Şimdi Ara

50 TL neydi, ne oldu (TL'nin eriyişi - Videolu Kısa Belgesel) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
5.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben hala herşeyi 50 liralık alıyorum en ufak eksiklik hissetmedim.

50 liralık lpg alıyorum 50 liralık benzin alıyorum. zam falan beni etkilemiyor.

beyin bedava. kullanın.

• Yaşım 29 annemin 1milyon ile yani bugünün 1 TL şu ile pazar alışverişine çıktığını hatırlıyorum babamda 500bin yani 50 kuruş daha alıp pazarı satın aldiydi resmen. İyi hatırlarım. Şuan 120 TL 3 kişilik ailenin zor yetiyor pazarda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 7 milyara Bursa'dan ev almıştık.Bugünün parasıyla aynı ev şuan 250.000tl.

O yıl asgari ücret 109 milyon tl.64 maaşla ev alınabilirken şimdi 106 maaş ile aynı ev alınabiliyor. Ezanımızı dindiremeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz!!!

• Ben 2009 yılında matbaa'ya girmiştim iş öğrenmeye. Ücretsiz takılıyodum orda ama bana 200 tl harçlık vermişlerdi bir seferliğine. O zamanlar Nokia 5200 vardı satışlarda. Çok hoşuma giderdi. Paramla gidip onu almıştım. 200 tl'ye sıfır telefon alıyomuşuz vay bee.

• :(

• programmer_onur kullanıcısına yanıt

Sonu gerçekten güzel. Ne zaman diyecek diye ilk benzin örneğinden beri bekledim. :D

• Bir ara hep 20 TLlik otogaz alıyorduk, arabanın deposu daha fazlasını almıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hitokiri_johndoesai -- 20 Eylül 2020; 13:45:40 >
  • Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt

O zaman Kıbrıs'ı 1 haftada fethediyorlardı şimdi gemiyi hemen bakıma çekiyoruz.

Ambargonun a'sını yapsalar bırak kuyruğu biteriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Türkiye insanı o kadar cahil ki hala diyor ki yağ benzin kuyruğu vardı adam hatta o dönemde yaşamış birisi ama sayın RTE her mitingde aynı şeyi söyleyeye söyleye adam öyle sanıyor halbuki Ecevit ve Türkiye Kıbrıs'ın yarısını 1 haftada aldığı için tüm Avrupa ve Amerika'nın sert ambargosuna maruz kalınca o hale gelindiğini bilmiyor yada unutmuş  

Hiç eskiden böyle değildi ben gençken asgari ücret alıyordum net o para ile Türkiye'de belki hala olmayan bilgisayarı yapmıştım Mo-Ra3 radyatörü olan EKWB custom sıvı soğutmalı GTX 970 sli custom olan bir PC idi kasası Fractal Desing Define S idi düşünün şuan 2 sene önce aldığım PC duruyor hala ve PC bakmıyorum bile

Ecevit bilemez miydi elde ne kadar fabrika vs devlet kurumu varsa satmayı.

Sata sata ele geçen sıcak para ile ekonomi iyi gibi göründü.

Ama şimdi satacak birşey kalmadı. Ne olacak, o kadar yüksek gelir getiren kurumlar yok. Devlet nereden para bulacak.

Tabii ki de vergilerden.

İşin kötüsü devlet vergiyi TL ile toplayıp $ ile söz verdiği ihalelere ödeme yapıyor.

Vergiyi ne kadar artırsanız da paranın değer kaybı bitmedikçe vergideki artış yeterli gelmeyecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hükümet bozuldu değişmesi gerekiyor. Gitmesi gerekenler koltukta oturanlardır.

bundan 2 sene önce inanır mısınız 320 euroya amazon.de monitör almıştım 1500-1600 tl mi ne ediyordu şimdi aldığım monitör 3000 tlye yakın oldu işte fark budur

• 2006 da asgari ücret 530 ytl imiş şimdiki asgari ücret 2300 tl

530/50= 10.6

50.2300/530= 217

2300/217=10.6

yani 2006 daki 50 ytl = şimdiki 217tl

Alım gücünün ne kadar değiştiğini öğrenmek için 2006 yılındaki 50 ytl ile 2020 yılınındaki 217 tl nin alım gücü kıyaslanmalı. 50ytl vs 50tl kıyaslaması hiç objektif değil

• Ah ulan ah AkP değilde şuan CHP başta olsaydı kraldık yatlar,arabalar,ucaklar herşeye sahip olacaktık ama bu halk akıllanmaz sürekli AKP sürekli, yeter be kardeşim bırakın sultan gibi yaşayalım kral gibi yaşayalım her şeyimiz olsun kira derdimiz olmasın işe bile gitmemize gerek kalmasın, vermeyin ula artık AKP ye oy.. Sürüne sürüne yaşamak hoşunuza gidiyor ki veriyorsunuz AKP ye oy..

• Az önce markete gittim A101 fişi eğer Migros ya da carrefoursa gibi bir markete gitsek vay halimize. Bişey alınmadı böyle uçacaksak, pik yapacaksak lütfen uçmayalım kalsın.

50 TL neydi, ne oldu (TL'nin eriyişi - Videolu Kısa Belgesel)

• Abi şu videoyu izleyip nasıl hala akpye oy verebiliyorsunuz benim beynim almıyor ya. Ben cidden beyinsiz bir herifim harbi geri zekalıyım aptalım ya çünkü kafam basmıyor abi anlamıyorum yani. 21 yaşına geldim gençliğimi yediniz Allah hepinizin belasını versin.

en cok süzme cahil 60 yasini gecmis eski hukumet donemlerinde erken emekli olmus olan ahmak moruklar hala akp cok iyi ekomoni sahane diyorlar acayip uyuz oldugum bi kitle..
    Ulan akp ye oy veren karaktersizler bakin size ornek; eski hükümetler donemi rahmetli babam bankada sef olarak calisirken 4 cocugu okutup ustune erken yastada emekli olup,ikramiyesi ile dublex daire almisti ustune 5 yil sonra 1995 de arabada almisti..
    o akp ile uctuk saha kalktik diyen moruklar eski hukumet zamani evini arabasini aldi ona ragmen hala akp yi savunuyor ama inanin suanki hukumet doneminde 65 yas emekliyi bekleyen kisiler olsalar asla akp yi savunmazlar..
    Yani isin ozu eski hukumetler zamani emekli olup akp ye oy veren o cahil cuheyla 60 yas ustu kisiler samimiyetsiz gecmiste yedigi kaba sican gercek vatan hainidir cunku onlarda biliyorlar bu donemde emekli olsalar asla birak ev araba almayi 4 cocuk bile asla okutamazlar..
    Akp oncesi hukumet donemi ile bu berbat dibe çökmüş akp hukumeti ile olan ekonomi kiyasi acisindan yukardaki yazdigim ornekten, yasanmisliktan daha güzelini bulamadim bulan varsa yada aksini iddaa eden ornekler ile paylassin.
    Bu ornege ragmen hala akp diyen genci yaslisida ya vatan haini cikarci yada parali troldur..2×2=4 nokta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7E2A7C465 -- 20 Eylül 2020; 16:59:31 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 50 tl ye marketten 525 gram keskinoğlu ezine peynir aldım. 50 birim paraya amerika da veya avrupa da 1 market arabası ürün alınıyor.

• Yüksek sıcaklıkta eriyen mum bile bu kadar çabuk dibi görmemiştir . Bir özelliğimizle daha gurur duyabiliriz .

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.