Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

5G teknolojisi sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
52
Cevap
1
Favori
3.076
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> 5G teknolojisi sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit ediyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Haber Editörü
  4604 Mesaj

  Teknoloji dünyasının odağında 5G teknolojisi var. Güney Kore, 5G’yi kullanmaya başlayan ilk ülke oldu. Aralık ayında ticari cihazların kullanımına sunulan 5G, bugünden itibaren dört şehirde Samsung Galaxy S10 5G için aktif oldu. Yıl sonuna doğru genel kullanıma sunulması planlanıyor.

  ABD ise 5G’ye henüz geçiş yapamadı. ABD'li mobil operatör Verizon, dört şehirde 5G'ye geçiş yaptığını duyurmuştu fakat 5G teknolojisinin standartlarını belirleyen belirleyen 3GPP kuruluşu Verizon’un şebekelerinin 5G’ye uyumlu olmadığına karar verdi.

  Belçika'da 5G çalışmaları durduruldu 

  Pek çok ülke 5G teknolojisine geçmek için hevesli olsa da bazı Avrupa ülkeleri 5G’ye şüpheli bir şekilde yaklaşıyor. Bu şüphenin bir numaralı nedeni ise radyasyon tehlikesi. Çeşitli teknoloji firmaları ve bilim insanları, 5G teknolojisinin yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığı için tehlikeli olacağını belirtiyor.

  Yaydığı radyasyon miktarına dikkat çekmek için hakkında çok sayıda eylemin dahi yapıldığı 5G teknolojisine ilk rest Belçika’dan geldi. Hükümet, geçtiğimiz Temmuz ayında operatörler ile bir anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşmaya göre 2020 yılında Brüksel’de 5G şebekesinin kullanıma sunulması amacıyla radyasyon kuralları esnetilmişti.

  Çevre Bakanı Celine Fremault, bu kararı bu hafta geri çekti. Bakan Fremault, 5G şebekesi için hizmet veren antenlerden yayılan radyasyon miktarının tespit edilemediğine dikkat çekti. Fremault, "Brüksel halkı kobay değildir. İnternetin hızlanması için halkın sağlığını riske atamam." dedi. Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon miktarı için Brüksel'de 6 volt/metre limiti bulunuyor. Bu limit, başkentte 4G üzerinden hızlı internet sağlanması konusunda operatörleri zor durumda bırakmıştı. Türkiye’de 5G için ilk etapta 6 GHz değerinin altında, 2,4 GHz değerinin üstünde frekanslar kullanılacak. BTK'nın bu frekanslar için belirlediği limit değer 15 volt/metre.

  5G teknolojisi zararlı mı?

  Beşinci nesil mobil ağ ya da kısa adıyla 5G, yüksek frekans ve yüksek bant genişliği kullanıyor. 28 ile 100 GHz arasında frenkanslarda çalışıyor. Yüksek frekanslı 5G sayesinde 10 Gbit hızda ve çok düşük gecikmeye sahip internet sağlanabiliyor. Bu sayede uzaktan ameliyat yapılabilecek, araba sürülebilecek.

  5G teknolojisinin yüksek hızda ve düşük gecikme ile internet sunabilmesi için yüksek frekanslı dalga boyları kullanılıyor. Bu dalga boyları, düşük frekanslı olanlardan daha fazla enerjiye sahip. Üstelik dalganın uzunluğu kısaldığı için daha fazla anten yerleştirmek gerekiyor. Yaklaşık olarak her 150 metrede bir baz istasyonunu güçlendirici antenler kullanmak gerekecek. Bu da şehrin içerisinde her yerde antenler görmemize neden olacak. Antenlerin sayısındaki artış, düşük frekanslı radyo dalgalarında artışa neden olacak ve vücudumuzun bu dalgalardan olumsuz etkilenme ihtimali artacak. Bilim insanları, 5G’nin yaydığı radyasyonun insan DNA’sına zarar vereceğini ifade ediyor.

