Şimdi Ara

7/24 Çalışacak Sistem Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum ve bu sistemi sadece downloadlar için kullanmak istiyorum. Tabi amaç böyle olunca güç tüketimi önemli oluyor ve de kapasite ön plana çıkmış oluyor. Sizlerden bu iki kıstası dikkate alarak sistem tavsiyelerinde bulunmanızı rica ediyorum. Eklemek istediğim bir diğer nokta ise anakartın mATX formunda olmasını istediğim. Özetle istediğim sistem şu; az güç tüketen, stabil çalışacak, kapasitesi geniş ve az yer kaplayan bir sistem.

• Verimliliği yüksek psu lara bak derim %80 + , az olucak diye 350 w psu alma sistem 150 w istiyorsa , 350w psu 300 verir , 500 w lık %80 verimlilği olan ise sadece istenen gücü verir
  • AMD Sempron LE-1250 (2.2 GHz) 512K 940pin-45W
    36,00 USD
    [x]
    MSI K9N6SGM-V GF6100/DDR2 800MHz S+V+L+16X 940pin
    48,00 USD
    [x]
    HI-LEVEL 1 GB 533 MHz DDR2 RAM
    12,00 USD
    [x]
    Seagate 80 GB 7200 RPM 2MB SATA2 NCQ
    39,00 USD
    [x]
    Samsung Dvd-Rw 22X SH-S223F Sata Siyah
    25,00 USD
    [x]
    Asus Vento TS-631 250W Slim mATX Kasa(Gümüş-Siyah)
    54,00 USD
    [x]

KDV
    67,80 TL

TOPLAM
    444,44 TL

dolar 1,76'dan hesaplanmis... EXA bilgisayar...
  • Intel E5200
    Biostar P35D2A7
    a-data 1 gb veya 2 gb ram
    FOXCONN TSAA-861 350W
    seagate 750 gb veya 1 tb 32 mb cache
    lg dvd yazıcı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ona2000 -- 5 Mart 2009; 15:40:34 >
  • Önerileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar ama daha önceden belirtmeyi unutmuşum. İşlemci olarak Intel düşünüyorum. Bir de harddisk konusunda 2x1tb veya 2x1.5tb düşünüyorum.
  • sadece download amaçlıysa inanılmaz az güç tüketen intel atom işlemcili 10inçlik bir netbook ve 2tb civarı harici hdd tavsiye ederim. Dilersen bir de monitör alıp görüntüyü büyük bir ekrana aktarabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SorrowOcean -- 5 Mart 2009; 21:56:46 >
  • hocam bence atom işlemci entegreli anakart kullanmalısınız inanılmaz düşük tüketimi var ve acayip sessiz google da intel little falls olarak aratırsanız çıkar.reklam olarak anlaşılmasın geçenlerde bende böyle bi pc toplamayı düşündüm merpazar adlı sitede görmüştüm fiyatıda gayet uygun 130 tl sanırım.ram olarak 1 gb ddr2 667mhz,hdd olarakta kendinize uygun bir model seçip toplayabilirsiniz.sistem çok az güç harcadığı için çok uygun fiyatlı bi psu tercih edebilirsiniz.kasaların üzerinde gelen standart psu yeterli olacaktır.
    iyi forumlar.
  • @SorrowOcean, @0Mæ®
    Peki bahsettiğiniz bu Atom işlemciler çift çekirdekli mi? Ben açıkçası çok düşük güç tüketimi olsun diye performansından da ödün vermek istemiyorum sistemin. Yani düşündüğüm işlemci en azından 2.5+ GHz olmalı.
  • Performanslı bir sistem arıyorsanız düşük güç tüketimi beklemeniz mantıksız. Tek çekirdekli sempronlar işinizi görecektir ekonomi açısından.

Benim sistemim şebekeden, [Gerçek RMS değeriyle] yükte 220W, boşta [gece downloada bıraktığımda]130W çekiyor, sadece kasa + adsl modem olarak.

19" LCD Monitör 33Watt çekiyor çalışırken.

Left 4 Dead gibi bir oyun oynarken 250W civarı güç harcıyor bilgisayar.
    Şu an bu foruma yazı yazarken 175Watt güç harcıyor.

Sistem özellikleri imzada mevcut, belki az çok karşılaştırma yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 6 Mart 2009; 0:39:25 >
  • @DiabloXT
    Demek istediğim 1.6GHz benim için çok yetersiz. Bana gerekli olan 2.5+ GHz olmalı. Çünkü sistemimde torrent kullanıcağım. Ayrıca şunu da ekliyeyim. Sistem için monitör düşünmüyorum. Çünkü sistemi uzak masaüstü bağlantısıyla kullanmayı düşünüyorum.
  • Intel Celeron D.Core E1400 2.0GHz 800MHz 512K 775p 52,00 USD
    Biostar G31D-M7 TE 1333FSB/DDR2 800 S+V+L+16X 775p 45,00 USD
    A-DATA 1 GB 800 MHz DDR2 RAM (Soğutuculu) CL5 15,00 USD
    Samsung Dvd-Rw 22X SH-S223F Sata Siyah 25,00 USD
    Seagate 1,5 TB 7200 RPM 32MB SATA2 NCQ 164,00 USD
    Frisby FS-F6BS 300W Atx Kasa Siyah (Slim) 41,00 USD

