Şimdi Ara

8700K @5.3Ghz -> Asus Maximus X Apex (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
6
Favori
6.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: s1Lv3r

ısı düzeyleri rahatsız edici değil nt-h1 termal macun var h115'in fanları sessiz modda gündelik 1.275v 5ghz kullanıyorum.ama işte daha yüksek hızlarda kafa karıştırmıyor değil ayrıca spikelar konusunda 7700k daha kötüydü.

Sıcaklığın macunla ilgisi var fakat 5Ghz üstü kesinlikle Delid, Custom sıvı soğutma ve en iyisinden macun (Thermal Grizzly Conductonaut - 73 W/mk ısı transferi sağlıyor. Daha iyisi yok.) gerektiriyor. H115 ile olacak birşey değil.
  • quote:

anakartımdan gayet memnunum faz olayını açık alanda konuşmasaydın çok bilmiş tayfa gelir yok çok abartılıyor ben 500tl anakartlada aynı işi görüyoruz falan muhabbetlerine girecek, faz sayısı aynı fakat kullanılan vrm ve voltaj kontrolcüsü farklı.ekstra olarak ses için dac eklemişler wifi yerine killer ethernet eklemişler gaming 5 ten farklı imkanların dahilindeyse tavsiye ederim.

Anladım hocam.Değermi diyorsun aradaki farka?
  • TorwaK kullanıcısına yanıt
    5ghz üstü için delid + custom sıvı şart, aio'lar delidli iken bile primeda 85+ ları görüyor. o 2.mesajındı 5 ghz düşük voltajda günlük kullanım ve oyunlar için geçerli söylediğim.kıyasda 7700k ile yaptım 6700k da böyle aşırı dikkat çekecek spikelar yoktu.
  • bana göre değer, tabi yine söylüyorum maddi olarak seni yormayacaksa hayırlı olsun
  • quote:

bana göre değer, tabi yine söylüyorum maddi olarak seni yormayacaksa hayırlı olsun

Yok hocam yormaz.Benimki piskolojik.Değmeyen ürüne para verdiğimde soğuyorum ondan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -MoDeStUs-

quote:

bana göre değer, tabi yine söylüyorum maddi olarak seni yormayacaksa hayırlı olsun

Yok hocam yormaz.Benimki piskolojik.Değmeyen ürüne para verdiğimde soğuyorum ondan.

o duyguyu iyi biliyorum x370 gaming pro carbon'da yaşadım
  • quote:

anakartımdan gayet memnunum faz olayını açık alanda konuşmasaydın çok bilmiş tayfa gelir yok çok abartılıyor ben 500tl anakartlada aynı işi görüyoruz falan muhabbetlerine girecek, faz sayısı aynı fakat kullanılan vrm ve voltaj kontrolcüsü farklı.ekstra olarak ses için dac eklemişler wifi yerine killer ethernet eklemişler gaming 5 ten farklı imkanların dahilindeyse tavsiye ederim.

Ya üstad bırakın o çok bilmiş tayfayı, anakartlarımız çok ucuz 300-350 tl diyip niye gidip 1.200 liralık, işlemciden pahalı anakart alıyor ryzen tayfası onu açıklasınlar. Anakartta anakart olsa heryerin arızalı, aylardır bios bekliyor garipler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 23 Kasım 2017; 0:8:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

LLC' yi mantıken yükte voltaj dropu olmayana kadar yükseltmek gerekmez mi? Siz farklı bir amaç için mi kullanıyorsunuz da düşük seviyede bıraktınız? Yoksa sizin anakartta yüksek seviyede mi voltaj dropunu kesiyor? Ben LLC seviye 1 olarak (aslında en üst seviye) kullanıyorum. Ona rağmen ufak bir droplanma oluyor stres testi sırasında.

LLC 'yi yükün tipine göre ayarlıyorsunuz. Prime95, Realbench gibi sentetik testler işlemciye aşırı yük (Örnek; AVX komutları) bindirdiği için işlemci normal şartlardan daha fazla voltaja ihtiyaç duyuyor. LLC seviyesi size işlemcinin ihtiyaç duyması halinde ekstradan 0,1-0,5V arası ekstra voltaj vermeyi taahhüt ediyor. Bu her işlemciye göre değişir, aynı model olsa dahi (silikon farkı nedeniyle). Benim işlemcim 5.3GHz 'de sentetik testlerde tam yükte 1.35V + Level 6 LLC 'de (Max 1.44V) stabil kalabiliyor. Eğer işlemci stabil kalamasaydı büyük ihtimalle Level 7 'ye çıkardım.

