Şimdi Ara

771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
531
Cevap
21
Favori
40.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güncel bir konu görmek güzel. Bir Gigabyte G41M Combo anakartın tek bir soket pinini bozarak çöp ettikten sonra ikincisi ile başarılı oldum. Sistemi internette gezinti ve hafif oyun için topladım. Şimdi gelelim meselelere:

-Bozduğum anakartta modlu bios yüklüydü, bu aldığımdan ise emin değilim bilgisayarcıdan aldım. Windows 10 Pro 64 bit son sürüm yüklü. Yağ gibi akıyor. İşlemci fanı olması gerektiği gibi yüke göre hızlanıp yavaşlıyor. Oyun oynatabiliyor. Sistemde görünürde hiçbir sıkıntı yok. İşlemci normal hızını gösteriyor ve o hıza ulaşabiliyor. Hiçbir sorun yok gibi görünüyor. Bios'u yine de modlamalı mıyım? Modlamazsam uzun vadede sorun yaşar mıyım?

-Şu anda eski sistemdeki Nvidia GT8400 takılı idareten. Elimde bir adet GTX770 var ancak güç pinleri kasanın sıkışıklığından dolayı takılamıyor dolayısıyla da çalıştıramıyorum. Şu mini kartlardan almayı düşünüyorum. Örneğin tek fanlı GTX 750 gibi. Başka hangi kartları önerirsiniz? En son oyunları en son ayarlarda oynamak gibi bir derdim yok, oynayacağım en baba oyun Forza Horizon. Sistem büyük ölçüde minimum sistem gereksinimini karşılıyor. GTX770'i ileride başka bir proje için de kullanacağım dolayısıyla her halükarda kart alacağım.

Kasa: Acer Aspire M1610
    İşlemci: Intel Xeon X5450
    Anakart: Gigabyte GA-G41M-Combo Rev 2.0 (Bozduğum Combo Rev 1.3'tü)
    RAM: 2X4GB Kingston kvr1333d3n9/4g @ 1066mhz çift kanal
    PSU: Gigabyte 80+ Bronze 700 Watt

• Prime. kullanıcısına yanıt
    win 10 64bit çalışıyorsa biosuyla oynamayın bence şimdilik.
    sizdeki hangi gtx770, çoğunun güç girişi yan tarafındadır. sizdeki arkasında mı, o yüzdenmi sığmıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yawan -- 12 Şubat 2020; 10:53:7 >
  • yawan kullanıcısına yanıt
    Ekran kartı: Asus GTX 770 Direct CU II 2GB

Güç GPU'nun en uç köşesinde. Anakarta takıldığında kasanın yanına bakıyor yani HDD traylerine denk geliyor. Tekini zorla takıyorum ama 8 pin takılmıyor. Zaten kart zar zor, milimetrik olarak sığıyor. Ayrıca sata portlarını da engelliyor. L sata girişli kablolar mevcut ama kabloları ciddi şekilde eziyor o şekilde takınca. Benim tecrübmde bu sata kabloları çok kırılgan bu kadar baskı iyi olmayabilir. Tek yol kasada sığmayan tray bölmelerini kesmek. Bunu yapacak donanıma da sahip değilim.

Kartı zaten bir kaç ay kullanacaktım, sonrasında daha güncel başka bir sisteme yerleştireceğim. Ziyan olmasın bu sistemde :)

Şu aralar GTX 1050 mini arıyorum bu kart için uygun yollu. Sonrasında yıllarca kullanmayı planlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prime.

Güncel bir konu görmek güzel. Bir Gigabyte G41M Combo anakartın tek bir soket pinini bozarak çöp ettikten sonra ikincisi ile başarılı oldum. Sistemi internette gezinti ve hafif oyun için topladım. Şimdi gelelim meselelere:

-Bozduğum anakartta modlu bios yüklüydü, bu aldığımdan ise emin değilim bilgisayarcıdan aldım. Windows 10 Pro 64 bit son sürüm yüklü. Yağ gibi akıyor. İşlemci fanı olması gerektiği gibi yüke göre hızlanıp yavaşlıyor. Oyun oynatabiliyor. Sistemde görünürde hiçbir sıkıntı yok. İşlemci normal hızını gösteriyor ve o hıza ulaşabiliyor. Hiçbir sorun yok gibi görünüyor. Bios'u yine de modlamalı mıyım? Modlamazsam uzun vadede sorun yaşar mıyım?

-Şu anda eski sistemdeki Nvidia GT8400 takılı idareten. Elimde bir adet GTX770 var ancak güç pinleri kasanın sıkışıklığından dolayı takılamıyor dolayısıyla da çalıştıramıyorum. Şu mini kartlardan almayı düşünüyorum. Örneğin tek fanlı GTX 750 gibi. Başka hangi kartları önerirsiniz? En son oyunları en son ayarlarda oynamak gibi bir derdim yok, oynayacağım en baba oyun Forza Horizon. Sistem büyük ölçüde minimum sistem gereksinimini karşılıyor. GTX770'i ileride başka bir proje için de kullanacağım dolayısıyla her halükarda kart alacağım.

