Şimdi Ara

AB'den Intel'e 3 Milyar USD$ ceza gelebilir, kaynak:Forbes (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
1.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    intelde para çok
  • Bu iki firmanın da ABD firması olması beni düşündürüyor. ABD ile ters düşecek olsan, sadece sana işlemci ambargosu uygulasa, yine kriz çıkartır, sen işlemcileri dolaylı yoldan, farklı ülkeden doğru alabilsen bile. Olayın hukuki zeminini bilmiyorum, merak da etmiyorum, çünkü ABD hak, hukuk dinlemiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Bu iki firmanın da ABD firması olması beni düşündürüyor. ABD ile ters düşecek olsan, sadece sana işlemci ambargosu uygulasa, yine kriz çıkartır, sen işlemcileri dolaylı yoldan, farklı ülkeden doğru alabilsen bile. Olayın hukuki zeminini bilmiyorum, merak da etmiyorum, çünkü ABD hak, hukuk dinlemiyor.

yok yaw. ABD niye hak hukuk dinlemiyor?
  • beyler ben firma nin nereleri olduguna bakmam
    irkciligi da sevmem
    ama italyan olup yahudigi olamaz bu nasil bir mantik einstein alman di ama yahudiydi yane :)
    bu bizi bence hic alakadar etmez
    intel ve amd ikisi de amerikan firmalari
    fakat ben amd yi herzaman tercih ederim intele
    cunku intel hicbir zaman kullanicisini mutlu edip para kazanma yolunu secmez
    her zaman ne kadar fazla kazanirsam o kadar iyi musteriyi bosver
    adamlar 6420 leri falan cikardi
    1 ay gecmedi quad core lari cikardi
    chipsteler oturmadan 10 tane chipset cikardi
    su an piyasada kac tane chipset tipi var intelin
    ayip ya
    o yuzden bence intel e ne ceza verirlerse mustahaktir
    Ha ayni seyleri amd de yapsin rakibine yamuk yapsin falan
    ayni seyleri amd icin de derim
  • Yahudiyi falan geçinde bir firmanın rakibini iflas ettirmek için bütün yolları denemesi nedendir acaba? Sürekli bu haberler çıkıyor ve amd nin açtığı bir sürü dava var. Firma tekel olmak niye ister, çünkü tekel olduğu zaman bütün piyasa elinde tamamen yön verebilecek ve fiyat değişikliğini kafasına göre yapacak güce sahip oluyor. İntel bunu niye istiyor amd nin teknolojisine cevap vermek onu yoruyor mu? sanmıyorum ama teknoloji geliştirerek fazla para harcıyor buda kar marjını azaltıyor. İntel sektörde tek olsa bu c2d ler bi 5 yıl daha piyasada kalırdı muhtemelen ve çok uçuk fiyatlardan kullanıcıya sunulurdu. Çünkü tekel olduğunuzda rakibiniz yok demektir eee ihtiyacı kim karşılayacak mecburen tek firma yüksek fiyat koysa bile mecbur alacaksın çünkü alternatifin yok. Sonuç olarak intelin bu tekelcilik politikaları çok sinir bozucu ve kesinlikle bizim aleyhimize durumlar inşallah bu cezayı alır diyorum en azından intel yönetimi bazı şeyleri gözden geçirmek zorunda kalır bu cezayla birlikte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tepeb -- 10 Ekim 2007; 9:51:48 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilhdmr

quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Bu iki firmanın da ABD firması olması beni düşündürüyor. ABD ile ters düşecek olsan, sadece sana işlemci ambargosu uygulasa, yine kriz çıkartır, sen işlemcileri dolaylı yoldan, farklı ülkeden doğru alabilsen bile. Olayın hukuki zeminini bilmiyorum, merak da etmiyorum, çünkü ABD hak, hukuk dinlemiyor.

yok yaw. ABD niye hak hukuk dinlemiyor?

Şimdi teorik olarak, kendi içindeki özgür kurumlar olan chip üreticilerine şu ülkeye chip satma deme hakkı yok. Ama olur da, bir ülkeyle ters düşerse, uzun vadede ona zarar vermek için, uyduruk bir yasa ya da genelge çıkarıp ona teknoloji ambargosu uygulatabilir, adı da hukuk olur. Sıkıysa chip firmaları kabul etmesin, onlar da hukuki işlemlerden geçirilirler, anlatabildim mi? O yüzden mutlaka, ABD'nin kutup etkisinde kalmamış bir ülkede, bir firma, bir işlemci üreticisi lazım.

