Şimdi Ara

5x5 mi push pull leg mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
2.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet beyler soru basit hangisi ve neden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 5x5 çünkü sayısal olarak daha büyük 25
  • ikiside güzel sana bağlı ne istediğine vs.
  • Y2Jericho kullanıcısına yanıt
    Tabi ki kas kütlemi artırmak istiyorum

• Çok güçlü olmayan ancak konuyla ilgili çok araştırma yapmış biri olarak, kas kütlesini artırmanın yolu güçlenmekten geçiyor. güçlenmek için en uygun programlardan biri 5x5. orta seviye ağırlıklara gelindiğinde (https://symmetricstrength.com) ppl ile kas kütlesini daha hızlı artırmak mümkün olacaktır deniyor. ben orta seviyeye gelemedim ancak 5x5 ile daha fazla ilerleyemediğimden ppl programına geçtim. Progresif gelişim sorunsuz sağlanıyorsa 5x5 ile güçlenip geçmek daha iyi görünüyor.
  • Bu işin 5x5 i ppl i bölgeseli çalışması yok bence kardeşim. Benim araştırdığım kadarıyla, bir kas grubunu iyi ve haftada 3 kere çalışman gerekiyor. 1 haftadır ppl programını itiş - çekiş+bacak şeklinde uyguluyorum 4 günde 1 ara veriyorum ve şuana kadarki en iyi yıpranmayı sağladım diyebilirim.Gelişmeyi 1-2 ay sonra anca görürüz gerçi ama şuanda antremanımdan ve verdiği histen çok memnunum
  • Ppl de de sakatlanma riski var 5x5 te de. Fitnessta bütün cihazlar bütün harkeetler sakatlık çıkarır. Vücudunuz x hareketine meyilli değildir mesela ben leg press squat deadlift yaparken bel ağrısı yaşıyorum bu hareketlerden uzak duruyorum alternatif hareketleri yapıyorum. Herkes deadlift yapar demek herkes fıstık ezmesi yer demek gibi bişey belkide birilerinin alerjisi vardır ve ölüm riski ortaya çıkarabilir. Sporu saglik için yapıyoruz sağlığınızdan olmak için değil. Soruma cevap ise 5x5 güç arttırma ppl ise hacim kazanmak içindir. Burda ppldeki set ve ağırlık sayilarida onemli tabi pplyede 5 set yazarsan 5x5 ten farki kalmaz.

• Önce kuvvet arttırırsın
    daha sonra oluşturduğun kuvvet ile daha yüksek ağırlıklarda 12 tekrar çıkartabileceğin için çok daha büyük kaslara sahip olursun. İşin sırrı bu o yüzden ilk 5x5 ile 3-4 ay geçirip daha sonra ppl tarzı programlara geçmen faydalı olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: tesbihcekenhoroz

Ppl de de sakatlanma riski var 5x5 te de. Fitnessta bütün cihazlar bütün harkeetler sakatlık çıkarır. Vücudunuz x hareketine meyilli değildir mesela ben leg press squat deadlift yaparken bel ağrısı yaşıyorum bu hareketlerden uzak duruyorum alternatif hareketleri yapıyorum. Herkes deadlift yapar demek herkes fıstık ezmesi yer demek gibi bişey belkide birilerinin alerjisi vardır ve ölüm riski ortaya çıkarabilir. Sporu saglik için yapıyoruz sağlığınızdan olmak için değil. Soruma cevap ise 5x5 güç arttırma ppl ise hacim kazanmak içindir. Burda ppldeki set ve ağırlık sayilarida onemli tabi pplyede 5 set yazarsan 5x5 ten farki kalmaz.
    formu düzgün yaparsan ne deadlift ne squat çok yüksek ihtimalle sorun yaratmaz
  • Tar Goroth kullanıcısına yanıt
    Başkan formu istediğin kadar düzgün yap herkesin sırt kasları bir başkası gibi sağlam olmayabiliyor veya omurga problemi olabiliyor. Benim bahsettiğim şey şu deadlifti herkes yapar hacim demek 100 kişiden belkide 2 sine bel fıtığı problemi yaratmak gibi bişey. 100 kişide kalem gibi yapar hareketi ama genetikte sıkıntı vardır problem çıkar ortaya. Omurgaya zaten güç içinde çok yük biniyo bide bu tarz hareketelrle sakatlik riskini arttiracagimiza başka alternatif harketlere yonelmek daha mantıklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: tesbihcekenhoroz

Başkan formu istediğin kadar düzgün yap herkesin sırt kasları bir başkası gibi sağlam olmayabiliyor veya omurga problemi olabiliyor. Benim bahsettiğim şey şu deadlifti herkes yapar hacim demek 100 kişiden belkide 2 sine bel fıtığı problemi yaratmak gibi bişey. 100 kişide kalem gibi yapar hareketi ama genetikte sıkıntı vardır problem çıkar ortaya. Omurgaya zaten güç içinde çok yük biniyo bide bu tarz hareketelrle sakatlik riskini arttiracagimiza başka alternatif harketlere yonelmek daha mantıklı.
    şükür bende bi problem yok o zaman. 6 aydır aralıksız yapıyorum aşırı keyif aldığım bi hareket
    Demekki genetik yapın bu hareketlere uygun ailede bel problemi olanlar mesela bu tarz hareketleri yapamiyo. Seninde ilerde problem yasamiyacagin anlamına gelmiyo bu 1 sene yaşamazsın 10 sene sonra yaşarsın. Bu hareketler omurga arası diskleri guclendirmiyo çünkü bunlar guclenicek yapıda değiller. İlk cümlede dediğim gibi sporu sağlıklı olmak için yapiyosaniz kendinize uygun olan hareketleri seçin cogunlugumuz internetten yazılan programları uyguluyo adam beginner planına 10 kg dumbella başlamış ama x kişisi daha önce hiç ağırlık kaldirmadiysa 10 kg dumbella kendini sakatlar bu risk çok yüksek. Verdiğim mesaj şuydu her birey kendi hareketlerini seçmeli ve sakatlık riskini minimuma indirmeli x hareketi herkes yapicak diye bir kural yok neticede.

