Şimdi Ara

9900K Alma Niyetli Arkadaşlara Uyarı (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
170
Cevap
1
Favori
7.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sağolun hocam dün bir arkadasimda test ettim çocuk NH u14s takmış, Linpack açtım 2 dkde stok ayarda 95 dereceye oturdu. Görmesem ısınmıyor diyen arkadaşlara inanacağım... İşlemciyi %25-30 kullanan oyunda 100-150 usdlik sıvı soğutmalar ile 60 derece diye ısınmıyor diyorlar... Kullanmazsanız 300w olsa yine ısınmaz tabi...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Sağolun hocam dün bir arkadasimda test ettim çocuk NH u14s takmış, Linpack açtım 2 dkde stok ayarda 95 dereceye oturdu. Görmesem ısınmıyor diyen arkadaşlara inanacağım... İşlemciyi %25-30 kullanan oyunda 100-150 usdlik sıvı soğutmalar ile 60 derece diye ısınmıyor diyorlar... Kullanmazsanız 300w olsa yine ısınmaz tabi...
    Kaç ghz de bu sıcaklığa geliyor işlemci. 5ghz?

Edit: stok demişsin. Stok dediğin 4.7ghz mi? yoksa 4.3 ghz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 23 Şubat 2019; 16:33:7 >
  • quote:

Arkadaşınızın sıcaklıklar stok için yüksek geldi bana hocam, prime95(avx kapalı) 4.7ghz'de maximum 75 derece gördü benim işlemci.. Avx açık halde maximum 85 derece
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

İyide siz bilgisayar kullanmayı bilmiyorsunuz gibi yani leş gibi 8 core 16 thread işlemci alıp %20-25 performans kaybini arkada 5 tane oyun açarak kendinizi tatmin etmeniz komik değil mi?

2700x kullanma kılavuzunda arkada 5-10 tane açıp kullanın mi yazıyor?

Zamanında evde dual e5-2650v3 vardı Total 20 core 40 thread idi sanırım yinede arkada o kadar oyun program açık bırakmadım mantığa bak

Alıntıları Göster
    İntel fanboyu olmaya gerek yok hocam. Hangisi hesaplıysa onu almak gerek. Ben ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurdum ve geçmek istedim. Sadece oyun amacıyla almadım işlemciyi. Oyun esnasında aynı zamanda kayıt yapıp videolarımı düzenleyip youtube kanalıma yüklüyorum. Bir de oyunları 2k ayarlarda oynuyorum. 2k da öyle fps düşmesi yaşamadım 6700k ile kıyaslayınca. Ben oyun oynamayı çok iyi biliyorum merak etmeyin :). Kendimi tatmin meselesi değil bu. Sadece oyunları açık unuttuğumda işlemcinin zorlanmadığından bahsetmek istedim ve son günlerde bunu aşırı yaşıyorum. Oyunda alt + tab yaptığımda bazen diğer işlerime daldığımdan oyunun açık kaldığını unutuyorum. Ve o an kafam başka bir oyuna girmek istiyor altta diğer oyunun açık olduğu gözüme takılmıyor. Ve işlemci bunu hissettirmiyor. Diğer işlemcim olan 6700k da da yaşıyordum bu durumu diğer oyuna girdiğim zaman fps droplardan anlıyordum ve diğer oyunu kapatıyordum. Lütfen bilmeden insanlar hakkında ileri geri konuşmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca Hangi çözünürlükte hangi fps i alacağımı da biliyorum. Örneğin Cs Go'yu 720p çözünürlükte oynuyorum ama 6700k'dan 2700x'e geçtiğim halde fps farkı düşüşü gözümü rahatsız edecek şekilde gözlemleyemedim hatta fps değerleri bile aynı. +290 fps. Ha zaten g-sync teknolojisi açık oynuyorum etki minimum düzeyde azalıyor her türlü. Ve tekrarlıyorum CS GO hariç diğer bütün oyunları 2k çözünürlükte oynuyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İtalyan Aygiri -- 23 Şubat 2019; 16:39:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: İtalyan Aygiri

