin gelmesi abnin hristiyan birliği olmadığınında kanıtı olacağıiçin istiyorlarda üyeliği.. bize tam üyelik ve serbest dolaşım vereceklerini sanmıyorum..vermeleri haline cogu dogru dürüst işi olmayan insanlarımız,hayat standartı düşük olan insanımız avrupaya göç eder..bu büyük göçten korkuyor avrupa..bu yüzden bize imtiyazlı ortaklık verileceğini düşünüyorum..

•  Ab'ye girmek İstiyormusunuz?

• Biz Avrupa birliğine girmek istiyoruz.Çünki Avrupa Birliğin'de bok var !
  • quote:

Orjinalden alıntı: George Costanza

Memleketim insanı pek güzel pek samimi.. pek dürüst.. Avrupalı bizi bozar di mi ? Dokumuzu bozarlar.. Biz kendi içimizde çok özgürlükçü çok dürüstüz.. sonra biz TÜRKÜZ.. onlar bizi alamaz.. ancak biz onları alırız ! TÜRKÜZ biz.. İlkelerimiz var bizim.. tabi.. olmaz.. giremeyiz.. TÜRKLÜĞÜMÜZE bi zarar gelir.. naaparız sonra.. millet açlıktan kıvransın, yolsuzluklar artsın önemli diil.. aman TÜRKlüğümüze bişiy olmasın..

Tamam o zaman arkadaş sen gir, alırlarsa. Galiba sen Türklüğünden utanıyorsun hafiften. Hangi ülkeye serbest dolaşım engellendi, hangisi 40 yıl kapılarda süründürüldü, hangisi ab'ye üye olmadan gümrük birliğini imzalayıp bütün ticaretini ab kucağına oturttu. Önce kıbrıs dediler. "Evet" çıkarsa izolasyonlar kalkacak rumlara yaptırım olacak dediler. Ne oldu? Sonra gözümüzün içine baka baka alay edercesine bizden "sözde ermeni soykırımı"nı tanımamızı istediler. Sonra konferanslar düzenlettirdiler. Kendi ülkesinde "soykırım yoktur" diyenleri gözaltına alanlardan demokrasiyi,ifade özgürlüğünü öğrenir olduk. Bizim ülkemizde kürtçe yayınları başlattılar, baskılarıyla hukukun üstünlüğünü ezip 1 haftada pkk'nın sözcülerini tahliye ettirdiler. Her gelen güneydoğuyu gezmeye başladı. Göstermelik yardımlar yaptılar. Ama kimse bunlara sormadı ki "kardeşim azıcık güneyde Afrika'da 6 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor, oraya niye gitmiyorsunuz?". Bunlar yetmedi gelip kapalı kapılar ardında Diyarbakır belediye başkanlarıyla görüştüler. Bu da yetmedi ab tarihinde ilk defa bir belediye başkanı brüksele çağrıldı. Baktılar ki her dedikleri bir bir yapılıyor bu sefer de gözleri duvarlardaki Atatürk resimlerine ilişti. "İndirin" dediler. Çünkü korkuyorlardı. Ağzına hiç bir zaman "batı" kelimesini medeniyet anlamında almamış olan Atatürk'ten kurtulmaları gerekiyordu. Bunun için bize muasır medeniyetler seviyesini batı medeniyetler olarak ezberlettiler, sanki bir tek Türkiye'de oluyormuş gibi gösterildi yolsuzluklar,hırsızlıklar,açlık. "Avrupai" kelimesini medeniyet olarak yazdılar sözlüklere. Ama babasıyla cinsel ilişkiye giren kızın yaşadığı, 12 yaşındaki çocukların çoğunun bakire olmadığı, aile kavramının yok olduğu, annesini babasını ismiyle çağıran neslin var olduğu, uyuşturucu kullanmanın günlük rutin halini aldığı, sadece başkentinde 40000 sokak çocuğunun olduğu ülkelerden mi öğrenecektik biz medeniyeti? Eğer medeniyet buysa yerin dibine batsın.
    Sadece bazı şeyleri hatırlayın yeter. Avrupa Birliği'ne girince herkese para mı dağıtacaklarını sanıyorsunuz. Ticari konuda zaten gümrük birliğini imzalamış ve kaderimizi ellerine bırakmışız. IMF Duyun-u Umumiye'yi kurmuş ihracatımızı kısıtlıyor. Tek katkısı ab'nin belki serbest dolaşım olabilirdi; ama onu da vermiyorlar.
    Eğer hala 83 yıl önce yedi düveli denize döken atalarımıza karşı bir sorumluluk hissediyorsanız, bunların pis, ahlaksız oyunlarını görün artık.
    Şu iki resme bakın....
    http://img293.imageshack.us/my.php?image=bmata2ra.jpg
    http://img293.imageshack.us/my.php?image=sz1vb.jpg

• HARBİDEN BÖYLE ELE GEÇİRELİM GENE BÜTÜN AVRUPAYI DA AKILLARI BAŞLARINA GELSİN Ş*ZLERİN
  • quote:

@bekocan

Senin sorularını cevaplamadım ben.. ama istiyosan biraz dokundurayım sana da...

