Şimdi Ara

5664 Tramer'den Yeni Uygulama, Artık Araçların Kilometre Kayıtları Tutulacak (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
223
Cevap
12
Favori
332.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TUVTURK'te benimde başıma ilginç bir olay geldi. Paylaşayım:

Aracımın ilk muayenesinde komik bir sebepten dolayı ağır kusur yazıldı ve ilk muayenesi 96.000Km. idi. Ağır kusur sebebini aynı gün giderip ertesi günü tekrar muayeneye soktum. ve ikinci muayenede tabiki geçti. Aynı gün evime geldim, koltuğa rahatça yayılıp muayene raporlarını bir inceleyeyim dedim. Birde ne göreyim: ilk raporda 96.000km. olan km., bir gün sonraki raporda 135.000Km. yazılmış. yani yanlış yazılmış. Ya sabır deyip yine aynı gün tekrar TUVTURK'e geri gittim ve her iki raporda da aynı kişi olan teknisyeni buldum ve durumu düzeltmesini istedim. Oda bana, "abi biz formaliteden km. giriyoruz, kayıtlara işlenmiyor." deyip geri gönderdi. Açıkçası inanmadım ama ikna olmuş gibi yapıp(maalesef hata yaptım.) geri döndüm. Aradan 6 ay geçti. Galerici bir arkadaşıma durumu anlattım, "dur bir sorgulayalım" dedi. Sorguladık ve aracım kayıtlarda 135.000Km. de muayeneye girmiş görünüyor.

Ne yapabilirim? TUVTURK'e gitsem, kesin katil olurum. Aracımı satılığa çıkartsam ve alıcı sorgulasa ki hakkıdır; araç 135000km. de olması gerekirken 96.000km. de. yani km ile oynanmış diyecek. Öte yandan durumu kurtarmak adına ben niye km. yi 135000'e çekeyimki???

Nasıl davranmamı önerirsiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: nebigil25

Arkadaşlar 5664 e mesaj attım su mesaj geldi: 1 adet hasarı mevcuttur. HSR1:09/11/2011,ÇARPMA başka da bir şey yazmıyor. hasarın büyüklüğünü ya da tamir fiyatını da yazmıyor. daha da önemlisi KM BİLGİSİNİ yazmıyor. neden olabilir.

ayrıca elimde aracın şasi no, motor no, plaka her şeyi var şu adresten sorgulama yaptırdım. böyle bir kayıt bulunamadı diyor neden olabilir?

http://www.tramer.org.tr/ktt/kttPublicSorguQuery.mxx?c=query&nS=E

aYNI OLAYI BEn de yaşadım bugun..haras bedeli yazmıyor.netten gırıyorum bole bir kayıt yoktur diyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: kaansay

TUVTURK'te benimde başıma ilginç bir olay geldi. Paylaşayım:

Aracımın ilk muayenesinde komik bir sebepten dolayı ağır kusur yazıldı ve ilk muayenesi 96.000Km. idi. Ağır kusur sebebini aynı gün giderip ertesi günü tekrar muayeneye soktum. ve ikinci muayenede tabiki geçti. Aynı gün evime geldim, koltuğa rahatça yayılıp muayene raporlarını bir inceleyeyim dedim. Birde ne göreyim: ilk raporda 96.000km. olan km., bir gün sonraki raporda 135.000Km. yazılmış. yani yanlış yazılmış. Ya sabır deyip yine aynı gün tekrar TUVTURK'e geri gittim ve her iki raporda da aynı kişi olan teknisyeni buldum ve durumu düzeltmesini istedim. Oda bana, "abi biz formaliteden km. giriyoruz, kayıtlara işlenmiyor." deyip geri gönderdi. Açıkçası inanmadım ama ikna olmuş gibi yapıp(maalesef hata yaptım.) geri döndüm. Aradan 6 ay geçti. Galerici bir arkadaşıma durumu anlattım, "dur bir sorgulayalım" dedi. Sorguladık ve aracım kayıtlarda 135.000Km. de muayeneye girmiş görünüyor.

Ne yapabilirim? TUVTURK'e gitsem, kesin katil olurum. Aracımı satılığa çıkartsam ve alıcı sorgulasa ki hakkıdır; araç 135000km. de olması gerekirken 96.000km. de. yani km ile oynanmış diyecek. Öte yandan durumu kurtarmak adına ben niye km. yi 135000'e çekeyimki???

