Şimdi Ara

8GB ram yeterli vs yetersiz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar i5 9600K+rx590lı sistemimde RipjawsV 8gb 3200 ram var ve 8GB rami 1080p monitörümde ultra ayarlarda şimdiye kadar tamamen kullanan oyun görmedim. Kendimce 1 sene sonra aynısından bir tane daha ram alırım diyordum ama şu videoyu görünce ve biraz da Dualchannel olayını araştırınca fikrim değişti. Çünkü kullanılan ram 5gb de olsa dualchannel yapınca minimum ve average fpslerde 5-15 fps arası kesin fark var. Maksimum fpslerde fark daha da açılıyor ama monitörüm 60hz olduğu için ve vsync açık oynadığım için orası beni ilgilendirmiyor. Rx580-590 arasında 10fps fark var ve rx580i dualchannel ram ile kullanan birisiyle şu an aynı fpslerde oyun oynuyorum sanırım. Bu sisteme hemen ram eklemeli miyim ne dersiniz?
    Video:https://youtu.be/V5YGIs0OFbs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 12 Mart 2019; 11:7:31 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Seçimden sonra dolar yükselebilir. Bence al. Ssd almayı düşünmüyor musun
  • Sistemim tam olarak şöyle:
    KASA: Phanteks P350X
    PSU: FSP Hydro 700W 80+ Bronze
    MB: Asus TUF Z390 Pro Gaming
    CPU: İntel i5 9600K
    COOLER: FSP Windale 4 AC401
    RAM: Gskill RipjawsV 8GB CL16 3200
    GPU: Sapphire RX590 Nitro+ SE
    SSD: Kingston A400 120GB SSD
    HDD: WD Blue 1TB

• 8 gb dual chanel se bence hiç karışma . ama dual chanel değilse yanına birtane daha 8 gb koyarsan en azından ilersi içinde kafan rahat olur hemede dual chanel olur.

oyunlarda 8 gb tam sınırda kalıyor mesela bende tek 8 gb vardı bf5 te ram kullanımı 7 küsür gb oluyordu dual chanel 16 gb yaptım şimdi 8 küsür oluyor. forza motorsport 7 için 8 gb yetmiyor. 2020 oyunlarındada 8 gb kesinlikle yetmeyecektir.
    Benim 8 gb dual chanel olsaydı gittiği yere kadar kullanırdım nezamn fps drop yedim ozamn yükseltirdim ama tek 8 gb idi.
    Dual chanel özellikle düşük işlemci yüksek ekran kartında farkını çok daha fazla ortaya koyuyor . Bende i7 2600k ve gtx 1080ti var şimdi oyunlar çok daha akıcı oynanıyor . mesela i7 8700k ve gtx 1080ti de single dual farkı daha az olur.
    Şimdi baktımda senin işlemci bayağı bayağı iyi ekran kartında orta seviye dual chanelde pek fark göremeyebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_devil33 -- 29 Mart 2019; 13:16:25 >
  • İşlemci bayağı bayağı iyi demişsin de AMD aşıkları r5 2600 alsaydın keşke diyor 😀 daha ileriye dönük olurmuşmuş vs vs

• Ram olayını da Hepsiburadadan sipariş vereceğim. Takıp deneyeceğim oyunlarda bir fark göremezsem iade edeceğim. Benim ramlerin öyle bantı kutusu falan yok. Plastik kutuda geliyor aç kapat "ürünü hiç açmadım" desem açtığımı ispatlayabilecekleri bir şey yok. İade almamaları için başka sebepleri de yok. Deneyeceğim.
    Edit: Bana gelen ram de kutusunda guvenlik bantı olmadığı için daha önce başka pc de takılıp denenmiş olabilir. Ben bu riski alıyorsam Hepsiburada sayfası da iade alsın bi zahmet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 30 Mart 2019; 10:2:16 >
  • tek ram ile dual ram arasında fark görürsün , hem fps acısından hemde chrome vs internette gezerken veya adobe vs birşeyler kullanıyorsanda .8gb ram su an ki oyunlarda kılı kılına yeter bir kapasite (online oyunlarda değişebilir) 16 gb dual yapabilirsen sistemin daha rahat çalışıcaktır . Hem ileri dönük olarak uzun bir süre 16gb dual ramler işini epey bir görücektir. Bence sistemine 1 adet daha al dual 16gb yap ve keyfine bak.
  • ben günlerce dual chanel ile single chanel arasındaki farkı araştırdım ama bir türlü sonuca varamadım. sonra kendim deneyimledim. dual chanel düşük çözünürlükte gerçekten farkediyor 1080p de benim gpu %60- ile 85 arasında çalışıyordu şimdi %97 lerde hep hemde 1080p de .Gerçi 8 gb ile bf5 te hiç fps drop yemedim 1080p de 80 fps aldığım yerde 120 fps nin üstüne çıktı tatmin oldum sadece ama kafam rahat yarın birgün 8 gb yi aştığı zamn ram alamak zorunda kalmayacağım .oyun yağ gibi aktı gitti ama işte gtx 1080ti var 8 gb küfür gibi duruyor benim işlemci düşük diyemi bukadar farketti bilmiyorum .i7 2600k ve gtx 1080ti var sizin işlemci çok daha iyi alın deneyimleyin olmasa iade edin ben sorun olacağını sanmam ama ben olsam iade etmem çünki 8 gb şimdi yetse yakın bir zamn içersinde kesinlikle yetmeyecek şuanda 8 gb nin yetmediği tek oyun gördüm oda forza motorspor 7 fps drop oluyor bazen ama 16 gb den sonra fps drop olmuyor. giderek teknoloji gelişiyor grafikler gelişiyor ben olsam iade etmem çünki sistemin hiçte kötü değil ben i7 2600k ile gtx 1080 ti kullanabiliyorsam ki witcher 3 te herşey ultrada 1080p de 120 fps yi aşıyorum ve gpu %97 lerde oluyor yani senin i5 9600k ile neler yapabileceğini düşün .2 işlemci arasında %50 performas farkı var buda demek oluyor ki sen 2-3 yıl sonra o ekran kartını satıp çok daha güçlü bir kart takabilirsin yani hertürlü 16 gb lazım zaman.

• Red_devil33 kullanıcısına yanıt
    Ya bu sistemi zaten rtx2060 alacağım diye kurdum. Sistemi alırken sürpriz bi masraf çıkınca 5 6 ay ekran kartsız kullanacaktım zor zahmet 1080p de beni biraz idare edecek rx590ı aldım. Rami de 8de bıraktım ama bu şekilde eksik bir sistem farkındayım. Önce 8gb ram, sonra rtx2070 alınacak.

• münşi kullanıcısına yanıt
    Anladım bu devirde zor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.