Şimdi Ara

5700G RAM HIZI PROBLEMİ (ÇÖZÜLDÜ VE DETAYLI ANLATIM EKLENDİ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar, elimden Ryzen 3100 varken 3000 mhz ramlerimi 3600 mhz e kadar sorunsuz hız aşırtıp kullanabiliyordum. Ancak 5700G ile bir çok denemede bulunmama rağmen 3333 mhz i aşamadım. Bu neden olabilir aşabilmenin bir yolu var mıdır?

Not : Resmi destek olayının bir hükmü yok maalesef.

Edit : Olayı çözdüm ve yaptıklarımı maddeler halinde anlatıyorum;

-Gear down mode yani GDM yi açmalısınız özellikle apu kullanıyorsanız mecbursunuz diyebilirim yüksek ram hızları adına.

-Timinglerle işiniz olmasın, getirileri çok düşük aida64 gibi testlere kulak asmayın onlar yüksek seviye ekran kartlarını ilgilendiren bir konu.

-Önceliğiniz ram hızları olsun 3000 mhz cjr ramlerı 4000 mhz 1.4v ile kullanıyorum(voltaj daha aşağıya çekilebilir), stabiliteyi sağlamak için timingleri 20 nin üzerine kullanıyorum 20-22-22-42 şeklinde.(%33 hız artışı)

-FCLK yı ram hızlarının yarısı kadar tutun, autoda bırakmayın. Örneğin 3600 mhz ramse 1800 mhz de fclk olmalı. Eğer cpu z den uncore freq. yarısı değil de 4 te 1 kadar görünüyorsa 1:2 modda çalışır bu da kayıp demek.

-Ramlerin 1T ya da 2T de çalışması hiç önemli değil o menüde 3. seçenek olan Gear Down Mode u açmalısınız.

-GFX yani gpu voltajı soc voltajını takip eder eşit tutun, 1.19 iyidir. (2250 mhz için)

-Dilerseniz SMT yi kapatabilirsiniz, ben stabiliteye etkisi olduğunu düşünüyorum.

-İşlemciye overclock değil undervolt yapın 1.15 te 4 ghz kullanmak size hiçbir şey kaybettirmeyecektir. Zaten testlerde ciddi bir sıçrama da yapmıyor hız aşırtma karşısında.

-GPU Z de yer alan gpu voltage kısmı yanlıştır, o cpu voltajıdır sizi yanıltmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suppordle -- 6 Mart 2022; 15:44:34 >

• hocam anakart ne ramler hangi çipsete sahip ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • B450M A PRO MAX.

Ramler de XPG D10 Gammix modeli.

Aynı sistem 3100 varken 3600 e kadar sorunsuz gidiyordu.

• sanırım hynix çipli ramler. xpg ramlerle ryzen biraz sorunlu. ben 3. nesil ryzenlerle xpg ram kullanmayı bıraktım epey sıkıntı yaşadım. anakart kanadında sıkıntı yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam merhabalar. Ben de Msi B450i mini itx anakart ile 5700g kullanıyorum. Ram olarak Cruical'in 3000mhz c15 iyi oc olabilen modelini kullanmaktayım. Hiç ayar yapmama rağmen 3466 mhz c16 olarak kullanmaktayım. Belki biraz yüklenilirse 3600 c16 olabilir ama uğraşmak istemedim. Bilginiz olsun

• VgrooveR kullanıcısına yanıt

3100 varken ulaştığım hızlara ulaşamıyorum maalesef. Kaç kez denediysem pc reboottan sonra siyah ekranda kaldı. Sanırım ramler ile işlemcinin bellek kontrolcüsü anlaşamıyor bu sefer.

• Çözümü sağladım başlıkta detaylı maddeleri ekledim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.