Şimdi Ara

6 Dönümlük Bahçedeki Fındık Ağaçlarını Kesti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
3.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://onedio.com/haber/6-donumluk-bahcedeki-findik-agaclarini-kesti-onlar-dusmus-brunson-suriye-derdine-koyluyu-dusunen-yok-844131

Düzce'nin Musababa köyünde yaşayan Yaşar Özcan, fiyatların istenilen düzeyde olmadığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) üreticiden fındık almadığı gerekçesiyle 6 dönümlük bahçesindeki fındık ağaçlarını kesti.

DHA'da yer alan habere göre, Musababa köyünde yaşayan ve fındık yetiştiriciliği yapan Yaşar Özcan, fiyatların istenilen düzeyde olmadığını belirterek, TMO tarafından üreticiden fındık almadığını söyledi.

"Bizim yapacak bir şeyimiz kalmadı"

6 dönümlük fındık bahçesi olan Özcan, tepki amacıyla kesim motorlarıyla ağaçlarını kesti. Fındığın artık para yapmadığını belirten Özcan, "Fındık 12 TL, kabuğunun tonu 500 lira. Yetkililere sesleniyoruz. Bizim yapacak bir şeyimiz kalmadı. Onlar düşmüş Brunson, Irak, Suriye derdine köylüyü düşünen yok. Bizim yapacak bir şeyimiz kalmadı. En son keseceğiz, bu dertten de kurtulacağız. Herkesin gözü aydın olsun. Yerine hiçbir şey dikmeyeceğim. Hiçbir ürün para yapmıyor. Fındığı sökenin desteklemesi de kaldırılmış. Zenginlerin yatta mazotları 1 lira, bizimki 6,5 lira. Garibin yüzü hiç gülmüyor" dedi.

"Boş dursun, daha kârlıyız"

Köydeki fındık üreticilerinden Hayri Uysal da "Ben öncelikle AK Partili olarak şunu sormak istiyorum, biz bugüne kadar AK Parti'ye oy verdik, çalıştık peşinde 3 tane milletvekilimiz Meclis'te fındıkla ilgili bir önerge sundu mu ben duymadım. Bu yıl ilk defa MHP milletvekili, Meclis'te fındık üreticisinin isyanını dile getirdi. Fındık bahçesinin hali; söktük, attık. Para yapmayan mahsule ırgatlık yapmanın anlamı yok. Para yapmadıktan sonra fındıkçılık yapmanın bir anlamı kalmadı ki. Maliyeti belli, yevmiye 100 TL. Bunun işçiliği, ilacı, filizi, gübresi nasıl çıkacak bunun altından üretici? Hali perişan. Üretim maliyeti, işçiliğini kendin yaparsan 11 TL; gübresi, kazması, filizi, dalı, ilaçlaması, toplaması, servisi, getirmesi, kurutması, harmanı bunun içinden çıkılacak gibi değil. Toplam 6 dönüm fındık kestik. Artık altından çıkamıyoruz. Yerine kesinlikle mahsul ekmeyi düşünmüyoruz. Boş dursun, daha karlıyız" diye konuştu.

• Sorun üreticinin istediği fiyatın yüksek olması değil, aracıların haddinden fazla kazanması.

Şu an fındığın kilosu 12 TL, ortalama %50 oranında kabuk çıkıyor. Yani fındık içi 24 TL, bunun kırılması ve kavrulması kilo başına 5-6 TL, yani toplamda 30 TL. 30 TL ye maliyeti olan fındığı aracılar 65-70 TL ye satıyor. sorun burda.
  • İstediği fiyattan verse biz fındığı 100 liradan yeriz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 6 Dönümlük Bahçedeki Fındık Ağaçlarını Kesti

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • devammmm
  • Ow yeahh

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tek üzüldüğüm ağaçlar katliam yapmış

• işlerine gelmeyince nasıl da şakıyorlar bülbül gibi zongono 1 loro çoftoyo 6,5 loro.
    bu ülkede askerlere iftira atıldı gençler öldürüldü teröristler silahlandırıldı. acı eşiğin mazot mu o....
    açlıktan yollara düş inşallah

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben kuruyemişçiden fındık içini 50tl ye alıyorum.

