Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (2713. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: leftercan1907 , leftercan1907 , GupoBS Daha Az
3 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 30 Misafir (8 Mobil) - 23 Masaüstü10 Mobil1 iOS2 Android
5 sn
235.371
Cevap
1.165
Favori
11.780.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
40. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 27112712271327142715
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Biriniz esnafın durumunun faizlerden dolayı sıkıntılı olduğunu söylüyor diğeriniz faiz artırarak kuru düşürüp zaman kazanarak faizleri tekrar düşürmeyi anlatıyor. İkiside çok doğru. Asıl soru şu doların dip seviyesi ne olur dönüşü nereden yapar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 hafta önce ne olduda 5.50 den 5.85e zıpladı? İngilizler dolar 7 tl iken biz doların 5.5 tl seviyelerine ineceğini düşünüyoruz demişlerdi şimdi ise bu düşüşün uzun sürmeyeceğini söylüyorlar, daha 2 gün önce vergilerde basit bir düzenleme açıklandı 15 krş birden zıpladı. Satan sattı, faiz enflasyonun altında, dolar tüm dünyada kuvvetleniyor, Trump seçim öncesi piyasalara iyi davranıyor Çin e bile zeytindalı uzattı... seçim sonrası bir tweet atar birşey yumurtlar .... sonrası malum. Ben Trump a oynadım en kötü euro/ usd exchange yapar yine 50-100 usd kazanırım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • çiko miko Ç kullanıcısına yanıt
    bu anlaşmalar devlet sırrı kategorisinde .. dolayısıyla bilmiyorum ne konuşuldugunu . fakat ekonomi ile siyaseti birbirinden ayırmak mümkün degil ...

ilerleyen zamanlarda sürecte yazdıkların cereyan ederse bil ki anlaşmalarda bunlar karara baglanmıştır . bi abd başkanının dediği gibi politikada siyasette tesadüflere yer yoktur
  • quote:

Orijinalden alıntı: taha yasin arıcı

Ali Babacan, 1967 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 1985'te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden üniversite birincisi olarak mezun oldu. 4.00 ile mezun olan tek öğrencidir 1700 öğrenci icinde

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Northwestern Üniversitesi Kellogg School'da İşletme dalında Yüksek Lisans (MBA) yaptı.

Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı.

Alıntıları Göster
    bana faydasi olmayan kilisenin papazini ne yapmami bekliyorsunuz? Hitlerin doktorlari da cok basariliydilar ama bu onlari iyi yapmadi. cok iyi bilenmis bir nalinci keseri iste...

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Dolar konusuna sert bi giriş yaptın dostum. Ali Babacanın hayatını o kadar merak ediyordum ki size teşekkürü bir borç bilirim
    Hocam Ali Babacan'ın dünya görüşü ile benim görüşüm çok farklı fakat olaya sadece ekonomiden anlama olarak bakarsak.

Ali Babacan bu ülkede ekonominin başına getirilecek en baba isim olabilir. Hem siyaset hem ekonomi bilen insanlar içinde en iyisi muhtemelen o dur.

Ali Babacan'ın yenide Ekonomi Bakanı olacağı kesinleştiğinde borsa o gün %7 yukarı zıpladı bir anda düşünün artık:)
  • faiz dışında nereye yatırırsan yatır gt arkada olduğu sürece hertürlü sklerrr .. elimize ne geçti bu süreçte olan kime oldu kim kazandı kim kaybetti görüyorsunuz

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Ani bi gelişme olmazsa 5.70 yıl başına kadar zor görünüyor
    merkez bankasının 6 sı damı yalandı

• Ekonominin lokomotifi inşaat olarak görüldüğü sürece her an herşey olur bu ekonomide...

Buyrun yeni muhteşem çözüm paketi.

Hükümet, ekonominin lokomotifi inşaat sektöründeki stok sorununa el atıyor. Edinilen bilgilere göre, bu ay gayrimenkul sektörü için yeni bir paket açıklanacak. Sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak. Stokların kurulacak bir fon üzerinden menkulleştirilmesi planlanıyor. Emlak Bank bünyesinde kurulması planlanan fona firmaların konut stokları eklenecek. Daha sonra sukuk ya da tahville bunların menkulleştirilmesi sağlanacak. Gayrimenkullerin ise çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacağı belirtiliyor

• musty578 kullanıcısına yanıt
    Bir konu hakkında 1 ayını kendini yalanlamadan geçirmeyen bir iktidar ve bir muhalefet var mevcutta MB na çok görmemek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 4 Kasım 2018; 11:22:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Senin çok anladığın belli. Faizi %24 ten %27 ye çıkarmak % 7 den %7.5 e çıkarmak gibidir diyordun. Faizi arttırdın. Arttır %30 yap. Kuru çek 4.50 ye. Gene ithalat artacak, gene cari açık ve borç sorunu yaşanacak. Sen üretemedikten sonra paran değer KAZANMAZ. %24 nominal faizle ÜRETEMEZSİN. Reel sektör %24 faizle para kullanıp (onu da kullanamaz bankadan kullanacağı için %30-35 den aşağı maliyeti olamaz) kar edemez. Hangi işten %50 kar ediliyor? Söyle de o işi yapalım.

