Şimdi Ara

7700k Stres testi 85 derece

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
855
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle merhaba. Geçen hafta sistem düzdüm. Nzxt x62 ile 7700k kullanıyorum. İşlemci Boşta 33 derece ancak Aida64 ile yük testi yaptım 88 lere kadar çıktı. 12 dklık test sonucunda ortalama 85 derece verdi. Bu değerler bu soğutma için çok yüksek deniyor. Çözüm olarak ne önerebilirsiniz ?

• Değerler normal. Başka soğutucu ile 95 rahat görüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nzxt x62 dediginiz guzel bir su sogutma oyle degil mi?yaz aylarinda olsak sonuc normal derdim ama havalar sogudu.sizinki ile karsilastirmiyorum ben sicak bir gun ogleninde 8320 4.4 ghz'yi 10 dk aida64'te tuttugumda 59 derece olmustu arctic cooling 120mm su sogutma var.ortam da 30 31 vardi.bu havada yaptigimda ise 49 derece cikti ortam 21 derece yani benim sonuclarim tutarli ortam 10 derece dusunce islemci de 10 derece dustu.burada bakmaniz gereken sey pompa duzgun calisiyor mu diyelim 3000 devir donmesi gerekirken anakartin chasis fan cikisina bagliysa ve anakarttan silent performance gibi fan ayarlarindan dusuk devir seciliyse 3000 degil 1800 mu donuyor buna bakin.sogutma normal calisiyorsa ortami bilemiyorum sizin ama 7700k modelinin sicak calistigi soyleniyor bir sorun olmayabilir zaten oyunlarda bu testteki kadar isinmaz.
  • Merhaba ben de 7700K işlemci ile Kraken X62 soğutucu kullanıyorum, sistemi ilk topladığım zamanlarda böyle değerler alıyordum, 85 hatta 90 derecelere çıktığı oluyordu. Daha sonra 7700K'nın çok yüksek voltajlarda çalıştığını öğrendim, voltaj düşürerek daha düşük sıcaklık değerlerine ulaştım ancak tatmin edici değildi (75-80 arasına). Kraken X62'nin arka plakasının vidaları sıkmama rağmen çok az ileri geri oynadığını fark ettim, kullandığım anakart ise Asus Strix Z270I. Kraken X62'yi Inventus'tan almıştım. Inventus teknik servis müdürü Ertuğ Bey ile durumu istişare ettik, o da sıcaklık değerlerinin çok normal olmadığını söylemişti, voltaj ayarlamaları yapmamı önermişti, az evvel bahsettiğim gibi voltaj ayarlamalarını yapmıştım, arka plaka ile soğutucu pompası arasındaki küçük boşluktan bahsetmiştim, sağ olsun bana 4 adet pabuç/conta benzeri bir malzeme gönderdi, arka plakanın ayaklarına 4 adet pabuç/conta benzeri malzemeyi ekleyerek tekrar montaj yaptım değerler biraz daha düzeldi, daha sonrasında ise bir şey dikkatimi çekti, Kraken X62 üzerinde fabrikada sürülü gelen macun kurumuş gibiydi, macunu temizledim ve elimde mevcut olan (pek de üst düzey bir macun değildi) macunu yeniden uyguladım, şu anda işlemcinin sıcaklık değerleri gayet güzel, stres testinde 70 dereceler mertebesinde, birkaç saatlik Battlefield 1 oyununda ise 65 dereceyi hiç geçmedi, ortalaması ise 55-60 derece seviyelerinde. Bu açıklamalardan sonra şunları yapmanızı önereyim:

1- İşlemci soğutucusu arka plakasının anakarta giren 4 ayağının altına conta benzeri bir malzeme koyun (metal bir parça olmasın).
    2- İşlemcinizin voltaj ayarları ile mutlaka ilgilenin.
    3- Kraken X62'nin termal macununu temizleyip mutlaka yenileyin (bence kötü bir termal macunu var ya da o aradaki küçük boşluktan dolayı kuruyor).

Selamlar.

Ekleme:
    Yakın bir zamanda kaliteli bir termal macun ile tekrar macun yenilemesi yapacağım, inanıyorum ki sıcaklıklar daha da düşecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahrasa -- 14 Ekim 2017; 10:40:16 >

• Hocam kasayı söktüm ve de ne göreyim. Anakartın arkasına bağladığımız backplate'in şaftı kaymış :D Baya bi mesafe vardı. Tekrardan sıkı bir montaj yaptım. Sökmüşken Temiz bi Termal macun çektim. ( Cooler Master Mastergel) ve %100 Stress testinde 59 dereceyi geçmedi. Bf 1 ve Pubgde 2 k ultra ayarlarda 40 dereceyi geçmedi. Sanırım bu soğutucunun hakkı buymuş çok mutluyum :D
  • Fanbotlara göre 1000 derece olsada normal yahu 85 derecenin nesi normal ?

