Şimdi Ara

9600xt Problemi!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bendeki 9600xt ile açtığım oyunlarda oyuna normal giriyor ve belli bir zaman sonra ekran donuyor ve ardından kararıp masaüstüne dönüyor.Vpu Recover hatası oluştuğu yazıyor ve bilgisayarı resetlemem gerektiği söylüyor.Overdrive da sıcaklık 46 derece gözüküyor termal macunu temizledim ve yenisini sürdüm bu sıcaklık normalmi?Anakartım Eepox kt600 bununla alakalı bir uyumsuzluk olurmu,eski ekran kartım 9550se de böyle sorunlar ile karşılaşmamıştım.Acil olarak cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

• ati / via sorunu gibi geliyor bana başka driver dene
  • dna driver ilede denedim sorun aynı
  • Özellikle Kt400 ile olsa da Kt600'ün de Ati ile sorun yaşadığını duymadım değil.

Tabii başka sebeplerle de olabilir. Belki güç kaynağı ile ilgili bir durum olabilir.

Hocam bir de şu sürücüyü dene:

http://dl.techpowerup.com/softmod/softmod.5-11_xp-2k_dd_cp_wdm_27345.exe

Kurmadan önce yüklü sürücüyü kesinlikle sil.

Zamanında 250/400 değerindeyken bile 845E yongasetli anakarta takılı 9550'de bu sorunu yaşamıştım. Catalyst 4.8, 4.9, 4.12, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 çözüm olmamıştı (sorunun kaynağı olunca çözüm olamıyorlar tabii). Tam Ati'ye küfürleri edecekken Dna sürücüsünü kurmuştum ve (senden farklı olarak) sorun düzelmişti. Omega ve Softmod'ta da herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve bir daha Catalyst kurmadım sisteme:)
  • Yazdığın sürücüyü indiriyorum.

Güç kaynağını daha dün aldım gerçek 400 w o yüzden güç kaynağından olabileceğini sanmıyorum.46 derece sıcaklık normalmi?
  • 46 derece normal bnm eski 9600xt de 44-46 civarı gezinirdi
  • Oke.Yeni yazılımı indirdim şimdi yüklüycem ayrıntıları yazarım.Teşekkürler
  • Arakadaşlar yeni yazılımdada aynı sorunlar oldu.Yeni önerilerinizi bekliyorum.
  • Anakart sürücüleri güncel mi?

Win Xp 32 bit için:

http://www.viaarena.com/Driver/VIA_HyperionPro_V509A.zip

Kurmadan önce ekran kartı sürücüsünü sil, bunu kur ve tekrar yükle gırafik sürücüsünü.

Anakarttan olabileceğini ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bios güncellemesi de denenebilir düzelmezse.

Belki de 9550se'den 9600xt'ye geçtiğinde sürücüleri silmediysen eski ekran kartından kalan izler sorun yaratıyor olabilir. Silmiş olsan bile gene bazı kalıntılar olabilir.

Bütün yöntemleri denedikten sonra gene çözüm bulunmazsa format atardım açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 2 Temmuz 2006; 17:34:04 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Anakart sürücüleri güncel mi?

Win Xp 32 bit için:

http://www.viaarena.com/Driver/VIA_HyperionPro_V509A.zip

Kurmadan önce ekran kartı sürücüsünü sil, bunu kur ve tekrar yükle gırafik sürücüsünü.

Anakarttan olabileceğini ciddi ciddi düşünmeye başladım. Bios güncellemesi de denenebilir düzelmezse.

Anakart sürücülerim yüklü ama bendeki 508a senin verdiğini deneyip takrar mesaj atarım.Teşekkürler.
  • o sorun bende de vardı. sürekli oyunlardan atıyordu. atinin özelliklerinde vpu recover'i etkinleştir diye bir seçenek var. onu seçmeden oyna oyunları. bir de öyle dene. tabi şöyle de bir durum var eğer ekran kartında o/c yaptıysan ondan da etme ihtimali yüksek.
  • Beyler sorun devam ediyor.

drhakancan senin dediğin gibide yaptım fakat banamısın demiyor harbi sıyıracam artık. :( Önerileri beklemeye devam ediyorum.
  • üzülerek güncel :(
  • Hımm...

Başka çözüm aklıma gelmiyor ama esaslı önerilere kadar bir iki şey daha söyleyeyim (uydurayım).

Sürücü ayarlarından Smartgart başlığı altındaki hızlı yazma ("fast write") seçeneğini açıksa kapalı, kapalıysa açık durumuna getirmeyi deneyin. Hy'nin açık olması bazı sorunlara yol açabiliyor şeklinde bazı duyumlarım var.

