Şimdi Ara

%90 engelli vatandaşlarımız ucuz araç alabilir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
2
Favori
86.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba aynı olaydan amca oğlu yani kuzenim araç aldı kendisi kullanamıyor amcam kullanıyor. bana da şoforluk için bir yetki almak istiyoruz nerden alabilir nasıl yaptıraibiliriz?
  • herkese marhabalar
    birşeyi çok merak ettim engelli akrabamız vefat ederse ne olacak???
  • quote:

Orijinalden alıntı: vhdttn

herkese marhabalar
    birşeyi çok merak ettim engelli akrabamız vefat ederse ne olacak???

trafiğe gidip aracı normal konuma çeviriyorsunuz.önceki vergiler ödenmıyor ancak sonra normal araçlar gibi günü gelen vergilerini ödüyorsunuz.
  • peki bizim bi komşumuz 5 yaşında sakat çocuğu olduğu için arabayı %50 indirimle aldı

böyle bişey mümkünmü normalde yani sakat olan kişinin sakat olmasaydı araba veya ehliyet alabilecek yaşta olması gerekmezmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mertcan.

peki bizim bi komşumuz 5 yaşında sakat çocuğu olduğu için arabayı %50 indirimle aldı

böyle bişey mümkünmü normalde yani sakat olan kişinin sakat olmasaydı araba veya ehliyet alabilecek yaşta olması gerekmezmi

18 yaşından küçük kişiler sakat olmasada adına alınacak bir vasi kararıyla mal sahibi olabiliyor. vasi kararı mahkemeden alınıyor anne baba olması fark etmiyor dava açıp vasi oluyorsunuz en azından noter bana böyle anlattı.
  • Bildiğim kadarıyla işitme engelliler bu haktan faydalanamıyor
  • yani aracı aldığım zaman ödemediğim kdv ve ötv ödenmiyormu?sadece o andan itibaren normal yıllık vergileri mi ödeniyor?
  • benimde detaylarini merak ettigim bir konuydu, 5 yildan sonra satildiginda ne olacaginida merak ediyordum..
  • Arkadaşlar bu konu hakkında benimde bir kaç sorum olacak babamın cerrahpaşa devlet hastanesinden alınma %70 özürlü raporu var ve bu rapor ile malulen emekli alınacak aracı babam yerine ben kullanacağım babamda ehliyet bulunmamakta aracın özel tertibat ile düzenlenmiş olması mı gerekiyor bu indirimden yararlanabilmesi için?
    Ya da nasıl yararlanılıyor?
    Bunun için bir yere başvurmamız gerekiyor mu?
  • Aslında çok güzel bir uygulama fakat her zaman ki gibi işin çakallığını yapacaklar olacaktır ve belli bir süre sonra bu uygulamada kaldırılacaktır . Türkiye'de düzen böyle işliyor malesef .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Superior -- 22 Şubat 2012; 2:53:23 >
  • eğer rapor %70 ise sadece baban h sınıfı ehliyetle özel tertibatlı araç kullanabilir siz o aracı kullanamazsınız eğer %90 üzerinde olsaydı raporun 1. dereceden akrabaları o aracı kullanabilirdi özel tertibata da gerek kalmazdı
  • mrb arkdşlar benm babamda %100 sürekli özürlü raporu aldı daha yeni ben evliyim fakat babam araba almak istiyor alsa biz kullnsak ve örngn 30 milyarlık bi arabayı toplam ne kadara alablrz bilgisi olan varmı ayrıca 1 den fazla araba alabiliyorumu kendi üzerine
  • quote:

Orijinalden alıntı: mskocaman

mrb arkdşlar benm babamda %100 sürekli özürlü raporu aldı daha yeni ben evliyim fakat babam araba almak istiyor alsa biz kullnsak ve örngn 30 milyarlık bi arabayı toplam ne kadara alablrz bilgisi olan varmı ayrıca 1 den fazla araba alabiliyorumu kendi üzerine

Merhaba,

Babanız adına araç alabilirsin.

