Şimdi Ara

7. Alay İzmir/Yeni foça dan selam (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
38.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: ultrAslan-BH

quote:

Orjinalden alıntı: ufukuzman

9.ncu bölüktede ben acemilğimi yapmıştım, sene 97 de polat tepeydi herhalde oraya tastan karakol yapmıştık o zamanlar

şu an 9. bölük c timlerinin sizin zamanınızda öyle değildi sanırım

bu arada koruma olmasaydım c timine girecektim alay iştimada c timine girecekler ayrılsın denildiğinde hemen atladım tabi komutan oradan bi fırladı ne c timi lan sen korumasın otur oturduğun yerde ........ dedi döt oldum kaldım

bu arada polat tepeyi unutmak ne mümkün yemin töreninden önce 3-4 salak yüzünden sırtta çanta elde silah polat tepenin en üstünden aşağı yola kadar sürünmüştük

C-Tim'leri Devammı hala ben kaldırıldı biliyordum ben gönüllü girmiştim anamdan emdigim süt burnumdan geldi eski foçada 77/3 yeni foça/eski foça/Kilis

Ve bu konunun burada ne işi var anlamadım

Kısa, uzun dönem ve Yedek Subay adayları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Engin.K -- 5 Ağustos 2008; 23:29:05 >

• c timleri bir tek y foça da kalmış duyduğuma göre diğer yerlerde kalkmış hep

eğitimleri gerçektende ağır
  • Kardeşim beraberiz bende aynı yerdeyim.
  • Merhaba Ben 77/4 olarak yaptim Foçada
  • bende 85/1 yenifoça oradan van gevaş

bende 2007 c timleri için son biliyordum 11.bölükte 1 kattaki sabit sarı bayraklı bakım flaması duruyormu hala deli bir üstteğmen vardı (b.k.) arka arkaya 4 kez almıştı o flamayı atışı 2 kez spor ve eğitimide 3 kez arka arkaya almıştı aslında 4 lüyorduda Alay komutanının göz yummasıyla bariz hile yaparak almışlardı flamaları

Merak ettiğim bir konu daha var Alayda İnt. kafemi var varsa gözlerim yaşardı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 28 Ağustos 2008; 20:06:59 >
  • Yok yav çarşıya çıkmıştır o ,biz içmeye su bulamıyoduk cafe ne oluyor :)) 1980/2 YENİ FOÇA-- ŞIRNAK JÖH TABURU
    quote:

Orjinalden alıntı: TIGERSHARK

bende 85/1 yenifoça oradan van gevaş

bende 2007 c timleri için son biliyordum 11.bölükte 1 kattaki sabit sarı bayraklı bakım flaması duruyormu hala deli bir üstteğmen vardı (b.k.) arka arkaya 4 kez almıştı o flamayı atışı 2 kez spor ve eğitimide 3 kez arka arkaya almıştı aslında 4 lüyorduda Alay komutanının göz yummasıyla bariz hile yaparak almışlardı flamaları

Merak ettiğim bir konu daha var Alayda İnt. kafemi var varsa gözlerim yaşardı :)
  • kartalkaya
    yenifoça kiminde benim gibi yazlık , tatil, eğlence yeri olarak
    kiminde ise askerlik anısı olarak canlanıyo işte :)
    Orda askerlik yapanlar kıskanmayın lütfen ben de hakkari otlucada yaptım askerliği....
  • quote:

Orjinalden alıntı: ufukuzman

9.ncu bölüktede ben acemilğimi yapmıştım, sene 97 de polat tepeydi herhalde oraya tastan karakol yapmıştık o zamanlar

Duruyor hala bina baskını eğitimlerini orada veriyorlar
  • hepinizde eski komandolardansınız ben 88\4 tertibim yeni foçada askerlik yapmak yürek ister orada komando olmak güç ister bi intikal yaparsın en az 30 km yürütürler saatlerce yemek yemeden yürürsün tabi bu komandolar için geçerli yağmur çamur hiç bir şey o intikali bitiremez elindeki hk33 e piyade tüfeyi bir süre sonra şekilden şekile girer çünkü ağırlaşmıştır öğleden sonra her gün spor yaparsın 48dk hiç durmadan koştururlar sonra durmazsın teriniz soğumadan derler sürünmeye başlarsın 100m yi 1.5 dakikada sürüneceksin o yorgunlukla yerde çırpınırsın kış aylarında esen rüzgarı hiç bitmez hava çok soğuktur amfiler boşken maksat bu adam doğuya gidecek soğuğa alışsın diye dışarda buz gibi havada sana eytim verirler eytimden hiç vazgeçmezler
    orası cehennem deyil ama yatılacak bir yer hiç deyil
  • foçada hk-33e sadece bölük komutanlarına veriliyordu benim zamanımda şimdi herkeze veriyorlarmı orada
  • jandar alayı mı
  • 87/4 C-Timi olarak yaptım.

C-Timi aynen devam ediyor, fakat askerliğin 15 aya düşmesinden sonra eskifoçadaki eğitim kısmı iptal edilerek sadece yenifoçada yetiştiriliyor.

