Şimdi Ara

7 İleri DSG Şanzımanlarda Ses Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
0
Favori
74.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1 aydır kullanmakta olduğum 2010 model Passat 1.4 TSI Highline DSG'de bozuk yollarda giderken ve pencere açıkken duyulabilen bir ses mevcut. Tıkırtı veya lıkırtı gibi tabir edilebilir. Sanki dişlilerde boşluk varmış da birbirine vuruyormuş gibi. Düz asfalt yolda veya camlar kapalıyken bu ses duyulamıyor.

Bu ses sadece benim araca mahsus bir ses değil. Şirketteki diğer 7 ileri DSG'li Passat'ların tamamında da mevcut.

Muhtemelen 7 ileri DSG kullanılan diğer VW modellerinde de var.

Ayrıca, bildiğiniz gibi aynı şanzımanı Audi de stronic adıyla kullanıyor. Ve aynı sorun 7 ileri stroniclerde de mevcut. A3'lerdeki sorun şu linkte tartışılıyor:

http://www.turbofsi.net/forum/a3-8p/20690-2009-1-4-t-s-tronik-sanziman-sesi.html

Bence Audi ve Vw'nin bu araçları toplatmasını gerektirecek boyutta önemli ve rahatsız edici bir sorun bu. Konuyu gündeme getirmek istedim. Eğer daha önce böyle bir başlık açılmışsa benimki silinebilir. Göremediğim için açtım.

Selamlar.

• Bendede aynı ses var yarın servise gidecektim...

Bu arada sanki zamanla arttı bu ses. Aksi gibi başka hiçbir yerde en ufak tıkırtı pıtırtı bile yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ucan-laz -- 14 Ağustos 2009; 17:04:26 >
  • yarın servise gittikten sonra durumu yazar mısınız yalnız genelde sesin normal olduğu söyleniyormuş. bence biraz üstüne gidin öyle derlerse
  • Yok yemem ben öle normal abi bu ses muahbbetini. İlk defa otomatik araç kullanmıyorum.
  • hayalimizdeki şanzımanın akıbetine bak.
  • Ben sanki ÅŸanzıman veya motor takozunda bir problem var gibi düşündüm. Beni rahatsız etmiyor sadece otoparka girdiÄŸimde duyuyorum ve aklıma geliyor.

Kullanıma bir etkisi yok bu arada. Sadece ses.

Halen DSG'nin başarılı bir şanzıman olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ucan-laz -- 14 Ağustos 2009; 17:52:19 >
  • http://www.youtube.com/watch?v=KAFs9sHAhv8&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eturbofsi%2Enet%2Fforum%2Fa3%2D8p%2F20690%2D2009%2D1%2D4%2Dt%2Ds%2Dtronik%2Dsanziman%2Dsesi%2D3%2Ehtml&feature=player_embedded#t=33

yukarıdaki linki golf 6 kullanıcıları başlığında bir arkadaş paylaştı. Golf 6 kullanıcıları olarak da bir kaç gündür bu ses olayını konuşuyoruz, daha evvel de konusu geçmişti. Servis 7 ileri dsg şanzıman için bu sesin normal olduğunu söylemiş, bazı arkadaşlara yazılım güncellemesiyle giderelieceği söylenmiş güncelleme yapılmış ancak ses kesilmemişti. Ben bir kaç forumda daha okumuştum, sesin normal olduğunu söyleyen üstadalar da vardı takip ettiğim forumlarda.

Ben aracımda sürekli müzikle gezdiğim için ufak tefek sesleri pek duymam, pek dikkatimi çekmez. Bu olay bu kadar yankı uyandırdığından geçenlerde bir şantiyeye işim düştü ve çakıllı yolu görünce sürdüm benim aslanı, 1. 2. ve 3. viteslerde hızlı - yavaş değişik kombinasyonlarda deneme yaptık, teyibi kapattık iki cam açık, ben de babam da kafamızı camdan çıkarıp sesi dinledik ancak herhangi bir sesle karşılaşmadık. Hele ki bahsedilen ses yukarıdaki videodaki ses ise kesinlikle yakınından geçen bir ses dahi yok.