Ben Atatürk ilkelerini reddetmiyorum.. tarihi reddetmiyorum.. sadece senin gibi geçmişte yaşamıyorum.. Benim reddettiğim şey ilkeleri insandan üstün, kutsal görmen.. Ayrıca milliyetçilik milliyetçiliktir.. ansiklopedilerde Atatürk Milliyetçiliği diye bişiy yok.. Bu arada beni Atatürk düşmanı olarak algılayan garip insanlara cevap vermiycem...

"Avrupa Birliğine niye girmedik biliyo musun" diye bi soru sormuşsun... Bu sorunda mantıksal bi hata var. bunu da yanıtlayamıycam..

avrupalı bizi üye olurak tanırsa tabi ki bir beklentisi de olacaktır.. bu çok doğal.. tıpkı bizim beklentilerimizin olduğu gibi.. yoksa sen tek taraflı olarak bütün faydaların bize dokunacağını mı sanmıştın ???

Sen burdaki en önemli konunun refah içinde yaşamak olduğundan habersizsin.. Tarihten, geçmişten bahsediyorsun.. Peki yüzyıllar önce bu topraklarda yaşayanları kovup yerleşenler senin ataların değil mi..? Kavimler göçüne sebep olup ortada huzur bırakmayan senin ataların değil mi ? Yooook... hep senin hakkın yniyor bu dünyada.. millet ne yaptıysa bizim alehimize yapıyor.. ne zannediyorsun sen bizi ? Kibirililik yapıyorsun.. Eğer avrupa standartlarında bir yaşama kavuşmak için çözüm biliyosan uygula bakalım.. uygulayamayacaksan bırak girelim de biraz daha insan gibi yaşayalım.. Sen benim bu memlekette hakkımın nasıl yenildiğini bilemezsin.. Subay çocuğusun sanırım.. İlkelerinle sana mutluluklar...

savaşta kazandığımız bir bağımsızlık ve bunu kazandıran Atatürk'ün kurduğu bir devlet var. binlerce insanın uğruna öldüğü bir devletin ilkelerine saygı duymak bence normaldir. Atatürk ilkelerini nutuk kitabından öğrenebilirsin. bu ilkelerin refah içinde yaşamak isteyenleri engelleyen bir yanı yok. adam gibi çalışan, işini hilesiz yapana yeter de artar bile.

avrupa birliğine bu zamana kadar neden giremedik? sorum bu. gayet net. bizden geride duran bir bulgaristan, bir romanya abye iki seneye girecekler. bizim onlardan eksiğimiz nedir? eğer yoksa bunun ardında bir kötü niyet aramamız gerekmez mi?

avrupa birliğine girmek isteyenler olarak taviz veren taraf tabi ki bizler olacağız baştan beri söylemekteyim. ama karşılığında ne serbest dolaşım var, ne tarım sübvansiyonu var, ne de kısıtsız bir üyelik var. biz ne kazanacağız onu merak ediyorum. insan hakları, demokrasi, refah düzeyi falan diyeceksen o zaman bunları kendimizin de geliştirebileceğini bilmelisin. o kadar aciz insanlar değiliz.

arkadaş hala anlamadın ben yüzyıllar önce yaşamış atalarımın mükemmel olduğunu iddia eden, onlara bayılan, turancı, türkçü, ülkücü falan bir adam değilim. ne ben ne başka biri, bu dünyada hiçbir millet hatasız, mükemmel olduğunu iddia edemez zaten. bana kibirli diyorsun ama sende aşağılık kompleksi varmış gibi hep başkasını haklı gösteriyorsun. ben subay çocuğu değilim.

• @bekocan ben neden giremediğimiz hakkında fikir belirttim sence neden giremedik?
  • Bu saatten sonra bizim ne istediğimizin bir önemi kalmadı.

AB'nin ömrünü ben pek uzun görmüyorum. Zira önce Irak savaşı, sonra da AB anayasasının oylanması sürecinde çok büyük çatışmalar yaşandı. Zaten bu bahsettiğim sebeplerden ötürü AB, "birlik" olma konusunda büyük yaralar aldı. Dağılması pek uzak değildir bence.

Ha biz AB'yi desteklemeli miyiz? Bence hayır. AB sonuçta paranın birliği anlamına gelen kapitalist bir örgüttür. Tabii AB üyeliği sürecinde elde edinilecek olan hak ve özgürlükler ülkemiz adına çok büyük bir gelişme olacaktır. Fakat bunun için egemenlikten feragat etmeye gerek yok. Tabii egemenliğimizi ABD'ye teslim edeli de çok oldu, ama çözüm onlardan alıp AB'ye teslim etmek değil, egemenliği bu emperyalistlerden kurtarmaktır.

