Şimdi Ara

5.000TL'ye Araba Aldım.Detaylı Anlatım..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
12
Favori
11.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Yaşım 21. Yaşım 21 diyince Hemen zor bulduğu ilk 5 lira ile 10 yaşından beri hayalini kurduğu araba sevdasını gerçekleştirmiş ya acayip zarar etti araba yatıyor yada öylesine anlatıyor diye düşünmeyin.
    Ailemin Oto tamirhanesi olmasına ve babam 10 yaşından beri direksiyon vermesine rağmen arabayı bir türlü sevemedim Sevmesine seviyorumda İstanbulda bu trafikte Kullanmıyorum.İki tekerlek her zaman tercihim oldu Şuanki hayat tempomda araba kullansam uyuyacak vaktim kalmaz.
    7 sene boyunca hem okuyup hem çalışmanın avantajıyla zamanla biraz birikimim oldu.Bir motorsiklet sahibi oldum derken 4 motor değiştirdikten sonra artık 2 motor sahibi oldum 1 büyük bir küçük motor sahibiydim.
    Sigortalar arttı otoparkım yıkıldı bende sokaklarda sürüneceğine zamanı gelince yine alırız diyerek sattım mt 07 motorumu .(Zaten Motor istediği kadar güçlü olsun 8 ay kış hava olmuş -2 derece soğuktan gaza basılmıyor ) 18bin lira para cebimde diyorum 5-6ay çalışıp bi hyundai i20 ye denkleriz paramızı Kampa giderken hamalımız olur tatile giderken motordan daha mantıklı olur.Kız arkadaş olmasa her türlü motor yeterde 3bavulla gelmek istiyor..
    Bir gün Öylesine uğradım yine bizim tamirhaneye ve Bu Aracı gördüm.
    Babam dedi sahibi karadenizli tanıdığım bir müşteri bi kaç arızasını yapmıştım.Memur maaşı ile arabadan bezmiş Arabayı 5 liraya satıyor..
    Arızalı olarak başka arabayla 20km çekmişler.Bir tamirhaneye uğramış yapamışlar.Bizim dükkana iterek getirmişler.Babam hemen görmüş arızayı Krank sensörü kablosu kopuk sadece başka ustalarda yapamayıp bize çekilince araç krank sensörü arızalı ve kablosu kopuk diyerek 500liraya yaparım demiş babam.(Krank sensörüde değişti tabi)

Aracımız;
    Görüşdüğü üzere araba önceki hayatında çarpışan arabaymış Şaka bi yana işte baba alınır bu araba dedim.Lifte kaldırdılar motorunu dinlediler şanzımana frene her şeyine baktılar şaseleri tertemiz araba daha önce kaza görmemiş dediler inanasım gelmedi..
    Hepsi park kazaları Parasızlıktan değiştirmemiş sahipleri.
    Sol kapıda hafif vuruk var ve önden yiye yiye içe çökmüş demirleri.Boyada aslında güneş yanığı Bu modellerde 15li yaşlara gelince kronik olarak boya yanıyormuş.(Altındaki sac yüzünden.. iyice astarlanınca sorun ortadan kalkar diyorlar)

Bu arada arabamızın Özellikleri;
    Citroen zx 1997 model 1.4i serisi benzinli motor 75hp gücünde direksiyonu hidrolik ön frenler disk sağ aynası elektrikli.
    1 senelik Atiker lpg sistemi takılı (Enjektör koruyucu sistemiyle üstelik) Zaten lpg sistemi bir lira ediyor.
    Kış lastikleri vardı üzerinde 2 yıllık kötü değil yani (passatına çıkma lastik alan tanıdıklarım var ) Stepneside yeni ve iyi..
    Jantı 14" 175 65 gibi bir ölçü lastik boyu en kral lastikde bu arabaya göre 150tl mi ne tanesi küçük olduğundan çok ucuz..

Düşünüyorum kendi kendime ulan en cıvık 100 el değiştirmiş kazalı Fırlama gençlerin altında kalmış tofaşlar ölüsü 7 lira istiyor.
    Bu aile arabası piyasası olmadığından tutmamış..
    Şuan 5 liraya Boş konteyner koyamıyorsun bahçene hadi dedim alayım şunu hiç olmadı evin önüne çeker depo niyetine kullanırım .
    Birde Tatile gidecektim Dedimki gideyim arabayla şöyle bir burdur salda gölü izmir fethiye antalya 10gün dolaşayım döneyim..

Neyse Efenim aldık arabayı Kullanıyorum baktım arabada ses yok.Gaz tepkisi süper freni süper süspansiyonları kasisi bile hissetmiyor.Bekletimden çok daha fazlası.
    Baktım ki beni üzmüyor Tatile gitmeden ben bunu boya dışında bir güzel adam edeyim..