Daha önceki eskifoça ile birlikte 6 aya yayılmış eğitim şuanda 3.5 ayda sıkıştırılmış olarak veriliyor.Fakat ekisk yok eğitim formatı aynıymış.

Eğitimi 105 gün, eğitimi hakikaten ağır, 3 günden oluşan 10 intikal ve son intikal 6 günlük manisadan dönüş , helikopter vs.. sadece 2 tertipler tayine denk geldiği için helikopter ve halatla atlama eğitimine giremiyorlar oda onların şansları,

Hafta içi eğitimler bireysel güce dayalı, eğitim dönemi boyunca toplam 3 test var, psikolojik baskıya dayalı sindirme, ağır spor, hergün 5000 koşu silah techizatlı vss, kardeşiniz 3.5 ay MG3 taşıdı foçada (11.5 kilo saf ağırlığı) :))

Fakat şöyle bir durum var, C timlerinin kurası ilk günden belli oluyor, düşeceği yerler belli o şehirler kağıda yazılıyor ve torbaya atılıyor, her timin çavuşu gözünü kapatıp torbadan bi kağıt seçiyor çıkan şehir neresiyse oraya düşmüş oluyor, eğitim döneminin ilk günü alay komutanının katılımyla yapılan merasimde gerçekleşiyor bu hadise.

İller şunlar;

1- Giresun
    2- Sivas
    3- Gümüşhane
    4- Erzincan
    5- Erzurum
    6- Iğdır
    7- Ağrı
    8- Kars
    9- K.Maraş
    10-Osmaniye
    11-Hatay

1 ve 3 Tertiplerden iki tim Afganistana gidiyor,

Bu ilerin dışında biyere düşmüyor, sonradan değişirmi değişir tabi Tsk nın ihtiyaçlarına göre şekilleniyor sonuçta.

Foçada internet kafe var, bizim dönemde vardı, ama rütbeli ve kadrolardan fırsat bulamıyorduk girmeye zaten girsende hiç keyf alamıyosun 30 dakkan var makine açılana kadar geçiyo 30 dakka, ki zaten eğitim yada içtimadan fırsatın olmuyor,

Foçaya düşen kardeşlerime tavsiyem, ne olursa olsun ama ne olursa olsun timden AY-RIL-MA-YIN ,,, Refüze olmayın sakın, C timine girebiliyorsanız girin 3.5 ay dişinizi sıkın zor geçer oturup ağlarsınız gizlice belki ama usta birliğinde bağımsız tim olarak rahat edersiniz.Usta birliği kolay demiyorum bakın, en zor şartlarda en zor görevlere c timi ardından komando gönderilir ama bulunduğunuz ortam ve size gösterilen tavırların rahatlığından bahsediyorum,

3 gün göreve gidersiniz gelirsiniz eşofman şortla gezersiniz yatarsınız, kafanıza göre takılırsınız kışlada, sakal traşını haftada bir olduğumu biliyorum,

Ama tek tavsiyem sakın kimsenin dolduruşuına gelipte refüze olup jandarma olmayın.

Günde 12 saat nöbet ağacı olursunuz, inanın jandarmanın psikolojisi komandonunkinden daha bozuk oluyor.C timine giremezseniz de komando timlerine yapışın sakın çıkmayın,,

Başarılar,,,

• benim hatırladığım c-timlerinin Türkiyenin her iline düşme şansı var mesela istanbul ama şans işte listeye hakkari şırnak van vb. illeri yazmamışsın
    artık göndermiyorlarmı bu illere
    benım zamanımda kura çekmeden bu illere gönüllü timler gittiğini rütbelilerden duymuştum
  • Yok kardeş, sadece yazdığım iller.Şuan böyle ilerde değişir o ayrı.Tsk nın ihtiyaçlarına göre değişir.Bu yazdığım illeri sakın küçümsemeyin.Bildiğiniz gibi değil.Oradaki terörü ancak yaşayarak görürsünüz.

Gümüşhanede yaptım hergün operasyon vardı hergün.Basına medyaya yansımayan olaylar var.Mayınlar, pusular, tacizler....Ve tamamen Orman.

Gümüşhanede mayıs ayından itibaren eylül sonuna kadar askeri araçların kışla dışına çıkması yasaktır.Çıktığı an pusu yememesi içten bile değildir.Mayıs itibariyle çevre illerden tabur tabur komando birlikleri gümüşhaneye yerleşir, eylüle kadar çadırlarda yatar.

Biz tam 6 ay çadırda yattık.Ve her gün oprsyn......

Not : Haritayı açın, elinize bi kalem alın.hataydan başlayarak c timinin gittiği iller arasını çizgiyel birbirine bağlayın.Ortaya ne çıkacak ?

• Allah yardımcın olsun
  • S.a
    Bende 89/3 Olarak Yeni Focada Yaptım.
    3 Bölük 2 Takım 3 Tim Jandarma/Komando
    Dagitim: Agrı İl Merkez
  • nasıl bir yer orası ya benim sevgilim bandocu oraya çıkma şansı var bandocu olarak rahat etme imkanı var mı
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.