  5G teknolojisi ile birlikte nesnelerin interneti ciddi ölçüde büyüyecek. Akıllı ev, akıllı otoyol, akıllı şehirlerlere ek olarak süt kartonları, saç fırçaları hatta bebek bezleri bile internete bağlanabilir olacak. Bu da satın aldığımız neredeyse her şeyde anten ve mikroçip bulunmasına neden olacak.

  5G şebekesinin yaydığı frekansların zararı hakkında rapor hazırlayan International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), yüksek frekansa maruz kalmanın insan sağlığına ciddi etkileri olacağını savunuyor. 5G ile birlikte hayatımıza girecek yüksek frekansların bu sorunu tetikleyeceği belirtiliyor.

  5G’nin yaydığı radyasyonun incelenmesi gerektiği yönünde ortak bildiri yayınlayan 250 bilim insanı ise 5G ile birlikte insan ve hayvan sağlığının tehlikeye gireceğini savunuyor. 5G çalışmalarının durulması kararını destekleyen için change.org benzeri bir site açıldı. 5GSpaceappeal.org ismindeki bu sitede Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve tüm ulusların hükümetine açık çağrıda bulunuluyor. 5G'nin zararları üzerine hazırlanan itiraz dilekçesinin Türkçe çevirisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  Helsinki Üniversitesi’nden moleküler biyoloji profesörü Dariusz Leszczynski Euronews’e yaptığı değerlendirmede 5G’nin sağlık açısından risklerini kimsenin tam olarak bilmediğini söyledi ve "5G emisyonlu radyasyonun etkilerinin biyomedikal olarak araştırılmadığını, 5G’nin güvenli olduğu görüşünün düşük seviyeli radyasyon sağlığa zararlı değildir varsayımına dayandığını" ekledi.

  Deutsche Welle’nin haberine göre ise Almanya'daki Aachen Üniversitesi bünyesindeki Elektromanyetik Çevre Uyumluluğu Araştırma Merkezi'nden Sarah Drießen, güçlü radyo frekans alanları ile kanser teşhisi konan fareler arasında açık bir bağlantı olduğunu gösteren bir çalışmaya dikkat çekiyor.

  İki yıllık bir zaman dilimi boyunca günde dokuz saat elektromanyetik alana maruz bırakılan fareler üzerinde uygulanan testler, beyin, kalp ve testisler dahil olmak üzere sinir sistemlerinde de değişimler yaşandığını ve hücre ölümlerinin arttığını ortaya koyuyor. Bu araştırma hayata geçirildiği sırada 5G teknolojilerinin henüz geliştirilmemiş olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  Tüm bunlara rağmen, elektromanyetik alanların insanlar üzerindeki sağlık etkilerini araştıran DSÖ'nün Uluslararası EMF Projesi, "Onlarca yıldır sürdürülen EMF araştırması kapsamında elektromanyetik alanlardan kaynaklanan önemli bir halk sağlığı riskinin ortaya çıkmadığını" vurguluyor.

   

  5G ile birlikte maruz kalacağımız yüksek frekans dalgalarının kansere neden olup olmadığını anlayabilmek için erken bir dönemdeyiz. Kesin sonuca varabilmek için antenlerin şehirlere yaygın bir şekilde yerleştirilmesi ve en az 10 yıllık bir deney yapılması gerekiyor. Sağlık kuruluşları ve bilim insanları ise 5G kullanılmadan önce bu çalışmaların yapılması gerektiğini ve 5G’nin ertelenmesini talep ediyor.

  Güvenlik tehlikesi!

  5G’nin tek tehlikesi yaydığı radyasyon değil. Henüz yeni bir teknoloji olduğu için Türkiye gibi ülkeler, 5G altyapısında kullanacağı cihazları ve yazılımları ithal etmek zorunda kalıyor. Ülkemizde 4.5G teknolojisinde kullanılan cihazların ve yazılımların yerlileştirilmesi çalışmaları kapsamında şebekedeki yerlilik oranı epey arttırılmıştı. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında, ASELSAN'ın ana yükleniciliğinde çok sayıda yerli firmanın katkılarıyla geliştirilen yerli baz istasyonu ULAK geliştirildi. ULAK baz istasyonu şu an 500’ü aşkın noktada aktif olarak kullanılıyor. Turkcell, yaklaşık 4 sene içerisinde 2 bin 500’ü aşkın ULAK’ı şebekesinde kullanacağını açıkladı.

