Şimdi Ara

5 Lira Tedavülden Kalkmalı Mı? 500’lük Banknot Gelmeli? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Uzun suredur bankamatikten 5 lira cekebildigimi hic hatirlamiyorum, eskiden cok rahat 5 lira olurdu bankamatikte

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cem kullanıcısına yanıt
    Dediginiz gibi enflasyondan dolayi belirttiginiz gibi yapip kurustan cikmaliyiz ama bunu yapmadan asgari ucreti minimum 6000TL yapmaliyiz ve ona gore tum sektorlerede gelir esitsizligini duzeltecek sekilde zam yapmaliyiz. salliyorum bir muhedis minimum 4 asgari ucret ile calismali yani minimum 24000 TL almali. Bunun icin darphanede gece gunduz para basilmali. Iste bu noktadan sonra devletin tum piayasa kontrol gucunu eline almasinin ardindan cikacak enflasyona gore sizin dediginizi yapmali. Piyasa dengeye oturuncada paradan 1 mi olur 2mi olur bilemem sifir atip yeni yeni Turk Lirasiyla yolumuza devam etmeliyiz. Bu para politikasindan sonra mutlaksuretle uretim ekonomisine donmeliyiz ancak o zaman doviz duser ve turk lirasi deger kazanir tabi buraya gelmeden once yapilaxak bir yigin is te var orasi ayri konu. Basarisiz olur ise surekli yeni yeni yeni yeni yeni Turk Liralarimiz olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakdc -- 6 Eylül 2021; 11:5:53 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

1000 liralık banknot çıkarmazlar. Düşünsene asgari ücretli bankadan parasını çekmeye gidiyor eline 3 tane banknot veriyor ATM.  Ben en son ne zaman nakitle iş yaptım hatırlamıyorum. Herşeyi karttan geçiriyorum ay sonu kapıyorum borcu. Nakitle gezsek tomar tomar parayla gezmemiz lazım .

@REV0

Bence de atılsın bir sıfır çünkü zamanında attıgımız o sıfırlar geri gelmiş. 5 sene önce bana deseler 1 milyona Skoda satacaklar diye hadi lan ordan sen neyin kafasını yaşıyon derdim.

Alıntıları Göster

hocam yeni banknotlar çıktığında asgari ücret 600 liraydı. 3 tane 200 lira olarak maaş alınıyordu 5 Lira Tedavülden Kalkmalı Mı? 500’lük Banknot Gelmeli? 

• quote:

Orijinalden alıntı: trakyAli-1986

Yoo.. 500 TL basarsak olur. Şuanda Yok.

İlk 200 TL basarak devalüasyon yapıldı . Durup dururken 500 TL çıkması saçmalık.

Bilip bilmeden saçma sapan şeyler istemeyin.

Alıntıları Göster

Hocam para basmayla devalüasyonun ilgisi nedir. O zamanlar zaten birden devalüasyon olacağı için para basılmıştır. Şu an zaten zamana yayılmış bir devalüasyon var ülkede. Yani devalüasyon oldu sadece parası basılmadı gibi düşün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 7 Eylül 2021; 2:4:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Hocam para basmayla devalüasyonun ilgisi nedir. O zamanlar zaten birden devalüasyon olacağı için para basılmıştır. Şu an zaten zamana yayılmış bir devalüasyon var ülkede. Yani devalüasyon oldu sadece parası basılmadı gibi düşün.

Alıntıları Göster
    her şey dijital olduğundan idrak etmek zor

ama basit düşünülünce anlaşılıyor

1. ülke-----

5 ekmek var 5 tl var

ekmek başı 1 tl

2. ülke------

5 ekmek var 50 tl dolaşımda para var

ekmek başı 10 tl yapar

dolayısıyla 1. ülkedeki 1 tl ile 2. ülkedeki 10 tl alım gücüne kıyasla eş değer

özetle, 2 kat para basarsan ürünün sayısal 2 kat fiyatını artırırsın. ama ürün sayısı gene aynı kalır.