LLC Level 1 seviyesi en düşük seviyedir. İşlemciye çok düşük seviyede ekstra voltaj sağlar. En yüksek seviye Level 8 'dir. Bildiğim kadarıyla Level 8 sadece Maximus APEX anakartlarda mevcut. Level 8 sadece LN2 soğutma yapılan overclocklarda öneriliyor çünkü voltaj aralığı çok geniş. Tam yükte anlık işlemci voltajını 2V ve üzerine kadar çıkabilirsiniz, soğutma çok önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 23 Kasım 2017; 0:17:45 >

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    forumda herşey fanatiklik düzeyinde artık ve tavsiye diye bir şey yok herkes sürekli sidik yarışı halinde, laf atmalar, sataşmalar vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s1Lv3r -- 23 Kasım 2017; 0:9:7 >
  • hayirli olsun arkadasim, cok güzel bir tercih yapmissin. Apex cok hosuma gitti dogrusu, anakart bicimi böylede oluyormus dedim. 5,3ghz son mu? :) 5,5ghz?
  • quote:

forumda herşey fanatiklik düzeyinde artık ve tavsiye diye bir şey yok herkes sürekli sidik yarışı halinde, laf atmalar, sataşmalar vs.

Özellikle amd fanboylarının aşırı cahil olduklarını görmekteyim.Hedele hüdölö diye konulara dalıyorlar.Eskiden ağızlarından fx serisi düşmezdi.Şaka ama gerçek 2600k-2700k gibi efsanelerin olduğu zamanda bile millete fx denilen çöpü aldırdılar.Şimdide ryzenla inteli aynı kefeye koyuyorlar.Sonuçta ryzena kötü diyen yok facia diyen yok.Amd cidden dersine iyi çalışmış ama intel 8 serisi ile kütek diye kafasına vurdu.Bunu yaparken hiçbirşey yapmadı.Tek yaptığı ekstra çekirdek serpiştirdi o kadar.Ağızlarında anlamsız bir şekilde sakız ettikleri bazı laflar var.İşleri güçleri kahve falı lafları etmek veya dolambaçlı laflarla konuşmak.İşin sonucuna bakmıyorlar.

• Millet ne gurur duymuş be... Sanırsın herkes delid yapıyor, sıvı gümüş pasta sürüyor..

1800x de bu sonucu almıyor mu?
  • benim favorim ise "hiç ryzen kullanmayanlar burda yorum yapıyor" bu kalıp efsane kullandım kardeşim ryzen, fx, windsor, xp, barton,k8, k5 ( intel dx2'li 486'ım hala çalışır vaziyetteydi) hariç büyük çoğunluğunu kullandım. hiç birini de böyle savunmadım millet i serisi işlemciler alırken bile hala amd kullanıyordum 8320'de amd sayfasını kapattım bundan göz göre göre ısıtıcı almaktı. ryzen iyi ki çıktı piyasaya düzenleri alt üst etti bende burdayım dedi iyi de oldu f/p olarak harika işlemciler ama benim şansım yaver gitmedi bıktırdı intele döndüm. ryzen kullanırken intele laf atmadım, intel kullanırken ryzen'a laf atmadım. yaşadığım sorunlar ortada geçiş yaptım. konulara girip yorum yapmaya çekiniyorum resmen sanırsın babasının dükkanını savunuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

hayirli olsun arkadasim, cok güzel bir tercih yapmissin. Apex cok hosuma gitti dogrusu, anakart bicimi böylede oluyormus dedim. 5,3ghz son mu? :) 5,5ghz?

Teşekkürler. 5.3Ghz üzeri stabil olmak için 1.5V-1.55V Vcore istiyor. 200Mhz için değmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TorwaK

quote:

1.376 voltta 5.3 ghz mi? Böyle stabil olduğuna emin misiniz? Çok düşük gibi. 7700k ile 8700k arasinda overclocklu frekansta fark yok saniyordum.

