Şimdi Ara

7700 K mı Ryzen 1600x mi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
3.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Delid olayini evet diger arkadasa yazdim, kendisi de aciklama yapti. Sizin dert etmeniz gereken bir konu degil.

Guzel bir islemci aldiniz, guzel gunlerde kullanin.

Konuya katkim olsun diye daha bugun cikmiş bir video birakayim.

https://youtu.be/nYzr4FhLZtw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 21 Haziran 2017; 18:2:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • realthing kullanıcısına yanıt
    Valla tam olarak ne yaşadınız fx çipleriyle bilmiyorum ama Phenom üzerine Fx çipleri öyle ağım şahım bir performans artışı sunmadı zaten. Geçen sene yazdığımı hatırlıyorum Phenom'un ipc'si Fx'ten azıcık daha yüksek. Size hangi fanboylar Fx serisi tavsiye etti bilmiyorum ama haltetmişler. İpc'si hemen hemen aynıyken elbette OC gerekecekti. Sonra zaten kimi amd3 socketinde resmi bios desteği çıkarmadı birçok firma, kullanıcılar kendileri voltaj ayarları manuel yapmaları gerekti, fln fişman.
    https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-FX-Processor-Review-Can-Bulldozer-Unearth-AMD-Victory/FX-versus-Phenom-Perf-0

7700 K mı Ryzen 1600x mi

Amd3+'nın avantajlarını tam hatırlamıyorum HT'si daha yüksek, ram desteği fln. Sonra resmi bir açıklama var mıydı AMD tarafından, Fx serisi geriye dönük tam desteği olacak diye. Ben öyle bir şey hatırlamıyorum, bulamadım da.

Amd şimdi RyZen ile çok sağlam bir ürün çıkardı. Bunu uzun süre kullanacaktır. Bildiğim kadarıyla AMD4 socketini de 2020'ye kadar destek verecekler. Bu doğru mu çıkacak, ne kadar desteği olacak....burada mesele güven işte. Ben geriye dönük desteği vereceklerini düşünüyorum, en kötü ihtimalle Intel'in x299 socketindeki 7740k serisi gibi olur (Yani Pci lane'ler epey kısılmış). Tabi AMD4 platformunda ne kısılır, kısılır mı onu bilemem. Sırf GF/Samsung'un vaat ettiği daha yüksek çekirdek hızları bile müthiş olur. RyZen çiplerin İpc'si gayet güzel çünkü.http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_7900x_processor_review,7.html
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5x4hxu/we_are_amd_creators_of_athlon_radeon_and_other/defceoo/

7700 K mı Ryzen 1600x mi

AMD3 (+) platformu şu anki RyZen platformuyla karıştırmamak lazım bu açıdan. Mesele güvense, açıkcası şu son zamanlarda Intel hiç güven vermiyor. Delid olayı, aşırı ısınma (7900x avx oc'liyken özellikle), spike vesaire... bunların bazıları temelsizdir belki ama güveni epey sarsıyor. Bunu da görmek lazım.

Bu arada hangi işlemciyi seçeceksiniz konusunu karışmıyorum tabi, hangi işlemciyi seçseniz de mutsuz olacağınızı sanmıyorum. Pc'den anladığınız aşıkar. Şimdiden hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 21 Haziran 2017; 21:24:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: realthing

Onu arkadaş size değil bana dedi 😬 Siz zaten seçiminizi 1600 den yana kullandınız sanırım. Arada 500 lira fark var. Bütçe önemliyse mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Şimdiden güle güle kullanın.
    Bu arada arkadaşın delid dediği de işlemciyi açıp termal macunu değiştirme işlemi. Sıvı metal bir iletken kullanılıyor. Sandy bridge sonrası işlemcilerde yapılıyor. İşlemci garanti dışı kalıyor felan.

Anladım teşeşkkür ederim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: judas28

Hayirli olsun hocam,

Delid olayini evet diger arkadasa yazdim, kendisi de aciklama yapti. Sizin dert etmeniz gereken bir konu degil.

Guzel bir islemci aldiniz, guzel gunlerde kullanin.