esas olan parayı sabit veya büyümeyle orantılı tutup evvala üretimi artırmaktır işte buna da refah denir. tabi başka ülkeden çalıyorsan ona da ganimet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2DF0CD106 -- 7 Eylül 2021; 23:19:37 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2DF0CD106

her şey dijital olduğundan idrak etmek zor

ama basit düşünülünce anlaşılıyor

1. ülke-----

5 ekmek var 5 tl var

ekmek başı 1 tl

2. ülke------

5 ekmek var 50 tl dolaşımda para var

ekmek başı 10 tl yapar

dolayısıyla 1. ülkedeki 1 tl ile 2. ülkedeki 10 tl alım gücüne kıyasla eş değer

özetle, 2 kat para basarsan ürünün sayısal 2 kat fiyatını artırırsın. ama ürün sayısı gene aynı kalır.

esas olan parayı sabit veya büyümeyle orantılı tutup evvala üretimi artırmaktır işte buna da refah denir. tabi başka ülkeden çalıyorsan ona da ganimet

Alıntıları Göster

Hocam fazla para basmanın, karşılıksız para basmanın enflasyonu arttıracağını biliyorum. 500 TL'lik para basılacaksa basıldığı kadar piyasadan daha alt kademedeki paralar çekilebilir. Böylece bastığının yerine koyarsın, paran karşılıksız olmaz. Para basımı bunun dışında ihtiyaç olursa -ki merkez bankası para basıyor- yine sadece 500'lük banknotlardan basıp piyasaya sürebilir.

Bunun dışında enflasyonun çok yüksek olduğu ve giderek fakirleştiğimiz de malumunuz, zaten para pul oldu. Artık yeni bir üst birime geçme zamanı bir ihtiyaç halini almıştır. Yani para basımı bir sebep değil sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı faizin enflasyona bir sebep değil, faizin bir sonuç olduğunu görmek gibi. RTE ve emrindekiler tam tersini denedi dövizi uçurup, döviz kaynaklı olarak enflasyonu yine uçurdular.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Alıntıları Göster

devalüasyon paranın resmi olarak kuşa dönmesidir.

Ne Kadar çok büyük banknot basar iseniz o kadar büyük Kendi paranızın değer kaybına destek olmuş oluyorsunuz.

Amerika da yıllar yılı Halk için en yüksek para 100 dolar.

200- 250-500 -1000 gibi tek banknot ya yok ya halka inmiyor. Yani parası Kendi içinde değerli.

Biz devalüasyon u Tansu Çiller döneminde çok kez yaşadık ve parayi hep bütünleme gerekir duyduk.

En son da sıfır atıyorum ayağına 200 TL yi çıkararak gizli devalüasyon yaşadık kimsenin giki çıkmadı.

200 TL çıktığında insanların çokta ihtiyacı olmamıştı ama şimdi fiyatlar o denli yüksek TL o denli değersiz ki iç piyasada bile halk arasında 200 TL kullanımı hiç yadırganacak durumda değil. Hatta 500 TL basilsa güçlü devletin büyük parası olur gibi saçma sapan savunma yaparlar

Ama başta da dediğim Gibi 500 TL çıkarsa dünyaya ben artık gerçekten batıyorum çanta çanta para taşıma görüntüsü olmasın diye parayı hep bütünluyorum demiş oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 7 Eylül 2021; 5:48:34 >

• Kartal Göz kullanıcısına yanıt

Ülkemizde halkın bazı kesimlerinde 6 sıfır atılınca TL nin değeri 6 kat arttı gibi inanış hâkim.

Aslında sadece kolay söylensin diye 6 sıfır yok.

Şu anki 1 TL aslında 1milyon TL. Geçmişte devalüasyon yapıla yapıla parayı hep bütünleme ihtiyacı olmuş.

Rte de göz boyamak için 6 sıfır atarak sadece söylenişi kolaylaştırmistir.

1 dolar 8 milyon Tl aslında. 8 milyon tane 1 TL gerçek 1 TL şimdiki gibi 1 milyondan bozma 1 TL değil.

Şimdi kulağa hoş geliyor 8 TL 8.5 TL diyoruz 1 dolar için ama gerçekte 8.5 milyon tane 1 TL .

Paranın büyüğünü basmak dediğiniz gibi küçük paraları yavaş yavaş piyasadan silmek demek ve artık o denli yüksek fiyatlar görecegiz ki düşük paraya ihtiyaç olmayacak 10 TL den aşağı düşmeyecek en düşük para demiş olacaklar. İyi bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 7 Eylül 2021; 6:7:29 >
  • 5 Lira Tedavülden Kalkmalı Mı? 500’lük Banknot Gelmeli?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.