  5G ile birlikte şebekedeki yerlilik oranı azalacak

  Yerlileştirme çalışmalarının, 5G’ye geçmeden önce değil 5G'te geçtikten sonra yapılması planlandı. Bu nedenle 5G’ye geçtiğimizde mobil şebekedeki yerlilik oranında azalma yaşanacak.

  4G teknolojisi, ülkemizde çok geç kullanıma sundu. Devlet kurumları ve operatör firmalar, 5G’de treni kaçırmak istemiyor, hatta trene ilk binen ülkelerden olmak istiyor. Firmaların ve bakanlıkların açıklamalarına baktığımızda Türkiye’de 5G’nin 2020-2021 yıllarında kullanıma sunulacağını öngörüyoruz.
   
  Şebekede ABD'li firmaların ya da Ericsson, Huawei, Nokia ve ZTE’nin ürünlerini kullanacağız. Operatörlerin çalışmalarını incelediğimizde 5G şebekesinde Huawei’in epey yoğun bir şekilde kullanılacağını görüyoruz.

  Huawei için casusluk iddiası

  Trump ve ABD Hükümeti, Huawei ve ZTE'yi casusluk ile suçluyor. Çin yasalarına göre Çin merkezli şirketler ve kuruluşlar, ülkenin istihbarat çalışmalarına yardımcı olmak zorunda. Bu nedenle ABD'de kamu kurumlarında Huawei'in kullanılması yasaklandı.

  Amerikan yönetimi ABD’deki tüm firmaların ZTE’den parça temin etmesini yasakladı. 5G’ye hızlı bir şekilde geçmek isteyen ABDli AT&T ve Verizon operatörleri Huawei ile özel bir anlaşma imzalamıştı. Trump, bu anlaşmanın iptal edilmesi yönünde baskı yapmış ardından Huawei’in kullanılmasını yasaklamıştı. Huawei ve ZTE'den ürün alamayan ABDli operatörler 5G yarışında geride kaldı.

   

  ABD, Huawei’in Avrupa’daki mobil şebeke çalışmalarının dışında tutulması için Avrupa Birliğine baskı yapmıştı. Avrupa Birliği ise Huawei'in casusluğu hakkında henüz somut bir kanıt olmadığı gerekçesiyle bu baskıyı dikkate almadı.

  ABD’nin Huawei’e açtığı savaşa Avustralya eşlik etti. Avustralya Hükümeti 5G teknolojisi için Huawei ve ZTE’den ürün ve teknoloji tedariğini yasakladı.
   

  Huawei, 5G'de önde

  Huawei, 5G mobil şebekesinde dünyanın en büyük teknoloji tedarikçisi konumuna geldi. Ülkeler, 5G altyapısında genellikle Huawei’den ürün tedarik ediyor. Huawei’in bu büyümesi ile ilgili iki farklı yönde teori bulunuyor. Birinci teoriye göre dünyayı dinlemek isteyen Çin Hükümeti, Huawei’e büyük yatırımlarda bulunuyor. Tüm dünyada Huawei’in şebeke altyapısının kullanılmasını hedefliyor.

  Zıt bir teoriye göre ABDli teknoloji firmaları 5G ile uyumlu teknolojiler üretmekte geride kaldığı için Çinli firmalar suçlanıyor. ABDli markaların şebeke cihazları üretiminde tekrar söz sahibi olabilmesi için Huawei ve ZTE'ye çamur atılıyor.

  Türkiye’de 5G teknolojilerinde Huawei’in korkunç bir hakimiyeti var. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone çoğunlukla Huawei ile çalışıyor. Turkcell'in 'yerli 5G drone' diye lansa ettiği insansız hava aracının şebeke özelliklerini bile Huawei sağlıyor.