Böyle bi araç düşünenlere küpe olsun diye kendimde maliyet hesabı tutmak adına Yaptığım tüm masrafları yazdım..

Aldığım İlk hafta hemen Ön Panjur ve Tamponu değiştirdim Siyah bile güzel durdu Hatta daha çok hoşuma gitti diyebilirim.
    Araba daha bi değerlendi gözümde.

İç koltuk kılıfı taktım. biraz dandik oldu hatta made in bim

Motorumuz;

Arabanın içi

Kilometre Saati ışıkları çok zayıftı İçine şerit led çektim.(birde arabada Gösterge Parlaklık Ayarı var parlaklığı gözünüze gönlünüze göre ayarlıyorsunuz gözünüzü almıyor) aha bu özelliği hiç bi arabada görmedim ben.. bi daha kazandı sevgimi

Sony Megabass usb teyip +Sony megabass arka ovaller ön kapı hoparlörleri ve tweeterler Dedim biraz kaliteli ses çıksın.. (bi çoğunun resmini çekmedim gerekte yok hoparlör işte )

Trigeri değişeli 10k km olmuş Takan usta tanıdık İçer içer Araba tamir eder trigeri gergin takmış devir daim Pompası Sanki win 98 pc açılırkenki o gıcır gıcır sesten çıkartıyordu.Titaniğin pervanesine dönmüş değiştirdik.Trigeri ayarladık.Bu arada Su pompasının 4 vidasının 3ünüde yalama yapmış veya yalamaymış..Onlarada yeni diş açıldı torna ile.

Michelin Yaz lastiği Aldım Energy Saver 4 lü takım

Led far Led park lambası Led Plaka Lambası taktım böylelikle aküyü %80 daha az hırpalar ve kamplarda geceleri açabilir hale geldim.1saat normal lamba yanması 8saat led yanmasına bedel enerji sarf ediyor neredeyse..

Bu esnada Arada Aklınıza gelebilecek Bir sürü İşçilik yapıldı neler neler onları aşağıda resimsiz ve fiyatlı olarak ele alacağım.
    Neyse Akü voltaj göstergesi taktım bu sayede pikniğe gidince akü ne zaman bitecek görüyorum hemde Konjektör bozulması durumunda aküm tam ne zaman bitecek arabada sıkıntı var mı anlayabiliyorum..

Bu esnada eylül ayında Yeni lastik ses sistemi ve ufak tefek düzeltmelerin bitmesiyle 3bin km yola gittim dediğim tatil turunu 100cc bile yağ eksiltmeden tek marşta beni üzmeden getirdi götürdü.. sadece 1.5litre kadar su ekledim antalyaya varıp 1500km sıcakta yol yaptıktan sonra..
    Yalan olmasın Arabayı 2016 ağustos ayı sonunda almıştım
    eylül ayı başında boyadan çıktı.Boyadan sonra birde led sis farı taktım Ama henüz Amblemleri yapıştırmadım yurtdışından yenilerini sipariş edeceğim.
    Son resimlerimiz.

Şimdilik Son hali bu Yapılan İşçilikler ve Fiyatlandırmasıyla ilgili Pm yazacağım Arkadaşlar;

Arkadaşlar dilerim ki benzer bi uygulama düşünen veya yapabilirmiyiz ki diyenler için Klavuz niteliği taşır.Ücretlendirme neredeyse %40 yapılması gerekenler %60 keyfi aksesuarlar.O yüzden Tablo biraz şişik ama bu benim tercihim.İlk motorlarımı alırken ne kadar zorlanmıştım trafik sigortasını yaparken bile gerçekten hazırda para olması insanı çok güvende hissettiriyormuş.

Baştan Sona yaptığımız İşlemler;

Parça Fiyatları;
    *Ön tampon 200tl (Aksarayla bi kaç yere sorduktan sonra gelip nakit alacağım faturasız kargoylada uğraşmayacaksın diye diye 240tl den 200tl ye anca inebildik abi 20tl anca kazanıyorum diye yemin etti adam.)
    *Panjur 65tl (tamponu aldığım yerden. Ancak Öndeki citroen amblemi 80tl :) Buda yurt dışından sipariş edilecek veya nikelajdan el yapımı uydurulabiliyor daha önce yaptım 1metreden sonra orjinal gibi duruyor..)
    *Koltuk kılıfları 50tl(Pek uzun ömürlü görünmüyor şöyle sırt destekli uzun ömürlü bir şeyler yaptıracağım 250-300tl harcamak gerek)
    *Sağ aynası(Elektronik aynası hafif eksen kayması yapıyordu bende 10yıldır rafında bekleyen birinden bisiklet aynası alınacak paraya aldım.) 45tl (her yerde 85tl iken)
    *Devir daim Pompası Değişti 65tl buda valeo marka öyle hatırlıyorum (aynı malı 90tl yede buldum 65tl yede başka yan sanayi markalarda 45tlye bile düşüyordu.
    *Hava filtresi benzin filtresi yağ filtresi Takım buji seti Hepsini aldım.Biçoğundan 2 şer set Uzun vadeli yatırım yapmayı severim git gel benzin parasına değmez.(7 senelik karaköy esnafıyım kazık yemeyi hiç sevmem. Parçacı parçacı gezerim ararım sorarım pazarlık yaparım öyle alırım.Bunu niye söyledim anladığım kadarıyla eski araçlar için biraz araştırma şart.) Tüm filtreler 120tl