Bu başlık konun etraflıca incelenmesi için iyi olmuş, ben daha fazla sallantı oluşturabilecek bir yola denk geldiğimde videomu çekip ekleyeceğim. Aynı şekilde ses sorunu yaşayan ve yaşamayan arkadaşlar arabalarında video çekilebilecek ekipman bulundurup bozuk yolda denerlerse çok yararlı gelişmelerin olacağı kanısındayım.
  • Bu ses kesinlikle normal bir ses değil bence de. Afedersiniz at arabasından böyle ses gelmez o yollarda. VW rakip olarak kendini at arabalarını mı görmeye başladı ki. VW'nin bu sorunu kesinlikle halletmesi gerekli, yoksa şanzuman ne kadar mükemmel olsa da bu ses prestij kaybı bence. Eğer bir zahmet Doğuş sorunu basit iki civata sıkmakla giderebileceğini zannedip VW'ye bilgilendirme yapmıyorsa, her ikisine de geçmiş olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elrohir
    .... çakıllı yolu görünce sürdüm benim aslanı, 1. 2. ve 3. viteslerde hızlı - yavaş değişik kombinasyonlarda deneme yaptık, teyibi kapattık iki cam açık, ben de babam da kafamızı camdan çıkarıp sesi dinledik ancak herhangi bir sesle karşılaşmadık. Hele ki bahsedilen ses yukarıdaki videodaki ses ise kesinlikle yakınından geçen bir ses dahi yok.

Bu başlık konun etraflıca incelenmesi için iyi olmuş, ben daha fazla sallantı oluşturabilecek bir yola denk geldiğimde videomu çekip ekleyeceğim. Aynı şekilde ses sorunu yaşayan ve yaşamayan arkadaşlar arabalarında video çekilebilecek ekipman bulundurup bozuk yolda denerlerse çok yararlı gelişmelerin olacağı kanısındayım.

Merhaba Elrohir,

Bu sesin en iyi duyulabildiği ortam arnavut kaldırımı gibi taş döşeli yollar. 2. ve 3. vites hızlarında dıştan (cam açıkken) duyulabiliyor. Çakıl asfalt yollarda duymak zor.

Selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusufcetin

Bendede aynı ses var yarın servise gidecektim...

Bu arada sanki zamanla arttı bu ses. Aksi gibi başka hiçbir yerde en ufak tıkırtı pıtırtı bile yok.

Merhaba yusufcetin,

Maalesef bu sesin şimdilik çözümü yok. Almanya'da bu ses nedeniyle şanzımanı değişen insanlar var. Ancak ses yine devam etmiş.

Bu yüzden büyük ihtimalle servis normal deyip geçiştirme yoluna gidecek.

Yapılabilecek 2 şey var:

1) Bu sesi kabullenip kafaya takmadan bununla yaşamaya alışmak. Zamanla ses artar mı yahut başka bir hasara sebep olur mu orası muamma.

2) Vw veya Audi Almanya'ya şikayet mektupları yağdımak ve tüketici mahkemesine başvumak gibi yöntemler.

Selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goforlife

Bu ses kesinlikle normal bir ses değil bence de. Afedersiniz at arabasından böyle ses gelmez o yollarda. VW rakip olarak kendini at arabalarını mı görmeye başladı ki. VW'nin bu sorunu kesinlikle halletmesi gerekli, yoksa şanzuman ne kadar mükemmel olsa da bu ses prestij kaybı bence. Eğer bir zahmet Doğuş sorunu basit iki civata sıkmakla giderebileceğini zannedip VW'ye bilgilendirme yapmıyorsa, her ikisine de geçmiş olacak.

Bence de normal değil. Kimse Audi ve Vw aaçlarında böyle bir sesi kabullenmek istemez. Bunlar ucuz arabalar değil. Satarken/pazarlarken bu şanzımanın şaheser tarafları reklam ediliyor. Arnavut kaldırımlı yollarda çıkardığı lıkır lıkır sesler dip not olarak bile belirtilmiyor.
  • Bu arada bilgi olarak şunu da vurgulamak lazım:

Ses yapan şanzıman türü 250 Nm'ye kadar olan arabalardaki "Dry Clutch" DQ200 tipli şanzımandır. Eski tip "Wet Clutch" da böyle bir ses yok. Dry clutch verim'i daha iyi olan bir yeni tip şanzıman bu arada...

Bu bilgi turbofsi netten technology nickli arkadaştandır.

6 ileri DSG'ler wet clutchtır ve böyle bir ses poblemi yok.
  • Sanırım 7 ileri DSG 'nin yeni versiyonlarını beklemek gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akseaus

Merhaba Elrohir,

Bu sesin en iyi duyulabildiği ortam arnavut kaldırımı gibi taş döşeli yollar. 2. ve 3. vites hızlarında dıştan (cam açıkken) duyulabiliyor. Çakıl asfalt yollarda duymak zor.