Herhangi bir tertibat ekletmeksizin babanızın 3. dereceye kadar kan bağı olan kişiler aracı kullanabilir.

Aracı sıfır (0) km bayiden alabilirsiniz, aldığınız aracı 5 sene satamazsınız, ancak ve ancak engelliden engelliye satışı mümkündür.

5 sene süre zarfında ÖTV muhafiyetinden yararlanarak babanızın üzerine başka araç alamazsınız.

30 liralık araç kabaca 22 liraya gelir.

Merak ettiğiniz başka bir şey varsa yardımcı olurum, İyi günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: panthera1905

eğer rapor %70 ise sadece baban h sınıfı ehliyetle özel tertibatlı araç kullanabilir siz o aracı kullanamazsınız eğer %90 üzerinde olsaydı raporun 1. dereceden akrabaları o aracı kullanabilirdi özel tertibata da gerek kalmazdı

Babamda ehliyet yok ve şoförlük te yok. samatya dan aldığımız rapor %93 ancak emeklilik için ssk cerrahpaşa ya sevk etti ve oradan aldığımız rapor da %70 olarak gösteriyor.biz bu %93 olan rapor ile 2 hafta önce internet ve telefondaki engelli indiriminden faydalanmak için başvurduk ve şu anda indirimli tarifedeyiz. Araba alırken de bu rapor geçerli olur mu?
  • merhaba arkadaşlar, bir arkadaşım özürlü indirimi ile araba almayı düşünüyor ancak araba konusunda hiçbir bilgisi yok, beni aradı ben de sizden yardım istiyorum. Kendisi blue almayı düşünüyordu ancak ben bundan vazgeçmesini, zaten indirim hakkı olduğunu (özürlü aracı alacağı için) daha üst sınıf bir araç almasını söyledim (C sınıfı), civic, corolla, elantra, astra (renault düşünmüyor). Ayrıca Qasqai ve ix35'de önerdim. Tavsiyelerinizi "ikinci eldeki değer, performans, yakıt ekonomisi, kalite, işçilik,yedek parça, donanım vs" hususlarında almak istiyorum. blue'dan fiyat almış dizel orta donanım 32,000 TL'ye bırakmışlar, en donanımlı dizel 4 kapılı focus'u 41,000 TL'ye son olarak fiyat vermişler. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  • arkadaşlar biz 2012 ford focus aldık her işlemler bitti ama galeri sahibi adam bize vasi tayin etmeniz lazım dedi %96 rapor var bizde. bu vasi tayin işlemi tahminen kaç gün sürer ? teşekkürler...
  • Mrb arkadaşlar benim teyzem %90 özürlü yatağa bağımlı 15 senedir biz bakıyoruz. Bütün velayeti mahkeme kararıyla annemde başkada sahip çıkanı yok zaten.Ben teyzemin üstüne araba alıp kullanabilirmiyim? Bunun için yapmam gerekenler nedir? Nerelere gitmem gerekiyor. Çok pahalıya durumumuz yetmiyor ortalama 8 bine araba alabilirmiyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunuscakanasdf

arkadaşlar biz 2012 ford focus aldık her işlemler bitti ama galeri sahibi adam bize vasi tayin etmeniz lazım dedi %96 rapor var bizde. bu vasi tayin işlemi tahminen kaç gün sürer ? teşekkürler...

takip

bu haktan yararlanarak kaca ve hangi donanımı aldınız?
    birde kasko v.s dende indirim oluyormuş sizde yaptırdınız mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunuscakanasdf

arkadaşlar biz 2012 ford focus aldık her işlemler bitti ama galeri sahibi adam bize vasi tayin etmeniz lazım dedi %96 rapor var bizde. bu vasi tayin işlemi tahminen kaç gün sürer ? teşekkürler...

noter de yarım saat sürer
  • Babamın %40 raporu var ve ehliyeti yok babam indirimli araç alabilir mi ? Alırsa ben kullanabilirmiyim ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.