Şimdi Ara

5 - Formula 1 İspanya Grand Prix

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Formula 1 İspanya Grand Prix
    Circuit de Barcelona-Catalunya

Toplam Yapılan Yarış Sayısı: 57
    İlk Yarış: 1913
    En Çok Kazanan (Sürücü) : Michael Schumacher (6)
    En Çok Kazanan (Üretici) : Ferrari (12)
    Pist Uzunluğu: 4.655 km
    Yarış Uzunluğu: 307.104 km
    Tur Sayısı: 66

Pol Pozisyonu: Lewis Hamilton ( Mercedes)
    Süre: 1:22.000

En Hızlı Tur: Daniil Kvyat (Torro Rosso-Ferrari)
    Süre: 1:26.948

-Podyum-

Birinci: Max Verstappen (Red Bull-TAG Heuer)
    İkinci: Kimi Raikkonen (Ferrari)
    Üçüncü: Sebastian Vettel (Ferrari)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 15 Mayıs 2016; 17:51:52 >

• Nico Rosberg ve Lewis Hamilton'ın yediği fırçayı hayal etmek istemiyorum doğrusu. O ortamda bulunmak istemezdim.
  • Rosberg pilotluğunu konuşturdu yine. Hep diyorum şampiyon olabilecek pilot değil kendisi. Bugün yine kanıtlamayı başardı. Birazcık rekabetli ortamlarda hata yapmaya bayılıyor. Bu olayda Rosberg'i neden başrole koyuyorum? Zamansız yani çok geç sağa kayıyor. Bu da virajda yavaş kalmasından kaynaklandı ve Hamilton'un önünü kesmesine sebep oldu. Hamilton çarpmamak için mecburen dışarı çıkarak çimlerle dans etti ve araç haliyle arkadan kayarak Rosberg'e çarptı. Bence iki taraf adına cezalık bir durum yok.

Yarış özet olarak Red Bull'un yeni Vettel'ini bulmasıyla sonuçlandı. Verstappen. Bu ismi daha çok duyacağız. Ferrariler şanslı, Mercedesler yarışta olsa podyum göremeyecekti. Araç sezon başından bu yana sanki geriye gitmiş. Bunu nasıl başarıyorlar her sezon merak edilesi bir konu. Son sektördeki downforce kaybı yarışı kazanmasına engel oldu. Ferrari'nin iyi bir Adrian Newey'e ihtiyacı var. Red Bull geçen sezonun başından beri nasıl gelişiyor.

Ekleme;
    Ayrıca Rosberg-Hamilton olayıyla ilgili bakın ne buldum. İlginç gerçekten.
    https://twitter.com/cihangirp/status/731851341585391620

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smyrna -- 15 Mayıs 2016; 18:18:36 >

• Alonso yakında Mercedes'e transfer olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün tarihi bir yarışa tanıklık etmiş olduk.Max zaten oldukça yetenekli bir pilot ve ilk kez koltuğuna oturduğu rekabetçi otomobille kazanmayı başardı ve yarış kazanan en genç pilot oldu.Bunun dışımda Kimi neredeyse yarışın yarısını Maxe baskı kurarak geçirdi ama olmadı.Ferrari bu kadarını yapabilirdi.Vettel ise podyumu tamamlayan isim oldu ancak Ricciardonun atağından sonra mızmızlanması hoş değildi.İki Mercedes ise çok büyük bir fırsatı çöpe attı.Kazada ne kadar Rosberg sağa doğru gelmiş olsa da Hamiltonun aşırı iyimserliği de göz ardı edilmemeli.Sonuçta önündeki takım arkadaşın ve atak yaptığın yer atağa uygun değil,ikincisi çime çıktığında sonuç iyi olmayabilir.Ancak bu atakta Rosbergin kalan yarışların hepsini kazanması ve bu yarışta da startta Hamiltonu geçmesi etkili oldu.Hamilton soğukkanlılığını koruyamadı halbuki yarış çok şeylere gebe olabilirdi.

Ferrari bir kez daha büyük umutlarla başladığı sezonda geri gitmeye başladı.Bugün iki Mercedesin olmadığı yarışı kazanamayan Ferrari için bu sezon yine zor geçecek.Red Bull iyi geliştirmeler yapmış zaten bana göre en iyi otomobil(motor hariç) kendilerinde eğer Renaultnun Kanada için yapacağı güncelleme biraz katkı sağlarsa ara sıra galibiyetler görebiliriz.Ferrari ve Mercedesin Redbulla niye motor vermediği de belli olmuş oldu.

Mclaren ise sıralamada ilk ona girse de hem yarış temposu hem de dayanıklılık olarak geride.Şu an için kısa süreli bir çözüm görünmüyor.