Kasa: Acer Aspire M1610
    İşlemci: Intel Xeon X5450
    Anakart: Gigabyte GA-G41M-Combo Rev 2.0 (Bozduğum Combo Rev 1.3'tü)
    RAM: 2X4GB Kingston kvr1333d3n9/4g @ 1066mhz çift kanal
    PSU: Gigabyte 80+ Bronze 700 Watt
    Merhabalar. Bende aynı anakart ile kullanıyorum xenon işlemciyi. Benim anakartın pili bittiği için ikide birde modlama yapmam gerekiyordu. bu gün çalıştı diyelim bilgisayar iki gün sonra çalışmıyordu. Eğer sizin böyle durduk yere çalışmama probleminiz olmazsa modlama ile uğraşmayın hiç. Ama birgün oturdunuz bilgisayarın karşısına ve bilgisayar çalışmadı. O zaman modlama yaparsınız.
    Ekran kartına gelince ben MSI RX560 kullanıyorum. Sıkıntısız çalıştırıyor. RX570 e de gücü yeter diye umuyorum.

• cool_ice45 C kullanıcısına yanıt
    Benim elime geçen ikinci anakart adeta yeni gibi. Umarım öyle bir problem yaşamam. Şimdilik gayet güzel çalışıyor. Uygun fiyatlı bir GTX 1050 buldum onu alacağım. Şu an takılı olan GT8400 fansız ve ekrandaki hareketli her cisim kartı 80-85 derecelerde çalıştırıyor ve bilgisayarda ciddi bir darboğaz yapıyor. 720p ve üzeri videoları oynatmakta da güçlük çekiyor. İşlemci olmasa onlar da kasar. :))

Mini GPU istememin sebebi de anakart büyük kartlar düşünülerek yapılmamış. Sata portlarını engelliyor büyük kartlar. Zaten daha güçlü bir kart da bu işlemciye fazla gelir zannımca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prime. -- 5 Mart 2020; 19:19:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Selamlar arkadaşlar, gigabyte x48 ds5 anakartım var. Bende xeon e5440 işlemci aldım bugün elime ulaştı. Akşam montajını yaptım fakat çalışmadı pc. Modlu bios mu gerekli yada x48 chipsetli anakartta bu model işlemci mi çalışmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KadirCumen K kullanıcısına yanıt
    Hatırladığım kadarıyla 5xxx işlemciler ile çalışmıyordu 3xxx işlemciler ile çalışıyordu,https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/

burada bilgiler vardı diye hatırlıyorum.
  • KadirCumen K kullanıcısına yanıt
    O işlemciyi çalıştırabilmeniz için p35, p45 ya da g41 ,g41,g45 chipsetli bir anakarta ihtiyacınız var.

Şuraya bir göz atın:https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheArchaeologist

O işlemciyi çalıştırabilmeniz için p35, p45 ya da g41 ,g41,g45 chipsetli bir anakarta ihtiyacınız var.

Şuraya bir göz atın:https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/
    Haklısınız hocam, bildiğim kadarıyla 771 işlemciler x38 ve x48 anakartlarda çalışmıyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

X38 ve X48 serisi kartlarda bağlantı sayısı 2 olan işlemciler donanım tabanlı engellidir...

Dolayısı ile istediğiniz kadar uğraşın sonuç yine hüsran olacaktır...

Bu kartlar Xeon X3XXX serisi kullanabiliyorsunuz ki 0 LA (örnk X3360) direk lga 775 olarak üretilip başka rakamla biten (örnk 3363) sonradan 775 pine çevrilip kullanılabilen modellerdir..

Önceki yıllarda getirdim ama işin kurdu arkadaşlar yangından mal kaçırır gibi elimden aldı...

Şimdiki fiyatları epey yüksek olup Quad serisinden dahi pahalı olabiliyor..

Ama stabilite anlamında 1 gömlek iyidir..
    Merhabalar gigabyte x48 dq6 anakartim var xeon işlemci takabilir miyim arkadaşlar forumda takamazsin dedikleri için q9550 siparis edecektim aliexpressten mesajınızı görünce vazgeçtim bu anakart uyumlu mu acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: PREDATOR066

Merhabalar gigabyte x48 dq6 anakartim var xeon işlemci takabilir miyim arkadaşlar forumda takamazsin dedikleri için q9550 siparis edecektim aliexpressten mesajınızı görünce vazgeçtim bu anakart uyumlu mu acaba?

Alıntıları Göster
    Alıntı yaptığınız mesajda açıklayıcı bilgi verilmiş sizin anakartınızda 3xxx ile başlayan işlemciler ile uyumlu 5xxx işlemciler uyumsuz.

