Şimdi Ara

6600K'dan ryzen'e ya da 8. nesile geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
3.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

6600K 4,5 ghz
    24 gb 2400 mhz ram (evet fazla biliyorum, ramler hediye geldi malesef, ben 16 almıştım üstüne aynı kitten gene hediye geldi)
    gtx 1070 ekran kartı

ben oyun oynuyorum genel olarak ama belki fark etmişsinizdir bayağı kullanıcıdan 6600k yönünde şikayetler var ki ben de şahsen çok memnun değilim bayağı oyunda işlemciye tamamen yük biniyor. uzun zamandır ben i7 ye geçmeyi düşünüyordum açıkcası ama ryzen'i bekleyeyim dedim.

amakartım msi z170a gaming pro

şimdi ryzen'e geçersem sanırsam ramler değişecek, benim için ryzenin en kötü tarafı bu

bir de stabil değil mevzuları dönüyor ek olarak ben oyun ağırlıklı kullanıyorum bu sistemi

şimdi yapabileceklerim:

2'el 6700K alıp devam etmek, ya da 2. el 7700K

ya da yeni nesil intele geçmek ramleri korumak (8700K)

ya da ryzen'e geçmek ki 8700K nın oyunlarda rakibi olabilecek ryzen hangisidir bilmiyorum.

teşekkürler.

• 8700k'nın oyunlar için ryzen tarafında rakibi yok maalesef.1800x'in bile oc'li hali ile 8700k'nın oc'siz hali arasında 15 fps oynuyor.

Sadece oyun oynayacaksanız 8700k şart değil, 8600k çok daha f/p işlemcisi olacaktır. Birkaç ay sonra daha uygun fiyatlı anakartlarda gelecek. Bu şekilde bir sistem oluşturabilirsiniz, atıyorum 2 yıl sonra işlemci yetmemeye mi başladı 8600k'yı satar üzerine koyar 8700k'ya geçiş yaparsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Ekim 2017; 15:13:14 >
  • Ben de 6600k kullaniyorum. Ileride 7700k ya terfi edip en az 4 yıl daha kullanacağım kesin. Elektrik canavari bir sobaya gecmek icin ben bir neden goremiyorum. 8600k ve 8700k delidlenmeden kullanilabilecek islemciler değil. Ryzen de sifir topluyor olsaniz dusunulurdu ama sistem degismek icin bir sebep yok. Zaten guclu bir platforma sahipsiniz. Birkac ay sonra 2. El 7700k alip devam edersiniz benim gibi. Şuan 8600k bile geçtiğinden 900 lira bile etmeyecek işlemciye 1200 1300 tl gibi komik rakamlar istiyorlar. Birkaç ay sonra ikinci el piyasası da kendine gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 17 Ekim 2017; 18:54:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

Ben de 6600k kullaniyorum. Ileride 7700k ya terfi edip en az 4 yıl daha kullanacağım kesin. Elektrik canavari bir sobaya gecmek icin ben bir neden goremiyorum. 8600k ve 8700k delidlenmeden kullanilabilecek islemciler değil. Ryzen de sifir topluyor olsaniz dusunulurdu ama sistem degismek icin bir sebep yok. Birkac ay sonra 2. El 7700k alip devam edersiniz benim gibi.

Söylediklerinizde biraz tezat var, 8.nesil kaby lake'a göre çok daha serin çalışıyor. Özellikle 8600k'nın sıcaklık değerleri oldukça iyi seviyede, oc kabiliyetide başarılı.

4.1 GHZ 6 CORE TURBO STOK HIZ max 46 Derece
    http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i5_8600k_processor_review,5.html

5 GHZ 6 CORE OC max 60 Derece
    http://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i5_8600k_processor_review,29.html

Oyun performansıda 7700k ile hemen hemen aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Ekim 2017; 15:23:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

Ben de 6600k kullaniyorum. Ileride 7700k ya terfi edip en az 4 yıl daha kullanacağım kesin. Elektrik canavari bir sobaya gecmek icin ben bir neden goremiyorum. 8600k ve 8700k delidlenmeden kullanilabilecek islemciler değil. Ryzen de sifir topluyor olsaniz dusunulurdu ama sistem degismek icin bir sebep yok. Birkac ay sonra 2. El 7700k alip devam edersiniz benim gibi.

