Şimdi Ara

AB Kanunları,aslında Osmanlı'dan mı alıntı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir tartışma programında öyle olduğunu duydum...Osmanı'yı 700 yıl ayakta tutan bu kuralları tek tek inceleyip,doğru olduğuna kanaat getirip kullanmışlar.Ne derece doğru bilmiyorum,çünkü ikisini karşılaştırmadım.

Sizce nasıldır??

• Osmanlının kanınlarını bilmem ama vergi sistemi gerçekten çok iyimiş.

1500'lerde 20 hanelik köydeki 1 meczupun bile yazıldığını biliyorum (bu önemli çünkü meczuplar vergiden muafır)
  • Avrupalılara göre osmanlı kanunları padişahların keyfi emirleriymiş biryerlerde böyle okumuştum :) Ama bana sorarsanız avrupa birliğinin bugünkü şekli osmanlının geçmişteki modelini hatırlatmakta yapılanma olarak günümüze uyarlanmış hali sanırım yani onların osmanlıyı örnek aldıkları (birçok konuda) aşikar tabii bu konuda çok daha fazla araştırma yapmak lazım kesin sonuçlara ulaşmak için arkadaşlar....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Holografist

Avrupalılara göre osmanlı kanunları padişahların keyfi emirleriymiş biryerlerde böyle okumuştum :) Ama bana sorarsanız avrupa birliğinin bugünkü şekli osmanlının geçmişteki modelini hatırlatmakta yapılanma olarak günümüze uyarlanmış hali sanırım yani onların osmanlıyı örnek aldıkları (birçok konuda) aşikar tabii bu konuda çok daha fazla araştırma yapmak lazım kesin sonuçlara ulaşmak için arkadaşlar....

Evet örnek aldıkları bana da doğru geliyor
  • Zaten AB ye bizi almak için bu kadar uğraştırmalarıda bunun bi parçası yani tıpkı osmanlının kurallarını bozduğunda yıkıldığı gibi AB ye de biz türklerin girdiğinde bozulacağını düşünüyorlar sanırım
  • kanunlar değil de sistem osmanlıda da kullanılıyordu muhtemelen. Osmanlıda özellikle vergi ile ilgili düzenlemeler çok gelişmişti.

Yukarıda da dediğim gibi 1500lü yıllarda anadoludaki 20 hanelik küçük bir köyün bile tapu kayıtları tutuluyordu. Tabii amaç bugünkü gibi mal sahiplerini belirlemek değildi o zaman. Topraklar üzerinden düzenli ve doğru vergi toplayabilmekti. Hatta bu kayıtlara o kadar büyük bir önem ve özen gösterilirdi ki bir dönem bunlar altın suyu ile yazılmıştı.

Şu an kullanılan modern sayılabilecek tapu-kadastro müdürlüğünün temelleri de yine 150 yıldan eskidir.

Ancak tapu sisteminin ilk uygulanışı mısırda olmuştur. Nedeni ise nil'in sürekli taşması ve hak kaybına neden olmasıdır. Böylece nil taşınca toprakları sular altında kalanlar, çekilince topraklarını kullanamaya devam edebilmişlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gargoyle -- 20 Aralık 2004, 23:26:43 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.