   

  Şebeke içerisindeki yabancı ürünlerin yerlileştirilmesi amacıyla geliştirilen ULAK baz istasyonu, 5G ile uyumlu hale dönüştürülecek. Bunun için 5G Çekirdek Şebeke ve 5G Ağ Yönetimi projeleri oluşturuldu, çalışmalara başlandı. ULAK’ın 5G’ye dönüşümü için herhangi bir tarih açıklanmadı. Önümüzdeki dört sene boyunca 4.5G’li ULAK modelinin seri üretimi yapılacak. Bu durumu göz önüne aldığımızda 5G'li ULAK için uzun yıllar beklememiz gerekebilir.

  5G hayatımızda neyi değiştirecek?

  4.5G teknolojisi bugün 1 Gbit hızını destekliyor. 5G ise 10 Gbit hız sunacak. 5G’nin asıl esprisi ise sunduğu yüksek hız değil, düşük gecikme olacak. Günümüzde hem mobil şebekeler hem de kablosuz geniş bant ağlarda gecikme miktarı yüksek. Özellikle de uzak bağlantılarda bu gecikme hissediliyor.

  5G, kablosuz bağlantı ile oldukça düşük gecikme sunacak. Akıllı ulaşım, akıllı ev, akıllı fabrikalar için 5G büyük önem taşıyor. Gectiğimiz haftalarda Çin’de yaklaşık 3 bin kilometre uzaklıktan beyin ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Ling Zhipei, bağlantı hızının gerçek zaman ile neredeyse aynı olduğunu ifade etti. 5G, uzaktan ameliyat imkanı sunuyor. 5G teknolojisi, kablosuz bağlantı teknolojisi için büyük bir devrim olacak.

  Son olarak

  5G teknolojisi, güvenlik ve sağlık tehditleri içeriyor. Henüz bu tehditlerin gerçekliğini kanıtlar nitelikte somut bir çalışma, rapor vs. bulunmuyor. Dünya, 5G için büyük bir yarış içerisinde. Firmalar ve kurumlar, bu yarışın içerisindeyken koşarken yolun sonunda çukur olup olmadığına bakmıyor. Görünen o ki 5G’nin zararı olup olmadığını, 5G hayatımıza girdikten sonra yaşayarak deneyimleyeceğiz.
  |
  |
 • 5g çalışmaları insan sağlığı için durdurulacağını hiç zannetmiyorum bu herifler insan sağlığını falan düşünmezler sadece döşeyip milletlen daha çok para koparmaya çalışırlar aynı telefon firmaları gibi

  İnsanların ev alacak kira verecek parası yok, geçim sıkıntısından yanıyorlar uzaktan araç kullanılabilecek teknoloji kaç kişinin işine yarayacak yahu. 10/10 hızında internet 160 tl.Hadi parasını geçtim her 150 metrede bir anten demek hayatımızın her anında sürekli o enerjiye maruz kalmak demek yani mikro dalga fırında yaşamak gibi. Bence bu teknoloji tamamen gereksiz.
  Ameliyat vs yapılması tamam ama günlük yaşamda 4.5 g nin verdiği hız kime yetmiyor allah aşkına ?

  150 metrede bir anteni 4G'de de kullansan gecikme süresi düşer herhalde. Ortalık antenden de geçilmez. Belçika doğru yapıyor. Hızlı internet kalsın, beni kanser ettikten sonra neye yarar.  Son yıllarda artan kanser vakaları açıkça mobil iletişimin de bunda etkisi olduğunu gösteriyor. 5G ile birlikte bu iş iyice artacak maalesef.