LLC voltaj değeri Level 6 'ya ayarlı. AVX destekli %100 yükte CPU voltajı 1.44 'e kadar çıkıyor zaten resimdeki sıcaklıklarda ona ait. 4 saatlik Prime95 ve 2 saatlik Asus RealBench stress testlerini sorunsuz tamamladı. Kısacası artık daha yapacak birşey yok. 8700K 'da 1.5V ve 95C maksimum eşik değerini geçmediğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. Ben ilemciyi soğutmak için 2 adet 360mm radyatör (RX360 Triple Fan Radiator V3) ve 2 adet D5 PWM pompa kullanıyorum.
    http://www.xs-pc.com/radiators-rx-series/rx360-triple-fan-radiator-v2http://www.xs-pc.com/water-pumps/d5-pwm-without-front-cover

Selam 2x 360mm radyator baya iyiymis

bende 1x 280mm ile sogutuyorum 8700k yi

1.275v 5ghz olarak kullaniyorum. 2 saat aida64 1saat ooct large data 1 saat prime95 altinda sikinti yasamadim. bana gore stabil hersey.
    44uncore cache
    llc turbo
    ac/dc 1
    vccio 1.1v
    vccsa 1.1v

Motherboard: Aorus z370 gaming 7

Delid yapmadim. o yuzden 5.2 5.3 lere gozumu dikmedim hic ama.. :) 1.35v 5.2 ,, 1.4v 5.3 degerlerinde stabilim gene(deneme amacli bu voltajlarla denedim)

IHS ustune bende CONDUCTONAUT sivi metal surdum.
    Bosta sistem 25-30
    Oyun oynarken pubg/lol/destiny 2 40derece civarlarinda.

Delidi hangi tool ile yaptiniz? Sizin uncore ratio kac cache icin?
    Bide VRM isi degerleriniz kac civarlarinda 5.3 icin oyun oynarken ve yuk altinda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zyrou -- 23 Kasım 2017; 6:10:54 >

• Rindaman kullanıcısına yanıt
    1800x ide kullanmis biri olarak ayni skorlari alabilirler ama

Islemciyi ne icin kullandigin onemli.

1800xde super bir islemci
    8700k da

ben 144hz monitorum oldugu icin mumkun oldugu her an en yuksek fpsyi almak icin 8700k ya gectim.
    2 islemci arasindaki farki oyun acisindan 60fps oyun oynayan bir insan icin hicbir farki olmayacagi asikar.

Sicaklik konusunda 1.33v ile 4ghz 1800i kullanirken daha memnundum ki sivi gumus pasta kullanmamistim.

8700kda delid yapmacagim icin sivi metal surdum termal pasta olarak. Daha dusuk voltta ryzene gore daha az cekirdek olmasinda ragmen daha cok sicaklik aliyorum.

Onun harici 2 oyun arasindaki fark oyunlardaki max fps butun konu bu.
  • O skorları görünce inanamadım. Efsane bir işlemci nesli mi gelmiş ne
  • TorwaK kullanıcısına yanıt
    Benim anakartta level 1 en ust seviye. En alt seviye level 4. Niye boyle yapmislar bilmiyorum. Acikcasi level 1 e ragmen istedigim voltajlarda tam olarak stabil yapamiyorum o yuzden kisamiyorum. Prime 95 de birsey olmuyor ama pc yi kullanirken bikac saatte bir mavi ekran alabiliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Benim anakartta level 1 en ust seviye. En alt seviye level 4. Niye boyle yapmislar bilmiyorum. Acikcasi level 1 e ragmen istedigim voltajlarda tam olarak stabil yapamiyorum o yuzden kisamiyorum. Prime 95 de birsey olmuyor ama pc yi kullanirken bikac saatte bir mavi ekran alabiliyorum.

Hız aşırtma stabilitesi birden fazla parametreye bakmayı gerektirir. RAM 'leri hız aşırtıyorsanız öncelikle bunu yapmayın ilk işininiz işlemci olmalı. 15 gün-1 ay kullanın bu şekilde eğer sıkıntı yoksa RAM 'leri hız aşırtın.

