Şimdi Ara

7 Yıldır temizlik yapılmamış kasa sıcaklık değerleri EDİT:TEMİZLİK VE MACUN YENİLEMESİ YAPILDI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba bir konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Masaüstü bilgisayar kullanıyorum. Bilgisayar 7 yıldır benim elimde ve hiç termal bakım yapmadım. Ayda 1 kasayı açıp içinin tozunu alıyorum fan yaprak aralarını temizliyorum vs ancak değigim gibi hiç fanları çıkartıp termal macun yenilemedim. 1-2 aydır hep niyetleniyorum fakat konu hakkında cahil kaldığım için işlemci fanı, ekran kartı parçalarını söküp takmaya cesaret edemiyorum . Bugun birkaç oyunda ve boşta sıcaklık değerlerini test ettim sonuçlar ise şöyle.

Sistem özellikleri

İ5 6500 3.2ghz

msi gtx950 2gb

16gb ddr4 ram

Oda sıcaklığı: 23 derece

Gta5 (pek fazla oyun oynamıyorum dolayısıyla elimde olan 2 oyundan biri)

1920x1080 Full ayarlar msaa 2x

(GPU kullanımı %98) (sıcaklık-81 derece) (GPU fan hızı 1774RPM) (Cpu kullanımı %85) (CPU sıcaklık 66 derece)

Valorant

1920x1080 high ayarlar

(GPU kullanımı %91) (sıcaklık-76 derece) (Cpu kullanımı %88) (CPU sıcaklık 62-63 derece)

Bu iki oyunu ortalama 5-10 dk arası test ettim test süresince sıcaklık 82 dereceyi geçmedi ancak dediğim gibi ekran kartı uçak kaldırıyordu.

Şimdi gelelim asıl kafamın takıldığı yere.. Bilgisayarın boşta sıcaklık değerleri GPU-42 CPU-30 derece civarları.. Boşta sıcaklık değerlerinde bir sıkıntı yok gibi görünüyor ancak 6-7 yıldır hiç macun değişmemiş olması bir tık kafamı kurcalıyor. Siz ne dersiniz sizce ugraşıp macun yenileme yapayım mı yoksa dönen tekerleğe şu değerler altında çomak sokmanın alemi yok mu ? Bilgili arkadaşlar beni yönlendirirse çok mutlu olurum herkese iyi forumlar

7 Yıldır temizlik yapılmamış kasa sıcaklık değerleri EDİT:TEMİZLİK VE MACUN YENİLEMESİ YAPILDI

EDİT

Ekran kartını ve işlemci fanını söktüm ekran kartını parçalara ayırdım. Benim gibi bilgisayarın kapağını ilk defa açan biri için biraz kasıntılı bir durumdu ama keyif aldım doğrusu :) Ne işlemcide ne ekran kartında macundan eser yoktu. Sogutucu metale temas eden kısımlarda bulunun kalıntı macun resmen taş olmuştu (eski değerler macunun o durumuna göre mükemmelmiş diyebilirim) hem işlemciye hem ekran kartına termal macunu bezelye nohut tanesi arası kadar sürüp bir kartla zar gibi çektim. Herşeyi montajlayıp tekrar çalıştırdım.

Macundan önce masaüstü boşta değerler GPU: 43-44 cpu: 30-35

macundan sonra masaüstü boş değerleri GPU: 29-30 CPU: 24-25

Aslında boş sıcaklıklarda bile tatmin edici bir düşüş yakaladım. Muhtemelen bunun ötesine stok sogutucu ile geçemem :)

Asıl fark oyunlarda ortaya çıktı. Elimdeki 2 oyundan biri olan gta 5 full ayarlarda 5 dk'da 81-82 bandına çıkan ekran kartım aynı ayarlarda 60 dereceyi pek fazla geçmedi. Geçtiği noktalardada fan devreye girip 60 da sabit tuttu genel olarak 57-60 aralığında çalıştı diyebilirim. İşlemci kanadındada %80 kullanımda 67 dereceyi gören işlemcim test sırasında %100 kullanımda 60 dereceyi geçmedi.

Sonuç olarak ekran kartında yük altında 20 derece düşme yakaladım diyebilirim. İşlemcide 10 derece kadar düşüş gösterdi.

Aklıma takılan sorulara gelirsek

1-Oyun oynadıktan sonra gpu sıcaklıgı eskisine göre daha yavaş bir düşüş gösteriyor bu normal mi ? yani eskiden oyundan çıkınca pat diye 42 ye düşüyordu şimdi 30 dereceye kadar yarım saatte düşüş gösteriyor..

2-Bazı forumlarda macunun etkisinin 3-4 gün içinde daha belirgin olacağı yazmış.Ben testleri macunun sürdükten hemen sonra yaptım. Bu etki ısıları daha mı düşürür yoksa artırır mı ?

