Şimdi Ara

80 Gb Seagate_SATA mı, IDE mi?Aralarındaki fark nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • suan icin hatırı sayılır bir performans yok sata ve ide arasında,al 8mb cache bi tane ide al kullan bence,sessiz olsun diyosanda samsungtan sasma.
  • Eğer raid chipsetli bir anakartınız var ise Sata ve Pata arasında ki farkı gerçekten hissedersiniz. Ancak anakartınızın Sata desteği sadece port desteğinden ibaretse farkı çok ciddi hissetmezsiniz...

Ayrıca bi arkadaş Sessiz Sata lara örnek Samsung ve Seagate i vermiş; Samsung ok gürültü seviyesi gerçekten oldukça düşük değerlerde de Seagate en gürültülü disklerden biri be abicim nasıl sessiz dersin... Ancak zamanla alışıyo insan, Tecrübeyle sabit
  • quote:

Orjinalden alıntı: ogi

birisi sata dır biri IDE dir.
    sen negibi bi fark için soruyosun hızmı anakart desteğimi fiyatmı ne???

Üçünde de tabiki farklar var. Hız olarak desen satalar kat kat daha hızlı ide disklerden. Anakart desen tabiki sata kullanacaksan sata destekli anakart alman lazım. Fiyat desen ide disklerden daha özellikli ve daha pahalı.

Ya işte satayı niye kullanacağız dersen. TAbiki bu disklerde veri güvenliği ve performans çok belirtili. Özellikle sata diskleri serverler kullanıyor. Yani daha çok gelen isteklerle uğraşmak için. Diyelimki ide diskinde winamp programından çalıştırdığın şarkılar var. Bu şarkılar çalarken diğer uygulamalarıda çalıştırdığını düşün. TAbiki harddisk biraz zorlanırsa winamptaki çalan şarkı ya duracak ya da bir yerlerde takılacak. Ama sata disklerde bu problemler yaşanmaz. Birden fazla uygulamayı aynı anda daha hızlı çalıştırır. OK..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OMER87 -- 6 Ekim 2004, 22:47:54 >

• sata=samsung 8ms
  • 4 ide sürücü+1 sata kullanılabilirmi, 5 ide kullanamadığımdan soruyorum.
    sata ile ide hard disk birbirine paralel başlanamaz heralde.
  • + Bir de sata için raid li anakartların ne gibi bir avantajı var, sadece sata destekli anakartlara nazaran?
  • quote:

Orjinalden alıntı: OMER87

quote:

Orjinalden alıntı: ogi

birisi sata dır biri IDE dir.
    sen negibi bi fark için soruyosun hızmı anakart desteğimi fiyatmı ne???

Üçünde de tabiki farklar var. Hız olarak desen satalar kat kat daha hızlı ide disklerden. Anakart desen tabiki sata kullanacaksan sata destekli anakart alman lazım. Fiyat desen ide disklerden daha özellikli ve daha pahalı.

Ya işte satayı niye kullanacağız dersen. TAbiki bu disklerde veri güvenliği ve performans çok belirtili. Özellikle sata diskleri serverler kullanıyor. Yani daha çok gelen isteklerle uğraşmak için. Diyelimki ide diskinde winamp programından çalıştırdığın şarkılar var. Bu şarkılar çalarken diğer uygulamalarıda çalıştırdığını düşün. TAbiki harddisk biraz zorlanırsa winamptaki çalan şarkı ya duracak ya da bir yerlerde takılacak. Ama sata disklerde bu problemler yaşanmaz. Birden fazla uygulamayı aynı anda daha hızlı çalıştırır. OK..

kat kat hızlı oldugu kanısına nasıl vardın arkadasım,bizede izah edermisin?

