Şimdi Ara

7.2k mühendislik tercih yardım pls! 🙏 5k-20k genel tartışma (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
6.089
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dh2dhy2

Hocam başka 10k-20k bandında bilgisayar mühendisliği yok çünkü.

Zaten onlar garanti tercihlerim o kadar puanlar yükselmez diye düşünüyorum.

Boğaziçi, odtü v.b. üniversitelere puanım tutsa zaten niye yeditepe bilgisayarı yazayım..

Ama sonuçta %100 burslu olarak yeditepede okumak çok da yanlış bi seçim olmaz, çünkü hedefim ve ileride yapmak istediğim tek iş yazılım/programlama/bilişim/bilgi teknolojileri... Başka alternatif yok ne yapabilirim... Hacettepe bilgisayar 20k yerine istanbulda kalıp yeditepede bilgisayar okumayı tercih ederim..

Alıntıları Göster
    bilmiyorum ben hacettepeyi daha iyi buluyorum

zaten 7k daki tercihlerin varken o sıralamalara gelmez de.gsü filan kesin sil dili fransızca zaten

• aemreb A kullanıcısına yanıt
    Hocam internet aleminde bilgisayar ile ilgili olumsuz bir şey söyleyen ilk size rastladım. Odtü bilkent ee'deki tanıdıklarım bile yazılım daha geniş, maaşı yüksek diye yazılıma geçiş yaptılar. Sizin olumsuz düşünmenizin sebebi nedir acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arobasgan kullanıcısına yanıt
    EE’den iyi tabii ki, ama endüstrinin geniş iş alanına yetişemez asla. Son zamanlarda “kendi kendini yetiştirmiş programcılar” bayağı çoğaldığı için meslek biraz ayağa düştü sadece. Endüstricilerin böyle bir derdi yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aemreb

Merhaba, bilgisayara ilgin olması güzel ama mezun bir bilgisayar mühendisi olarak pek önermiyorum. BOUN bilgisayardan iyi bir ortalama ve güzel bir sosyal geçmişle mezun oldum, ama endüstri mezunu arkadaşlarım aynı sürede benden daha iyi yerlere geldiler ve iş alanları çok daha geniş. Artı olarak da, isteyen herkes internetten senin yaptığın şeyleri öğrendiklerini öne sürüp piyasayı düşürürken doğru düzgün bir şeyler üretmek gerçekten çok zor.
    Hocam sen boun bilgisayardan mezun olmussun, basta oyle olabilir, baskalariyla karsilastirma kendini surekli, evelallah cok daha iyi yerlere gelirsin bence

• quote:

Orijinalden alıntı: aemreb

EE’den iyi tabii ki, ama endüstrinin geniş iş alanına yetişemez asla. Son zamanlarda “kendi kendini yetiştirmiş programcılar” bayağı çoğaldığı için meslek biraz ayağa düştü sadece. Endüstricilerin böyle bir derdi yok.
    Verdigin detay bilgi icin tesekkur ederim.

Yine de bilgisayarda kararliyim ancak endustriyi de tercihlerimin icinde tutmayi dusunuyorum..

• quote:

Böyle bir liste yaptım sıralamalara göre:

1. Bilkent - Bilgisayar Müh. (%50) - 4.892
    2. İTÜ - Bilgisayar Müh. - 4.922
    3. TOBB - Bilgisayar Müh. (%100) - 5.009
    4. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. - 5.561
    5. Özyeğin - Bilgisayar Müh. (%100) - 5.995
    6. İTÜ - Endüstri Müh. - 6.297
    7. ODTÜ - Endüstri Müh. - 6.846
    8. TOBB - Bilgisayar Müh. (%75) - 7.356
    9. İTÜ - Uçak Müh. - 7.395
    10. ODTÜ - Havacılık ve Uzay Müh. - 7.806
    11. TOBB - Elektrik-Elektronik Müh. (%75) - 8.330
    12. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. - 8.921
    13. TOBB - Endüstri Müh. (%100) - 9.436
    14. İTÜ - Endüstri Müh. - 10.655
    15. Bilkent - Endüstri Müh. (%50) - 10.708
    16. Galatasaray - Bilgisayar Müh. - 11.000
    17. Bahçeşehir - Bilgisayar Müh. (%100) - 12.847
    18. Galatasaray - Endüstri Müh. - 12.974
    19. Özyeğin - Endüstri Müh. (%100) - 13.688
    20. İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Müh. - 17.249
    21. YTÜ - Bilgisayar Müh. - 18.450
    22. Yeditepe - Bilgisayar Müh. (%100) - 19.041
    23. Bahçeşehir - Yazılım Müh. (%100) - 19.519
    24. Hacettepe - Bilgisayar Müh. - 20.816

Bu listeden çıkarmam gerektiğini düşündüğünüz bölüm var mı?
    BLG/EE/END/UCK/KOM bölümleri bulunmakta

Alıntıları Göster
    Siz henüz okumak istediğiniz bölümü belirlememişsiniz ki.

Endüstri neden tercih ediyorsunuz mesela? Özel bir sebebi var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Xreleave

Siz henüz okumak istediğiniz bölümü belirlememişsiniz ki.