3- Son attığım görseldede görebilecegimiz gibi cpu çekirdekleri arasında 4-5 derece fark oluyor bu normal mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Plan-B -- 23 Mart 2022; 20:10:38 >

• potti34 P kullanıcısına yanıt

Hocam öneri için teşekkürler. Aslında kafama takılan macun sürdükten sonra bir yerde hata yapıp daha yüksek sıcaklıkları görmekti :) Videoyu izledim yaparım büyük ihtimalle. Macun olarakta biraz araştırdım artic mx4 öneriyorlar sizin önerebileceğiniz bir macun var mı ?

• Sıcaklık değerleriniz normal gerek yok kurcalamaya. Zaten öyle çok ısınacak bir işlemciniz de yok.

• bende 6 ayda bir açıp temizlerim kompresörle fanları tek tek söküp yağlarım termal macun sürerim bendeki hastalık dayanıyorum

• İbrahim Kaypakkaya kullanıcısına yanıt

İbrahim hocam artık biraz geç :) Bugün amazondan artic mx4 macun aldım. Açıkçası değerler banada normal geliyor fakat 7 yıldır hiç macun değişmemesi kafamda büyük soru işareti.. Açıp baktığımda orada macun olacak mı veya olacaksa durumu nasıl olucak çok merak ediyorum :) Tek korkum eski değerlerden daha kötü sonuç almam olur sanırım. Gerçi 7 yıllık bir macun mevcutta nasıl bu değerleri sağlıyor onuda pek anlamış değilim. Antalya gibi bir yerde bilgisayar günde 10 saatten az çalışmıyor. Macunun kondisyonunu koruduğunu pek sanmıyorum.. Açtığımda unutmazsam fotoğraflarını çeker yüklerim en azından buraya bakıp benim gibi kafasında soru işareti olan arkadaşlar içinde rehber olmuş olur..

• tundra202006 kullanıcısına yanıt

Sistemin bakımlı olması iyidir hocam en güzelini yapıyorsunuz.. Açıkçası benim bu zamana kadar açıp macun yenilemesi yapmamamın sebebi sıcaklık değerleri oldu. Baştada yazdığım gibi boşta 30-35 derecede çalışan bir işlemci, 40 derecede çalışan bir ekran kartım var. Msi afterburner yalan söylemiyorsa değerler fena değil gibi. Tek kafama yatmayan konu 7 yıldır hiç temizlenmemiş bir macun bu derecede kondisyonunu koruyabilir mi ? yada ibrahim hocamın söylediği gibi ısınan parçalar olmadığı için mi böyle ? İçini açıp macunları yeniledikten sonra ısı değerlerini atıcam umarım azda olsa bir düşme yakalarız. Attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değsin gerisi önemli değil :)

• İbrahim Kaypakkaya kullanıcısına yanıt

Hocam tekrar merhaba bugün gelen mx4 ile yeni değerleri paylaşmak istiyorum yorumlarsanız mutlu olurum. Öncelikle pek anlamıyorum ama sipariş ettiğim mx4 ü amazonun kendisinden getirdim kutulu geldi sanıyorum amazon orjinal ürün yollamıştır. Anladığım kadarıyla piyasada bu ürünün çok fazla çakması var.

Ekran kartını ve işlemci fanını söktüm ekran kartını parçalara ayırdım. Benim gibi bilgisayarın kapağını ilk defa açan biri için biraz kasıntılı bir durumdu ama keyif aldım doğrusu :) Ne işlemcide ne ekran kartında macundan eser yoktu. Sogutucu metale temas eden kısımlarda bulunun kalıntı macun resmen taş olmuştu (eski değerler macunun o durumuna göre mükemmelmiş diyebilirim) hem işlemciye hem ekran kartına termal macunu bezelye nohut tanesi arası kadar sürüp bir kartla zar gibi çektim. Herşeyi montajlayıp tekrar çalıştırdım.

Macundan önce masaüstü boşta değerler GPU: 43-44 cpu: 30-35

macundan sonra masaüstü boş değerleri GPU: 29-30 CPU: 24-25

Aslında boş sıcaklıklarda bile tatmin edici bir düşüş yakaladım. Muhtemelen bunun ötesine stok sogutucu ile geçemem :)

Asıl fark oyunlarda ortaya çıktı. Elimdeki 2 oyundan biri olan gta 5 full ayarlarda 5 dk'da 81-82 bandına çıkan ekran kartım aynı ayarlarda 60 dereceyi pek fazla geçmedi. Geçtiği noktalardada fan devreye girip 60 da sabit tuttu genel olarak 57-60 aralığında çalıştı diyebilirim. İşlemci kanadındada %80 kullanımda 67 dereceyi gören işlemcim test sırasında %100 kullanımda 60 dereceyi geçmedi.

Sonuç olarak ekran kartında yük altında 20 derece düşme yakaladım diyebilirim. İşlemcide 10 derece kadar düşüş gösterdi.

Aklıma takılan sorulara gelirsek

1-Bazı forumlarda macunun etkisinin 3-4 gün içinde daha belirgin olacağı yazmış.Ben testleri macunun sürdükten hemen sonra yaptım. Bu etki ısıları daha mı düşürür yoksa artırır mı ?

2- Son attığım görseldede görebilecegimiz gibi cpu çekirdekleri arasında 4-5 derece fark oluyor bu normal mi ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.