Şimdi Ara

720 derece torq egrisi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
4
Favori
3.481
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

quote:

Orijinalden alıntı: 207m

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mech.Engineer

@k2fg9

Sabahtan beri konuyu takip ediyorum. Benim sabrım taştı, arkadaşlar iyi sabretmiş. Nasıl bir ego besliyorsunuz içinizde bilemiyorum ama her tarafınızdan görgüsüzlük akıyor. Tam bir okumuş cahilsiniz.

Forum ortamı bilgi paylaşmak ve birşeyler öğrenmek içindir. Özellikle Otomobil Genel gibi forumlar. Bildiklerinizle hava atmaksa amacınız konu dışına davet ediyorum sizi.

peki ustad sana baska bir soru madem :)
    piston kranki cevirirken , deminki grafikte atesleme yani 360 derece olan zamanda biyel kolu ile krank acisi kac derece?
    cizimlerde dik gibi geciyor ama dik birseyi asagi basmaya calismak enerji kaybina sebebiyet vermiyor mu?
    yani gucun en buyuk oldugu zaman olan patlama ve sonrasinda krankin kolu kac derece bir aci ile asagi dogru basiliyor?
    ideal acinin 90 derece olmasi gerekmez mi? yani dikey eksende hareket eden biyel kolunun gucunu aktarmasi icin krank kolunun yere paralel olmasi gerekmez mi?
    dik basarak nasil donme hareketine cevriliyor?
    umarim anlatabilmisimdir...

Biyel kolu zaten, krank miline dik bir şekilde basınç uyguluyor. Bu arada krank kolu diye bir şey yoktur. Biyel kolu, direkt olarak krank miline bağlıdır.

hocam krank kolu derken , biyelin kranka baglandigi kisimdan bahsediyorum.piston atesleme aninda asagi dogru kuvvet uygularken , kranka baglanti kismindaki egik kisim(krankin kivrimli olan kisimlari hani) yere dik mi oluyor? yani biyel kolu dikey dogrultuda basinc uygularken , baglanti uzantisi yere dik mi paralel mi oluyor?
    yani su resimlerdekinden hangisi pozisyonunda oluyor?
    abi nolur dik duruyor demeyin :)
     720 derece torq egrisi 720 derece torq egrisi

Eklemiş olduğun resimde, bahsettiğin şey, sanırım krank milinin dengeleme ağrılıkları... Piston, üst ölü nokta ya da alt ölü noktada olursa dikey şekilde olur. Ama piston ölü noktaların arasındaysa, mesela tam ortasındaysa o zaman biyel koluna 90 derece açı yapar. Yani pistonun konumuna bağlı.

Hocam anlatamadim ben.piston tdp de iken krank hangisi gibi olur:) balans agirliklarini kastetmiyorum.

Aslında aynı şey hocam. 2. si gibi olur :) Yani 90 derece.

• quote:

Orijinalden alıntı: rst78

quote:

Hah tamda cos olayini merak ediyorum da formulu bilmiyordum.cos alfa hangi acida 1 dir

Cos(0) = 1

Yani yukarıdaki çizimde biyel kolu krank bağlantısı ile tam 90 derece açı oluşturduğu anda. F' ve F ile gösterdiğim kuvvetler arasındaki açı sıfır oluyor. Bu pozisyonda biyel kolundaki gücün dönme eksenine dik olan bileşkesi değil, tamamı iş yapıyor.

Ama biyel kolu ve bağlantı tam o pozisyona krank hangi derecedeyken gelir, ona bir şey diyemem, tamamen krankın ve bağlantının geometrisi ile ilgili.

Cos sanirim kaybi gosteriyor.cunki cos 90 0.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mech.Engineer

@k2fg9

Sabahtan beri konuyu takip ediyorum. Benim sabrım taştı, arkadaşlar iyi sabretmiş. Nasıl bir ego besliyorsunuz içinizde bilemiyorum ama her tarafınızdan görgüsüzlük akıyor. Tam bir okumuş cahilsiniz.