Eğer sadece işlemci hız aşırtıyorsanız işlemci voltajını manuel 'e çekin ve 1.35V 'a sabitleyin (8700k-5Ghz için). LLC voltajını Level 1 'e çekin ve Asus 'un Realbench stres testini kurup çalıştırın. Ekran ayrı bir pencerece Core Temp ve CPUz açık olsun. CPUz 'de voltajı takip edin. 1.4-1.45V arası gidip gelmeli. Sıcaklık 95C 'yi aşmamalı. Bu 2 değerde sabit kalırsanız ve sistemde stabilse bu iş olmuştur. Sıcaklık düşükse daha yüksek voltaj ve işlemci hızı için uğraşın. Silicon Lottery 'nin yaptığı testlerde 8700k 'ların %80 'i 5Ghz 'i zaten görüyormuş o nedenle sizin işlemcide rahat o değer çıkmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zyrou

quote:

Orijinalden alıntı: TorwaK

quote:

1.376 voltta 5.3 ghz mi? Böyle stabil olduğuna emin misiniz? Çok düşük gibi. 7700k ile 8700k arasinda overclocklu frekansta fark yok saniyordum.

LLC voltaj değeri Level 6 'ya ayarlı. AVX destekli %100 yükte CPU voltajı 1.44 'e kadar çıkıyor zaten resimdeki sıcaklıklarda ona ait. 4 saatlik Prime95 ve 2 saatlik Asus RealBench stress testlerini sorunsuz tamamladı. Kısacası artık daha yapacak birşey yok. 8700K 'da 1.5V ve 95C maksimum eşik değerini geçmediğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. Ben ilemciyi soğutmak için 2 adet 360mm radyatör (RX360 Triple Fan Radiator V3) ve 2 adet D5 PWM pompa kullanıyorum.
    http://www.xs-pc.com/radiators-rx-series/rx360-triple-fan-radiator-v2http://www.xs-pc.com/water-pumps/d5-pwm-without-front-cover

Selam 2x 360mm radyator baya iyiymis

bende 1x 280mm ile sogutuyorum 8700k yi

1.275v 5ghz olarak kullaniyorum. 2 saat aida64 1saat ooct large data 1 saat prime95 altinda sikinti yasamadim. bana gore stabil hersey.
    44uncore cache
    llc turbo
    ac/dc 1
    vccio 1.1v
    vccsa 1.1v

Motherboard: Aorus z370 gaming 7

Delid yapmadim. o yuzden 5.2 5.3 lere gozumu dikmedim hic ama.. :) 1.35v 5.2 ,, 1.4v 5.3 degerlerinde stabilim gene(deneme amacli bu voltajlarla denedim)

IHS ustune bende CONDUCTONAUT sivi metal surdum.
    Bosta sistem 25-30
    Oyun oynarken pubg/lol/destiny 2 40derece civarlarinda.

Delidi hangi tool ile yaptiniz? Sizin uncore ratio kac cache icin?
    Bide VRM isi degerleriniz kac civarlarinda 5.3 icin oyun oynarken ve yuk altinda?

Kullandığınız AIO benzeri (Corsair vb) radyatörler 5GHz üzerinde soğutma anlamında birşey ifade etmiyor çünkü içersindeki mevcut sıvı az olması nedeniyle radyatörde yeterince soğumadan işlemciye geri dönüyor. Custom soğutmadaki rezervuar, radyatör genişliği ve derinliği, hortum uzunluğu bu nedenle önemli. Benim kendi düzeneğim içersinde yaklaşık 2lt soğutma sıvısı bulunuyor.

Delid işlemini Rocket88 'in toolu ile yaptım. Aşağıdaki videodaki yönergeleri aynen takip ettim. Benim işlemcide thermal grizzly conductonaut sadece IHS üzerinde değil, çekirdek üzerinde de sürülü. Uncore hızım 4.7Ghz. Uncore hızına çok takılmayın çünkü Pi vb. bir test yapmıyorsanız önemi yok çünkü getirisi %0,5 civarında. Uncore hızı temel olarak işlemcinin cache hızı ve günlük kullanımda birşey ifade etmiyor. VRM değerlerine açıkçası hiç bakmadım. Sıkıntı olsaydı bakardım.

Video 'da belirtilen Relid (IHS 'i tekrar yapıştırma) işlemini ben yapmadım. Reddit 'te konuyla ilgili yapışkanın neden olduğu yükseklik nedeniyle IHS-Çekirdek arasında temasta sıkıntı olabileceği konuşuluyordu. PCB üzerindeki yapıştırıcıyı temizleyip, zemini dümdüz yaptım. Kapağıda işlemci üzerine oturtup anakartın mandalını üzerine kapadım. Zaten orada çok sıkı duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorwaK -- 23 Kasım 2017; 13:46:38 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.