Şimdi Ara

720 derece torq egrisi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
4
Favori
3.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: msansertekin

quote:

Orijinalden alıntı: rst78

quote:

Fakat emme zamanında da motorda eksi tork olması gerekmez mi ? Sonuçta havayı çekmek için iş yapıyor olması lazım. Fakat grafikte orası sıfır.

Var hocam, emme zamanında da.

Dikkatli bakarsanız çok hafif 0 çizgisinin altında kalıyor emme zamanında, egzos zamanındaki dirençten çok daha düşük bir şekilde.

Usta onu gördüm fakat şöyle birşey var. Bildiğiniz üzere motor ateşleme zamanının sonuna kadar verimli yanma gerçekleştiremez.

Genellikle 3/4üne geldiğinde artık içerideki basınç çok da efektif olmamaya başlar. Zaten grafikten de görülüyor. O yüzden egzoz valfi biraz erken açılır ki içerideki atmosfer basıncından biraz daha yüksek basınç sayesinde egzoz gazı kolayca dışarı atılsın.

Bu açıdan düşünürsek egzoz zamanı daha kolay olmalı gibi, bir de emme zamanında vakum gerçekleştirmek zor gibi. Fakat şu var tabi ki. Emme manifoldu kanalıyla egzoz manifoldunun kanalının boy farkını düşünürsek, evet dediğiniz doğru aslında direnç daha az

Ondan sonra kavram kargaşası sıkıntısı olmasın diye söylüyorum. Anti tez sunmadım. Tezi doğruladım fakat eleştirme yöntemiyle doğruya ulaştım. Sonuç olarak: Motorun egzozda zorlanmasının nedeni çıkış kanalı boyunun emmeye oranla çok uzun olması, yolda katalitik konvertör, turbo, susturucu gibi bir çok engelle karşılaşması.

Arkadaslar , size de rst78 arkadasada tesekkur ederim.
    su diger ilber cakmasi arkadasta umarim tork egrisi ile tork% degisim egrisinin farkini anlar ne diyelim.ateslemeyi gostere dedik lafi nerelere cekmis biz calisrken.hayir ateslemeyi gsoterse atesleme olunca torktaki artis nedir denilecegini biliyor tabe.
    su bahsedilen konulari gece gece bu grafige bakip bir cogunu sanki bir resim seyreder gibi yasamistim.
    tek anlam veremedigim neden 360 oncesi ve neden egzozda negatif tork var idi...bu konularda da doyurucu cevaplar geldi , tesekkur ederim.

haa bu arada ben yazilimciyim , makina muhendisi degilim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

Ben de makina mühendisi değilim aslında, petrol mühendisiyim
  • quote:

quote:

Ben makine mühendisiyim. Ancak bilgisini insanlar uğruna kullananlardan. İnsanlara karşı kullananlardan değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msansertekin -- 17 Şubat 2014; 14:38:09 >
  • quote:

quote:

quote:

Ben makine mühendisiyim. Ancak bilgisini insanlar uğruna kullananlardan. İnsanlara karşı kullananlardan değil.

yuru be hocam ,
    boyle muhendisler lazim ki gece uyku tutmayinca tork egrisi bulup sorabilelim :))

• @k2fg9

Sabahtan beri konuyu takip ediyorum. Benim sabrım taştı, arkadaşlar iyi sabretmiş. Nasıl bir ego besliyorsunuz içinizde bilemiyorum ama her tarafınızdan görgüsüzlük akıyor. Tam bir okumuş cahilsiniz.

Forum ortamı bilgi paylaşmak ve birşeyler öğrenmek içindir. Özellikle Otomobil Genel gibi forumlar. Bildiklerinizle hava atmaksa amacınız konu dışına davet ediyorum sizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mech.Engineer -- 17 Şubat 2014; 15:45:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mech.Engineer

@k2fg9

Sabahtan beri konuyu takip ediyorum. Benim sabrım taştı, arkadaşlar iyi sabretmiş. Nasıl bir ego besliyorsunuz içinizde bilemiyorum ama her tarafınızdan görgüsüzlük akıyor. Tam bir okumuş cahilsiniz.