• Kat kat hızlı falan değil. Şu anda performans farkı hissedilmeyecek derecede az.
    Bu arada yukarda Seagate SATA'ların gürültülü olduğunu duyduğumu yazmıştım. Şu an kullannıyorum kendisini. Çok ama çok sessiz. Bu açıdan rahatlıkla tavsiye debilirim.
  • NE KAT KAT HIZLISI YAW EN FAZLA %5-%10 SES OLARAK TA SEAGATE BAYAA Bİ SESSİZ YANİ FAZLA SESİ DUYULMUYO BENDE ŞU ANDA ÇİFT HDD WAR BİRİ QUANTUM DİERİ SEAGATE QUANTUM ÇALISTII ZAMAN İŞ MAKİNESİ GİBİ SES ÇIKARIYOR SEAGATEDE YANINDA ÇOK SESSİZ KALIYO
  • TEKnaKILLAH, quantum hd'i ne zamandır kullanıyorsun? Memnun musun?
  • WOLVERİNE61 4 SENEDEN FAZLA OLDU
    SON DERECE MEMNUNUM.
    ZATEN MİLLET SORUYO 200GB TIN YANINDA Bİ 30LUK DAHA NİE KULLANIYOSUN DİYE BENDE QUANTUM BİR EFSANEDİR DİYORUM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 10 Ekim 2004, 14:31:08 >
  • SATA ile PATA arasinda su an gözle görülür bir fark yok hiz açisindan. Raid destegiyle iki ve daha fazla disk kullanirsaniz(Backup maksatli) SATA'nin avantajlari tartisilmaz!!

Gürültü konusuna gelince hiç alakasi yok çünkü veri aktarim mantaliteleri farkli sadece bu da tamamen dijital(elektriksel) bir husus gürültüye etki etmez! SATA verileri seri iletisim yoluyla gçnderir; PATA paralel iletisim kurar basitçe. Veri okurken kullanilan mekanik sistem ayni dolayisiyla gürültü tamamen marka ve kaliteyle alakali!!

Bu arada bende 80GB Seagate SATA (8MB Cache) var çok memnunum. Gürültü konusunda hissetmiyorum bile, kasanin faninin yaninda sinek viziltisi gibi kaliyor!..

• TEKnaKILLAH, benim de zamanında 30gblık quantum fireball plus ac30 hd'im vardı. Bozuldu, tamir etmesi için Ankara'daki çok hatırlı bir arkadaşa yolladım, ama adam bana tamir ettiğini, yakında geri yollayacağını söyledi ve hd'in üstüne yattı, ondan sonra da ne selam ne sabah. Adam bir hd için arkadaşlığı bitirme uğruna yaptı bunu. Neyse, biri ne zaman quantum dese, bunu hatırlarım ve içim cızz eder...
  • Bence de şuan için PATA ve SATA arasında hissedilir gözle görünür bir fark yok..
    Gürültü konusuna gelince ; gürültü husus bence markalara has br şey..Modelne kadar ilerlese ilerlesin bazı markaların hdd leri hep gürültücü...Dolayısıyla gürültüyü PATA mı daha az SATA mı diye düşünmeye gerek yok...Gürültü yapan markadan almazsak , gürültüden rahatsız olmayız..(aptalca bir cümle oldu)
  • SATA, IDE DEN HIZLI ÇALIŞIR FARK ODUR.
  • DOSTUM ONA KALIRSA IDELERİN 8M CASHE Sİ DE ÇOK HIZLI ZATEN ÖNEMLİ OLAN CASHE
    FARKI İSE SATALARIN TOPLAM SİSTEMDE YARATTIĞI KASA İÇİ İYİ HAVALANDIRMA VE
    VERİ AKTARIMININ KABLOLARDAN DAHA İYİ VERİLMESİ.AMA 20-30 DOLAR FARK VERMEM
    DİYOSAN 8MB CASHE Lİ BİR IDE AL.
  • SEAGATE---> tırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr sesi
  • ıde eski sata yenidir performansıda iyidir mainboard destekliyorsa al bence

tavsiyem sata
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.