Şimdi Ara

9.5% enflasyona sevinen AKP liler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
118
Cevap
0
Favori
1.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
247 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün işyerinde denk geldiğim bir olayı anlatacağım.

Ilk 6 ay enflasyon nedenli 9.5% zam verileceği duyuruldu. Millet sevinçten havalara uçuyor.

Yemek arasında zammin kritiğini yapıyorlar, biri yıl sonunda inşallah 20% olur dedi. Böylece 10.5% daha maaşı artacakmış.

Kafalara bak ya. Pırıl pırıl. Hiç kullanılmamış. Sifir Km

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• sabah gazetesi her enflasyın artışından sonra müjde maaşlar şu kadar atartacak diye hergün haber yapıyordu.
    böyle bir kitle varken akp maça her daim 2-0 önde başlıyor. muhalefetin de pek yapacak bir şeyi kalmıyor, o yüzden artık muhalefete de pek kabahat bulamıyorum.

her toplum kendine layık şekilde yönetilir.
    Kriz olmaması hepimizin temennisi birader.Sırf mevcut iktidar gitsin diye ekonominin çökmesini isteyenlere de ben ayrıca yuh derim.Ama gel gelelim işler hiç iyi gitmiyor enflasyon ortada dolar aldı başını gidiyor borçlar katlanıyor vs.Hatta büyük şirketler yurtdışına parasını kaçırmaya 2017 de başlamış.Hatta bazı ekonomi uzmanları Turkiyenin dışarıdan ihtiyacından fazla borç aldığını ihtiyacını karşılayıp kalanını stok ettiklerinden bahsedip aslında hükümetinde krizin kapıda olduğunu bildiklerine yoruyor..

Ben üniversiteden 6 sene önce mezun oldum ve 6 senelik işsizim ilk defa adam akıllı Kpss ye hazırlanıyorum ekonomik kriz demek bırak yeni memur atanmasını hazırda olan memurların bile işten çıkarılmasına kadar gider.Yunanistan da gördük bunun örneklerini...Anlayacağın kriz olmasını isteyecek en son muhaliflerden biriyim umarım olmaz elim yüreğimde ama olursa da sizin bahaneniz hazır secimle gönderemediler krizle göndermeye çalışıyorlar bunlar hep dış mihraklar reyisi yedirmeyiz diyeceksiniz çünkü mantığınz bu
    Geçenlerde esnaf bir arkadaşla siyaset konuşuyorduk, içeriye bayan bir müşteri eşiyle içeri girdi.

Malum kişiyi eleştirmeme dayanamadı tartışmaya dahil oldu.

Ben: Bu iktidar 16 yıl bu ülkeyi yönetti, geldiğimiz nokta ortada.

Müşteri: Kabe imamı Mahir'in seçilmesi için fetva çıkardığı dua ettiğini bir insanı nasıl eleştirirsin.

Ben: Kabe imamı Mahir rte için fetva çıkaracağına, her yıl abd'ye 500 milyar dolar para akıtan vahabiler soysuzdur İslam düşmanıdır diye fetva çıkartsın.

Müşteri: O kadarını bilmiyorum.

Ben: Bilseydiniz böyle konuşmazdınız zaten, havada zina sayılmaz diye fetva çıkartanı da bilmezsiniz şimdi.

Müşteri: Bilmiyorum

Ben: O zaman öğren öyle gel.

Müşteri: Neyse hayırlı işler.
    Teknik serviste çalışıyorum, ister inanın ister inanmayın 12 dolara aldığım parçayı 100 liraya satmak zorundayım piyasa fiyatından dolayı, işçilik, yol parası ve diğer giderler içinde. Tabi ki bana olan maliyetini ve kâr oranını bilmedikleri için insanlarla adeta sözlü savaştayız. An itibariyle (4.85 dolar kuru) 12x4.85 = 58,2 + (20 lira giderler) bana gelişi = 78,2 lira yapıyor. Yahu 12 birim para nerede 78,2 birim para nerede o kadar emek ver zamanını harca ne için 20 lira için sorsan 100 lira çok pahalı derler. Ne yapayım dolar olmuş 4,85 + masraflar, 20 lira kar ile vaktimi/emeğimi harcadığıma değmeyecek bir kâr ile iş yapıyorum ama çok pahalı. Diyebilirsiniz ki masrafların bizi ilgilendirmez, haklısınız ama o parça bize de gökten inmiyor mecbur masraf yapmak zorundasın. Bunu bir de bütün sektörlere yansıttığını düşün kurumsal firmalar dışında bütün esnaflar ve küçük işletmeler batmaya mahkum durumda. Büyük firmalar senin benim gibi müşteriye 1 tane ürün satmanın derdinde değil ki, adam alıyor 10 bin tane, 1 milyon tane istersen alma, ondan almazsan onun taşeronundan almaya mahkumsun piyasayı ve ürünleri elinde tutuyorlar. Para her türlü onlara akıyor. Bizim gibi küçük işletmeler zaten ürünlerini onlardan alıyor. Hal böyle olunca müşteride, bizde şikayetinde sonuna kadar haklı. Parayı kim kazanıyor, vergisini kim veriyor dersen, vergisini küçük işletmeler ve halk ödüyor, parayı kurumsal firmalar kazanıyor devlette onların vergisini siliyor, ne güzel iş ya...
    Hiç bir ak partili enflasyon yüksek diye sevinmez. Ekonomik veriler kötü diye hiç sevinmez. Böyle zannedip kendi kendisine aşağılama malzemesi çıkarıp eğlenen muhalif kafalara sadece acıyorum.
    Onların anlayamadığı şey iktidara oy verenlerin ekonomik durum muhteşem diye oy vermediğidir. Başka bir partiye oy verseler şu andaki durumun daha beterinin yaşanacağına inandıkları için ak partiye veya erdoğan'a oy veriyorlar.
  • Bunlar yaratılırken kactilarmi acaba beyin eklenirken ben çözemedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dolar uçtu diyorum bana ne dolarımız yok ki bize ne diyor. Susuyorum. Aynı şahıs benzin 10tl olsun isterse diyor. Hani milyarder iş adamı desem alakası yok en fazla 1000tl eder motoru