*Debriyaj Balatası Yerli malı vardı 150tl Valeo Marka vardı(yan sanayide iyidir neredeyse her arabada bir valeo parça vardır derler) 200tl den aldım.(Buda 240tl istedi)
    *Yaz Ortasındaydık Güzel lastik alalım dedik michelin energy saverları 680tl ye taktırdım.(buda indirim yapmadı ama kış lastiklerini bedava takma sözü aldım :) Bu hafta gidicem buda tanıdık..)

Aksesular niteliği taşıyanlar
    *Paspaslar pavyon kırmızısı bişeydi.Güzel koku yapmayan kaliteli kauçuk bir takım aldım 61tl
    *Akü takviye kablosu Öyle benzinliklerdeki incelerden değil 50mm Kalınlığında 2.5metre Kablo ile yaptım.Birde arabaya çeki halatı koydum Kablo toptancısından almama rağmen 75tlye mal oldu kablo çeki halatıda 20tl
    *Voltaj Göstergesi 30tl
    *Motorsiklet sis farı taktık h4 tanesi 55tl den 110tl 2 adeti bir de 18wx2 sis farı taktık 75tlde o tuttu(yurt dışı)
    *Park Sensörü aldım 50tl (2 ay önce bimde kampanyalıydı.Resimlerde yok ama taktım onuda)
    *12v Oto süpürgesi aldım black&decker 100tl
    *Oto alarm 80tl
    *Goldmaster usb teyp vardı radyosunun çekim gücü azdı sony mega bass teyp taktım 204tl Sony megabass oval takım taktım 222tl Ön kapılara 13cm pioneer Hoparlörler taktım 95tl Ve sesin kalitesine nokta atışı yaptı gerçekten fark ediyormuş Sony tweeter taktım 55tl.

Buraya kadar her şey güzel Şimdi bizim tamirhanenin Mekanik ve Elektrik kısmı var ki bende elektronik kökenli elektronik okuyan bir öğrenciyim.Babamda oto elektrikçi.

Geldik İşçiliklerimize;
    *Alır almaz Şanzıman Yağına baktık 2Lt kapasiteli Şanzıman yağında 1 Litre Civarı vardı Mekanikçiler bu şekilde yürünse 10k yapmadan şanzımanı bitirirdi dediler.(buna 5bin liraya satan arkadaşın sevinmesi lazım çünkü o bakmaz veya baktıramazdı.Normalde ustaların her yağ değişiminde bakması gerekir arkadaşlar kullanım klavuzunda 60k da bir kontrol edin yazıyor benim arabamın.Ama 20yaşında araba bende 10 kda bir bakmak daha akıllıca)
    *Arka su fiskeyesi tıkanmıştı toplu iğneyle açtık Pompada değişmiş olabilir babamın söylemeden yaptığı şeylerde vardır zaten pompasıda 20tl bişey..En önemlisi Arka silecek Çalışmıyordu motoru yanmış Bobinajcıda sardırıldı(50tl gibi para tutmuş ben vermedim :) ) Bu durumda şunu belirtmeliyim ki Ustaya böyle kötü görünümlü bi araba götürdünüz 1.falso usta bakıyor bundan para çıkmaz diyor pek ilgilenmiyor 2.side ilgilenirse Sardırılır falan demez. Yenisi alınacak diyebilir yenisi valeo marka 300tl..

*Ön/arka tavan lambasının düğmeleri bozulmuş hep renault 12 ile aynı sistem orj parça baksanız her biri 20tl. Ben Kendim açma kapama düğmesi takıp smd çipli çok kuvvetli led taktım arabanın içi ev lambası gibi kitap okunuyor rahatlıkla veya yere bişey düşürdüğünüzde bulabiliyorsunuz.bagaj lambasıda bozulmuş plaka lambalarıda hepsine bu ledden uyguladım.Bu arada hepsi orjinal aksamlardı kablo tesisantında hiç kurcalama yoktu..

*Arabanın rölantisi biraz nazlıydı 700devir 1000devir 2şer sn arayla gel gitliydi.. Gaz kelebeği temizlendi biraz düzeldi.Derken bi baktık Rölanti motorunun kablosu çıkmış bu alet tofaş gibi mekanik değil rölanti motoru beyne bağlı elektronik kontrollü arkadaşlar.Rölantisi kaymak gibi oldu sabit devir..