Konuya katkim olsun diye daha bugun cikmiş bir video birakayim.

https://youtu.be/nYzr4FhLZtw

Teşekkür ederim yüreğinize sağlık :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Bütçe kısıtlı ise 1600 mantıklı bir tercih. Özellikle aradaki fark ekran kartına harcanır ise. Ama ileride ekran kartını güncellemeye kalktığınızda deli gibi darboğaz olacak yani sistem bugün ne ise yarın da o olacak. 7700K ise 1080 SLI ve üzeri güçteki ekran kartlarına darboğaz yapabiliyor. Arada 2 kattan fazla fark var. AMD fanları senelerdir şöyle olacak böyle olacak diye AMD işlemci sattırdı, seneler içerisinde o FX-Phenom II x6 aldırdıkları kişiler Intel'e geçiş yapmak zorunda kaldı. AMD'nin aynı anakart kullanma olayı da hikaye. Eski anakarta yeni işlemci takınca illaki sorun çıkıyor, tam performans vermiyor vs. oluyor. Gördük mü bunu? Defalarca gördük. Seneye yeni çipset çıkmayacak demiyor AMD, yeni soket çıkmayacak diyor. Yeni ve güçlü işlemcilerin farkını görmek için yeni çipset gerekli olacak yine. AM4 anakartlar şu anda dönemin ötesinde bir teknolojiye sahip değil.

7700K süper bir işlemci değil, 4 güçlü çekirdeği ve iyi OC potansiyeli var o kadar. Biz neden Sandy bridge'leri değiştirmiyoruz? OC yapınca yeni işlemcilere çok yakın performans veriyorlar diye. Aynı dönemde, aynı parayı verip FX 8xxx alanlar sistemlerini değiştirdi bile. DX11 ile de çoklu çekirdek vs. desteği gelecekti, FX serisi uçup kaçacaktı. Gördük uçup kaçmayı, 90 dereceyle yere çakıldılar. i7 7700 ile OC'lu i7 2600K aynı veya yakın sonucu alıyor çoklu çekirdekte. O yüzden şu anda 1600+1070 mantıklı duruyor ama oyun için de 7700K+1060 da önü açık. Ekran kartını güncellerseniz darboğaz ihtimali daha düşük ama ekran kartını güncellemeniz de kafadan 2 sene alır diye düşünürsek 1600 mantıklı oluyor. Ama onda da upgrade yapmak isterseniz yine maliyetli. Özet: Her türlü maliyetli

FX 8320 var beni üzmedi açıkcası. Ekran kartım HD7950 idi DX 12 desteği geldi ekran kartına geçen sene forum üzerinden satmıştım. FX 8320 ve HD 7950 BF1 de high ayarda DX12 de üzmedi beni. Daha sonra MSİ 470 ekran kartı aldım 3. günü bozuldu onu geri verdim GTX asus 1060 6 GB aldım.şuan FX 8320 ile BF1 DX12 de ultra veya high fark etmez fps drop var anlık. normaldir darboğaz yapıyordur ekran kartı DX12 konusunda AMD ye göre berbat.Hayırlısı olsun ekran kartı hariç sistem 5 senelik. üzmüyor anlık fps drop oluyor işlemcim yetmiyor şuan için 1600 yada 1600x olacak ileri yönelik olsun ikiside ekran kartı ile iyi durumda 5 sene idare etsin yeter.Ben fazla anlamam O.C felan diğer işlemlerden. Tekrardan teşekkür ederim düşünceleriniz için

Edit: FX8320 ve HD7950 hiç bir zaman 60 dereceyi geçmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KrmTrn -- 21 Haziran 2017; 23:34:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: erkansu

Romatizmam var, evim kuzeye bakıyor kışın çok üşüyorum diyorsan 7700k alıyorsun. Ben zart zurt ankarat değiştirmeyi sevmiyorum, 3-5 yıl sonra aynı anakarta yeni nesil işlemci takabilmek istiyorum, diğer her şeyde çok önde olduktan sonra kimi oyunlarda 5-10 fps az olması farketmez diyorsan 1600 alıyorsun. Üstelik cebinde baya bir para kalıyor 7700k almaya göre, onunla da ekran kartını daha iyi bir model alıyorsun

3-5 az olmuş en az 10-15 sene anakart değiştirmeden kullanırsınız.Üstelik amd ücretsiz yemek kartı da veriyor her kurum için.Arabanızın yakıtını da bedavaya dolduruyormuş.Dilerseniz ev yardımı da var ve evde kalmışlar için de izdivaç görevi görüyormuş.

1600 almanın daha mantıklı olduğuna katılıyorum fakat geçin bu 3-5 yıl anakart değiştirmeden en güncel işlemciyi takarsın ayaklarını.