Forum ortamı bilgi paylaşmak ve birşeyler öğrenmek içindir. Özellikle Otomobil Genel gibi forumlar. Bildiklerinizle hava atmaksa amacınız konu dışına davet ediyorum sizi.

peki ustad sana baska bir soru madem :)
    piston kranki cevirirken , deminki grafikte atesleme yani 360 derece olan zamanda biyel kolu ile krank acisi kac derece?
    cizimlerde dik gibi geciyor ama dik birseyi asagi basmaya calismak enerji kaybina sebebiyet vermiyor mu?
    yani gucun en buyuk oldugu zaman olan patlama ve sonrasinda krankin kolu kac derece bir aci ile asagi dogru basiliyor?
    ideal acinin 90 derece olmasi gerekmez mi? yani dikey eksende hareket eden biyel kolunun gucunu aktarmasi icin krank kolunun yere paralel olmasi gerekmez mi?
    dik basarak nasil donme hareketine cevriliyor?
    umarim anlatabilmisimdir...

Biyel kolu zaten, krank miline dik bir şekilde basınç uyguluyor. Bu arada krank kolu diye bir şey yoktur. Biyel kolu, direkt olarak krank miline bağlıdır.

hocam krank kolu derken , biyelin kranka baglandigi kisimdan bahsediyorum.piston atesleme aninda asagi dogru kuvvet uygularken , kranka baglanti kismindaki egik kisim(krankin kivrimli olan kisimlari hani) yere dik mi oluyor? yani biyel kolu dikey dogrultuda basinc uygularken , baglanti uzantisi yere dik mi paralel mi oluyor?
    yani su resimlerdekinden hangisi pozisyonunda oluyor?
    abi nolur dik duruyor demeyin :)
     720 derece torq egrisi 720 derece torq egrisi

Eklemiş olduğun resimde, bahsettiğin şey, sanırım krank milinin dengeleme ağrılıkları... Piston, üst ölü nokta ya da alt ölü noktada olursa dikey şekilde olur. Ama piston ölü noktaların arasındaysa, mesela tam ortasındaysa o zaman biyel koluna 90 derece açı yapar. Yani pistonun konumuna bağlı.

Hocam anlatamadim ben.piston tdp de iken krank hangisi gibi olur:) balans agirliklarini kastetmiyorum.

Aslında aynı şey hocam. 2. si gibi olur :) Yani 90 derece.

Peki ok ama o krank 270 derece dondugunde piston nereye gidecek.180 derece sonra gene tdp olur.sonra daha ileri gitmek isteyecek;)

• quote:

Cos sanirim kaybi gosteriyor.cunki cos 90 0.

Bahsettiğiniz kayıp matematiksel olarak şu şekilde ifade edilebilir :

Biyel kolundaki kuvvete : F,

Biyel kolu ve kranka bağlantı noktası arasındaki açıya : a dersek

Kayıp = F * Cos(180-a)

Bahsettiğim "a" açısını aşağıdaki şekilde yanma zamanında kırmızı ile işaretledim :

720 derece torq egrisi

• Avans ateşlemenin piston en üst noktada iken derece olarak önce,
    Rötar ise ateşlemenin piston en üst noktada iken derece olarak sonra yapılmasıdır.

Bunu tam olarak anladıktan sonra senin tarifindeki ateşleme rötar durumu olur diyebiliriz. Motor devir çevirdikçe bu denklem değişiklik gösterdiğinden ateşleme avansı sürekli ecu tarafından değiştiriliyor zaten. Ateşleme ne fazla avans konumunda ne de fazla rötar konumunda olmalıdır ve bu durum sabit değildir.

Mantık yürüterek söylediğiniz gibi. Eğer ateşleme zamanından sonra tam yanma oluştuğunda, iş piston kolunun tam dik konumda olması anına denk gelirse dikey olarak anlık aktarılan güç bir darbeye dönüşür. İşte buna avans vuruntusu deniliyor. Bu yüzden avans haritası vuruntu dinlenerek yazılır. ECU vuruntu sensöründen aldığı tıkıtrıları dinler ve avansı ileri ya da geri derecelendirir. Vuruntu motor için en zararlı durumlardan birisidir. Bu yüzden avans haritası performansa aşırı etki eder.