 • Binbaşı
  1794 Mesaj
  Oldu o zaman, Duman teknolojisine dönelim hemen..
  |
  |
 • Binbaşı
  1644 Mesaj
  150 metrede bir anteni 4G'de de kullansan gecikme süresi düşer herhalde. Ortalık antenden de geçilmez. Belçika doğru yapıyor. Hızlı internet kalsın, beni kanser ettikten sonra neye yarar.  Son yıllarda artan kanser vakaları açıkça mobil iletişimin de bunda etkisi olduğunu gösteriyor. 5G ile birlikte bu iş iyice artacak maalesef.
 • Binbaşı
  1848 Mesaj
  5g çalışmaları insan sağlığı için durdurulacağını hiç zannetmiyorum bu herifler insan sağlığını falan düşünmezler sadece döşeyip milletlen daha çok para koparmaya çalışırlar aynı telefon firmaları gibi  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1655 Mesaj
  Her derdimiz bitti de bir tek radyasyon tehlikesi kalmıştı zaten.
  |
  |
 • Binbaşı
  1453 Mesaj
  İnsanların ev alacak kira verecek parası yok, geçim sıkıntısından yanıyorlar uzaktan araç kullanılabilecek teknoloji kaç kişinin işine yarayacak yahu. 10/10 hızında internet 160 tl.Hadi parasını geçtim her 150 metrede bir anten demek hayatımızın her anında sürekli o enerjiye maruz kalmak demek yani mikro dalga fırında yaşamak gibi. Bence bu teknoloji tamamen gereksiz.
  Ameliyat vs yapılması tamam ama günlük yaşamda 4.5 g nin verdiği hız kime yetmiyor allah aşkına ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chagotta -- 6 Nisan 2019; 9:31:55 >
  _____________________________
  www.twitch.tv/chagotta
 • Binbaşı
  1621 Mesaj
  Kısaca

  Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.
  |
  |
 • Binbaşı
  1604 Mesaj
  israil de kanser yokmus orda denesınler ıste
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  229 Mesaj
  Güzel bir bilgilendirme olmuş. Teşekkürler
  |
  |
 • Yarbay
  5668 Mesaj
  _____________________________
  Opel Corsa D Enjoy 1.3 CDTI - Asus X550JX-XX171D - Samsung Galaxy S9 Plus
 • Çavuş
  91 Mesaj

  Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak içindir,insanları hasta etmek için değil. Dalga boyu arttıkça kanser vaka oranları artacak peki 5G'yi kabul ettik diyelim 6G'de ne yapacağız? Kanser oranları katlanarak artacak,mutasyonlar gerçekleşecek,hamile kadınların bebeklerinin genetiği bozulacak. Bu durumda hangisi daha doğru olur; Sağlığımız için 4G'de kalıp daha az zararlı bir yol bulmak mı yoksa "5G,6G,7G..." diye kendimizi hasta etmek mi? Duman demiyorum ama şimdiki halimiz yeterlidir.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: nefendim
 • Binbaşı
  1357 Mesaj
  Faydalı yazı.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  7749 Mesaj
  TR niye bu kadar acele ediyor 5G belli oldu :)
  Dunyaya Denek lazim tabi  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  -Live Your Dream,Widen Your World- Galaxy S10,Galaxy Watch Active 2,Galaxy Buds,Dex Station Kullanıcısı <3 Samsung <3
 • Çavuş
  91 Mesaj

  Keşke şaka olsaydı...

  Kendi rızasıyla denek olabilecek başka bir millet yok bizden başka. Millet de 5G zararsız zannedip yeni telefonlara para yatırıyor. Yazık.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  Marrusia kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  4279 Mesaj
  5.4 ghz üstü 5G gibi teknolojiler için kullanılmaması taraftariyim.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  423 Mesaj
  Trump yine iyi calisiyor, hem ulkesini, hem de halkin sagligini gozetiyor. Helal olsun adama.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  274 Mesaj
  Belçika da sağlığı tehdit ettiği için yasaklanmış sanırım  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2632 Mesaj
  Orada 6 olan sınır bizde 41. Başka söze hacet yok.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Ben bir Ohol Oula idim; kendi halimde.
 • Binbaşı
  1282 Mesaj
  Eski Kullanıcı Adı:
  The.Mafia


  Güzel yazı güzel bilgilendirme  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Yüzbaşı
  436 Mesaj
  Patlar bu iş. Mesele sadece sağlık tarafındaki şüpheler değil, uygulanabilirlik çok zayıf. Ekipman tedarikçileri ile ülkeler arası politik problemler var. Hepsi tamam olurda bi sağlık kalırsa o zaman yapılır işte. 3gde de 4gde de bu tartışma yapıldı sonra bi anda tüm dünya entegre oldu. 5gyede bi çare bulurlar elbet  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  3 Yıllık Fitness Değişimim; http://forum.donanimhaber.com/m_105074337/tm.htm
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
haberler
Masal
üniversite
google reklamları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.