• Kimse kusura bakmasın Hamilton senelerdir böyle ne kazalar atlattı. Hep böyle aşırı iyimser ataklar deniyor diğer pilotlar her seferinde buna izin verdiği için adı agresif pilota çıkıyor. Geçmiş senelere bakıyoruz bu yaptığı iyimser atakları bir Massa yemiyordu ve her seferinde olay oluyordu bu ikilinin mücadeleleri. Bana göre geçen sene Austin(ABD) yarışında Rosberg'e yaptığı pislikten sonra Rosberg artık Ham'e öyle kolay yol vermez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alberto Ascari

Bugün tarihi bir yarışa tanıklık etmiş olduk.Max zaten oldukça yetenekli bir pilot ve ilk kez koltuğuna oturduğu rekabetçi otomobille kazanmayı başardı ve yarış kazanan en genç pilot oldu.Bunun dışımda Kimi neredeyse yarışın yarısını Maxe baskı kurarak geçirdi ama olmadı.Ferrari bu kadarını yapabilirdi.Vettel ise podyumu tamamlayan isim oldu ancak Ricciardonun atağından sonra mızmızlanması hoş değildi.İki Mercedes ise çok büyük bir fırsatı çöpe attı.Kazada ne kadar Rosberg sağa doğru gelmiş olsa da Hamiltonun aşırı iyimserliği de göz ardı edilmemeli.Sonuçta önündeki takım arkadaşın ve atak yaptığın yer atağa uygun değil,ikincisi çime çıktığında sonuç iyi olmayabilir.Ancak bu atakta Rosbergin kalan yarışların hepsini kazanması ve bu yarışta da startta Hamiltonu geçmesi etkili oldu.Hamilton soğukkanlılığını koruyamadı halbuki yarış çok şeylere gebe olabilirdi.

Ferrari bir kez daha büyük umutlarla başladığı sezonda geri gitmeye başladı.Bugün iki Mercedesin olmadığı yarışı kazanamayan Ferrari için bu sezon yine zor geçecek.Red Bull iyi geliştirmeler yapmış zaten bana göre en iyi otomobil(motor hariç) kendilerinde eğer Renaultnun Kanada için yapacağı güncelleme biraz katkı sağlarsa ara sıra galibiyetler görebiliriz.Ferrari ve Mercedesin Redbulla niye motor vermediği de belli olmuş oldu.

Mclaren ise sıralamada ilk ona girse de hem yarış temposu hem de dayanıklılık olarak geride.Şu an için kısa süreli bir çözüm görünmüyor.

"Ricciardonun atağından sonra mızmızlanması hoş değildi" ancak bu kadar taraflı bir yorum yapılabilirdi herhalde. Geçen yarış 1 redbull pilotu adama peşpeşe iki kere arkadan vurup yarış dışı bırakıyor. bir sonraki yarış diğer redbull pilotu yine çok iyimser bir atakla adamın yarşını sonlandırmaya ramak kalıyor... ne bekliyordun Vettelin teşekkür etmesini mi?

• Belki pist üstünde kayda değer geçiş vs. göremedik ama strateji ve taktiksel bakımdan oldukça heyecanlı ve gerilimli bir yarıştı. Özellikle Mercedeslerin kazasından sonra foruma gelip bir şeyler yazayım dedim ama yarışın konusu bile açılmamıştı.

Neyse yarışa dönelim. Hamilton-Rosberg kazasında suç büyük oranda Rosberg'in. Hamilton'ın atağında Rosberg kapıyı çok geç kapadı, Hamilton da çarpışmayı önlemek için çimlere taşmak zorunda kaldı ve otomobilin arkası kopunca ikili arasında çarpışma kaçınılmaz oldu. Hamilton'ın atağı için yukarılarda orası atak için uygun bir yer değil gibisinden laflar edilmiş ancak orada pek çok atak görüyoruz. Hatta pistteki, atağa uygun nadir virajlardan birisiydi kazanın olduğu yer.

Yarışın kazananı Max Verstappen oldu. Mercedeslerin yarış dışı kalması, Ferrari'nin taktiksel açıdan özürlü bir takım olması ve Red Bull'un son sektörde Ferari'den daha iyi olmasıyla birleşince Max Verstappen Red Bull ile çıktığı ilk yarışı kazanmış oldu. Bu genç yaşında böylesine bir galibiyet takdir edilecek cinsten. "Ferrari taktiksel açıdan özürlü" dedim şimdi onu biraz açayım. Bir yandan yarışı izlerken diğer taraftan zaman turlarına da takip ediyordum. Açıkçası Ferrari'nin yarış performansı Red Bull'dan daha iyiydi. Ferrari, Kimi'yi, Verstappen'den önce pite alsa, pit çıkışında Kimi, Verstappen'in önünde olabilirdi. Ama bunu düşünemedikleri için yarışı kazanmak yerine, podyumun son iki basamağını almakla yetindiler.

Ferrari açısından işler olumlu gitmiyor, Mercedeslerin olmadığı bu pistte dahi galibiyet alamıyorsan orada çok ciddi sorunlar var demektir. Bu sorunlar çözüleceğine de inancım oldukça az. Bu sene galibiyet gelir mi, ondan bile şüpheliyim açıkçası. Üstelik Red Bull'un motor güncellemesi beklenilen kadar iyi çıkarsa Ferrari'nin vay haline...