8600K'nın delid gerektirecek kadar çok ısındığını sanmıyorum (oc yapmadan)
  • Keşke araştırmadan yorum yapmasaydınız. i7-8700K 5Ghz Oc oyun ve tipik testlerde maksimum 70-75 derece görmüş. i5-8600K ise çok daha serin. Araştırmak bedava. Bana i7-8700K 5Ghz oc Prime95 ve Corona testi atmayın. Kısacası oyunlar ve tipik programlar için alınmasında herhangi bir sakınca yok. Ayrıca, PcPartPicker sitesinde gerçek kullanıcıların i7-8700K ve i5-8400 üzerine sistemleri mevcut. Biraz araştırıp sıcaklık konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • En iyi tercih i7 6700k bence.islemciniz 700 den gidiyor.900 TL ye i7 6700k satılıyor.200 liraya halledersiniz.Tüm ryzenlerden daha iyi performans alırsınız.

• 8700k çok pahalı 6600k dan geçmeniz gereken işlemci 6700 veya 6700k kendi işlemcinizi ve fazla olan 8 gb raminizi zatın ufak bi rakam daha ekleyerek i7 ye geçin
  • Oyun için ryzen bakıyorsanız 2.neslin gelmesini beklemelisiniz. Oyun için şu an en iyi işlemciler 8700K ve 8600K.

• Konu sahibine cevap yazmayı unutmuşum. Yapacağınız şudur; işlemciniz ikinci el olarak satın. Sonra da yine ikinci elden ve güvenilir kişilerden sağlam bir i7-6700K ve ya i7-7700K bakın. Eğer aynı fiyatlara i7-7700K bulursanız onu alırsınız. Yoksa daha uygun fiyata i7-6700K denk gelme olasılığı yüksek. O zaman d i7-6700K alırsınız.

Ek bilgi: Bu arada, forumda 1.150-1.200 TL'ye sıfır i7-7700K satanlar da vardı. İkinci el alırken bunu da unutmayıp ona göre fiyatlara bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 16 Ekim 2017; 17:21:53 >
  • Hocam selamlar. Burada çok fazla marka fanatikliği yapan insan var. Onlara sorsanız ısınma sorunu sebebiyle Intel'in "OC yapmayın" diye açıklama yaptığı 7700K'de ısınma sorunu diye bir şey yok. Coffee Lake işlemcilerin de Kaby Lake'lerden pek bir farkı yok. İşlemci ile IHS arasında yine aynı dandik macun kullanılmış. 8.nesil işlemciler de basit yükler altında dahi 90-100 dereceleri görebilir. Tamamen şansınıza bağlı. Ben böyle bir risk almak istemezdim şahsen. Buyrun inceleme;http://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-12.html

Bazı arkadaşlar "8700K başka 8600K başka" diyebilirler. Aynı mimaride iki farklı çip sadece 2MB önbellek eksik ve SMT açık değil diye 30 derece daha sıcak çalışmaz. Halihazırda Z390 Çipseti de duyuruldu. Yani Coffee Lake kullan at bir platform. İnsanların Intel'in bu kötü niyetini de cezalandırması lazım. Size tavsiye 6600K'nizi satıp üzerine çok az ekleyerek Ryzen 1600 alın. Stok soğutucuyla 3800 Mhz'e OC edin o şekilde kullanın. Ramlarınızdan 8 GB olanın bir tanesini satarsınız, 16 olarak kullanırsınız. RAM ile alakalı sorunların çoğu bitmiş durumda. İnsanlar ucuz Hynix DDR4 kitlerle dahi 3000-3200 Mhz kullanabiliyor RAM'larını. Ağzı olan çok bilgiliymiş gibi konuşuyor maalesef forumda. 8.nesil işlemciler çok kötü değil lakin, Intel'in kötü iş pratikleri hem de Ryzen'in çok büyük gelecek vaat ediyor oluşu sebebiyle tercihinizi AM4 platformundan yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. 2020 yılında 7 nmlik bir Ryzen 7 4700X'i bugün aldığınız anakartınıza taktığınızda muhtemelen 8700K'nin 3 katı daha güçlü bir işlemciniz olacak ve yarı yarıya elektrik yakacak. Ryzen'lerin önü gerçekten inanılmaz açık.
  • Ryzen 1500x mi i5 8400 mü