• Battlefield 1 incelemelerinde incelemeciler şöyle bir hileye girişiyorlar: Directx 11 test ederken ilk iki testi çöpe atıyorlar, diğer testlerin ortalamasını alıyorlar. Directx 12'de heuristics desteği yok, ekran kartında önem sırasına veriler anlık kullanım için bellekte saklanmıyor. Her seferinde yüklendiği için böyle takılmalar oluyor. Shadow cache denen özellik olduğu takdirde sanırım bunun önüne geçilmiş oluyor. 'Isınma turları' sonrası oluşacak bellek kopyası hazırda tutuluyor. Resident Evil 7'de gördük, tabloları baştan yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Greggs

quote:

Romatizmam var, evim kuzeye bakıyor kışın çok üşüyorum diyorsan 7700k alıyorsun. Ben zart zurt ankarat değiştirmeyi sevmiyorum, 3-5 yıl sonra aynı anakarta yeni nesil işlemci takabilmek istiyorum, diğer her şeyde çok önde olduktan sonra kimi oyunlarda 5-10 fps az olması farketmez diyorsan 1600 alıyorsun. Üstelik cebinde baya bir para kalıyor 7700k almaya göre, onunla da ekran kartını daha iyi bir model alıyorsun

3-5 az olmuş en az 10-15 sene anakart değiştirmeden kullanırsınız.Üstelik amd ücretsiz yemek kartı da veriyor her kurum için.Arabanızın yakıtını da bedavaya dolduruyormuş.Dilerseniz ev yardımı da var ve evde kalmışlar için de izdivaç görevi görüyormuş.

1600 almanın daha mantıklı olduğuna katılıyorum fakat geçin bu 3-5 yıl anakart değiştirmeden en güncel işlemciyi takarsın ayaklarını.

o konu kişiden kişiye değişir.Ben sürekli en güncel olsun diye peşinde koşamam :) o kadar zengin değilim benim hedefim 3 5 sene beni idare etsin vs. Bilgisayarım 5 senelik sadece ekran kartı değişti.Demekki uygun parçalarla gidiyor.İşlemcimden memlundum artık değişme vakti geldi,yeni nesile zor ayak uyduruyor. FX 8350 GTX 1060 fazla uyumlu değil az da olsa DX12 oyunlarda ufak bir fps drop oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Battlefield 1 incelemelerinde incelemeciler şöyle bir hileye girişiyorlar: Directx 11 test ederken ilk iki testi çöpe atıyorlar, diğer testlerin ortalamasını alıyorlar. Directx 12'de heuristics desteği yok, ekran kartında önem sırasına veriler anlık kullanım için bellekte saklanmıyor. Her seferinde yüklendiği için böyle takılmalar oluyor. Shadow cache denen özellik olduğu takdirde sanırım bunun önüne geçilmiş oluyor. 'Isınma turları' sonrası oluşacak bellek kopyası hazırda tutuluyor. Resident Evil 7'de gördük, tabloları baştan yazıyor.

O kadar anlamıyorum :) Ben kaba bir kullanıcıyım :) tak çalıştır oyna ama araştırmamıda yaparım siz değerli arkadaşlardan da destek alarak. :)
  • Üzmek nedir? Benim 2600K aldığım fiyattın üç kuruş aşağısına gelecek diye çekirdek performansında yarısı olan bir işlemciydi, şimdi durum yine vahim. İşte siz demişsiniz. İşlemcim yetmiyor, fps drop oluyor. Neden? oyunlar 8 çekirdeğe ölçeklenemiyor, öyle olunca da çekirdek gücüne bakıyor. Orada da %50'den fazla farkla 2600K var dengi olarak. Aynı şey yine var işte. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. 1600'ün çekirdekleri 150-160 puan arası gezerken 7700K çekirdekleri 210-250 arası geziyor. 1600 daha makul bir çözüm olsa da ilerisi kapalı gözüküyor. Bunu anlatmak istiyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Valla tam olarak ne yaşadınız fx çipleriyle bilmiyorum ama Phenom üzerine Fx çipleri öyle ağım şahım bir performans artışı sunmadı zaten. Geçen sene yazdığımı hatırlıyorum Phenom'un ipc'si Fx'ten azıcık daha yüksek. Size hangi fanboylar Fx serisi tavsiye etti bilmiyorum ama haltetmişler. İpc'si hemen hemen aynıyken elbette OC gerekecekti. Sonra zaten kimi amd3 socketinde resmi bios desteği çıkarmadı birçok firma, kullanıcılar kendileri voltaj ayarları manuel yapmaları gerekti, fln fişman.
    https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-FX-Processor-Review-Can-Bulldozer-Unearth-AMD-Victory/FX-versus-Phenom-Perf-0

7700 K mı Ryzen 1600x mi

Amd3+'nın avantajlarını tam hatırlamıyorum HT'si daha yüksek, ram desteği fln. Sonra resmi bir açıklama var mıydı AMD tarafından, Fx serisi geriye dönük tam desteği olacak diye. Ben öyle bir şey hatırlamıyorum, bulamadım da.

