Şimdi Ara

Honda Accord 90-93 / 94-98 ( CB3 CB7 / CD4 CD5 CD7 ) Teknik Destek Sayfası (31. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.364
Cevap
27
Favori
81.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu mesaj yazarı tarafından silinmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:2:57 >
  • mehmetcevahir kullanıcısına yanıt
    Mehmet Bey detaylı açıklama ve verdiğiniz emekten dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal ediniz.

Sorunu dün forumdan 2 gün uğraş sonucu Yasin Bey’ le çözdük.

Elektrik tesisatı soketlerin kontrolü yapıldı.

Motor üstündeki şase yerleri kontrol edildi.

Soğutma sistemi su giriş çıkış hortumları ve vakum hortumları kontrol edildi ve bir sürü hatalı bağlantı bulundu.

Hiç bir arıza vermemesine rağmen arıza okunması yapıldı 14 numaralı arıza belirdi. Iacv valfine giren su hortum bağlantısının yanlış olduğu aslında oraya gelen hortumun boğaz kelebeğinin alt kısmına gitmesi gerektiği, oraya giden hortumunda ıacv valfine gitmesi gerektiği manuladen bakılarak düzeltildi.

Map sensörüne giden vakum hortumu emme üzerinde ters yere bağlanmıştı.

Akünün tam önünde hava ile ilgili bir düzenek daha var ondan gelen vakum hortumu da yanlış yere bağlanmıştı. Bunlarda manuele bakılarak düzeltildi.

Ecu sigortası çıkarılarak sıfırlama yapıldı.

Araç çalıştırıldı. Sonra stop edilerek tekrar hata varmı diye bakıldı ve hata vermedi arıza lambası.

Evimin önü rampa ve ben aracı hep aynı pozisyonda park ediyorum. Aracın önü hep aşağıya bakıyor.

Araçta da benzin az olduğundan pompanın çekemeyeceğini tahmin ettik( ki arkadaşın distribütörünü 5 gün denedim ve bu süre zarfında araç hep düz bir zeminde park halindeydi geceleri. Çünkü evimde değil Elbistan’a gitmiştim araçla)

Araç yarıya kadar benzinle dolduruldu. Yanlış bağlantılar düzeltildi. Geceden düz bir zemine park edildi.

Sabah tek marş araç çalıştı. Hangi yaptığımız işlemin etkisi oldu bilmiyorum ama çalıştı araç.

Bugün yokuşta park halindeydi araç. Bu sefer arkası yokuşun aşağısına denk gelecek şekilde bıraktım tek marş yine çalıştı sabah. Bu akşam aracın önünü yokuşun inişine vereceğim(eskiden çalışmayan pozisyonda) bakalım ne yapacak.

Sorun çözüldüğü için sorularınıza madde madde cevap veremedim kusura bakmayın. Sonuç odaklı yazdım.

Derseniz ki yine de yazalım eksik bir şeyler kalmasın herşeyi kontrol etmiş oluruz derseniz memnuniyetle cevaplarım.

• bydmrblk B kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:3:11 >
  • Mehmet hocam bana bir usta tavsiye edebilir misiz antalyada aracım 91 Honda accord 20i
  • Ozzyclub_accord91 O kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:3:27 >
  • Peki hocam hatalı hortum bağlantılarından bahsetmişsiniz acaba bunu bizde kontrol etmemiz için bir şeması veya fotoları var mı? Ayrıca buji değişimi için marka ve model tavsiye var mı?
  • Ozzyclub_accord91 O kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:3:40 >
  • Merhaba Mehmet bey,
    93 otomatik accord direksiyon kutusu ve tertibatı için elinizde şema varmı dır ? aracın direksiyon kutusunda olduğunu düşündüğümüz ses geliyor.
  • serkangurle S kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:3:55 >
  • Teşekkür ediyorum Mehmet Bey,
    Dediğiniz baskı somununu sıktım, azda olsa ses kesilmişti, ancak daha sonra düz asfalt yolda giderken ses gelmeye başladı. rot başlarına vb yerlere baktığımda herhangi bir boşluk göremedim, birde rot körüğünün içine boru girişi olduğunu gördüm, resimdeki (TRANSFER HOSE) yağmı basıyor acaba ? ilk defa öyle birşey görüyorum arabalarda. Körük patlakmış acaba sesi oradan da yapabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkangurle

Teşekkür ediyorum Mehmet Bey,
    Dediğiniz baskı somununu sıktım, azda olsa ses kesilmişti, ancak daha sonra düz asfalt yolda giderken ses gelmeye başladı. rot başlarına vb yerlere baktığımda herhangi bir boşluk göremedim, birde rot körüğünün içine boru girişi olduğunu gördüm, resimdeki (TRANSFER HOSE) yağmı basıyor acaba ? ilk defa öyle birşey görüyorum arabalarda. Körük patlakmış acaba sesi oradan da yapabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:4:8 >
  • flonky kullanıcısına yanıt
    mehmetcevahir kullanıcısına yanıt
    Merhaba, 04 Mart 2017 tarihli mesajınızda direksiyon kutusu revizyon yaptırdığınızı yazmışsınız. Uzun zaman olmuş ama müsadenizle hem size hem Mehmet Bey'e birkaç sorum olacaktı.

Sizin aracınızda direksiyon kutusu revizyonunu gerektiren sorunlar veya belirtiler nelerdi?
    Sorun düzeldi mi?
    Nerede yaptırdınız? Önerir misiniz?
    Direksiyon kutusu arıza belirtileri nelerdir?
    İhmali ne gibi sorun oluşturur?
    Ankara'da önerebileceğiniz bir tornacı var mı?

Benim aracımdaki mevcut sorunlar

1-Direksiyon düz giderken yaklaşık 20-30 derece sağa dönük kalıyor. Rot ustası direksiyon kutusu bozuk dedi. Bu durum ani oluştu. Herhangi bir vurma çukura girme de yaşamadım. Son zamanlarda Direksiyon hidrolik seviyesinde 1 cm azalma var.

2-Bozuk yollarda tıkırtı sesi var.
    Son 1 ay içinde değişen parçalar:
    -Sol akis
    -Sağ sol rot kolu
    -Sağ alt tabla
    -Sol dreksiyon körüğü
    -Üst amortisör kafaları
    -Motor kulağı
    Ama bozuk yolda tıkırtı sesi hala aynı.

3-Bunun dışında araç düşük hızlarda düz ve yokuşta ivmelenirken hafif silkeleme yapıyor. 60 km üstü hissedilmiyor. Usta sağ akis arızalı dedi.

4-Ortalama hızlarda firen yapınca direksiyonda sallantı oluyor. Yüksek ve düşük hızlarda hissedilmiyor. Usta diskler bozuk dedi. Torna olmaz değişmesi gerek dedi.

Bunların dışında ön takım ve yürüyen ile ilgili bir problem yok. Titreme, sağa sola çekme yok. Direksiyon gıcırtı sesi yok. Direksiyon sertleşme yok.

Çok uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkürler :)

• Merhaba.

Evet revizyon yaptırdım hidrolik yağı kaçırmaya başladı.
    Evet düzeldi.
    İzmirde yaptırdım. Arızanıza bağlı.
    Bende yağ kaçağı oldu.
    Bilmiyorum.
    Ankarada tanıdığım bir tornacı yok malesef.

Direksiyon daki 20-30 derecelik açının kutuyla alakası yok. Onu rot balansçı halleder.

Sorularınızın haricinde söylemek istersem benim aracım fren disklerinden tutunda amortisörlerine kadar değişti. Ön alt takım full yapılı vaziyette. Fakat sadece kasislerde direksiyon mafsalından arada bir tıkırtı geliyor onun haricinde düz veya bozuk yolda bir tıkırtı yok. Diskler torna olabilir fakat buna tornacı , maddi gücünüz ve aracı kullanma sürenize bağlı karar vermeniz gerekir. Ben önleri değiştirip arka diskleri torna yaptırdım mesela.Ön&arka Tüm fren balatalarıda değişti.
  • Cevabınız için teşekkürler. Arabayı akşam park ediyorum, sabah park ettiğim yerde hiç yağ vs. yok. Yani yağ kaçağı yok diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi bence de rot ayarı gerek. Ama rot cu kutu bozuk dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdarg

Merhaba, 04 Mart 2017 tarihli mesajınızda direksiyon kutusu revizyon yaptırdığınızı yazmışsınız. Uzun zaman olmuş ama müsadenizle hem size hem Mehmet Bey'e birkaç sorum olacaktı.

