Şimdi Ara

5800x'im çok ısınıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
4.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,ben yeni bilgisayar topladım,kurulumunuda bilgisayarcıya yaptırdım.Deepcool Gammaxx L240T sıvı soğutma var. Bir sürü şey denedim voltaj düşürme ve aynı zamanda hız düşürmede ama hala fazla sıcak eğer herşeyi otoya alirsam yüzde 15 kullanımda bile 85 dereceye çıkıyor.Amd masterdan ve biosdan voltaj düşürüp hızı degistiripde farklı farklı cinebench testiyle denedim her seferinde bilgisayar kapandı.Son denememde bir programla sıcaklığına bakayım dedim 112 yi gördüm en son ve kapandı.Bilgisayarciyi aradım termal macun sürdüğünü söyledi.

Bilgisayarımın içi ve herşey otodayken hiç birşey yapmazken işlemci sicakligim 60 küsürlerde oluyor.Aşağıda da sistemim yazıyor.

Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz.

• Ekran karti: Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti eagle.
    • Anakart: ASUS TUF Gaming B-550 Plus.
    • İşlemci: AMD-5800X
    • RAM: 8x4: 32 GB RAM Crucial Ballistix 3600 MHz. CL16.
    • Güç kaynağı: Corsair TX850M 850W 80+ Gold modüler 120mm PSU.
    • SSD: 1 TB. Crucial 3400/3000 MB/s-M2 SSD.
    • Soğutma: Deep cool Gammaxx L240t.
    • Kasa: Aerocool Airhawk Duo ARGB aırhawkd LED fanlı ATX bilgisayar kasası.

• soğutucunun montajı sıkıntılı olabilir normal değil o sıcaklıklar.

• Montaj hatası gibi duruyor.
    Bahse girerim sorun bu,
    https://www.youtube.com/watch?t=252&v=Y70pBvdTYyc&feature=youtu.be

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dostlar bilgisayarcıya tekrar götürüp çıkarıp tekrar takmasini mi söyleyeyim ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • yalan söyleme 10 mesajın var kaos ortamı yaratmak için konu açmışsın intöcü seni. o işlemci ısınmaz, o işlemci yanmaz. böyle yüce bir işlemciyi sana verdikleri için şükretmelisin.

• Ne saçmalıyorsun ? Niye yalan söyleyim,bilgili birisinden yardım almak için açtım nasıl bir yorum bu boştayken sıcaklık değeri sağdaki fotograf 5800x'im çok ısınıyor 5800x'im çok ısınıyor

• Yanarım yanarım, şöyle bilgisayar sahibi olan adamın bilgisayarı kurması için bilgisayarcıya götürmesine yanarım :/

• berat1903130 B kullanıcısına yanıt
    Arkadaş kendince ironi yapmış. İşlemci soğutucusunun düzgün oturduğundan emin olmak lazım, ya da arkadaşın dediği gibi jelatini kalmış olabilir. Anladığım kadarıyla bu işlerden anlamıyorsun, o yüzden götür bilen birine düzgün taksın ve önünde denesin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Garip olan ne anlamadim

• melihcskn M kullanıcısına yanıt
    Donanım takma çıkarma işlerinden anlamıyorum yaptirdigim yere tekrar götürmem en mantıklısı sanki ?

Öyle gözüküyor, aslında çok basit bir işlem bu yapacağın ama pahalı parçalara sahip bir sistemin var, uğraşma götür.

Teşekkürler dostum kıymetli vaktini ayırdığın için umarım parcalarda birşey yoktur sogutucum Almanya'dan gelmişti çünkü.

Soğutucunda sorun olabilir tabi o da bir ihtimal ama işlemcinde sorun olmasından iyidir. Dediğim gibi git tekrar taktır ve test ettir önünde.

• İşlemcinin çok ısınma gibi bir sorunu olabilirmi kronik ? Sogutucuyla alakalı degilmidir

Kronik sorun olsa illaki yabancı forumlarda denk gelirdi, sendeki işlemci hatalı olabilir mi olabilir ama çok düşük ihtimal o da. Bu arada 5800x halihazırda en sıcak çalışan 5000 serisi işlemcisi ama bu sıcaklıklar bundan fazlası, yani daha sıcak çalışıyor tanımının çok üstünde. Ben şahsen işlemcide sorun olduğunu sanmıyorum, soğutucu düzgünce takılınca, soğutucu da sorun yoksa sıcaklıklar mantıklı seviyelere inecektir.

İnşallah kardeşim çok heveslenip topladım bilgisayarı ilk günden kursağımda kaldı hevesim

• sorun bu

Deepcool Gammaxx L240T

20-25k degerı olan bır sıstemde 300 500 den kacılmaması lazım.

ev kullanıcıları ıcın en cok ısınan ıslemcıye 500 tl lık cın malı sogutucu yetersız gelır. 1000-1500 tl lık corsair nzxt kraken felanda zor yeterken.

112ye kadar cıkıyorsa ya anakart fazla voltaj verıyordur yada montaj hatası vardır. fakat duzeltılse bıle yıne 90 larda gezecektir sıcaklık.

• Termal macun sahte olabilir. Kaliteli bi macun alıp soğutucuyu tekrar takın.

• montaj hatası gibi duruyor.

• soğutucuda fazlaca hava olabilir mi?

240mm'lik aio zaten düzgün bi kule tipi soğutmadan düşük performans veriyor.

en az 280mm aio ya da kaliteli bi kule soğutma takmalı.

ama elindeki soğutucunun performansı bi yanlışlık var diye bağırıyor.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.