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Bilmeden yorum yapmayın ya. İyice bıkkınlık geldi sizin şu Ryzen fanatikliğinizden. Neymiş "basit yükler altında i7 serileri yanıyormuş" muş muş ta muş muş. Girin PcPartPicker sitesine bakın hemen oradan i7-8700K ve i5-8400 kurulu kullanıcı sistemlerinin sıcaklık değerlerine ve yorumlarına. Sonra buraya bir daha gelip yazın. Lütfen bilmeden de yorum yazmayın. i7-7700K konusuna gelir isek benim arkadaşın işlemci gayet serin çalışıyor. Şu işlemcileri kullanmadan yorum yapanlara sinir oluyorum.

Düzenleme: Bu arada, attığınız TMSHW incelemesini de okudum. "Saatlerce Prime95 testini çalıştırmadığınız sürece iyi bir soğutucuya sahipseniz i7-8700K'yı 4.8Ghz değerinde iyi bir soğutma ile kullanabilirsiniz demiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 16 Ekim 2017; 18:16:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hocam selamlar. Burada çok fazla marka fanatikliği yapan insan var. Onlara sorsanız ısınma sorunu sebebiyle Intel'in "OC yapmayın" diye açıklama yaptığı 7700K'de ısınma sorunu diye bir şey yok. Coffee Lake işlemcilerin de Kaby Lake'lerden pek bir farkı yok. İşlemci ile IHS arasında yine aynı dandik macun kullanılmış. 8.nesil işlemciler de basit yükler altında dahi 90-100 dereceleri görebilir. Tamamen şansınıza bağlı. Ben böyle bir risk almak istemezdim şahsen. Buyrun inceleme;http://www.tomshardware.com/reviews/intel-coffee-lake-i7-8700k-cpu,5252-12.html

Bazı arkadaşlar "8700K başka 8600K başka" diyebilirler. Aynı mimaride iki farklı çip sadece 2MB önbellek eksik ve SMT açık değil diye 30 derece daha sıcak çalışmaz. Halihazırda Z390 Çipseti de duyuruldu. Yani Coffee Lake kullan at bir platform. İnsanların Intel'in bu kötü niyetini de cezalandırması lazım. Size tavsiye 6600K'nizi satıp üzerine çok az ekleyerek Ryzen 1600 alın. Stok soğutucuyla 3800 Mhz'e OC edin o şekilde kullanın. Ramlarınızdan 8 GB olanın bir tanesini satarsınız, 16 olarak kullanırsınız. RAM ile alakalı sorunların çoğu bitmiş durumda. İnsanlar ucuz Hynix DDR4 kitlerle dahi 3000-3200 Mhz kullanabiliyor RAM'larını. Ağzı olan çok bilgiliymiş gibi konuşuyor maalesef forumda. 8.nesil işlemciler çok kötü değil lakin, Intel'in kötü iş pratikleri hem de Ryzen'in çok büyük gelecek vaat ediyor oluşu sebebiyle tercihinizi AM4 platformundan yana kullanmanızı tavsiye ediyorum. 2020 yılında 7 nmlik bir Ryzen 7 4700X'i bugün aldığınız anakartınıza taktığınızda muhtemelen 8700K'nin 3 katı daha güçlü bir işlemciniz olacak ve yarı yarıya elektrik yakacak. Ryzen'lerin önü gerçekten inanılmaz açık.

Sen şimdi bu mesajınla marka fanatikliği yapmamış mı oldun?

Neden 8600k'nın 6 çekirdek haliyle ryzen 1800x den daha iyi oyun performansı verdiğini konuşmuyorsunuz hiç? İşinize gelmiyor çünkü. Ağzınızda bir önü açık goygoyu.