• sabah gazetesi her enflasyın artışından sonra müjde maaşlar şu kadar atartacak diye hergün haber yapıyordu.
    böyle bir kitle varken akp maça her daim 2-0 önde başlıyor. muhalefetin de pek yapacak bir şeyi kalmıyor, o yüzden artık muhalefete de pek kabahat bulamıyorum.

her toplum kendine layık şekilde yönetilir.
  • Arkadaş paran 20% değer kaybetti sana 10% diyorlar dedim. Başka biri olsa 2-3% açıklardı. Bunlardan Allah razı olsun dedi biri

Şaka gibi. Cidden

• quote:

Orijinalden alıntı: snakefatih

Dolar uçtu diyorum bana ne dolarımız yok ki bize ne diyor. Susuyorum. Aynı şahıs benzin 10tl olsun isterse diyor. Hani milyarder iş adamı desem alakası yok en fazla 1000tl eder motoru
    Geçen birine doğalgaza %20 zam gelmiş dedim. Yaz günü napacaksın gazı dedi cevap veremedim.

Bence bunlara dağıtılan yardımların içine adı bile konmamış ot, mantar falan koyuyorlar. Adamların kafası bir.
  • Hocam hic kasma cok cok az kaldi krizin daha oncu kuvvetiyle darmadagin olduk ekonomi gocunce o arkadaslarin cok guzel anlarlar enflasyon alim gucu vs neymis

• Allah akıl dağıtırken kimisi şemsiye açmış.
  • Ekonomi beklediğiniz kadar ağır olmayacak şekilde duzelince bakalım neden medet umacaksiniz?

• Maaşlara istediği kadar zam verip insanları kandırmaya devam etsinler bir yerden sonra kasada para kalmayacak ve merkez bankası matbaa gibi TL basacak ve ülke yine milyonluk banknotlari göreceğiz sonra bi 6 sıfır daha atarız tamamdır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Ekonomi beklediğiniz kadar ağır olmayacak şekilde duzelince bakalım neden medet umacaksiniz?
    Peki ya siz gene kandırılıyorsanız ve ekonomi düzelemeyecek kadar kötü olursa ne olacak? O zaman neyi savunacaksınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

Peki ya siz gene kandırılıyorsanız ve ekonomi düzelemeyecek kadar kötü olursa ne olacak? O zaman neyi savunacaksınız?

Alıntıları Göster
    Cok basit yine biz onların dinine inandik deyip siyrilicaklar

• quote:

Alıntıları Göster
    Bu sozlerimizi unutmayalım. O günleri gorursek birbirimize hatırlatırız.

• quote:

Bu sozlerimizi unutmayalım. O günleri gorursek birbirimize hatırlatırız.

Alıntıları Göster
    O günleri görürsek bakarız diyorsak niye şimdi kendi düşüncen ile laf atmaya çalışıyorsun peki?
  • quote:

O günleri görürsek bakarız diyorsak niye şimdi kendi düşüncen ile laf atmaya çalışıyorsun peki?

Alıntıları Göster
    Laf atanlara karşı cevap yazdım. Uzatmak istemiyorum artık. Zamanı gelince görürüz

• quote:

Laf atanlara karşı cevap yazdım. Uzatmak istemiyorum artık. Zamanı gelince görürüz

Alıntıları Göster
    O insanlar bugünleri yorumluyor. Şu an çok iyi olduğunu söylersen o zaman karşılık vermiş olursun. Mesela "şöyle şöyle yatırımlar, üretimler var. Bu sayede ekonomi şöyle gelişecek" dersen o başka yok beklediğiniz yok medet umuyorsunuz tarzı laflar söylersen o başka olur.
  • Her ülkenin seçmeni genel olarak cahildir ve partizandır da ama bunlar bu konuda bölüm sonu canavarı oluyor yeminle.
  • halil altın H kullanıcısına yanıt
    Ağır olmayacak derken?

Enflasyon 15% , üretici kısmı ise 32%

Şaka mı yapıyorsun sen

• quote:

Ekonomi beklediğiniz kadar ağır olmayacak şekilde duzelince bakalım neden medet umacaksiniz?
    Nerden biliyorsun düzeleceğini ? ajan falan mısın ? Ha tüm kalbinle falan inanıyorsan başka :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.