Nasıl davranmamı önerirsiniz?

TUVTURK'E noter aracılığıyla ihtarname çekerek durumun düzeltilmesini talep edin. düzeltmezlerse maddi tazminat davası açacağınızı belirtin..

• quote:

Orijinalden alıntı: melike_90

merhaba arkadaşlar, bir şey öğrenmek istiyorum. bir tanıdığım tüv çıkmadan önce araba satın aldı , daha sonra satmaya kalktığında tüv ortaya çıktı ve alıcı bilgileri sorgulattığında aracın km sinin söylenenden fazla olduğunu söyleyerek aracı almadı. ama tanıdığım km yi sıfırlamamıştı. o da arabayı aldığı kişinin bunu yaptığını öğrendi ama şimdi bunu nasıl kanıtlarız. yani tüvden önce alınan araç kayıt tutulmadığı için pahalıya alınıp ucuza satılmış olacak tabi satılabilirse. yani tüvden önceki sahtekarlıkları nasıl ortaya çıkarabiliriz. bilgi verirseniz çok sevinirim...

TÜV den önce derken??? yani sorgulamadan öncesindenmi bahsediyorsunuz? eğer öyleyse sorun değil eski kayıtlar TÜVTÜRK te vardır. ulaştırma bakanlığıda devrederken verileride vermiştir. borçlar kanunu kapsamında dava açabilirsiniz..

• Milyonlarca aracın girdiği bir sistem sıfır hata olmasını zor elbette. Bizim insanımız kendisine verilen evrağa hiç bakmıyor,incelemiyor (bu konuda Almanları tek geçerim,sakız dahi alsalar inceliyorlar,bakıyorlar) sigorta,muayene,kasko artık ne ise yaptırdığınız evrakları inceleyin,hata varsa sıcağı sıcağına çözün en önemlisi de boşver abi birşey olmaz deseler bile ısrarcı olun doğrusu ne ise onu yazdırın.Yoksa başınız birşekilde ağrır,öyle dava filan açmak kolay değil çünkü karşı taraf suçlu olduğu kadar evrağı alanda hatalı kabul edilir birçok durumda.

Zamanında bunlar ile uğraşmayan insanlar yüzünden sonra satın alan insanların başı ağrıyor, geçenlerde bir sürü gereksiz para ödedim.Benden önceki sahipleri biraz sorumlu davransa bunlar olmayacaktı.
  • bana sadece tramer kaza mesajı geldi ,tüvtürkün bilgilendirmesi gelmedi, bir yerde yanlış mı yaptık ki?

plakayı yazıp 5664e gönderdim?
  • Yalan yanlış bir sistem,güvenilirligi ne kadar ????
  • Tramerdeki yanlışlıklara bir örnek de ben vereyim. Avustralya'da 10 yıl yaşadıktan sonra kesin dönüş yaptım. Tramer mıramer bilmeden hemen internetten bir araba aldım, kazasız boyasız değişensiz olarak aldım. Aldığım kişi olgun, beyefendi takım elbiseli kibar bir beyefendiydi. Samimiyetle aracını boya kontrolüne soktuğunu filan falan anlatmıştı. Bense sorunsuz 2 yıl kullandım arabayı. 2 yıl geçti geçenlerde full orjinal diyerek satılığa koydum. Müşterinin birisi ilk konuşmadan 5 dak. sonra geri aradı. "İyi de senin arabada 4 tane hasar kaydı var tramerde" dedi.

"Tramer ne ola ki?".... diyemeden saymaya başladı: 14 bin, 3 bin küsür, 750 TL ve 300 küsür...tam bir şok halindeydim. Ancak ilginçtir kaza kaydı ise gözükmüyordu. Sigorta kaydında ise başka şehirden başka plakaya ait 3 bin küsürlük bir hasar gözüktüğünü bulmuştum. Herşey tam bir muamma olmuştu.

Mecburen (kendimce) bunu da ilanda makul şekilde yazdım. Bir süre sonra neyse ki bir alıcı araba tamircisiyle geldi ve arabanın boyasını kontrol etti. Sadece sol arka çamurlukta boya buldu. Böyle bir arabada bu kadar hasar olmaz, olsa perte çıkar, tramer hatası bu dedi ve arabayı aldı gittiler.