• Merhaba arkadaşlar,
    Hazır konusu açılmış z270 anakartım var daha dün i7 7700k aldım. Benim kasama 240lık sıvı soğutmalar uymuyor 120likler bu işlemci için iş görür mü veya önerebileceğiniz hava soğutma var mı?
    Son olarak voltaj ayarı ile ilgili bir rehber falan forumda var mı?

Edit: Kasam Coller master Haf 912

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QuaLityTR -- 14 Ekim 2017; 20:47:27 >
  • QuaLityTR Q kullanıcısına yanıt
    45eu ya yurtdisi hr-02 macho fena olmaz. Sivi sogutma sart degil zaten. Yada 30eu ya arctic cooler i32 de olabilir. Noctua nin performans serileride iyidir artik butceye gore

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    45eu diyerek hangi modeli dediniz anlmadım hr-02 baya büyük gözüküyor haf 912 kasam var sığar mı bilemedim ve türkiyeden alacağım msi core frozen L yetmez mi?
  • QuaLityTR Q kullanıcısına yanıt
    45-50 euro -> thermalright hr-02 macho rev.B

25-30 euro -> arctic cooler i32

Msi dedigin i32 gibi performans verir ama goruntusune 50euro para istiyorlar ki hr-02 macho onu cok feci tokatlar.

Buyukluk problem degil bence ama sizce oyleyse i32 alin amazondan yada nanokatalog dan.. msi in tr fiyati uygunsa onuda alabilirsiniz ben bilmiyorum msi in bi tek ekran kartini severim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 14 Ekim 2017; 21:27:48 >
  • Soğutucular istisnalar hariç ederine satılır yani Core Frozr L Arctic i32 denginde değil
    Bir defa üreticinin yazdığı tdp kapasitesi olarak denk değil
    Core Frozr L nin dengi yeni çıkan Freezer 33 eSports serisi (eski i30 Extreme vardı demode kaldı üretimden çektiler)

Makul fiyata iyi performans istiyorsan bunlara bakabilirsin

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9024

http://www.teknobiyotik.com/donanim/akasa-venom-voodoo-2x12cm-pwm-fanli-intel-lga2011-amd-fm1-uyumlu-islemci-sogutucu.html

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Öneri için teşekkür ederim, msi core frozen l 230tl gibi bir fiyata bulunabiliyor, msi core frozen xl ise 380tl gibi bir fiyata bulunabiliyor. Diğer fanların montajından korkuyorum daha önce hiç montaj yapmadım. Msi montajını youtubeden izledim diğerlerine göre daha basit ve kolay geldi.
  • Iron Mask kullanıcısına yanıt
    FSP Windale 6 gözüm tutu fiyatı da güzel ama ben hada önce hiç montaj yapmadım bu soğutcununda youtube da 1151 pin için montaj videosu bulamadım, sizce kendim montajını yapabilir miyim?
  • Linkte tesadüfen 2 soğutucunun denendiği türkçe bir video gördüm
    Yurtdışı incelemelerinden zaten güzel performans verdiğini ve F/P bakımından önerildiğini biliyorum
    Montaj detaylarını da araştırcam

https://www.youtube.com/watch?v=h5nLV5t7aEw
  • https://www.youtube.com/watch?v=K-YnXWwt6Ng

Montajı görüldüğü gibi gayet basit,
    Ben bu fiyat aralığında OC amaçlı bir soğutucu arayışında olsam kesinlikle tercih listemde ilk sırada olucak bir ürün
  • Iron Mask kullanıcısına yanıt
    https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/kuehlung/40944-msi-core-frozr-l-im-test.html?start=5
    bende boyle biliyorum. aradaki 1dereceye istinaden "gibi" dedim ve fiyatina kendim degmiyecegini dusundugun icin i32 daha mantikli geldi. performans isteniyorsa ikisininde yetersiz olacagi asikar.
    hatta i32 25euroymus. >https://www.amazon.de/dp/B0119SJ3L8?smid=A3JWKAKR8XB7XF&linkCode=df0&creative=22498&creativeASIN=B0119SJ3L8&childASIN=B0119SJ3L8&tag=geizhals1-21
    i33 plus var olmadi 38eu amazon.

herneyse fsp alin yani o da guzel gorunuyor, bir test yaparsiniz artik :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.