Endüstri neden tercih ediyorsunuz mesela? Özel bir sebebi var mı?

Alıntıları Göster
    O ilk taslak idi. Henuz eleme yapmamistim ilk once, puanan gore siralamistim.
    Sonraki mesajlarimda nedeniyle birlikte aciklama yaparak tercih listemde elemeler yaptim.

Sadece itü endustriyi eklemeyi dusunuyorum cunku bilgisayar agirlikli mufredata gecmisler ama 6k oldugu icin tutmucak gibi gozukuyor..

Ayrıca İTÜ Kontrol Otomasyon Mühendisliğini de başarı sıramdan düşük olsa dahi tercih listemde tutuyorum, hocanın samimi konuşması hoşuma gitti, hatta itü tercih günlerinde de kısa bi sohbetimiz olmuştu güleç bir insan. Bilgisayar mühendisliğinden evrilmiş bi bölüm. 2001 yılında bilgisayar ile kontrol departmanları birbirinden ayrılmış hatta hocanın kendi oğlu da 2001 yılında kontrol ilk öğrenci alımına başladığı sene bölüme girmiş.

amerika teksasda hoca olduğunu söyledi internetten de buldum hatta profilini
    https://engineering.tamu.edu/media/5259507/eksin-cv.pdf
    https://engineering.tamu.edu/industrial/profiles/ceyhun-eksin.html
    https://www.linkedin.com/in/ceyhun-eksin-97575123

Kontrol mühendisliği tercih listesinde tutulacak bi bölüm bana göre. Tabi yine de yoruma açık bi bölüm, neden başarı sırası düşmüş anlam veremedim.

Bkz. 2001 puanları:http://oidb.ksu.edu.tr/depo/duyuru_belge/2001%20y%C4%B1l%C4%B1%20%C3%B6sym%20yerle%C5%9Ftirme%20puanlar%C4%B1_1602021148270264.pdf
    7.2k mühendislik tercih yardım pls! &#128591; 5k-20k genel tartışma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dh2dhy2 -- 5 Ağustos 2018; 9:14:2 >

• quote:

İtü endüstriyi tercih listeme eklemem gerekir mi sence? İtü endüstriyi de çok araştırdım gerçekten internette.

İtü endüstri bölümünde de bilgisayar / yapay zeka ağırlıklı dersler konmuş artık daha çok..

Ve aşağıdaki dersleri de endüstri hocaları veriyor gördüğüm kadarıyla:

http://bigdatamaster.itu.edu.tr/
    www.itusem.itu.edu.tr
    https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6403987839943532544
    https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6416995375965622272

Güncel tercih listem şu şekilde:

3. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. (İng) - 5.561
    4. Özyeğin - Bilgisayar Müh. (%100) - 5.995
    5. İTÜ - Endüstri Müh. - 6.297
    6. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. - 8.921
    7. Galatasaray - Bilgisayar Müh. - 11.000
    8. Bahçeşehir - Bilgisayar Müh. (%100) - 12.847
    9. İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Müh. - 17.249
    10. YTÜ - Bilgisayar Müh. - 18.450
    11. Yeditepe - Bilgisayar Müh. (%100) - 19.041
    12. Bahçeşehir - Yazılım Müh. (%100) - 19.519

Alıntıları Göster
    Linkler için teşekkürler.Ben ders programlarına baktığımda ODTÜ'nün daha teknik olduğu kanaatindeydim ama belki gerilemez diye,garanti olan İTÜ Türkçeye yönelmiştim.En güzeli İTÜ İngilizcenin gelmesi,aslında geçen senekine eşdeğer bir gerileme olursa gelir de ama bakalım.

• Kimyadan bilgisayara kadar farklı bölümler var listede hocam sanırım tam olarak ne istediginden emin degilsin.Bence önce istedigin bölümü seçip ona göre sıralama yap sen puana göre sıralama yapmışsın.Sırf puanı daha yüksek diye istemedigin bir bölümü okumak mantıklı olmaz.

• dh2dhy2 D kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle bilgisayar,bilişim kısmı endüstriyi eletiyor zaten
  • Kardeşim saygi duyarim ama siz Ankarayi bozkirin ortasinda ıssız bir kasaba mi saniyorsunuz ?

ODTÜ ve Bilkent Ankarada ayrıca belirtiyim.

• 20kya kadar yazman anlamsız.onun yerine 2 3 kdan yazmaya basla 15 e kadar düşür
  • dh2dhy2 D kullanıcısına yanıt
    Hocam ben olsam ytü yerine hacettepe yazardım çünkü hacettepe %100 ingilizce ve mezunları gerçekten çok kalifiye mezun oluyor bana göre sıralama şudur bilkent=odtü=boğaziçi=koç>hacettepe %100 ing>gtü%100 ing>ytü%30 ing>uzar gider

Ayrıca bilgisayarkavramları youtube kanalında bilgisayar mühendisliği profesörün'ün çok iyi konuşmaları ve üni tanıtımları var bence izleyip öyle karar verin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tercih listeniz yanlış hocam,5 ve 6'nin arasına bir şey daha yerleştirin.Bu şekilde her türlü İtü elektronik gelecek.Galatasarayı da silin, gelirse pişman olabilirsiniz.