Forum ortamı bilgi paylaşmak ve birşeyler öğrenmek içindir. Özellikle Otomobil Genel gibi forumlar. Bildiklerinizle hava atmaksa amacınız konu dışına davet ediyorum sizi.

peki ustad sana baska bir soru madem :)
    piston kranki cevirirken , deminki grafikte atesleme yani 360 derece olan zamanda biyel kolu ile krank acisi kac derece?
    cizimlerde dik gibi geciyor ama dik birseyi asagi basmaya calismak enerji kaybina sebebiyet vermiyor mu?
    yani gucun en buyuk oldugu zaman olan patlama ve sonrasinda krankin kolu kac derece bir aci ile asagi dogru basiliyor?
    ideal acinin 90 derece olmasi gerekmez mi? yani dikey eksende hareket eden biyel kolunun gucunu aktarmasi icin krank kolunun yere paralel olmasi gerekmez mi?
    dik basarak nasil donme hareketine cevriliyor?
    umarim anlatabilmisimdir...

• 50 bin TL ve otomatik dizel versiyonuyla gelirse satar bu motor :P
  • Aslında öncelikli olarak işin temelinden yol almamız gerekiyor. Tek silindirli motorlarda teorik olarak krank mili 1 tam tur attığında emme ve sıkıştırma, 2. tam turunda ateşleme ve egzoz zamanları gerçekleşiyor. Motor, rölanti devrinde sabit bir tork üretiyor zaten. Emme zamanında oluşan torkta çok fazla bir düşüş olmasada, sıkıştırma zamanında, özellikle silindir üst ölü noktasında tork kaybı fazlasıyla yaşanıyor. Emme zamanında, kaybın minimum olması, hava yakıt karışımının silindire iletilmesinin daha kısa olması ve tek silindir olduğundan 2 emme subabının bulunması. Sıkıştırma zamanında ki tork kaybının oluşmasının nedeniyse, piston yukarı doğru hareket ederken, krank milinde bir vakumlama oluşur. Bu vakumlamada krank miline bir direnç oluşturur. Bu da torkun doğal olarak düşmesine neden olur. Ateşleme zamanında ise müthiş bir tork patlaması olmuş. Büyük ihtimalle motorda turbo veya kompressör desteği mevcut. Çünkü atmosferik motorda böyle bir tork eğrisinin görülmesi pek mümkün değildir. Ayrıca krank mili 1 tam tur çevirmeden bir kaç derece önce ateşleme gerçekleşiyor ki, bu da avans oluşmasını sağlamak için. Yani yanmanın daha verimli olması için gerçekleştirilen bir nevi tedbir diyelim :) Ardından gaz dışarı atılırken, egzoz sübabının tek olmasının yanı sıra, egzoz manifoldu, turbo gibi motor parçalarından geçtiğinden yol uzuyor ve tork düşüyor. Bende grafikten bunu çıkarttım arkadaşlar :) Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz :P

• quote:

quote:

@k2fg9

piston kranki cevirirken , deminki grafikte atesleme yani 360 derece olan zamanda biyel kolu ile krank acisi kac derece?
    cizimlerde dik gibi geciyor ama dik birseyi asagi basmaya calismak enerji kaybina sebebiyet vermiyor mu?
    yani gucun en buyuk oldugu zaman olan patlama ve sonrasinda krankin kolu kac derece bir aci ile asagi dogru basiliyor?
    ideal acinin 90 derece olmasi gerekmez mi? yani dikey eksende hareket eden biyel kolunun gucunu aktarmasi icin krank kolunun yere paralel olmasi gerekmez mi?