Kısacası, tramer mağduru bir araç aldığımı, satmaya niyetlendiğimde anlamıştım.

• Galariciler battı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nokmen

Tramerdeki yanlışlıklara bir örnek de ben vereyim. Avustralya'da 10 yıl yaşadıktan sonra kesin dönüş yaptım. Tramer mıramer bilmeden hemen internetten bir araba aldım, kazasız boyasız değişensiz olarak aldım. Aldığım kişi olgun, beyefendi takım elbiseli kibar bir beyefendiydi. Samimiyetle aracını boya kontrolüne soktuğunu filan falan anlatmıştı. Bense sorunsuz 2 yıl kullandım arabayı. 2 yıl geçti geçenlerde full orjinal diyerek satılığa koydum. Müşterinin birisi ilk konuşmadan 5 dak. sonra geri aradı. "İyi de senin arabada 4 tane hasar kaydı var tramerde" dedi.

"Tramer ne ola ki?".... diyemeden saymaya başladı: 14 bin, 3 bin küsür, 750 TL ve 300 küsür...tam bir şok halindeydim. Ancak ilginçtir kaza kaydı ise gözükmüyordu. Sigorta kaydında ise başka şehirden başka plakaya ait 3 bin küsürlük bir hasar gözüktüğünü bulmuştum. Herşey tam bir muamma olmuştu.

Mecburen (kendimce) bunu da ilanda makul şekilde yazdım. Bir süre sonra neyse ki bir alıcı araba tamircisiyle geldi ve arabanın boyasını kontrol etti. Sadece sol arka çamurlukta boya buldu. Böyle bir arabada bu kadar hasar olmaz, olsa perte çıkar, tramer hatası bu dedi ve arabayı aldı gittiler.

Kısacası, tramer mağduru bir araç aldığımı, satmaya niyetlendiğimde anlamıştım.

Yalnız şöyle bir durum var ve herkes bunu atlıyor.

Tramerde sizin aracınızın suçlu olarak karıştığı kazalar da var.

Eğer aracınız çok küçük bir hasarla kazayı kapatmış ama diğer araçlar duvara, diğere vs çarpıp büyük hasar aldılarsa onlar da sizin sigorta kaydınız da yer alıyor sorun bu.

• süüüüüüüper!!!!!!!!!
    'Kazasız, değişen yok, boya yok' alacağım arabanın km'si doğru olsa da tramer'de 6 hasar hakkında bilgi geldi. Toplam hasar 52 bin TL üstünde!!!
    mesajı direk satıcıya ilettim...şimdi telefonlarıma çıkmıyor
    müthiş bir sistem.
  • Tramerde bi hasar kaydı sorgulaması var 4 tl, bir de kaza kaydı sorgulaması var 2tl.
    Şimdi 2 sorgulamayı ayrı ayrı yapmak mı gerekiyor. Yoksa hasar kaydı yeterli olur mu.

Not: Şimdi plakayla hasar sorguladım ,hasar yok dedi bir de şaseyle sorgulayın dedi. Şaseyle de sorguladım yine hasar yok dedi.
    Kaza kaydı sorguladım o da yok dedi.
    Ama sorguladığım arabada değişen var. Sürtmeden dolayı serviste arka çamurluk değişmiş. Şimdi bu adan cepten mi ödemiş parasını yoksa kendi kaskosundan mı yaptırmış.
    Niye gözükmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: syburg

Tramerde bi hasar kaydı sorgulaması var 4 tl, bir de kaza kaydı sorgulaması var 2tl.
    Şimdi 2 sorgulamayı ayrı ayrı yapmak mı gerekiyor. Yoksa hasar kaydı yeterli olur mu.

Not: Şimdi plakayla hasar sorguladım ,hasar yok dedi bir de şaseyle sorgulayın dedi. Şaseyle de sorguladım yine hasar yok dedi.
    Kaza kaydı sorguladım o da yok dedi.
    Ama sorguladığım arabada değişen var. Sürtmeden dolayı serviste arka çamurluk değişmiş. Şimdi bu adan cepten mi ödemiş parasını yoksa kendi kaskosundan mı yaptırmış.
    Niye gözükmüyor.

buyuk bır ıhtımal kendı yaptırmış
    gene garantıye al kendını bır sigortacıdan tekrar sorgulattır

bırde verılen numarave rakamların dogrulugunuda kontrol et.(bazan afacan satıcılar yannış harf ve rakam verıyorlar)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu ile alakası yok ama aklıma gelen bir şeyi yazıyım buraya.