Plaza ekonomistleri gibi masa başından konuşmakla olmuyor. Sana reel sektörden kaç tane örnek verdim. Hiç bir şey bilmiyorsan aç tarım ürünlerinin fiyatlarına bak.Dünya fiyatı 3000-tl olan pirinç bizde 2000-tl. Buğday 1500-1600 tl iken bizde zar zor 1200lere geldi. 3-5 ay sonra dünya fiyatlarına gelecek bu belli ama sanayici mal almıyor. Kredi kullanıp mal alsa edeceği kar ile ödeyeceği faiz aynı çünkü. Özsermayesi varsa da götürür parasını yatırır faize riske girmeden aynı parayı kazanır. Ne işçiyle uğraşır ne vergi v.s. ile. Neden riske girsin?

Üretmeden ne kuru ne de enflasyonu düşüremezsin.

Senin hiç bilmediğin reel sektör şu anda bu durumda. Çok biliyorsan şirketler borçlarını çalışmadan nasıl ödeyecek, operasyonlarını %35 lik ticari kredilerle nasıl çevirecek de ne kar edecek onu anlat.

Varsa yoksa faizi batırel usülü şakkadanak arttıralım kur 4 e insin. Kur iner doğru da faizi indirirken ne olacak? Petrol mü bulacaksın da faizler indiğinde kaçan sermayeyi tolere edeceksin. ÜRETECEKSİN. Bu tefeci faiziyle de üretemezsin bu kadar basit.

Geçici olarak faizi arttırabilirsin kabul. Ama bu faizi uzun süre ödeyemezsin.
    Tüketime dayalı ekonomide üretim olmaz. Üretim olmayınca ithalat ve cari acık yükselir.

Yorumunuza katılıyorum ÜRETMEDEN hiç bir şey düzelmeyecek. Faiz yukarı Kur aşağı, Faiz aşağı Kur yukarı. Kısır döngü devam ediyor.

Ülkemizin şuan en büyük sorunu üretememek. Üretmek mi.? Üretici üretmesin diye her şey yapılıyor. özellikle Tarım politikasın da bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Reel sektör şuan bu durumda.

• Ve TelAviv`de bombali saldiri...https://twitter.com/InstaNewsAlerts/status/1059192643584958464

Ne tesaduf ki, yaptirimlar devreye girince gerceklesti... Devami beklenebilir. Carsi karisacak... Petrol senaryosu gerceklesebilir.
  • Bakın adam geçen hafta söylemiş olanı

[Dhtube=https://youtu.be/XGOgssMsUTw]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Football Always -- 5 Kasım 2018; 10:9:9 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bütün o sözde enflasyon ile mücadele hikayelerine rağmen enflasyon yine beklenenin dahi üstünde geldi.

Yıllık %25,24 Ekim ayında % 2,67

• Enflasyon %45 görünen oran görülmeyen enflasyon %80'ler falan..Fiyatı Aralık ayından beri %100 artan milyon ürün gıda gösteririm size.

Faizler %40 'lara dayanmış.

Ama ne o ? Omurgasızlar haysiyetsizler ne diyor ne yazıyor ? Dolar çakıldı ! Kriz yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • FAİZlerin düşme ihtimali var mı kimse kredi çekemiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

FAİZlerin düşme ihtimali var mı kimse kredi çekemiyor

Enflasyon yükselirken sizce faizlerin düşme ihtimali var mı?

• Kasim ayinda dolari ziplatacak, veya bi nebze daha dusurebilir denilecek bi olay var mi ?

Trump Rte gorusmesi gibi ?

• Geçen aydan zaten aylık enflasyon verisini düşürecekleri kesindi.Bildiğin hile hurda hile düşük gösterdiler.Düşünün tüm hile hurda yalan dolan ile veriler bu geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enescelik69

Kasim ayinda dolari ziplatacak, veya bi nebze daha dusurebilir denilecek bi olay var mi ?

Trump Rte gorusmesi gibi ?
    Şuan Tr açısından görünüm pozitif. Ama kafire asla güven olmaz. Trump şuan gülücükler saçıyor Türkiyeye ama şu ara seçimleri güzel atlatırsa bize de İrana da duman attıracağa benziyor.

Doların adil değeri 5.5 - 6 arası. 2019 içinse; asgari ücretin 230 - 330 dolar seviyesinde olacaktır. Daha iyisini veya daha kötüsünü beklemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TinyAngel -- 5 Kasım 2018; 12:54:16 >
  • Pazardaki enflasyon bu değerin min 2 katı. Hatta fazlası..

İstatistik karın doyurmuyor malesef doğru bile olsa!

Mevsim sebze meyvalari bile ateş pahasi..

Kredi faizleri BDDK limiti ile düştü fakat halen %32..

Bu oranlar ile kredi kullanmak bir sanayici için ne kadar doğru karar.

Hadi kullanmadı, ne kadar dayanacak..

Hala konuyu trumpa, papaza bağlayıp hayat çok güzelmiş gibi algılamak büyük başarı

%10 topyekun kampanyasını ise hiç anlamadım.. Fiyatlara once bindirim sonra %10 indirim gelmiş gibi. Restoran menüleru ciddi zamlanmis bile.. Nerde bu indirim ben niye göremiyorum

Faiz düşmediği sürece durum ciddi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 5 Kasım 2018; 13:25:14 >
  • 
Sayfa: önceki 27112712271327142715
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.