• Hocam bi kere anladığım kadarıyla bilgisayarı kafaya koymuşsun, sana önerim bilgisayar dışındaki hiç bişeyi listeye koymaman ayrıca güncel listede bana göre %95 itü endüstri veya e.haberleşme gelir.Bu arada ODTÜ'YÜ kesinlikle bi düşün derim.

• En başa itü bilgisayar yaz

Arkasına tobb bilgisayar yaz tobb yılda 3 dönem ankara da sanayi ile çok iyi bir iş birliği var hazırlık eğitimi baya kaliteli

Arkaya ODTÜ makine yaz

Arkasına ODTÜ havacılık yaz

Mühendislik yüksek maaşlar genelde ankara da savunma sanayinde verilir ilerde savunma sanayinde çalışmayı düşünüyorsan tobb ya da ODTÜ yaz

İtü için elektronik haberleşme düşünebilirsin mezunlarına çok fazla yurtdısına çalışan var

Kontrol otomasyon kaliteli bir bölüm ama öncelikli olarak yukarıda yazdığım bölümleri öneririm

• Senin mühendislik adayı olarak Sabancı, Koç gibi şirket kaynaklı üniversiteler ve Bilkent dışında bir özel üniversitede mühendislik okumanın yanlış olduğunu düşünüyorum hem de puanın da gayet iyiyken. Kontrol otomasyon ise daha çok asıl hedefin olan Bilgisayar mühendisliğine daha yakın bir bölüm içerik olarak.O yüzden tercih edebilirsin.Makine,elektrik ve elektrik elektronik gibi mühendislik dallarını da kendine uzak görüyorsan elektronik ve haberleşme ve endüstri mühendisliklerine de yönelebilirsin.Tam olarak nasıl bir alanda çalışmak istiyorsun hangi bölümleri kendine yakın görüyorsun yaz aşağıya. Değişen puan türleri nedeniyle İTÜ bilgisayar mühendisliğinin de gelme ihtimali çok fazla olmasa bile umut bağlanabilecek kadar var.Çok sürpriz olmaz tutarsa.Tercihlerine Koç, Sabancı ve Bilkent'in eğer ki maddi olarak karşılayabilecek durumdaysan %50 ya da %25 burslu olmak üzere mühendislik bölümlerini de eklemelisin.

@dh2dhy2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raweal -- 5 Ağustos 2018; 16:39:35 >

• quote:

İtü endüstriyi tercih listeme eklemem gerekir mi sence? İtü endüstriyi de çok araştırdım gerçekten internette.

İtü endüstri bölümünde de bilgisayar / yapay zeka ağırlıklı dersler konmuş artık daha çok..

Ve aşağıdaki dersleri de endüstri hocaları veriyor gördüğüm kadarıyla:

http://bigdatamaster.itu.edu.tr/
    www.itusem.itu.edu.tr
    https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6403987839943532544
    https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6416995375965622272

Güncel tercih listem şu şekilde:

3. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. (İng) - 5.561
    4. Özyeğin - Bilgisayar Müh. (%100) - 5.995
    5. İTÜ - Endüstri Müh. - 6.297
    6. İTÜ - Elektronik ve Haberleşme Müh. - 8.921
    7. Galatasaray - Bilgisayar Müh. - 11.000
    8. Bahçeşehir - Bilgisayar Müh. (%100) - 12.847
    9. İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Müh. - 17.249
    10. YTÜ - Bilgisayar Müh. - 18.450
    11. Yeditepe - Bilgisayar Müh. (%100) - 19.041
    12. Bahçeşehir - Yazılım Müh. (%100) - 19.519

Alıntıları Göster
    Şahsi görüşüm özyeğin burada olmamalı. Sıralamasının yüksek olması iyi bir mühendislik eğitimi vereceğini garanti etmez. Eğitimi iyi olsa bile genel öğrenci profilinin seni mutlu etmeyeceğini düşünüyorum.

Endüstri listede kalmalı mı buna da karar ver. Geri kalanlarla alakasız bir bölüm.

Örtüyü de bence düşünebilirsin.

İtü de ingilizce bölüm diye tutturmanın anlamı yok bence. Zaten zor bir okul, bide ingilzce diye kasınca çok yorabiliyor insanı. İng veya türkçe bölümden mezun olmak arasında aman aman fark da olmuyor. Türkçelerin ortalaması daha yüksek oluyor genelde, bu daha önemli bence. Ayrıca türkçe açılan ders sayısı ingilizceden daha fazla ve tatmin edici oluyor hep.

• @du riechst so gut, @Skearf, @Dişhekimiolurmu, @Barışş9999, @BahtsızSüvari, @Hozeis., @ilk5bin, @turkish nigga, @Shanki, @choyrn, @uchihagaeshi

Çok tesekkur ediyorum degerli yorumlarınız için. Benim de az çok kararım netleşmeye başladı.

Tercih aşamasında olan herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Benim gibi bu süreci yaşayan tüm üniversite adaylarına isabetli tercih dönemi diliyorum.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.