• quote:

Orijinalden alıntı: tyrant1907

quote:

Orijinalden alıntı: Alberto Ascari

Bugün tarihi bir yarışa tanıklık etmiş olduk.Max zaten oldukça yetenekli bir pilot ve ilk kez koltuğuna oturduğu rekabetçi otomobille kazanmayı başardı ve yarış kazanan en genç pilot oldu.Bunun dışımda Kimi neredeyse yarışın yarısını Maxe baskı kurarak geçirdi ama olmadı.Ferrari bu kadarını yapabilirdi.Vettel ise podyumu tamamlayan isim oldu ancak Ricciardonun atağından sonra mızmızlanması hoş değildi.İki Mercedes ise çok büyük bir fırsatı çöpe attı.Kazada ne kadar Rosberg sağa doğru gelmiş olsa da Hamiltonun aşırı iyimserliği de göz ardı edilmemeli.Sonuçta önündeki takım arkadaşın ve atak yaptığın yer atağa uygun değil,ikincisi çime çıktığında sonuç iyi olmayabilir.Ancak bu atakta Rosbergin kalan yarışların hepsini kazanması ve bu yarışta da startta Hamiltonu geçmesi etkili oldu.Hamilton soğukkanlılığını koruyamadı halbuki yarış çok şeylere gebe olabilirdi.

"Ricciardonun atağından sonra mızmızlanması hoş değildi" ancak bu kadar taraflı bir yorum yapılabilirdi herhalde. Geçen yarış 1 redbull pilotu adama peşpeşe iki kere arkadan vurup yarış dışı bırakıyor. bir sonraki yarış diğer redbull pilotu yine çok iyimser bir atakla adamın yarşını sonlandırmaya ramak kalıyor... ne bekliyordun Vettelin teşekkür etmesini mi?

Yorumum taraflı falan değil.Çarpmadığına göre atağın iyimser olup olmadığını söylemek yanlış olur.Burası f1 ve motor sporlarının en üst noktası bu kadar da risk alınmayacaksa bence piste gerek yok.Konsol ya da pcde yarıştırılıp puan verilir olur,biter.Ayrıca Riccardonun Redbull pilotu olmasının geçen haftaki yarıştaki olanlarla ne ilgisi var çözemedim?Kastettiğin Redbullun Vettelin yarışını sonlandırmayı planlaması mı?

Sonuç olarak uzatmanın gereği yok.Dört kez dünya şampiyonu olmuş bir pilotun öyle ya da böyle atak yediğinde hemen telsizden mızmızlanması hoş olmuyor.

• Bu yarışta Ferrari'nin Red Bull'a karşı olan başarısızlığını Pilotlara bağlamıyorum ben. Çünkü Kimi Raikkonen ve Sebastian Vettel'de kendilerini kanıtlamış gayet iyi pilotlar. Kimi zaten yarışın sonlarına doğru Verstappen'e hep baskı kuruyordu. Adam orada elinden geleni yaptı. Bunun tek bir açıklaması var Ferrari ne yazık ki 1.6 V6 motorlarda çok başarılı değil. 3.0 V10 Atmosferik motorların kullanıldığı yıllarda Ferrari ortalığı silip süpürüyordu. 2.4 V8 Motorların kullanıldığı yıllarda da Ferrari iyiydi. Ferrari dediğinin böyle olmalı zaten. Biz Ferrari'yi yaptığı yüksek hacimli atmosferik motorlar ile tanıdık. FIA'nın aldığı bu kararlar Ferrari'yi kısıtlıyormuş gibi. Umarım 1.6 V6 motorlar için en yakın zamanda doğru formulü bulurlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ferrari

Bu yarışta Ferrari'nin Red Bull'a karşı olan başarısızlığını Pilotlara bağlamıyorum ben. Çünkü Kimi Raikkonen ve Sebastian Vettel'de kendilerini kanıtlamış gayet iyi pilotlar. Kimi zaten yarışın sonlarına doğru Verstappen'e hep baskı kuruyordu. Adam orada elinden geleni yaptı. Bunun tek bir açıklaması var Ferrari ne yazık ki 1.6 V6 motorlarda çok başarılı değil. 3.0 V10 Atmosferik motorların kullanıldığı yıllarda Ferrari ortalığı silip süpürüyordu. 2.4 V8 Motorların kullanıldığı yıllarda da Ferrari iyiydi. Ferrari dediğinin böyle olmalı zaten. Biz Ferrari'yi yaptığı yüksek hacimli atmosferik motorlar ile tanıdık. FIA'nın aldığı bu kararlar Ferrari'yi kısıtlıyormuş gibi. Umarım 1.6 V6 motorlar için en yakın zamanda doğru formulü bulurlar.

Aslında Ferrari motorunda bir sorun yok. Sorun şaside. Red Bull en iyi şasiyi ürettiği için Ferrari'yi yakalamaları zor olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.