Selamlar.

Merhabalar, bu gün deneme fırsatım oldu, parke taşlı yolda salındım, ara ara fren yaptım düşük hızlarda lastik sesinin duyulmayacağı şekilde yavaşladım ancak herhangi bir mekanik ses duyulmuyor. Tıkırtı, lıkırtı hiç bir şey yok, video da çektim. Videoda hız ve vites te görünüyor ara sıra gösterge panelini de çektim. 20-30-40km civarı ve 2. 3. viteste gidiyorum.

http://www.vimeo.com/6131371

Videoda rüzgar sesi sesleri örtüyormuş gibi görünse de duyulan hiç bir sesi örtmüyor, bunu videonun başında su birikintisinden çıkan sesi algılamasına dayanarak söylüyorum, ayrıca bir ara camdan çıkarmadığım bir an var, ancak kamera camın dibinde ordan duyulması lazım yine ses duyulmuyor. İkna olmayanlar için fırsat buldukça başka videolar da çekebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elrohir -- 16 Ağustos 2009; 21:18:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elrohir

quote:

Orijinalden alıntı: Akseaus

Merhaba Elrohir,

Selamlar.

Merhabalar, bu gün deneme fırsatım oldu, parke taşlı yolda salındım, ara ara fren yaptım düşük hızlarda lastik sesinin duyulmayacağı şekilde yavaşladım ancak herhangi bir mekanik ses duyulmuyor. Tıkırtı, lıkırtı hiç bir şey yok, video da çektim. Videoda hız ve vites te görünüyor ara sıra gösterge panelini de çektim. 20-30-40km civarı ve 2. 3. viteste gidiyorum.

http://www.vimeo.com/6131371

Videoda rüzgar sesi sesleri örtüyormuş gibi görünse de duyulan hiç bir sesi örtmüyor, bunu videonun başında su birikintisinden çıkan sesi algılamasına dayanarak söylüyorum, ayrıca bir ara camdan çıkarmadığım bir an var, ancak kamera camın dibinde ordan duyulması lazım yine ses duyulmuyor. İkna olmayanlar için fırsat buldukça başka videolar da çekebilirim.

O zaman şeytan kulağına kurşun, sizinkinde yok demektir bu olay. Keyfini çıkartın.

Selamlar.
  • Sevgili Akseaus ,

Daha önce A3 stronic aracınız vardı(sanırım DSG 6 ileriydi) o araçtata böyle bir sorun yaşamışmıydınız.

Pm'den özel bir soru sordum cevaplarsanız sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yıldırans

Sevgili Akseaus ,

Daha önce A3 stronic aracınız vardı(sanırım DSG 6 ileriydi) o araçtata böyle bir sorun yaşamışmıydınız.

Pm'den özel bir soru sordum cevaplarsanız sevinirim..

Daha önceki A3'üm de 7 ileri idi. Evet bu ses belirgin vardı. Şimdiki A3'te ise henüz yok. Ama anladığım kadarıyla zamanla ortaya çıkabiliyor.

6 ileri DSG/stronicler ise wet clutch. Onlarda böyle bir ses sorunu duyulmadı.

PM'i cevaplandırdım.

Selamlar.
  • Servis bildiğiniz klasik yöntemler ile baktı sorun yok dedi, kavga ettik. Bende ayrıldım oradan.

Çokda sıkıntı yaratmıyor bende garantisi var aracın nerede trak orada bırak.
  • Golf 6 sahibi olarak bende de var bu ses. Ama artık alıştım. Doğuşun teknik ekibi bile "şimdilik" normal dedi. Dediğiniz gibi duyulmaması imkansız bir ses ama performansa etkisini gözlemleyemedim. Göz açıp kapayana kadar vites 7 ye çıkıyor 2 ye iniyor ve bu gayet keyif veriyor. arabam 3 aylık ve 12bin km de. Şükür çok mutluyum. Kanımca VW Almanya konuyu inceliyor ve bu ses olayını yakın bir zamanda halledecekler. Size naçizane tavsiyem servislere gidip konuyla ilgili bir iz bırakmanız "iş emri" yada "protokol" gibi bir şey.
  • EVET SEBEBİ YAĞLI VİTES KUTUSU DEĞİL; KURU TİP... BU NEDENLE DİŞLİLERİN TIKIRTILARINI DUYMANIZ NORMAL...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.