Eğer avans aşırı fazla ise, bazı motorlar özellikle stop edildiklerinde tam durma anında son ateşleyen pistonun aşırı avanstan dolayı krankı geri itmesine olanak verir. O anda motor ters tur atmaya başlar ve anormal bir sarsıntılı (stop edememe) durumu oluşur. Kontağı kapatmanıza rağmen motor patır kütür anormal bir şekilde çalışmaya devam etmeye uğraşır.

Linkteki döküman sübap zamanlaması için hazırlanmış olsa da avans ve rötar konularında da bilgi içeriyor okumanızı tavsiye ederim.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&ved=0CGUQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.journalagent.com%2Fz4%2Fdownload_fulltext.asp%3Fpdir%3Dpajes%26plng%3Dtur%26un%3DPAJES-69484&ei=4o8DU7n3OZOQ4ASz0oHwCg&usg=AFQjCNFh2K_tkgt9Mslq9BujiOAuQaU3jQ&sig2=KUPy8kTHVbubEXp2SzD3jw&bvm=bv.61535280,d.bGEXp2SzD3jw&bvm=bv.61535280,d.bGE&cad=rja

• @rst78

Arkadaşım şu şahsın yazdığı mesajlara nasıl dayandın ? Egosunu saraylara sığdıramayan fakat sağından solundan cahillik akan araştırma görevlileri gibi konuşuyor.

@k2fg9

Kusura bakmada son 2,3 senedir kimse bu kadar itici bir etki bırakmadı bende.
  • Sabırlı, sakin bir insanımdır.

Yaş 33, henüz kavga etmişliğim, yumruk sallamışlığım dahi yoktur. Mizacım böyle

Maksat burada bilgi paylaşımı yapmak, bir şeyler öğrenmek, yanlış bildiğimiz bir şey varsa da doğrusunu öğrenmek. Bunun başkaları tarafından sabote edilmesine çanak tutamam
  • k2fg9 İşe yarar tek bir mesajın yok konuda ukalalik sataşma vs. Senin gibiler yüzünden adam gibi mesaj yazan üye kalmadı.

Rst78 hocam bu tür insanlarla tartışmaya girmeyin lütfen klavye başında kendini tatmin etmeye çalışan ergen tipler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi madmax50 -- 18 Şubat 2014; 19:35:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar motorun ilk dizayn aşamasında acayip kafa yorulan şeyler olmalı. Kendi mesleğimde ve kendi alanımda bu güne kadar iyi kötü rol aldığım projeler oldu, bir şeyi sıfırdan tasarlayıp hayata geçirmek, dizayn aşaması ne kadar sıkıntılı ve zor süreçler, az çok biliyorum.

Siz de takip ettiğim kadarı ile (projeniz) bir motoru bambaşka bir motor haline getirmek ve gerçek manada "modifiye" gibi işlerle haşır neşirsiniz, mühendis değilim diyorsunuz ama bu nedenlerden ötürü işin pratiğinde bazı noktalara bizden çok daha iyi hakimsiniz.

Ben konu aslında tam manasıyla benim mühendislik alanımda olmasa dahi sadece bazı temel kavramlar üzerinden mantık yürüterek bir şeyler çıkarmaya çalışıyorum. Sizin tarzınızda, yapıcı ve doyurucu içeriğe sahip mesajlar yazan üyelerden de öğrendiğim çok şey var. Forum bu şekilde güzel bir ortama dönüşüyor zaten.

Bilgilendirmeleriniz ve kaynak için teşekkürler.

Benim de varmak istediğim nokta tam olarak buydu, avans-rötar hep sabit kalamaz, değişen motor hızı ile birlikte sürekli değişmeli ki silindirdeki tam yanma piston tam istenilen konumdayken elde edilebilsin. Bunu güncel motorlarda ECU ve yazılım vasıtasıyla yapmak kolay olmalı, fakat eski tip motorlarda daha zordur sanırım.

• Abiler sayenizde vuruntuyu anlamis oldum cidden tesekkurler hepinize.

• Pekiiii.gelelim insan bacaginin torku ile pistonun torkunun ayni olmasina.merak edip insan bacaginin bisiklete uyguladigi torku arastirdim ve 170 nm:).
    Aslinda tek piston bir insan bacagi kuvvetinde ama avantaji saniyede 50 kere pedal basmasi:)

• @rst78

33 yaşımdayım ve çocukluğumdan bu yana eski yeni değişik otomobiller ve aksamları ile haşır neşirim. 7 yıldır da kendi aracımı profesyonel anlamda modifiye etmeye çalışıyorum.