Ram sorunu yok diyorsun asus ch6 bios konusu 50 küsür sayfa olmuş, havadan sudan mı konuşuyorsunuz bu kadar?

6600K'dan ryzen'e ya da 8. nesile geçiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 16 Ekim 2017; 18:18:48 >
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Birader senin arkadaşının sistemi ısınmıyor diye bütün 7700K'ler nasıl sağlam oluyor. Bu kafaya nasıl ulaşıyorsunuz anlamıyorum vallahi... Yanıyor iddiası bana ait değil. Git derdini dünyanın en eski teknoloji inceleme sitesi olan Tom's Hardware'ye anlat.

PCPartPicker sitesi yorumlarını TomsHardware incelemesinden daha güvenilir kabul etmek=Marka fanatikliğinden gözü dönmek
  • @Al Swearengen hocanın önerisi en cazip öneri bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorenzo__ -- 22 Nisan 2020; 19:1:37 >
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Sizin gördüğünüz 3,5 i7-7700K ısınmış diye bütün işlemciler ısınmış mı oluyor? Hadi bana cevap verin?

Bakın teknoloji biraz da şans işidir. Bunun yanında şu Intel'in kullandığı kalitesiz macun da var tabi. Ama her işlemci de yanmıyor ve ya çok ısınmıyor haberiniz olsun. Tabii bir de saat hızı faktörü var. O macun ile yüksek overclock demek ki sıcaklık sorunu yaratıyor. O zaman 5Ghz kullanmayacaksın. Nasılsa stok hali ile bile Ryzen işlemcilerden daha iyi performansa sahip.

Ayrıca, ilk seri Ryzen işlemciler uzun ömürlü falan değil. Yabancılar bile fark etti ama siz fark edemediniz. Amd tekrar işlemci pazar payı kaybediyor farkında değilsiniz herhalde? Ayrıca, sizler gibi fanatiklik yapmıyorum ama sizlerin şu çok bilmişlikleri sinir ediyor. Sırf o yüzden sizlere karşı tavır alıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lorenzo__

@Al Swearengen hocanın önerisi en cazip öneri bence. Gayet ucuza en az 1-2 sene daha gider öyle. Sonrada ver elini 7nm AMD veya 10nm Intel

@nightsniffer Hocam yine verdiğin güzel örnekler/bilgiler ve mantıklı yorum ile üzmüşsün intelcileri. Ayıp olmuyor mu hocam üzüyorsun insanları. Bırak gece gündüz 24 saat 7 gün intel de intel, intel de intel diyip seni-onu-bunu fanboy ilan etsinler

@donanımcı123, Intel ısınıyor bundan kaçış yok AMD de de bios sorunu var kimine önemli kimine önemsiz, hala beceremediler o kısımı

Eğer yeni nesile geçecekseniz şubat ayında ryzen+ çıksın, ucuz intel anakartlar çıksın hangisi keyfinize uyarsa onu alın. Şu anda yeni PC alınmaz

7700k ısınıyor üstad ona sözüm yok, dandik termal macun olayıda hala devam ediyor onuda kabul ediyoruz.

Fakat 8.nesil 7.nesile göre daha serin çalışıyor bunu kabul edelim, 8600k gibi performansı 7700k ile yarışan bir işlemcinin sıcaklık değerleri intelden beklenmeyecek kadar iyi. 8700k da 7700k ile kıyasladığımızda 8600k kadar başarılı olmasada onunda sıcaklık değerleri fena değil, yüksek oc de evet ısınıyor buna yapacak pek birşey yok termal macun olayı düzelmediği müddetçede yüksek seviyede oc zor. Ama işin tuhaf kısmı ryzenlerde öyle inanılmaz şekilde oc olmuyor yani 2 taraftada kısıtlamalar var, bunu daha önce başka konuda yazmıştım uzun uzun hatırlarsan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

Sizin gördüğünüz 3,5 i7-7700K ısınmış diye bütün işlemciler ısınmış mı oluyor? Hadi bana cevap verin?