KDV 108,35 TL
    TOPLAM 710,27 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 6 Mart 2009; 1:42:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: MdbK

@DiabloXT
    Demek istediğim 1.6GHz benim için çok yetersiz. Bana gerekli olan 2.5+ GHz olmalı. Çünkü sistemimde torrent kullanıcağım. Ayrıca şunu da ekliyeyim. Sistem için monitör düşünmüyorum. Çünkü sistemi uzak masaüstü bağlantısıyla kullanmayı düşünüyorum.

İyi de hocam torrent niye aşırı cpu performansına ihtiyaç duysun ki?

Oyun sunucusu kurmuycaksınız, kişisel bir bilgisayar olacak bu, sunucu statüsünde de olmuycak. Herhangi bir ağır işlem yapmaz, speed step açarsınız, 800mhz de gül gibi çalışır gider zaten, sistemi downloada bıraktığınızda kesinlikle yüklenmez işlemciye.

Ben de bilgisayarı hiç kapatmıyorum, gündüz oyun+forum, gece download, ve sistemi downloada bıraktığımda hızı speed step ile 1Ghz civarına düşüyor, torrent de olsa flashget de olsa böyle.

MSI'ın overclock yazılımı da cpu uzun süre boşta kalınca fsb düşürüyor. Otomatikman 750MHz'e kadar çekiyor işlemciyi. Ve güç tüketim değeri 11W oluyor işlemcinin.

Yani kısaca, download uygulamaları yüksek cpu gücü gerektirmez.

• @DiabloXT
    Torrentte hash check yapılırken veya büyük dosyalar indirilirken işlemci hızına ihtiyaç duyuluyor. Zaten benim de istediğim 3.2GHz'lik bir işlemci değil. 2.5+ GHz olsa gayet yeterli benim için.

Tavsiyeleriniz için de çok teşekkürler arkadaşlar. Fakat anakart olarak mATX düşünüyorum. Kasanın boyutu da küçük olabilirse çok iyi olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SorrowOcean

sadece download amaçlıysa inanılmaz az güç tüketen intel atom işlemcili 10inçlik bir netbook ve 2tb civarı harici hdd tavsiye ederim. Dilersen bir de monitör alıp görüntüyü büyük bir ekrana aktarabilirsin

Bence de. Sadece download için en mantıklı sistem. Hatta ikinci el temiz bir laptop bile alınabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MdbK

@DiabloXT
    Torrentte hash check yapılırken veya büyük dosyalar indirilirken işlemci hızına ihtiyaç duyuluyor. Zaten benim de istediğim 3.2GHz'lik bir işlemci değil. 2.5+ GHz olsa gayet yeterli benim için.

Tavsiyeleriniz için de çok teşekkürler arkadaşlar. Fakat anakart olarak mATX düşünüyorum. Kasanın boyutu da küçük olabilirse çok iyi olur.

Hocam etme ben de aylarca torrent kullandım, cpuya yüklenmeyi geçtim, cpu kendini idle moda alıyor yavaşlıyordu iyice.

Kaç tane dosya seed etmeyi veya download etmeyi düşünüyorsunuz eşzamanlı olarak?
  • Aynı anda 3-4 torrent indirmeyi, yaklaşık 200 tane de torrent seed etmeyi düşünüyorum. Genelde indirdiğim torrentler de büyük boyutlu; 60gb civarı.
  • k.kahriman ın dedigi sistem fena degil kasa öyle çok sekil , wd caviar black 1tb x2 alabilirsin.
  •  7/24 Çalışacak Sistem Önerisi
  • Bahsettiğiniz işlemler için önbellek önem arz eder.Hani intel şart değil deseniz 1mb önbellekli le 1640 (2.6ghz-45watt) tavsiye ederdim.Exa'da 83lira.Towarşak aslında iyi sistem kurmuş, kasa hariç.. O da pahalı olduğu için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 6 Mart 2009; 22:28:46 >
  • AOPEN , G325-A06 KIRMIZI - SİYAH 350W

GIGABYTE GA-EG45M-DS2H INTEL G45/ICH10R FSB 1600MHz(O.C) DDR2 1066MHz(O.C) SOKET LGA775 ANAKART
    A-DATA 4GB 1066 MHZ DDR2 OVERCLOCK KIT
    INTEL CORE 2 DUO E7400 2.80GHz 3MB CACHE 1066MHZ LGA775 İŞLEMCİ
    WESTERN DIGITAL 1TB 7200RPM 32MB x 2

Torrent kullanıyorsan Hd icerik senin isin buyuk ve kaliteli dosyalar.Bende torrent kullandıgım icin bu sistemden asagısı kurtarmaz gibi geldi bana

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.