Söylediğiniz gibi ecu ve elektronik ateşleme üniteleri sayesinde bu konu çok iyi optimize edildi. Eski motorlarda avans ayarı yapmak çok zordu, hatta çoğu araçta avans sorunu vardı. Vuruntu sesini çok duyardık şakır şakır kullanırdı millet :)

Eski motorlarda avans ayarı motoru sente konumuna getirdikten sonra 1. bujinin ateşleme konumuna doğru distribütörü çevirerek platin ağız boşluğunun ayarlanması şeklinde yapılıyordu. Motora gaz verildikçe değişen avans değeri distribütör içindeki basit mekanik bir aksam ile ayarlanmaya çalışılıyordu. Bu mekanik parçayı harekete geçiren ise sadece emme hattındaki vakumdu.

Ne kadar hoş bir tasarım değil mi? bunu baştan tasarladığınızı düşünsenize? Mühendisler neler hesapladılar ne kadar kafa yordular allah bilir

720 derece torq egrisi

720 derece torq egrisi

Bu çizimlere baktığınızda avansın hangi durumlarda değişmesi gerektiği ile ilgili gözünüzden kaçmayacağını düşündüğüm bir tespit daha bekliyorum sizden bakalım görebilecek misiniz? beyin jimnastiğine devam herşeyi ben söylemeyeyim değil mi

• Gaz pedalı konumuyla dolaylı yoldan da olsa bir şekilde ilişkilendirilmiş, gerçekten ilginç.

Sanki başta avans yok (zaten yazıyor ), gaza basıldıkça ateşleme zamanı biraz daha erkene kayıp sonra tekrar eski haline dönüyor gibi anladım. Tamamen yanlış anlamış da olabilirim

Atmosferik motorda bu düzenek ile yapmışlar. İşin içine turbo girdiğinde durum daha da karışıyor herhalde. Ya da yine benzer bir diyaframla bu sefer de turbo basıncını kullanarak mı yapılıyordu acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Kendimi İlber Ortaylı gibi hissetmemi sağladığın için teşekkür ederim.

Git az otede oyna ya kendine insanligi yakistiran birisi nasil bu kadar egoist olur anlayamadim memlekette muhendis kalmadiya o yuzden sana kaldik dimi sanki tek bilen kendinmissin gibi ne bu havalar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AbimSal -- 18 Şubat 2014; 21:04:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Gaz pedalı konumuyla dolaylı yoldan da olsa bir şekilde ilişkilendirilmiş, gerçekten ilginç.

Sanki başta avans yok (zaten yazıyor ), gaza basıldıkça ateşleme zamanı biraz daha erkene kayıp sonra tekrar eski haline dönüyor gibi anladım. Tamamen yanlış anlamış da olabilirim

Atmosferik motorda bu düzenek ile yapmışlar. İşin içine turbo girdiğinde durum daha da karışıyor herhalde. Ya da yine benzer bir diyaframla bu sefer de turbo basıncını kullanarak mı yapılıyordu acaba?

Tamda doğru anlamışsın. Aslında düzeneğin gaz kelebeği ile alakası yok. Gaz kelebeği konumu bizde kopya vermek için çizilmiş.

Kelebek kapalı modda iken yani rolanti modunda iken herşey normal. Kelebek konumu yarımda iken, yani aslında motor yük altında iken zorlandığından avansa ihtiyaç duyuyor ve emme hattında oluşan vakum ve düzenek ile avans veriliyor. Gaz kelebeği tam açıldığında ise flow arttığı için vakum azalıyor ve avans normale çekiliyor.

Bu ateşleme sistemi olan ve turbo kullanılan bir motor var mı bilmiyorum. Araştırmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: *President*

quote:

Gaz pedalı konumuyla dolaylı yoldan da olsa bir şekilde ilişkilendirilmiş, gerçekten ilginç.

Tamda doğru anlamışsın. Aslında düzeneğin gaz kelebeği ile alakası yok. Gaz kelebeği konumu bizde kopya vermek için çizilmiş.