İntel fanboyu olmaya gerek yok hocam. Hangisi hesaplıysa onu almak gerek. Ben ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurdum ve geçmek istedim. Sadece oyun amacıyla almadım işlemciyi. Oyun esnasında aynı zamanda kayıt yapıp videolarımı düzenleyip youtube kanalıma yüklüyorum. Bir de oyunları 2k ayarlarda oynuyorum. 2k da öyle fps düşmesi yaşamadım 6700k ile kıyaslayınca. Ben oyun oynamayı çok iyi biliyorum merak etmeyin :). Kendimi tatmin meselesi değil bu. Sadece oyunları açık unuttuğumda işlemcinin zorlanmadığından bahsetmek istedim ve son günlerde bunu aşırı yaşıyorum. Oyunda alt + tab yaptığımda bazen diğer işlerime daldığımdan oyunun açık kaldığını unutuyorum. Ve o an kafam başka bir oyuna girmek istiyor altta diğer oyunun açık olduğu gözüme takılmıyor. Ve işlemci bunu hissettirmiyor. Diğer işlemcim olan 6700k da da yaşıyordum bu durumu diğer oyuna girdiğim zaman fps droplardan anlıyordum ve diğer oyunu kapatıyordum. Lütfen bilmeden insanlar hakkında ileri geri konuşmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca Hangi çözünürlükte hangi fps i alacağımı da biliyorum. Örneğin Cs Go'yu 720p çözünürlükte oynuyorum ama 6700k'dan 2700x'e geçtiğim halde fps farkı düşüşü gözümü rahatsız edecek şekilde gözlemleyemedim hatta fps değerleri bile aynı. +290 fps. Ha zaten g-sync teknolojisi açık oynuyorum etki minimum düzeyde azalıyor her türlü. Ve tekrarlıyorum CS GO hariç diğer bütün oyunları 2k çözünürlükte oynuyorum :)

Alıntıları Göster
    Ben render alırken oyuna giriyorum. Geçen sayfada da yazdım. Görev yöneticisinden 5-6 threadi bf1 için ayırıyorum 64 kişilik bf1 haritalarında multiplayer minimum 60 fps oynuyorum Bende 6700k yı satıp 1700x e geçtim. Seni sadece ben anlayabilirim. Gerisi anlayamaz. Cevap verdiğiniz adam trol bu arada. Cevap vermeyin. Bazen Render alırken makinanın render aldığını unutuyorum. Çünkü ne masaüstü ne internet browser ne de başka birşey kasılmıyor. İşlemci %100 iken böyle birde. 20 mb cache işte burda işe yarıyor. Bunu anlatmak imkansız bu arkadaşlara. Onların derdi kaybedecekleri 3-5 fps. Bu işlemcilerin neredeyse yarı gücünde olan 6700k,7700k,i5 8400 gibi işlemcileri övmek. Ne yapsınlar youtuberlar sadece fps gösteriyor bu arkadaşlara. Genel kullanım deneyimi rahatlıklarından bahseden yok ki. 9900k da güzel işlemci ama 400 dolardan fazlasını bana göre hak etmiyor. Zaten yeni AMD işlemciler duyurulduktan sonra 9900k dediğim fiyatlara iner . Biz 6700k dan atlayıp doğru gemiye bindik bile. 6700k iş gücü içinde boğulurken uzaktan el sallarız artık

• 100 dereceye bişey. Kalmamış soğuk kış günlerinde sıcacık yapar ortamı fena mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hk@n

Arkadaşınızın sıcaklıklar stok için yüksek geldi bana hocam, prime95(avx kapalı) 4.7ghz'de maximum 75 derece gördü benim işlemci.. Avx açık halde maximum 85 derece

Alıntıları Göster
    Kullandığınız soğutucu nedir?

Karşılaştırma için bir süre çin malı 5 ısı borulu hava soğutma kullandım 4.3ghz turbo 8700k 60c geçmedi ama delidli tabi

5.2ghz hava soğutucu ile 1.39v gördüm Aida64 strese test 10 dak yapmıştım kayda değer bir ısınma görmedim islemcide olsaydı hatırladım diye düşünüyorum yani bana göre 9900k sıcaklığı fazla gibi biosdan voltaj düşürüp denediniz mi çünkü bu işlemciler çok rahat atıyorum 4.3ghz 1.28v çalışıyorsa 4.7ghz 1.30-1.32v çalışıyor sizde overclock yerine downclock deneyebilirsiniz diye düşünüyorum yine

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Her yazdığımı bebek gibi şikayet edip sildiriyorsun ama oyunbozanlık yapıyorsun.

Senin gibi düşünme kapasitesi kısıtlı arkadaşlara yine kendi seviyesinde cevap vermek lazım "Benim şemsiyem bana seninki sana"...Bu seviyenin üstünde cevap verilemeyecek kadar zayıfsın.

Diğer ayrıntılı yazdığım cevapları okuyabilen ve anlayabilen arkadaşlara ne mutlu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Kullandığınız soğutucu nedir?