Biyel kolu zaten, krank miline dik bir şekilde basınç uyguluyor. Bu arada krank kolu diye bir şey yoktur. Biyel kolu, direkt olarak krank miline bağlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 207m -- 18 Şubat 2014; 16:24:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 207m

quote:

quote:

@k2fg9

Biyel kolu zaten, krank miline dik bir şekilde basınç uyguluyor. Bu arada krank kolu diye bir şey yoktur. Biyel kolu, direkt olarak krank miline bağlıdır.

hocam krank kolu derken , biyelin kranka baglandigi kisimdan bahsediyorum.piston atesleme aninda asagi dogru kuvvet uygularken , kranka baglanti kismindaki egik kisim(krankin kivrimli olan kisimlari hani) yere dik mi oluyor? yani biyel kolu dikey dogrultuda basinc uygularken , baglanti uzantisi yere dik mi paralel mi oluyor?
    yani su resimlerdekinden hangisi pozisyonunda oluyor?
    abi nolur dik duruyor demeyin :)
     720 derece torq egrisi 720 derece torq egrisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 18 Şubat 2014; 16:47:09 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

@k2fg9

hocam krank kolu derken , biyelin kranka baglandigi kisimdan bahsediyorum.piston atesleme aninda asagi dogru kuvvet uygularken , kranka baglanti kismindaki egik kisim(krankin kivrimli olan kisimlari hani) yere dik mi oluyor? yani biyel kolu dikey dogrultuda basinc uygularken , baglanti uzantisi yere dik mi paralel mi oluyor?

Eklemiş olduğun resimde, bahsettiğin şey, sanırım krank milinin dengeleme ağrılıkları... Piston, üst ölü nokta ya da alt ölü noktada olursa dikey şekilde olur. Ama piston ölü noktaların arasındaysa, mesela tam ortasındaysa o zaman biyel koluna 90 derece açı yapar. Yani pistonun konumuna bağlı.

• quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Hayır, hata üzerine hata ekliyorsun.

Bir araç bize göre negatif yönde 90 km/s ile seyrediyor diyelim. Yani bize göre hızı -90 km/s olsun. Adam frene bastığında "hızının büyüklüğü" artar mı azalır mı?

hızın önüne - koyarsanız vektörel büyüklük olur haliyle frene basınca artar. Yön belirtmesseniz skaler büyüklük olur frene basınca azalır.
  • quote:

Benim mantığım bana bu konuda şunu söylüyor, ben bir motor tasarlıyor olsam; en yüksek döndürme momentini ve dolayısıyla en yüksek gücü alabilmek için, silindir içindeki yanma/patlama basıncının maksimuma ulaştığı noktada biyel kolu ile krank bağlantısı arasındaki açının 90 derece civarlarında olmasını isterim.

Biyel kolu kranka baskısını kolun doğrultusu boyunca ilettiği için aslında krank uzantısı yere tam paralel olduğunda sistem aslında maksimum döndürme momentine erişmemeli diye düşünüyorum, çünkü biyel kolu da dikey konumdan sapıyor dönme esnasında. Kranka en yüksek momenti uyguladığı an da aralarındaki açının 90 derece olduğu pozisyonda olmalı, bu pozisyonda da bahsettiğiniz krank bağlantı kısmının yere tam paralel olmaması gerekiyor.

Anlatamadım sanırım

Şöyle bir çizimle anlatmaya çalışayım :

Momenti veren ifade dönme eksenine dik etki eden kuvvet X dönme eksenine uzaklık şeklinde biliyorsunuz.

Şekilde F' x d olarak ifade ettim.

Şimdi şekilde kabaca biyel kolunun kranka uyguladığı kuvvetin doğrultusunu F ile gösterdim. Krankın dönme eksenine tam dik olarak etki eden ve kranktaki dönme momentini oluşturan kuvvet ise F kuvvetinin o yöndeki bileşeni, F'

Aradaki alpha ile gösterdiğim açıya bakarsak F kuvvetinin o yöndeki bileşeninin değeri F X Cos(Alpha) olur.

Krank bağlantısı ve biyel kolu arasındaki açının 90 dereceden küçük ya da büyük olduğu durumlarda Cos(Alpha) değeri 1'den küçük olacağından F' kuvveti F kuvvetinden daha azdır.