Renault yetkili servisleri de kilometre kayıtlarını tutuyor. Ne var bunda. Her yetkili servis bu kayıtları tutar zaten dediğinizi duyar gibiyim. fakat renault'un sistemi biraz farklı.

Şöyle ki: Mesela bir araba 150.000 km'de bakıma geldi. bakım yapıldı. Gitti. Sonra o araba bir sonraki bakıma km'si oynanmış geri alınmış olarak yine bakıma geldi. İşte bu durumda o araba Renault'un yetkili servisinde kayda alınamıyor. Böle bir durumda kabul edilebilir bir mazeret ile Renault mais'e e-mail gönderiliyor. Renault Mais merkezden kaydın girilmesine izin veriyor. Arabanız servise giriyor.

Bağdatlılar'da tıpkısı başıma geldi. Ordan biliyorum.
  • Mesaj attıktan sonra bazen geliyor bazen gelmiyor km'si , bu konuda bilgisi olan var mı?
  • Henüz muayeneye girmemis araclarin gelmiyor.bende ayni problemi sormustum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben de bi sorgulama yaptım
    bu veriler doğru ise sıkıntı var
    bilgiler şöyle
    ulaştırma denizcilik bak. verilerine göre *** şasi nolu aracin muayene tarihi ve km
    02.02.2012 km 149199
    06.02.2010 km 227469

oynanmış km ile
  • Sistem benim de çok işime yaramıştı.. Km sonucu gelmiyorsa o muayene istasyonunda km'yi not almamışlar yada sisteme girmemişlerdir.

Ben geçen sene muayeneyi yaptım tam giderken eleman koştu yetişti km'yi not aldı. Almasa o aracımın da km'si görünmeyecekti belki de.

Bir de çok yaşlı bir araba almıyorsanız yetkili servis dökümlerini alın. Orada hem yapılan işlemler hem de bakım km'si görünüyor. Yalancıktan ekspertiz yapmalarından daha çok işe yarıyor.
  • NE DEĞİŞECEK Kİ BU UYGULAMAYLA, ARAÇ 2 SENE DE BİR MUAYENEYE GİRİYOR, MUAYNEYE GİRECEĞİ SIRA ZATEN ARABA GÜZEL Bİ BAKIM YAPTIRIYORUZ, EĞER Kİ SAHTEKARLIK DÜŞÜNSEK, ARACA BAKIM YAPAN USTA BİLE TEKLİF EDİYOR İSTERSENİZ 50 TL KARŞILIĞINDA KM SİNİ DE DÜŞÜREBİLİRİZ DİYE, HER MUAYNE ARASI SADECE 2BİN KM FARKEDECEK DERECE DÜŞÜRTSEM KM SİNİ ARACIN, 4 SENE DE 4BİN KM GİBİ BİŞEY YAPMIŞ OLURUM,YANİ SADECE MUAYENE İSTAYONLARINDA TUTULAN KAYITTAN Bİ CACIK OLMAZ...
  • arkadaşlar bende bi araç alıcam ama kararsız kaldım araç şu an 125 binde tramer kayıtlarında hasar kaydı yoktur diyor ama 2. gelen smd de
    T.C. ULASTIRMA VE DENIZCILIK BAKANLIGI muayene verilerine gore ------ Plakali aracin Muayene Tarihi-Km:

02/03/2013 118587 KM

18/02/2009 8353 KM

ARAÇ 2004 MODEL VE 2009 DA 8.353 KM DE MUAYENEYE GİRDİĞİ GÖRÜNÜYOR(ACABA 83BİN KÜSÜRDE YANLIŞMI GİRİLMİŞ)
    2. BİR SORUN 2011 YILINDA MUAYENEYE GİRMİŞ AMA 2011 DE MUAYENEYE GİRDİĞİ KM SMS TE GELMİYOR NEDEN OLABİLİR ACABA...
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.