Şimdi Ara

A10 5800K ile kurduğumuz RX 460 GPU'lu sitemin performansı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • A10 5800K ile kurduğumuz RX 460 GPU'lu sitemin performansına değinmek istedim. Bu hususta sistemin ses ve sıcaklık testlerinden tutun da Directx 12 performansına kadar geniş bir skalada değerlendirdim. Keyifli ve eğlenceli bir sistem oldu. En son çıkan oyunların bazılarına da değinmeden edemedim. Umarım hoşunuza gider.

Ana Konular:
    Sistemin Fan Sesi ve Sıcaklık Değerleri
    Sistemin Kapasitesi
    DirectX 12 ne kadar başarılı?
    Apu Sistem Almaya Değer Mi?
    A10 5800K İnceleme
    Sapphire Amd Radeon Rx 460 4 GB Performansı
    Athlon x4 845 ve A10 5800K değerlendirmesi
    Rise of The Tomb Raider Directx Karşılaştırması
    GTA 5 ve CS:GO Performansı
    2 GB Ekran Kartı ile 4GB Ekran kartı Farkı
    Önceki bölümü kaçıranlar için;

• @DH Sezer , siparişle değerlendirme yapıyor musunuz?
     A10 5800K ile kurduğumuz RX 460 GPU'lu sitemin performansı
    Bunlar, meraklısının Scythe Fuma ile yaptığı Prime95 kararlılık test sonuçları. Sağ taraftaki kararlı voltaj değerleri LLC kapalı halde, sol taraftakiler ise aktif. Şimdi buna eşlik eden birkaç ayar daha yapmanızı isteyeceğim:

Anakart işlemci menüsünde,
    • C6, C1E, Powernow, CPB, SVM hep kapalı olsun,
    • Amp Master Mode - kapalı(turbo uzantıları takılma yapıyor, istemiyoruz),
    • HPC Mode - açık(95w>125w tdp eşiğini değiştiriyor),
    • Ai Overclock Tuner - Manual,
    • CPU Ratio - 38x-41x,
    • AMD Turbo CORE Technology - kapalı,
    • CPU Bus Frequency - Auto,
    • Memory Frequency - XMP,
    • CPU/NB Frequency - 20x,
    • CPU Spread Spectrum - kapalı,
    • PCIe Spread Spectrum - kapalı,
    • EPU Power Saving Mode - kapalı,
    • CPU & NB Voltage - Offset and Manual Mode,
    • CPU Manual Voltage - *resimdeki değerler burada deneniyor*,
    • CPU/NB Manual Voltage - 1.2v,
    • CPU VDDA Voltage - bellek kontrolcü voltajı, default 2.5v.,
    • DRAM Voltage - bellek voltajı otomatik kalabilir.,
    • Asus Ai Suite programından fan ayarı sabit 3000 devire ayarlı(sessizlik sınırını en az aştığı değer).[\ul]
      Bu ayarlarda test ederseniz işlemciyi nasıl bulacağınızı merak ediyorum.

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Yalnız iyi yakalamış deneyebilirim. Hangi fanı kullanıyor?
  • DH Sezer kullanıcısına yanıt
    Scythe Fuma'dan ne çıkarsa sanırım. O 3000 devir önerisini ben sunuyorum. Kendi soğutucumla teyit ettiğimden az buçuk çalışıyor. Bende LLC ile ancak +0.025v üstüne koymam gerekiyor. Hep offset ayarlarından ekleyip çıkararak, son değeri buna tamamlayacak şekilde ayarlarsanız iyi sonuç alabilirsiniz.
    Özellikle video oynatırken turbo ayarları çok takılmaya neden oluyor diye iş sırasını fazla yormayacak seçeneklere düşürmeniz gerekebiliyor(gecikmeler olduğu gibi ekran kartına yansıdığı için).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 24 Ocak 2017; 22:46:25 >
  • Bu konuda katılıyorum Noctua'dan sağlam bir fan ayarlayıp test edeceğim ve size de haber vereceğim.
    Ben stok soğutucu ile 3000 devirde test ettim. Size öneririm, zaten çok bir değişiklik gerektirmeyeceği için öneride bulundum. Özel ayar testi mahiyetinde olsun.
    Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Aynı anakart ile 860K'yı ne yaparsam yapayım 4.4 ghz üzerine çıkartamamıştım. Ayrıca o anakartta varsayılan olarak biosda voltaj kısmı kilitli geliyor yani gözükmüyor. Voltaj ayarı gizlenmiş açmak için biosu modlamanız gerekli . AMD Overdrive üzerinden de voltaj verilebiliniyor.. Modlansa bile overclock yatkın bir anakart olduğunu pek söyleyemiyeceğim. Ben 4.4 ghz hızlarında bile tam stabilite sağlayamamıştım. Mosfet soğutmasıda olmayan bir anaakart 4.4 ghz'da yaptığım stress testinde mosfetler 85 dereceleri geçip 90'a yaklaşıyor. Yani tam kapasitede çalışıyorlar neredeyse.

Siz belki 4.5 ghz kadar gelebilirsiniz tablodaki değerlere göre. A10 5800K 4.5 ghz'da çalıştırabilir.. Fakat dediğim gibi anakart limitliyor çok fazla. Bu arada Deepcool Gammax S40 var bendede işlemci 50 dereceyi nadir geçiyor ama anakart kavruluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 25 Ocak 2017; 11:8:59 >

• https://cache.donanimhaber.com/ImageThumbnail2.aspx?path=https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/949802/9ae1bfda-2535-4fe7-af21-7a29b1f9abab.png&t=5&size=2&bound=5&border=1&resolution=0
    ben hiç bir ayar yapmadan asus f2 a85 v ile sadece çarpan kilidiyle 4.8 e cıkıyordum hatta bi ara 5 yapmak için konu açmıştım yardım eden olmadığından uğraşmadım.
    ne günlerdi.

• Anakartiniz daha iyi sizin. Fakat yinede yüksek bu degerler. Eger 7-24 boyle agir yukte kullanirsaniz yakinda elinize alirsiniz anakarti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 12 Şubat 2017; 23:54:54 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.