Krank bağlantısı ile biyel kolu arasındaki açı tam 90 dereceye geldiğinde ise alpha açısı sıfır, Cos(Alpha) değeri Cos(0) = 1 olacağından biyel kolundaki kuvvetin tamamı döndürme momenti oluşturmak için kullanılacaktır. En yüksek moment değerine işte tam o anda ulaşıyor olmalı, silindir içindeki yanma basıncı tam o pozisyonda iken maksimuma ulaştırılabilirse biyel kolundaki güç en verimli şekilde döndürme momenti oluşturabilir diye düşünüyorum. Avans-rötar ile yapılabiliyor mu onu bilemem ama bayağı kafa yorulacak bir şey olduğu kesin, dizayn aşamasında.

Tam o konumda da krankın biyele bağlantı uzantısı yere tam paralel olmuyor aslında. Yanlış mıyım?

720 derece torq egrisi

Fotoğraf niyeyse yan çıkıyor, bilgisayara kaydedip düzelterek bakabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 18 Şubat 2014; 17:46:23 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

@k2fg9

Eklemiş olduğun resimde, bahsettiğin şey, sanırım krank milinin dengeleme ağrılıkları... Piston, üst ölü nokta ya da alt ölü noktada olursa dikey şekilde olur. Ama piston ölü noktaların arasındaysa, mesela tam ortasındaysa o zaman biyel koluna 90 derece açı yapar. Yani pistonun konumuna bağlı.

Hocam anlatamadim ben.piston tdp de iken krank hangisi gibi olur:) balans agirliklarini kastetmiyorum.

• quote:

quote:

Benim mantığım bana bu konuda şunu söylüyor, ben bir motor tasarlıyor olsam; en yüksek döndürme momentini ve dolayısıyla en yüksek gücü alabilmek için, silindir içindeki yanma/patlama basıncının maksimuma ulaştığı noktada biyel kolu ile krank bağlantısı arasındaki açının 90 derece civarlarında olmasını isterim.

Biyel kolu kranka baskısını kolun doğrultusu boyunca ilettiği için aslında krank uzantısı yere tam paralel olduğunda sistem aslında maksimum döndürme momentine erişmemeli diye düşünüyorum, çünkü biyel kolu da dikey konumdan sapıyor dönme esnasında. Kranka en yüksek momenti uyguladığı an da aralarındaki açının 90 derece olduğu pozisyonda olmalı, bu pozisyonda da bahsettiğiniz krank bağlantı kısmının yere tam paralel olmaması gerekiyor.

Anlatamadım sanırım

Şöyle bir çizimle anlatmaya çalışayım :

Momenti veren ifade dönme eksenine dik etki eden kuvvet X dönme eksenine uzaklık şeklinde biliyorsunuz.

Şekilde F' x d olarak ifade ettim.

Şimdi şekilde kabaca biyel kolunun kranka uyguladığı kuvvetin doğrultusunu F ile gösterdim. Krankın dönme eksenine tam dik olarak etki eden ve kranktaki dönme momentini oluşturan kuvvet ise F kuvvetinin o yöndeki bileşeni, F'

Aradaki alpha ile gösterdiğim açıya bakarsak F kuvvetinin o yöndeki bileşeninin değeri F X Cos(Alpha) olur.

Krank bağlantısı ve biyel kolu arasındaki açının 90 dereceden küçük ya da büyük olduğu durumlarda Cos(Alpha) değeri 1'den küçük olacağından F' kuvveti F kuvvetinden daha azdır.

Krank bağlantısı ile biyel kolu arasındaki açı tam 90 dereceye geldiğinde ise alpha açısı sıfır, Cos(Alpha) değeri Cos(0) = 1 olacağından biyel kolundaki kuvvetin tamamı döndürme momenti oluşturmak için kullanılacaktır. En yüksek moment değerine işte tam o anda ulaşıyor olmalı, silindir içindeki yanma basıncı tam o pozisyonda iken maksimuma ulaştırılabilirse biyel kolundaki güç en verimli şekilde döndürme momenti oluşturabilir diye düşünüyorum. Avans-rötar ile yapılabiliyor mu onu bilemem ama bayağı kafa yorulacak bir şey olduğu kesin, dizayn aşamasında.