Bahsettiğim 9550, eski sürücü vs. meselesi ile ilgili önerimi okumuşsunuzdur.

Kartı gene Smartgart altından agp 4x'te çalıştırmayı deneyin (Bios'ta varsa oradan da olabilir). (Değişik yollar denenebilir. Mesela önce hy'yi kapatın. Olmazsa bir de agp 4x'te çalıştırın. Gene düzelmezse hy'yi açın ve sadece agp 4x yapın. Saçma görünse de denemekten zarar olmaz:)

Olmazsa 9600xt'yi başka sistemde deneyin.

Bios güncellemesi ile de olmazsa ve kart başka sistemde sorunsuz çalışırsa pek çok kişinin yaptığı gibi Via'ya küfür edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 3 Temmuz 2006; 20:19:58 >
  • Canımı sıkan eski ekran kartım 9550se de böyle bi problemle karşılaşmadım off off.

Ekran kartını agp 4x de çalıştırmam bana performans kaybı yaşatmazmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: matchelss

Canımı sıkan eski ekran kartım 9550se de böyle bi problemle karşılaşmadım off off.

Ekran kartını agp 4x de çalıştırmam bana performans kaybı yaşatmazmı?

9600xt agp 8x veriyolunu verimli kullanacak kadar gelişmiş bir kart değil.

4x yeterli olur. Aradaki fark gözle anlaşılmayacak düzeyde kalacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 3 Temmuz 2006; 20:23:03 >
  • 4x'e alarak yaklaşık 1 saattir nfsu2 oynadım ve bir hata vermedi umarım birdaha vermez şayet veririse kafanızı şişirmeye devam etmek zorunda kalıcam

Bir şey daha sorucam eğer nforce2 chipsetli bir anakarta dönsem yine bu sorunları yaparmı.

Herşey için teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: matchelss

4x'e alarak yaklaşık 1 saattir nfsu2 oynadım ve bir hata vermedi umarım birdaha vermez şayet veririse kafanızı şişirmeye devam etmek zorunda kalıcam

Bir şey daha sorucam eğer nforce2 chipsetli bir anakarta dönsem yine bu sorunları yaparmı.

Herşey için teşekkürler.

Nforce 2 Amd için çıkmış en sağlam yongasetlerinden biridir (Soket A için en sağlamı diyebiliriz).

Ati kartlarla bir sorun çıkardığı da duyulmamıştır.

4x'te düzgün çalışmaya devam ederse sanırım sorunun %99 Kt400/600-Ati durumundan kaynaklandığını söyleyebileceğiz. Zirâ agp 4x'te çalıştırın önerisi bu kt yongasetleriyle sorun yaşayan kişilere yapılıyor özellikle. Demek işe yarayabiliyormuş.
  • arkadaşlar bende de athlonxp 2500+ ve kt400a çipli anakart var ve ısınma problemim çok fazla. şöyle ki powercolor 9600xt ekran kartım diyarbakırın 50 derecelik sıcaklıklarında bile cod2, nfsu2, aoe3 gibi oynamama izin verdi,sıcaklık oyunlarda maksimum 46-47 dereceye çıkardı ve sorun çıkmazdı. fakat son 2 aydır sürekli 49-50 derece sıcaklıkta oyun oynamaya kalktığımda ise direkt 53-55 derecelere çıkıyor ve ya ekran donuyor ya da bilgisayar reset atıyor.
    şu anda üzerinde stok fan var ve düzgün çalışıyor.
    aslında bir ay önce 512mb olan ramime 512mb daha ekledim ve sorunlar başladı acaba bununla ilgili olabilir mi?
    lütfen yardım edin
  • quote:

Orjinalden alıntı: fordt

arkadaşlar bende de athlonxp 2500+ ve kt400a çipli anakart var ve ısınma problemim çok fazla. şöyle ki powercolor 9600xt ekran kartım diyarbakırın 50 derecelik sıcaklıklarında bile cod2, nfsu2, aoe3 gibi oynamama izin verdi,sıcaklık oyunlarda maksimum 46-47 dereceye çıkardı ve sorun çıkmazdı. fakat son 2 aydır sürekli 49-50 derece sıcaklıkta oyun oynamaya kalktığımda ise direkt 53-55 derecelere çıkıyor ve ya ekran donuyor ya da bilgisayar reset atıyor.
    şu anda üzerinde stok fan var ve düzgün çalışıyor.
    aslında bir ay önce 512mb olan ramime 512mb daha ekledim ve sorunlar başladı acaba bununla ilgili olabilir mi?
    lütfen yardım edin

Evet. Rami değiştir veya 2 sini de verip 1 gb tek parça al. Kingston olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.