• EĞİNLİ kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler biraz araştırdım fiyat olarak xeon 3370 çok pahalıya geliyor q9550 yada q9500 alacağım.

• Merhabalar, bende HP Compaq 8000 Elite USDT PC var. En küçük adaptörlü olan versiyon. TDP 65W olması lazım. e8400 işlemci ile kullanıyorum.

Sistede baktım şu şekilde yazmışlar tower olanı için,
    Motherboard Chipset Max FSB
    (not overclocked) Max TDP LGA 775 CPUs Supported Xeon Compatibility
    (within FSB and TDP limits)
    HP Compaq 8000 Elite Mid tower Q45 95 Q9650, E8600 May not be compatible with this mod.
    FAILED: X3363

Notes:
    Did not boot at all (black screen)
    CPU worked in another motherboard
    Xeon microcode bios mod didn't help"

Bendeki ankaratta Q45 chipsetli ram olarak so-dimm kullanıyorum ve ssd taktım iyi geldi win 10 sorunsuz.

Xeon işlemci denemesi yapan var mı? Yada tavsiye edeceğiniz deneme için bir işlemci var mıdır?

Çok güzel konu olmuş bu arada yıllar sonra okumak bile çok hoşuma gitti. =)
  • sentanoo kullanıcısına yanıt
    Q45 Chip anakart konuda rast gelmedim,ilgili sitede denenmiş 2 anakart var biri dell diğeri hp,gigabayte olanı denememişler bu konu içerisinde @selahattın ısık ve konu sahibi @BLWFTURK arkadaşlarımız çok sayıda denemelerde bulunmuşlardı,iyi fikirleri olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EĞİNLİ

Q45 Chip anakart konuda rast gelmedim,ilgili sitede denenmiş 2 anakart var biri dell diğeri hp,gigabayte olanı denememişler bu konu içerisinde @selahattın ısık ve konu sahibi @BLWFTURK arkadaşlarımız çok sayıda denemelerde bulunmuşlardı,iyi fikirleri olabilir.
    Q3x Q4x serilerde E54xx X54xx calisaz.
    Teorik olarak X33xx serisi uyumlu olsa da cogu anakart urrticiis kisitli microcodlu bios yazar..
    Q93xx Q94xx Q95xx Q96xx e devam..

Elde G3x G4x P3x P4x x3x x4x kart varsa Xeon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 29 Mart 2020; 17:2:36 >

• Kayınbiladerin eski bir PC var, 2 GB ram takviyesiyle 4 e çıkarıp Windows 10 yüklemiştim, kasıyordu ama epey kullandılar. Geçen açılmıyor dedi baktım Windows gitmiş. Tekrar yükledim, test yaptım disk bozulmuş (Samsung 160 GB) zaten aklımda olan 240 GB bir SSD siparişi verdik, bu hafta gelir. E2180 çok vasat bir işlemci, acaba SSD sonrası işlemci de en azından q6600 falan olsa bile işlem gücü iki katına çıkar derken x5450 lerin falan çalıştığını gördüm. Sizce 100-150 lira verip hangi işlemciyi almalıyım. OC falan yapmam, oyunla falan işi yok zaten. İnternet, video, ofis uygulamaları.

asrock g41c-gs
    E2180
    240 GB a400 Kingston SSD gelecek
    2x2 GB ddr Ram (Anakart DDR3 de destekliyor)

• MySun kullanıcısına yanıt
    e5450 en çok tutulanı olmalı- benim ardiyede olma ihtimali var bakmam lazım-uğraşmıyorum uzun süredir-hatta 5460 5470 -5472(bundan emin değilim) de olabilir
  • Fujitsu D3041-A11 Gs 3 Anakart.
    Xeon e5430 çalıştırdım.(biosa microcode atarak).
    Boşta 30 yükte maks 67 derece gördü.
    Kingston 4gb ddr3 1333 mhz ram.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cetinbeyy -- 8 Nisan 2020; 22:42:47 >
  • 1200gs kullanıcısına yanıt
    Elinde 5450 yada benzeri işlemci olan var mı? SSD taktım ama hala yeterli akıcılık yok internette gezerken bile. İşlemci sürekli sabit %60 kullanıyor bir gariplik var. SSD hızları
    771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER
    Sata 2 için normal sanırım.
    771 XEON SERVER İŞLEMCİLERİNİ 775 ANAKARTA UYGULAYABİLENLER

• MySun kullanıcısına yanıt
    İşlemcinin %60 kullanılması daha çok windows ile alakalı olabilir,şu an baktığımda bende %3 ile %14 arası siz işlemcinizi ne kullanıyor ona odaklanmalısınız,ssd bende kullanıyorum benzer skorlar bu anakart ile ancak bu kadar.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.