Adamlar 11 Eylül'den sonra, Patriot Act diye birşey çıkardılar, bankalara vb. kurumlara şu ülkelerin vatandaşlarının işlerini görmeyin, uzatın, sündürün, erteleyin, engel olun dediler. O ülkeler içinde Türkiye de var. Olaya baktığında somut bir yasa yok, ama oradaki adamlardan vatanperverlik adına böyle birşey yapmaları isteniyor, baskı kuruluyor. Dünyanın en tiksinç politikasına sahip tepedeki iki ülkenin birincisi İsrail, ikincisi ABD. İngiltere de eskiden çok fenaydı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: karmaşık

İntel için 3 milyar dolar fazla para olmasa gerek bu ceza inteli sarsmaz. İntelde Amdde ikiside amerikan menşeili uluslararası firmadır.Boşyere yahudi düşmanlığı yapmanın alemi anlamı yok İntel bir şirkettir kişi değil şirketlerin dini,dili,ırkı,ülkesi olmaz

3 milyar $ nakit paradan bahsediyoruz burada. Bu parayi ödeyipte sarsilmayacak bir şirket yeryüzünde yok şu anda. Kaldiki intel sizin sandıgınız kadar büyük bir firma degil. En azından bildigim kadarı ile dünyanin en büyük 179. şirketi idi sanırım bir ara.
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Intel
    2006 yılındaki cirosu (kazancı) 5.7 milyar dolar
    2006 yılındaki net kârı ise, 5 milyar dolar,

Yani buradan anlıyoruz ki, 2006 yılında Intel, ürettiği işlemcileri ve chipleri maliyetinin neredeyse 10 katı fiyatına satmış. (Aradaki 700 milyon dolara Ar-Ge, çalışan maaşları ve diğer giderler de dahil olsa gerek)
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Bill Gates' de sünnetliymiş zaten.

• quote:

Orjinalden alıntı: Langona

quote:

Orjinalden alıntı: karmaşık

İntel için 3 milyar dolar fazla para olmasa gerek bu ceza inteli sarsmaz. İntelde Amdde ikiside amerikan menşeili uluslararası firmadır.Boşyere yahudi düşmanlığı yapmanın alemi anlamı yok İntel bir şirkettir kişi değil şirketlerin dini,dili,ırkı,ülkesi olmaz

3 milyar $ nakit paradan bahsediyoruz burada. Bu parayi ödeyipte sarsilmayacak bir şirket yeryüzünde yok şu anda. Kaldiki intel sizin sandıgınız kadar büyük bir firma degil. En azından bildigim kadarı ile dünyanin en büyük 179. şirketi idi sanırım bir ara.

İntel bu 3 mildar dolar tek sefer ödemek yerine borçlanarak uzun bir zaman dilimine yayar.Etkisi fazla olmaz 3 milyar dolar bahsedilen tazminat alacağı ceza muhtemelen daha az olur.Ayrıca ceza azaltmak için hukuki olarak her türlü cambazlıklar yapacaktır.Asıl soru şu İntel cezayı kime ödeyecek ab'ye mi amd'ye mi amd'ye ödüyorsa işte o zaman başı çok ağrır.
  • Tazminat olarak AMD'ye ödemesi lazım. Dava açan taraf ve iddia sahibi olan AMD. AB bundan bağımsız bir de bizi yüksek fiyatlarla mağdur ettin diyerek ayrı bir ceza patlatırsa o ayrı mesele. Bkz: Microsoft'a verilen ceza, 600 milyon $ dı ilk, sanırım tınmadı Microsoft bunu, bu sefer 2 milyar $ ceza kesildi öyle bir haber okumuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 10 Ekim 2007; 11:19:13 >
  • İntel'in sahibi Yahudi Olmayabilir ama yahudulere de çalıştığını söylemek de doğru olur.
    Çoğu firmalar yahudi olduğunu bir şekilde gizlemek zorunda yoksa istediği geliri elde edemez.
    Maalesef normal hayatta bağzıları nasıl oluyorsa ''Ben yahudi mallarına öncelik veriyorum diyebiliyor.Arkadaşlar bu, ülke gençliğimizin nereden nereye geldiği hakkında artık korkmaya başlamamız konusunda bir fikir vermelidir.
    Şimdi bağzı arkadaşlar ırkçılıkla suçluyor birilerini.Bunları anlatmak ırkçılık değil, kendi milletini tehlikeye karşı bireysel olarak korumaktır.Arkadaşlar maalesef öyle şeylerle uyutuluyoruzki artık hiç bir şey umrumuzda değil.Kendi zevkimizden az bir an dahi olsa fedakarlık yapmıyoruz.
    Aslında anlatılacak çok şey var ama forum müsait değil. Amd'nin reklamcısı değilim ama Intel yerine Amd tercihimdir, Çin malı yerine başka ülkelerin malları tercihimdir. Bilmem anlatabildim mi?

