Şimdi Ara

70 db üstü sese uzun süre maruz kalmanın kalıcı zarar vermesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kulaklıkla son ses müzik dinlerken 90 db ses olduğunu öğrendim buna göre desibelin logaritmik olduğunu da düşününce sağlıklı sınırın 100 kat üstünde :*( Buna göre aşırı bir zarar söz konusu :( Siz ne kadar yüksek sesle müzik dinlediniz ve şu anki işitme yeteneğiniz nasıl ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• ben hep maks sese getirip dinliyom kulaklıkla veriyorsa versin

• Milyonlarca kişiye bile sorsan kimse ona 100 kat fazla demez ama literatüre öyle girmiş, hayret.

• limbesh kullanıcısına yanıt

Literatüre öyle girmiş değil ki. Direkt matematikten gelen bir şey. 100 tane aynı dB değerinde ses kaynağını bir araya getirdiğinizde 20 dB'lik bir artış oluyor. Yani hadi 20 dB'ye 100 kat diyelim şeklinde bir düşünce yok. Ya da ben yanlış anlamış olabilirim demek istediğinizi.

• trkgncr kullanıcısına yanıt

Belki de bütün sorun ölçüm metodundan kaynaklanıyordur,

daha "normal" bir ölçüm metodu da olabilirdi illaki.

• limbesh kullanıcısına yanıt

Aslında sıkıntı insan kulağının algılama şeklinden kaynaklanıyor. Kabaca sesi logaritmik algılıyoruz diyebiliriz. Skalanın genişliğini şöyle açıklayayım. İçinde bulunduğumuz atmosfer 101 325 Pa basıncında. Bu atmosferdeki 0.00002 Pa'lık basınç dalgalanmaları bizim duyma sınırımız ve 0 dB. Yine bu dalgalanma 20 Pa seviyesinde olduğunda ise bunu da 120 dB olarak hesaplıyoruz. Yani 0.00002-20 aralığını 0-120 olarak ifade ediyoruz. Bu şekilde ifade edince de insan kulağının algılamasına daha yakın oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

ben hep maks sese getirip dinliyom kulaklıkla veriyorsa versin

Hocam eğer uzun süredir bu şekilde dinliyorsanız; bir işitme yeteneği kaybınız olup olmadığını, kulak burun boğaz doktoruna gidip işitme testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

• DrESB D kullanıcısına yanıt

günlük hayatımda kimse duymuyon mu diye falan şey yapmıyosa demek ki sağlamım

• quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

günlük hayatımda kimse duymuyon mu diye falan şey yapmıyosa demek ki sağlamım

Hocam ilk hasar gören yüksek frekans sesleri duyma yeteneği oluyor, konuşma frekansı 400 hz falandı sanırım; ama ilk giden 1000 hz üstü hatta 10000 hz üstü frekanslardı diye hatırlıyorum:( eğer bu frekanslarda problem varsa ilerlememesi açısından yüksek sesle dinlememek iyi bir önlem olacaktır. cep telefonu uyardığı sınırın altında dinlemenin hiçbir zararı yok bu arada sadece kulağa kulaklık soktuğunuz için buşon (yani kulak kirinin sertleşip kulak yolunun tıkaması) oluşabilir ama ses seviyesi olarak kulağa zarar vermez çünkü 70 dB altında kalıyor.

• DrESB D kullanıcısına yanıt

KOP MORUK YÜKSEK SES YEAAAAAAAAAAAAA

• Yüksek sesle dinleyenler, neden yüksek sesle dinliyorsunuz? Ben mesela düşük seste tadını alamıyorum şarkıların :(

• Bu arada 70dB ses seviyesi trafik gürültüsüne eş değer. Zararlı olabilecek seviye aşağı yukarı 85'in üstü. Müzik zevkine gelince de ben direkt dışarının sesini kesecek bir seviyeye dinliyorum müziği. Çok yüksek seste dinleyince beni yoruyor.

• Telefonun uyarı seviyesinin üstüne çıkmıyorum.

Ayrıca düşük seste detaylar pek belli olmuyor. Çok yüksek olunca da gürültülü geliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.