Sizin aracınızda direksiyon kutusu revizyonunu gerektiren sorunlar veya belirtiler nelerdi?
    Sorun düzeldi mi?
    Nerede yaptırdınız? Önerir misiniz?
    Direksiyon kutusu arıza belirtileri nelerdir?
    İhmali ne gibi sorun oluşturur?
    Ankara'da önerebileceğiniz bir tornacı var mı?

Benim aracımdaki mevcut sorunlar

1-Direksiyon düz giderken yaklaşık 20-30 derece sağa dönük kalıyor. Rot ustası direksiyon kutusu bozuk dedi. Bu durum ani oluştu. Herhangi bir vurma çukura girme de yaşamadım. Son zamanlarda Direksiyon hidrolik seviyesinde 1 cm azalma var.

2-Bozuk yollarda tıkırtı sesi var.
    Son 1 ay içinde değişen parçalar:
    -Sol akis
    -Sağ sol rot kolu
    -Sağ alt tabla
    -Sol dreksiyon körüğü
    -Üst amortisör kafaları
    -Motor kulağı
    Ama bozuk yolda tıkırtı sesi hala aynı.

3-Bunun dışında araç düşük hızlarda düz ve yokuşta ivmelenirken hafif silkeleme yapıyor. 60 km üstü hissedilmiyor. Usta sağ akis arızalı dedi.

4-Ortalama hızlarda firen yapınca direksiyonda sallantı oluyor. Yüksek ve düşük hızlarda hissedilmiyor. Usta diskler bozuk dedi. Torna olmaz değişmesi gerek dedi.

Bunların dışında ön takım ve yürüyen ile ilgili bir problem yok. Titreme, sağa sola çekme yok. Direksiyon gıcırtı sesi yok. Direksiyon sertleşme yok.

Çok uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:4:22 >

• Yokuş aşağı veya boşta hiç silkeleme yok. Sadece düşük hızlarda ivmelenirken oluyor. Rahatsız edici bir silkeleme değil.

Direksiyonu düzeltmek için direksiyon simidini sökme fikri kafama yattı daha önce sökmüştüm :)

Teşekkürler
  • Mehmet Bey Merhaba,

Araba stop halindeyken fren lambaları yanmaya başladı, fren pedalının orada da kırılmış bir şeyler bulduk. Fren müşürümüdür ? Nerede bulabiliriz ?
  • serkangurle S kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:5:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkangurle

Mehmet Bey Merhaba,

Araba stop halindeyken fren lambaları yanmaya başladı, fren pedalının orada da kırılmış bir şeyler bulduk. Fren müşürümüdür ? Nerede bulabiliriz ?
    müşürün altına takılan beyaz plastik parça var o kırılmıştır servise bi sorun pahalı bişey değildir belki 46505-SA5-000 parça numarası , bulamassanız ben perdeyi kornişe tutan plastik parçanın altını kesip taktım olmuştu

parça bu

Honda Accord 90-93 / 94-98 ( CB3 CB7 / CD4 CD5 CD7 ) Teknik Destek Sayfası

takıldığı yer

benim uydurduğum perde korniş tutacağı altını kesince oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: chatlaxs

müşürün altına takılan beyaz plastik parça var o kırılmıştır servise bi sorun pahalı bişey değildir belki 46505-SA5-000 parça numarası , bulamassanız ben perdeyi kornişe tutan plastik parçanın altını kesip taktım olmuştu

parça bu

takıldığı yer

benim uydurduğum perde korniş tutacağı altını kesince oluyor

Alıntıları Göster

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetcevahir -- 8 Kasım 2020; 1:5:23 >

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.