Komisyoncuların karını azaltmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sana üzülen yok takan da yok bi anlayamadınız. Nasıl anlayacaksınız acayip merak ediyorum...

• Sorun üreticinin istediği fiyatın yüksek olması değil, aracıların haddinden fazla kazanması.

Şu an fındığın kilosu 12 TL, ortalama %50 oranında kabuk çıkıyor. Yani fındık içi 24 TL, bunun kırılması ve kavrulması kilo başına 5-6 TL, yani toplamda 30 TL. 30 TL ye maliyeti olan fındığı aracılar 65-70 TL ye satıyor. sorun burda.
  • eskikarateci kullanıcısına yanıt
    Yıllardır deniliyor. Ucu bunlara dokunmadıkça oy vermeye devam edecekler diye. Şimdi onlar düşünsün.

• bkz. kendi düşen ağlamaz
  • Ben hep 15 liralık fındık alıyorum.

• Zaten istedikleri bu. TR deki en buyuk findik alicisi ve ureticisi Nutelladir (Oltan Gida Nutellaya satilmistir). TMO nun fiyat aciklamayacagini bu isin öncesini bilenler zaten tahmin etmislerdir. Findik toplamak alin teri isteyen bir istir, onlarca insan bir tarladan para kazanir. Ancak birzamanlar Italyan eski basbakaniyle iyi ahbap Basbakanimiz o dönem Findigi Italyanlara feda etmisti, bugunler sadece o gunlerin sonucudur. Findik fiyati öldürülerek findik üreticisinin elindeki findik tarlalarini yok etmesi ve ucuza elden cikarmasi saglanacak. Nutella kendi kuracagi >FIndik platolarinda kendi findigini anlastigi ailelerle cok ucuza yetistirip satacak. Ülkeye milyarlarca döviz getiren ve cari aciga katki saglayan findigi sacma sapan sekilde yönetimdeki acizlikten dolayi elimizden alacaklar. Yerli üretim logo yaparak olmuyor, findik gibi %100 yerli olan bir urunu dahi elinde tutmayanlar ancak Fransiz arabalarina yerli uretim logosu yapistirip satmayi bilirler.

Fiskobirligi ortadan kaldirarak zaten findik üreticisinin ipi cekilmisti. Normal sartlarda kilosu 20 TL olmasi gereken findik 10-12 TL den satiliyor, üretici komisyoncularin kucagina birakilmistir. Üreticinin yapmasi gereken sanal ortamda birlesip findigini direkmen Internet uzeri millete satmaktir. Findik Marketlerde 30TL den satilir, internetten 20TL den satsinlar kilosunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _turbo_ -- 15 Ekim 2018; 9:14:34 >

• Bir daha ki seçimde gavura vurur gibi AKP ye oy atacak adım gibi eminim. Tek üzüldüğüm ağaçlar oldu.

• ultramarine caeruleum kullanıcısına yanıt
    Doğru bunlara az bile

• En iyisini yapmış.

• _turbo_ kullanıcısına yanıt
    Aynısı tütün çiftçisinin başına geldi. Çiftçiyi koruma görevi olan kurumu kapatıp, tekeli satıp amerikan şirketine yol verdiler. Yok kotaydı vs derken ekemez hale getirdiler. Ama köylerde %90 oy alıyor. Yani konuşsan da boşa konuşursun.

Bu çiftçiye de iyi olmuş. Ne sonuç bekliyordu ki seçimden sonra. Boşuna tepki veriyor. İki senelik bir durgunluk öngörülüyor. Kriz olmasa bile iyi atlattığımız ihtimal bu. Biz bu gibi adamların tercihinin kurbanıyız. Biraz da onlar çeksin çileyi. İyi olmuş demekten başka bir şey düşmez bize.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.