Karşılaştırma için bir süre çin malı 5 ısı borulu hava soğutma kullandım 4.3ghz turbo 8700k 60c geçmedi ama delidli tabi

5.2ghz hava soğutucu ile 1.39v gördüm Aida64 strese test 10 dak yapmıştım kayda değer bir ısınma görmedim islemcide olsaydı hatırladım diye düşünüyorum yani bana göre 9900k sıcaklığı fazla gibi biosdan voltaj düşürüp denediniz mi çünkü bu işlemciler çok rahat atıyorum 4.3ghz 1.28v çalışıyorsa 4.7ghz 1.30-1.32v çalışıyor sizde overclock yerine downclock deneyebilirsiniz diye düşünüyorum yine

Alıntıları Göster
    Soğutucu H115i pro,8700k ile karşılaştırmayın hocam 9900k gerçekten sıcak çalışıyor.. stok kullanıyorum şuanda.. prime95 işlemciyi ciddi anlamda yoran bir program. az önce biraz BF5 oynadım, işlemci maximum 69 dereceyi görmüş.

• Hk@n kullanıcısına yanıt
    69c iyiymiş oyunlarda normal o zaman , işlemci yoran testler çok takilmayin adını unuttum bir avx stress testi indirmiştim programı açtığım gibi CPU 95c görmüştü noluyor dedim

• cronus75 C kullanıcısına yanıt
    Hala Linpack açmamışsınız... Hatta muhtemelen açtınız da Linpack'i 100 derece olduğu için görüntüsünü atmadınız. CPU: Linpack seçip AVX capable seçip test yapacaksınız. 10 dakika bırakın test etsin stok ayarlarda, bakın bakalım stok ayarlarda dahi 90 dereceyi nasıl geçiyor. Bırakın OCCT'yi bir Blender ile BMW renderını tamamlayın bakın bakalım 90 dereceyi ne kadar geçiyor.

Bu işlemci güya 95W. NH U14S tek kuleli soğutucuların en iyisidir. 95W bir işlemciyi stok ayarlarda kullanmak için fersah fersah yeterlidir. 8700K'yi stok kullandığında bu nükleer reaktör gibi ısınmıyordu.

Allah sana akıl fikir versin diyorum. 3 dk test yapıp(Onu da Linpack yapsan bak bakayım nasıl 90-93 oluyor stok ayarlarda) sonra "100'e çok uzak" çıkarımı yapıp işlemci ısınmıyor diyorsun. Vallahi inanılmaz bir karaktersin ya. Koy komedi filmine çok iş yapar vallahi. Millet yeri geldiğinde 1 saat blenderda render alacak bu işlemciyle. Ki alanlar da zaten isyan ediyor 100 derece oldu sıvı soğutmaya rağmen diye. 100 derecede sen işlemcini 2 ay çalıştır bakayım, işlemciye zararı var mı yok mu gör, stok ayarlarda dahi stabilitesini kaybedip çöker o işlemci. Bir de 3 dakika yaptığın testte sıvı soğutmanın içerisindeki sıvının ısınması unsurunu gözardı etmiş oluyorsun. Stok ayarlarla 1 saat bırak Linpack yapsın makine bak bakalım 100 dereceyi buluyor mu bulmuyor mu. Hodri meydan.

• O Rly Dude O kullanıcısına yanıt
    Birader bak bir işlemcinin ısınması, soğuması, performansı oyunla değerlendirilmez. Bunu alan insanlar başka bir dolu iş yapacak. Yapmayacak olsa gider konsol alır. Gidin konsolla oynayın oyununuzu. PC işlemcisi ile sadece oyun oynayacaksanız gidin i5 8400-9400 alın. 60 FPS'ye sabitler mis gibi oynarsınız. Ne yapacaksınız 8 çekirdeği o kadar izleği... Çekirdek mi çitleyeceksiniz? Daha 1,5 sene önce 4 çekirdekten fazlasına gerek yok diyordunuz... Aynen ben trollüm, 10 tane hesabı olan benim... Forumda da bir dolu inceleme konusu olan kişi de sensin.
  • cronus75 C kullanıcısına yanıt
    Ya yok öyle bir şey. Bilip bilmeden konuşma. Yap bakalım OCCT Linpack AVX included, gör en çok yoran hangisiymiş... Bu mesajını da şikayet edeceğim çünkü alenen hakaret ediyorsun. Şimdiye çoktan ceza almış olman gerekiyordu bu kadar hakaretle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O Rly Dude

Bu mesaj silindi.
    Ortalık koktu haklısın, en sert testin linpack olduğunu zannediyor.

Takılsın bırak, rezil rüsva oldu zaten sildirir mesajları şimdi ağlar moderatöre "bini rizil ittiler, benim üstüme gildiler"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cronus75 -- 25 Şubat 2019; 17:14:12 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.