Amd şimdi RyZen ile çok sağlam bir ürün çıkardı. Bunu uzun süre kullanacaktır. Bildiğim kadarıyla AMD4 socketini de 2020'ye kadar destek verecekler. Bu doğru mu çıkacak, ne kadar desteği olacak....burada mesele güven işte. Ben geriye dönük desteği vereceklerini düşünüyorum, en kötü ihtimalle Intel'in x299 socketindeki 7740k serisi gibi olur (Yani Pci lane'ler epey kısılmış). Tabi AMD4 platformunda ne kısılır, kısılır mı onu bilemem. Sırf GF/Samsung'un vaat ettiği daha yüksek çekirdek hızları bile müthiş olur. RyZen çiplerin İpc'si gayet güzel çünkü.http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_7900x_processor_review,7.html
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5x4hxu/we_are_amd_creators_of_athlon_radeon_and_other/defceoo/

7700 K mı Ryzen 1600x mi

AMD3 (+) platformu şu anki RyZen platformuyla karıştırmamak lazım bu açıdan. Mesele güvense, açıkcası şu son zamanlarda Intel hiç güven vermiyor. Delid olayı, aşırı ısınma (7900x avx oc'liyken özellikle), spike vesaire... bunların bazıları temelsizdir belki ama güveni epey sarsıyor. Bunu da görmek lazım.

Bu arada hangi işlemciyi seçeceksiniz konusunu karışmıyorum tabi, hangi işlemciyi seçseniz de mutsuz olacağınızı sanmıyorum. Pc'den anladığınız aşıkar. Şimdiden hayırlı olsun.

Açıklamarınız için teşekkür ederim emeğinize sağlık ileriye yönelik 1600 düşünüyorum GTX 1060 ile uyumlu testlere falan baktım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Üzmek nedir? Benim 2600K aldığım fiyattın üç kuruş aşağısına gelecek diye çekirdek performansında yarısı olan bir işlemciydi, şimdi durum yine vahim. İşte siz demişsiniz. İşlemcim yetmiyor, fps drop oluyor. Neden? oyunlar 8 çekirdeğe ölçeklenemiyor, öyle olunca da çekirdek gücüne bakıyor. Orada da %50'den fazla farkla 2600K var dengi olarak. Aynı şey yine var işte. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. 1600'ün çekirdekleri 150-160 puan arası gezerken 7700K çekirdekleri 210-250 arası geziyor. 1600 daha makul bir çözüm olsa da ilerisi kapalı gözüküyor. Bunu anlatmak istiyoruz.

7700K kötü demiyorum güzel bir işlemci,ama çoğu yerde de ileride çıkacak oyunlar multi çekirdek deniliyor intel oyunlarda iyi çünkü tek çekirdek üzerinden gitti.

• Güncel bir Intel işlemci mı ryzen mı diye sorulduğunda Intel severlerin ryzen bosverip uzun uzun buldozer hikayeleri anlatmalarına bayılıyorum.

• O denilme 10 yıldır var, bir türlü göremedik. Söylentilerle hareket edilmez. Kaldı ki oyunlarda 1600'ün 7700K'yı geçmesi teknik olarak da zor. 1600 alma kararı bütçe kısıtlı ise doğru karar olmakla birlikte önü kapalı.
  • quote:

quote:

quote:

Niye olmasın? Arkadas 1600 alsa. 4 sene kullansa daha sonra işlemcisini satıp yedi nanometre ile üretilmiş, saat hızları arttırlmış daha az güç çeken 8-10 çekirdekli 2. versiyon ryzen alsa sıfır yada ikinci el olarak. o sistemi de bir beş yıl kullansa neden olmaz? Ben inanmıyorum bunun olacağına demek dişında elinizde bir bilgi varsa paylaşın lütfen hepimiz öğrenelim. AMD ryzen serisini bundan sonra başka bir soketle çıkaracağız açıklaması yaptı da biz mi bilmiyoruz. NOT: Mesajınızın ilk kısmına çok güldüm güzeldi

İlk önce ben kullanamaz demedim, güncel olanı kullanamaz dedim.Ona kalırsa hala güncel kartlarla sorunsuz bir şekilde 2600k kullanan da var.2600kya güncel işlemci mi diyeceğiz şimdi?