Türkiye bu hak ve özgürlükleri halkına tanımalıdır, ama bunun sebebi AB değil refahı arttırmak olmalıdır.

AB'nin bizi istemesinin TEK sebebi ise gerçekten bir birlik olabilmek için askeri bir güce sahip olması gerektiği, ve TSK'nın da halihazırda avrupadaki en güçlü ordulardan biri olmasıdır. Bu yüzden "müslümanı almazlar" vb türü şeylerin bir kıymet-i harbiyesi yok.

Boşuna kafa patlatmayın, AB'ye girsek de girmesek de AB nasıl olsa fazla dayanmayacak.

• quote:

Orjinalden alıntı: sturmovik

Bu saatten sonra bizim ne istediğimizin bir önemi kalmadı.

AB'nin ömrünü ben pek uzun görmüyorum. Zira önce Irak savaşı, sonra da AB anayasasının oylanması sürecinde çok büyük çatışmalar yaşandı. Zaten bu bahsettiğim sebeplerden ötürü AB, "birlik" olma konusunda büyük yaralar aldı. Dağılması pek uzak değildir bence.

Ha biz AB'yi desteklemeli miyiz? Bence hayır. AB sonuçta paranın birliği anlamına gelen kapitalist bir örgüttür. Tabii AB üyeliği sürecinde elde edinilecek olan hak ve özgürlükler ülkemiz adına çok büyük bir gelişme olacaktır. Fakat bunun için egemenlikten feragat etmeye gerek yok. Tabii egemenliğimizi ABD'ye teslim edeli de çok oldu, ama çözüm onlardan alıp AB'ye teslim etmek değil, egemenliği bu emperyalistlerden kurtarmaktır.

Türkiye bu hak ve özgürlükleri halkına tanımalıdır, ama bunun sebebi AB değil refahı arttırmak olmalıdır.

Boşuna kafa patlatmayın, AB'ye girsek de girmesek de AB nasıl olsa fazla dayanmayacak.

Katılıyorum

• quote:

@bekocan ben neden giremediğimiz hakkında fikir belirttim sence neden giremedik?

abye giremedik çünkü bizi istemiyorlar. isteselerdi çoktan alırlardı. abnin istediği bizi kullanmak, istediğini yaptırmak, içimiz ve insanımızla oynayıp istediği şekle sokmak ve bütün bunlara müzakere süreci deyip sonunda bir referandum yapıp, 'kusura bakma biz çok istiyoruz ama fransa avusturya istemiyor, üye yapamayacağız' diyerek garip bir statüde bırakmak.
    şimdi bir soru soracağım. ab müzakere sürecine başlamak için neden ermeni soykırımını, kürt sorununu, kıbrısı tanıyalım? bu bizim ulusal çıkarımıza uyuyor mu uymuyor mu?
  • Elbette muasır medeniyetler arasında yeri gösterdi Atatürk ama bununla kesinlikle AB'yi kastetmemiştir.

Biz yarın ab'ye girsek bir sürü standart yüzünden bizim üreticilerin fişi çekilecek.

Örn: Salatalık üreten bir çiftçinin salatalıktaki eiğm %5'i geçerse bunları imha etmesi gerekecek.

Yani

Bunun gibi bir sürü abartılı standartı tutturulamıyan ürünler yabancılar tarafından ülkeme sokulup bize satılacak. Paralarımız da bunun sonucunda yurt dışına gidecek.

Ab'nin en basit hali bu.

Girmek istiyorsak bunun altında başka özlemler yatıyor. Hak, Özgürlük,
    Insanca muamele, düsgün bir sistem. Bunu kendimiz için istesek daha
    iyi, avrupaya girmek için değil. Zaten bitmiş o kıta.

• Avrupa Birliği =

Türkiye =
  • istemiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: thereasun

AB ye
    HAYIR

+9999999999999..
  • quote:

Orjinalden alıntı: OVERnight

quote:

AB ye
    HAYIR

+9999999999999..

+111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

• istiyorum..umarım gireriz..ATAMIZIN HEDEF GÖSTERDİĞİ YERE ULAŞIRIZ..
  • quote:

Orjinalden alıntı: nofrost

istiyorum..umarım gireriz..ATAMIZIN HEDEF GÖSTERDİĞİ YERE ULAŞIRIZ..

Tartışma yaratmayı sevmem ancak Ata'mızın hedefi bu değildi.
    Batı uygarlığını geçmek idi hedefi.
    Dış güçlerin iç işlerimize karışması ve birçok şeyin dışarıdan beklenmesi Ata'mızın hedefi olamaz, en azından ben böyle düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: OVERnight

quote:

AB ye
    HAYIR

+9999999999999..

+1
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.