Kelebek kapalı modda iken yani rolanti modunda iken herşey normal. Kelebek konumu yarımda iken, yani aslında motor yük altında iken zorlandığından avansa ihtiyaç duyuyor ve emme hattında oluşan vakum ve düzenek ile avans veriliyor. Gaz kelebeği tam açıldığında ise flow arttığı için vakum azalıyor ve avans normale çekiliyor.

Bu ateşleme sistemi olan ve turbo kullanılan bir motor var mı bilmiyorum. Araştırmak lazım.

Duzenek guzel ama bence sirf gaz durumundan motoeun yuku hakkinda cikarimda bulunmak cokda dogru degil.motor devride onemli burda.mesela bir viteste yarim gaz ile motor 3000 devri gecemez ama bir vites assa alirsin ayni gaz ile 4000 devir cevirir.bu ikisinde ayni avansimi vericek eski mekanik sistem yani?

• Bence emme subapi iptal edilip havada ecu tarafindan enjekte edilmeli.yada en azindan subaplar pnomatik olmali ki trigerin belli bi devirde verimli olmasi sorunu ortadan kalksin...ateslemede ecu ayarli hassas avans var ama emmede yok;)
    motorun bi basincli hava tanki olucak.bi kompresor orayi sabir basincta tutacak.her silindire benzin basar gibi bu basincli hava basilcak;)turbonun krali:)
    Hemde 600 derece kurumlu egzoz gazinin onundw 20.000 cevirmeye calisan cay tabagi kadar garibim bi pervane olmayacak...tum ihtiyac saatte 144m3 hava kapasiteli bi kompresor.hadi bakalim niye 144 kim bulcak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 18 Şubat 2014; 22:07:19 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Duzenek guzel ama bence sirf gaz durumundan motoeun yuku hakkinda cikarimda bulunmak cokda dogru degil.motor devride onemli burda.mesela bir viteste yarim gaz ile motor 3000 devri gecemez ama bir vites assa alirsin ayni gaz ile 4000 devir cevirir.bu ikisinde ayni avansimi vericek eski mekanik sistem yani?

Mesajımda anlattığım hususa dikkat edin. Burda gaz kelebeğinin konumu sadece flow'u anlatmak için verilmiş. Yani bir önemi yok. Siz dik bir rampada tam gazda verebilirsiniz. Motor yük altında devirlenmeye çalışırken flow fazladır.

Flow ne kadar fazla ise avans diyaframının üstündeki basınç o kadar fazladır, diyafram distribütör mekanizmasını çevirdiği için avansta fazladır. Flow azaldıkça yani motor devir çevirip gücünü rahatça vermeye başladıkça diyafram üstündeki baskı azalacak ve avans tekrar rotar yönüne alınacaktır.

Sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak vites değiştirdiğinizde motor devri artacağından diyafram üstündeki basınç düşecek ve avans rötar yönüne doğru kayacaktır. Dolayısı ile aynı avansın verilmesi söz konusu değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Mesajımda anlattığım hususa dikkat edin. Burda gaz kelebeğinin konumu sadece flow'u anlatmak için verilmiş. Yani bir önemi yok. Siz dik bir rampada tam gazda verebilirsiniz. Motor yük altında devirlenmeye çalışırken flow fazladır.

Flow ne kadar fazla ise avans diyaframının üstündeki basınç o kadar fazladır, diyafram distribütör mekanizmasını çevirdiği için avansta fazladır. Flow azaldıkça yani motor devir çevirip gücünü rahatça vermeye başladıkça diyafram üstündeki baskı azalacak ve avans tekrar rotar yönüne alınacaktır.

Sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarsak vites değiştirdiğinizde motor devri artacağından diyafram üstündeki basınç düşecek ve avans rötar yönüne doğru kayacaktır. Dolayısı ile aynı avansın verilmesi söz konusu değil.

Himm anladim hocam tesekkurler.istanbulda iseniz bi ufak toplanti yapalim yahu.sevdim bu ekibi valla:)

• Peki sorunun zoru geliyor.benzinde buji var distributor ile istedigin gibi avans veriyorsun.dizelin avansi nasil veriliyor desem?yakit pompasimi ayarliyor acep.baska yolu yok gibi.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.