Değişik bir hesabınız var.9 sene ryzen kullanıp 5. senede bile en güncelde olacağını mı söylüyorsunuz?Ben de bunun mantık olarak imkansız olduğunu söylüyorum.

Bundan 5 sene sonra amdnin son işlemcisi hala ryzen olursa bilemem.3. seri filan çıkarırsa o ayrı.

• Yanlış olan ne; kuracağı anakart ve bellekleri kullanamayacağı mı, yoksa yeni işlemciler çıkınca işlemcisini değiştirmenin külfet olacağı mı? Sonuçta yeni işlemciyi bedavaya vermelerini beklemiyordunuz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: KeremDH

quote:

quote:

o konu kişiden kişiye değişir.Ben sürekli en güncel olsun diye peşinde koşamam :) o kadar zengin değilim benim hedefim 3 5 sene beni idare etsin vs. Bilgisayarım 5 senelik sadece ekran kartı değişti.Demekki uygun parçalarla gidiyor.İşlemcimden memlundum artık değişme vakti geldi,yeni nesile zor ayak uyduruyor. FX 8350 GTX 1060 fazla uyumlu değil az da olsa DX12 oyunlarda ufak bir fps drop oluyor.

Memnuniyet ayrı konu fakat kabul edersiniz ki fx serisi pek iyi bir seri değildi.Zamanında az daha verip i7 2600k, 3770k alsaydınız şuan hiç böyle konulara kafa yoruyor olmayacaktınız.

Fx serisi sandy bridge karşısına konumlandırıldı ve performans olarak epey geride kaldı.

Intel evet çok sık soket değiştiriyor ama işlemciler iyi olduğundan pek en günceli kullanmanıza gerek kalmıyor.Gerçi bu haswell serisinden sonra bitti.Yeni alınan 6700k, 7700k gibi işlemciler eski i7ler kadar uzun ömürlü olmayacak.Bunun sebebi eski i7lerden sadece tek çekirdek performansı olarak önde olmaları.2011den beri aynı 4/8 işlemciler.Kalitede düşüşler de cabası.Ivy Bridgele başlayan sürekli bir kalite düşüşü söz konusu intel işlemcilerde.

Ryzen bence bu salak saçma intelin her senelik %10 çekirdek performansı artışına son verdi.İşlemciler bir sandy bridge kadar uzun ömürlü olacak mı bilemeyiz fakat şuanki 7700kdan filan uzun ömürlü olacağı kesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Yanlış olan ne; kuracağı anakart ve bellekleri kullanamayacağı mı, yoksa yeni işlemciler çıkınca işlemcisini değiştirmenin külfet olacağı mı? Sonuçta yeni işlemciyi bedavaya vermelerini beklemiyordunuz...

Laflarımı çarpıtmayın.

Arkadaş güncel olanı bile kullanır demiş ben de kullanamaz dedim bunun nesini anlamadınız.5 sene sonra çıkacak işlemci farklı soket olur.

Ha 5 sene işlemci değiştirmesine gerek kalmayabilir o ayrı.Ben o konuda bir şey demedim zaten.Kim bilir belki de sandy bridgeler gibi bir şey olacak ve bundan sonra çok ufak çekirdek performansı artışlarıyla ilerleyecek piyasa.
  • Mesajlara bir kac defa baktim. Kimse 5 yil boyunca guncel islemci destekleyecek bu soket iddasinda bulunmadi hocam.

Aksine 2020'ye kadar destek saglanacagin linki verilmis, yani 3 yil.

Siz kendiniz cikardiniz o meseleyi. Kimse bunu tartismiyor

Sadece kullanimdan bahsedildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi judas28 -- 22 Haziran 2017; 0:58:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: judas28

Mesajlara bir kac defa baktim. Kimse 5 yil boyunca guncel islemci destekleyecek bu soket iddasinda bulunmadi hocam.

Aksine 2020'ye kadar destek saglanacagin linki verilmis, yani 3 yil.

Siz kendiniz cikardiniz o meseleyi. Kimse bunu tartismiyor

Sadece kullanimdan bahsedildi.

3-5 yıl sonra aynı anakarta yeni nesil işlemci takmak lafı geçiyor.Bu mesajı yazan arkadaşa alıntı yaptığımda bile ben öyle bir şey demedim demedi.

5 yıl sonra yeni nesil işlemci dediğin ikinci nesil ryzenlerse pek de yeni gibi gelmiyor kulağa.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.