• merak eden arkadaşlara.. 5x5 i 4-5 ay yaptım çok zayıf ve güçsüz biriydim. Şu an

bench 85kg 4 tekrar
    deadlift 170kg 2-3 tekrar
    squat 145 kg 3 tekrar

yapıyorum. Powerlifting canmış ya diğer bodybuild çok sıkıcı :D
    Başlangıç ağırlıklarınız ne idi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bernoulli Denklemi

Başlangıç ağırlıklarınız ne idi ?
    70 kg 178 boy dum.

30kg bench
    40kg squat
    deadlift hep arttı o yüzden başlangıç ağırlığı vermeyeyim
    barfiks çekemezdim 1 ya da 2 şimdi 3x8 yapabiliyorum hem de antreman sonunda yani bitik enerjiyle.

Power çalışın arkadaşlar inanılmaz zinde ve çok iyi hissediyosunuz kendinizi. Vücutta gözle görülür değişiklikte oluyor he bi bodybuilder kadar şişik durmuyosunuz ama inanın çok daha gerçekçi bi kuvvet ve sağlam duruyosunuz dışarıdan. Şu an calgary 16 hafta programı yapıyorum 13. haftadayım 3 hafta sonra 1rm yani tek tekrar ağırlıklara geçicem inanılmaz heyecanlıyım ve çok keyifli de program. Merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilirim

PS: şu an ki kilom 76-77 olabildiğince az yağla 6-7 kilo aldım 8 ayda bu inanılmaz bi şey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tar Goroth -- 21 Ocak 2020; 9:37:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tar Goroth

70 kg 178 boy dum.

30kg bench
    40kg squat
    deadlift hep arttı o yüzden başlangıç ağırlığı vermeyeyim
    barfiks çekemezdim 1 ya da 2 şimdi 3x8 yapabiliyorum hem de antreman sonunda yani bitik enerjiyle.

Power çalışın arkadaşlar inanılmaz zinde ve çok iyi hissediyosunuz kendinizi. Vücutta gözle görülür değişiklikte oluyor he bi bodybuilder kadar şişik durmuyosunuz ama inanın çok daha gerçekçi bi kuvvet ve sağlam duruyosunuz dışarıdan. Şu an calgary 16 hafta programı yapıyorum 13. haftadayım 3 hafta sonra 1rm yani tek tekrar ağırlıklara geçicem inanılmaz heyecanlıyım ve çok keyifli de program. Merak ettiğiniz sorulara yanıt verebilirim

PS: şu an ki kilom 76-77 olabildiğince az yağla 6-7 kilo aldım 8 ayda bu inanılmaz bi şey

Alıntıları Göster
    Ben de 1 ay kadar 5x5 programı uyguladım, kısa bir ara verdikten sonra , bu hafta yine başladım.

Kesinlikle herkesin güç ocaklı bir dönem çalışması gerektiğini düşünüyorum sizin gibi.

Benim ağırlıklarım

Squat 50kg
    Bench press 50kg
    Deadlift. 65kg
    Overhead press 30kg

Bunlar şimdilik ağırlıklarım, ara verince ağırlıkları düşürüp başladım.

Boy 170 cm
    Kilo 64 kg

Ben kilo almak istiyorum açıkçası, 68-70 kg hedefim.

Kilo alma konusunda tavsiyelerinizi okumak isterim

• quote:

Orijinalden alıntı: Bernoulli Denklemi

Ben de 1 ay kadar 5x5 programı uyguladım, kısa bir ara verdikten sonra , bu hafta yine başladım.

Kesinlikle herkesin güç ocaklı bir dönem çalışması gerektiğini düşünüyorum sizin gibi.

Benim ağırlıklarım

Squat 50kg
    Bench press 50kg
    Deadlift. 65kg
    Overhead press 30kg

Bunlar şimdilik ağırlıklarım, ara verince ağırlıkları düşürüp başladım.

Boy 170 cm
    Kilo 64 kg

Ben kilo almak istiyorum açıkçası, 68-70 kg hedefim.

Kilo alma konusunda tavsiyelerinizi okumak isterim

Alıntıları Göster
    başka konuda da yazmıştım aslında ama kısaca söyleyeyim. Benim de hedefim mart nisan gibi 80 olmak ama mümkünse yağsız şekilde

günlük 400 gr tavuk hindi veya et kesin tüket. spora gittiğin gitmediğin günler bunu alışkanlık yap
    350 gr makarna veya pirinç veya patates haşlaması.
    mümkünse yağsız ve tuzsuz yemeye alış

çok güzel dengeli şekilde ayda 1.5 kg şeklinde ilerliyorsun böyle olunca.

Anladım hocam, teşekkür ederim cevabınız için.

İnşallah önümüzdeki ay kas kütlesi kazanmış şekilde kilo alıp haberdar ederim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.