Edit: Yazım hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sorceress -- 10 Ekim 2007; 11:25:35 >
  • İntele yahudi şirketi değil diyen arkadaşlar merom, nehalem, yonah gibi kelimeler size hangi dili hatırlatıyor acaba???
  • Intel Trivia:
    Intel İsrail ofisi 1974 yılında Dov Frohmann (EPROM'un mucidi) tarafından kuruldu ve bugün Intel, İsrail Arge ofisinde Amerikadan daha fazla araştırmacı çalıştırıyor.
    Intel'in İsrail'e toplam yatırımı 6.5 milyar $ seviyesinde.
    İsrail hükümeti Intel'in yatırım yapması için Fab28'in kuruluş sermayesine 600milyon $ "hibe "yaptı.
    90'larda dünyada üretilen her iki i386 işlemcisinden birisi İsrail'den gelmekteydi.
  • Evet, Intel'in fabrikalarından birisi İsrail'de, bunu önceden biliyordum, şimdi okean yazınca hatırıma geldi.
  • intelin onlarca ülkede fabrikası var. birisinin israilde olması firmayı israilli yapmaz ki.
    bakın israil hükümeti akıllıca davranıp teşvik etmiş.
    bizde çeşitli teşvikler yapsak bu tarz firmaların bir fabrikası belkide bizim ülkemizdede kurulabilir.
  • Uzakdoğu varken, Türkiye zor, maliyet fazla Türkiye'de. Yahudi birçok işadamı var, çok mal sahibi, onların da teşvikiyle olmuştur bu İsrail'e fabrika açılması.
  • bu konu Craig Barret'a türkiye'ye gelişinde sorulmuş ve "bizden yılda ortalama 100 ülke yatırım yapmamızı istiyor" yanıtı alınmıştı:
    detyaları merak edenle şu haberden okuyabilir:
    http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2003/10/28/363962.asp
  • 3,000,000,000 $ PaRa InteL İçin Hiç OLabiLiR Ama AMD İçin DeLi PaRa...
    InteLden ALıp AMD Ye VeRSeLeR Uff Ya MükemmeL OLuR...
    PhenomLaR Yeni ÇipsetLeR Yeni EkRan KaRtLaRı YıLbaşına KadaR MakuL FiyatLaRLa Elimizde OLaRdı HeRaLde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: LINEBACKER

intelin onlarca ülkede fabrikası var. birisinin israilde olması firmayı israilli yapmaz ki.
    bakın israil hükümeti akıllıca davranıp teşvik etmiş.
    bizde çeşitli teşvikler yapsak bu tarz firmaların bir fabrikası belkide bizim ülkemizdede kurulabilir.

Intel'in İsrail'de 3 fabrikası var. Fab8, Fab18, Fab28.
    Yakın zamana kadar bir flash-nand fabrikası da bulunuyordu (ST microelectronics'e satıldı)

Fab18'in bulunduğu El-Feluce bölgesinin 1948'deki anlamşmalara uygunsuz olarak İsrail tarafından araplardan temizlendiğine ilişikin SanFransisco Gate'in yazısı:
    http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?file=/chronicle/archive/2002/07/08/BU162036.DTL

fab28 tur incelemesi, kaynak isteyenler için detaylar:
    http://www.digit-life.com/articles2/cm/intel-israel-dec2k5.html
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.