Tam o konumda da krankın biyele bağlantı uzantısı yere tam paralel olmuyor aslında. Yanlış mıyım?

720 derece torq egrisi

Fotoğraf niyeyse yan çıkıyor, bilgisayara kaydedip düzelterek bakabilirsiniz

Hah tamda cos olayini merak ediyorum da formulu bilmiyordum.cos alfa hangi acida 1 dir

• quote:

Hah tamda cos olayini merak ediyorum da formulu bilmiyordum.cos alfa hangi acida 1 dir

Cos(0) = 1

Yani yukarıdaki çizimde biyel kolu krank bağlantısı ile tam 90 derece açı oluşturduğu anda. F' ve F ile gösterdiğim kuvvetler arasındaki açı sıfır oluyor. Bu pozisyonda biyel kolundaki gücün dönme eksenine dik olan bileşkesi değil, tamamı iş yapıyor.

Ama biyel kolu ve bağlantı tam o pozisyona krank hangi derecedeyken gelir, ona bir şey diyemem, tamamen krankın ve bağlantının geometrisi ile ilgili.
  • rst78 kullanıcısına yanıt
    Piston tam tepe noktasında iken sıkıştırma maksimum demektir. Yani en iyi performansı alacağımız nokta. Peki piston tam tepede ve piston kolu tam dik konumda iken patlama oluştuğunda motorun hangi yöne döneceğini nasıl ayarlayacağız? ya tesadüfen krank ters tarafa doğru dönerse?

Al sana biraz beyin jimnastiği sorusu düşün bakalım
  • Ben düşündüm yeteri kadar, daha fazla zorlamayın

Sizin dediğiniz durumda, o esnada diğer pistonlardan ateşlemesini yapmış ve genleşme durumunda krankı dönmesini istediğiniz yöne itenler sizin tepe noktasındaki pistonunuzun da krankı istediğiniz yöne çevirmesini sağlayacaktır ama tek silindirli motorda bu iş nasıl olur bilemiyorum Krank üzerindeki denge ağırlıkları ve onların ataleti ile ayarlanmalı herhalde.

Bunlara ek olarak yanma piston tam tepe noktasında iken başlamamalı, biyel kolu belli bir açı yaptıktan sonra başlamalı ki, krank istenen yöne çevrilmeye devam edilebilsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 18 Şubat 2014; 18:58:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Piston tam tepe noktasında iken sıkıştırma maksimum demektir. Yani en iyi performansı alacağımız nokta.

Bir de şunu sorayım, evet üst ölü noktada sıkıştırma en yüksek düzeyde, fakat yanma gerçekleşmeye başladığında silindir içindeki en yüksek basınç tepe noktasında iken mi oluşur, yoksa piston aşağıya doğru itilirken enjekte edilen yakıtın tamamının düzgün şekilde yakıldığı bir anda mı?

Şöyle açıklayayım :

1 ) Tepe noktasında ateşleme yapılıyor (diyelim) -> 2) yakıt kısmen yanmaya başlıyor ve piston aşağı itilmeye başlıyor -> 3) yakıtın tamamı yanıyor

Bence yanma başladığında silindir içindeki en yüksek basınç ilk adımda değil, 2 ve 3. adımlar arasında, tam verimli yanmanın elde edildiği bir yerlerde olmalı, bu adımlar arasında da pistonun konumu tam tepe noktası olmayabilir.

Şu 90 derece muhabbetinde anlatmak istediğim de buydu. Tam o anda biyel kolu ile krank bağlantısı arasındaki açı 90'a ne kadar yakın olursa, kranka uygulanacak döndürme momenti de o derece fazla olacaktır. Sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rst78 -- 18 Şubat 2014; 18:24:44 >

• Abiler bu mevzu ciddi kafami kurcalayan mevzuu yillardir.dikine kuvvet uygulamanin kaybi cok fazla.biri beni ikna etsin.tamam diger pistonlardan dolayi krank terse donmez ama niye dikine basiyoruz abi. Bunu netlestirelim daha bomba konularim var.iddia ediyorum dh tarihinin ozlenilen zevkli konularindan biri olucak...;)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.