Bakın teknoloji biraz da şans işidir. Bunun yanında şu Intel'in kullandığı kalitesiz macun da var tabi. Ama her işlemci de yanmıyor ve ya çok ısınmıyor haberiniz olsun. Tabii bir de saat hızı faktörü var. O macun ile yüksek overclock demek ki sıcaklık sorunu yaratıyor. O zaman 5Ghz kullanmayacaksın. Nasılsa stok hali ile bile Ryzen işlemcilerden daha iyi performansa sahip.

Ayrıca, ilk seri Ryzen işlemciler uzun ömürlü falan değil. Yabancılar bile fark etti ama siz fark edemediniz. Amd tekrar işlemci pazar payı kaybediyor farkında değilsiniz herhalde? Ayrıca, sizler gibi fanatiklik yapmıyorum ama sizlerin şu çok bilmişlikleri sinir ediyor. Sırf o yüzden sizlere karşı tavır alıyorum.

Pes yani üreticinin bile kabul ettiği spike sorunu varken, millet delid kitlere para dökerken siz hala...
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Şimdi benim gördüğüm ya da görmediğim 7700K'ler üzerine konuşmuyoruz. Intel kullanıcı forumunu açarsanız birçok insanın 7700K'lerin ufak OC'ler ile 100 derece gördüğünden yakındığını ve Intel yetkilisinin de buna "İşlemcilerimizin konfigürasyonlarını değiştirip OC yapmanızı önermiyoruz. Böyle bir durumda oluşacak ısıdan sorumlu değiliz" dediğini görürsün. Resmen K işlemci için 200-300 TL daha fazla para alan şirket "OC'leme kardeşim, öyle olunca çok ısınıyor" dedi. Yine TomsHardware stok olarak Intel Burn testte 7700K ile 2dk içerisinde 100 derece görüp testi yarıda bırakmıştı. Link;http://www.tomshardware.com/reviews/intel-kaby-lake-core-i7-7700k-i7-7700-i5-7600k-i5-7600,4870-8.html

Ayrıca yine 7700K sadece oyun oynatarak stok ayarlarda hayvan gibi sıvı soğutmayla 85 derecelere çıkmış 15-20 dakikada. Bu tarz şikayetleri olan onlarca adam var. Bu tarz şikayetleri olmayan insanların var olması bu sorunların kronik sorun olmadığını göstermez. Gösterdiği şey bu sorunun her işlemcide değil, işlemcilerin kayda değer bir kısmında olduğudur.

AMD satışları düşüyor gibi bir iddianız olmuş. Yine çaktınız maalesef. Bir konuda da ahkam kesip yanılmasanız dişimi kıracağım

Vallahi ben sizin yanlış bilgilerinizi düzeltmekten yoruldum hocam.

Almanya'nın en büyük teknoloji ürünleri satıcısı olan Mindfactory.de'nin bu haftaki CPU satış istatistikleri bir arkadaş tarafından derlenmiş. Satılan CPU'ların %55'i AMD elde edilen gelirin ise %56'sı AMD. Raven Ridge APU'lar şu an satışta olsaydı şu an bu rakam %62-%38 falandı. Intel çok fazla pentium ve celeron satmış çünkü.https://www.youtube.com/watch?v=wBHk7D8BVV8

Ayrıca yine Mindfactory'nin İngiltere operasyonunun açıklamasına göre de Eylül ayı boyunca AMD %55 satmış. Ekim'de de farklı bir şey olmayacaktır. Nasılsa Coffee Lake CPU'lar ortada yok. Ortaya çıktığında da Zen+ refresh vuracak kafasına :)

İlk seri Ryzen'ler uzun ömürlü değil demişsiniz; AMD Intel gibi elindeki teknolojiyi saklayan bir şirket olmadığı için evet biraz çabuk eskiyecek ancak Ryzen'ler olmasaydı 2050 yılında 52.nesil 4 çekirdek 8 thread 14nm++++++...+++ Millenium Lake Core i7'leri övüyordunuz hala

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 16 Ekim 2017; 18:55:51 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.