*Arabanın rölantisi tekrar bir nazlandı 500km sonra hava filtresini değiştirelim diye açtık Baktım ki hava filtresi kutusu tam kapanmamış contaları falan gitmiş kutu baya pandoranın kutusuna dönmüş acı çekmiş.Muhtelif noktalarından delik açık güzelce cırtladım Rölanti Komple düzeldi.Şimdiye kadar tık yok 5k yol yaptım.

*Bonus Geliyor arkadaşlar Hava filtresini Söktüğümde Tam altında vitesi değiştirirken motora bağlanan noktanın üzerinde vitesle birlikte sağa sola oynayan bir su hortumu gördük babam şok oldu.Eğer bu hortumu tespit etmemiş olsaydı yolda kalırdın dedi önceden söken usta hortumu kenara sabitlememiş.Hortumda vitesle birlikte aşınıp kaçırma derecesine gelmiş.Bakın şanzımandan sonra 2.ölümcül hata..
    *Kalerifer Vanası havayı cama insana veya ayağa veren vana sabit takılı kalmıştı düzeltildi(torpido sökmeden nasıl düzeltti babam bilemiyorum.)

*Yazın aldık arabayı Tatile gittim eylül başında dönüyorum sıcacık yerden mini şortlarla istanbula giriyorum gece 1 kalerifer açalım dedik hobaa ısıtmıyor.allahtan kamp için battaniye falan vardı onlara sarıldık.(aslında aldığımda denemiştim ısıtıyordu..) En kötüsü camlarda buğu yapmazmı Camları açık gittim bi süre sonra hatırladım eski sahibinden kalma buğu engelleyici vardı onu kullandım demekki arabada bu sıkıntı vardı daha önceden ki bagajta tutmuş adam..
    Neyse Normalde Torpido sökülüp kalerifer radyatörünü temizlemek gerekir meslek sırrı olan bir yöntemle torpido sökmeden babam temizledi.Şuan araba çalışırken birini içeri kitleyip ellerini bağlasanız.fan son kademede sıcaktan 10dakika içerisinde arabadaki kişiyi öldürebilir kadar sıcak üflüyor.Bazen keyiften Doblocu amcalar gibi atletle sürdüğüm doğrudur. motordan sonra keyifli oluyor sıcak.Yanımada motorcu arkadaşlarımı alıp Kısık ateşte yanakları pembeleşinceye kadar onlarıda pişiriyorum bi güzel Nazar değecek arabaya :) .

Dip not: Babam şu kalerifer temizleme işlemini müşteriye yapsam arabayı bırak abi bi günlük iş var derim 300tl gibide işçilik alırım dedi.(hesabı siz yapın)
    Şöylede bir püf verelim Arabayı aldığımda radyatörde antifriz yoktu.Antifriz koyduk buda Borulardaki pası söktü ve petekleri tıkadı hepten gitti ısıtma.Yani İçerisinde uzun süre antifriz olmamış arabanın Soğutma sistemi paslıdır Her türlü Para miktarı sıkışmış olabilir arabaya ona göre..

*Ben Arabada Hava pompası invertör aydınlatma çalışmayı severim çakmaklık çıkışından hiç olmadı şişme yatak pompası var çakmaklığa 0.75mm kablo çekilmiş çok ince .Benim hayalimde 4lük kablo çekmek vardı.ama babam yılların tecrübesi 2mm yeterli dedi.10Amper Sigortası var Artık Allah ne verdiyse.Laptop falan çalışıyor rahat. Bak bu işi Parayla bile yaptıramazsın bi ustaya sevmezler böyle lüks işleri yapsada en az 70tl ister.. 50 bile demeye utandım.)

*Bagaj kilidine bi kaç kez basınca açılıyordu tatile gittim takıntıdır bende kilide 2-3 kere basıcam 3-4 kere basınca kilit açılıyor ne hikmetse neyse efendim başladık bi kere tatile Patara pilajındayım Muğla antalya arası bi yer.Laptoplar ipadler tüm eşyalar arabada ama bagaj allaha emanet bitirdim tatili.Onuda babam onarmış saolsun Ama tamir yoluna gidilmese 100tl falan oda türkiyede bulursan yoksa ebayda var.
    Bundan ne anlamanız lazım biliyormusunuz değiştirmeyi bilmek yetmiyor gerçekten Arge ruhlu bir ustaya ihtiyacınız var hem arızalar zaman kaybettirir parça gelene kadar hemde cebinizi üzer.

*Fan motorundan hafif zırıltı geliyordu söküldü gres yağlandı (aha bunuda zor yaptırırsınız fan motoru parası işçilik isterler..) çokta basit bi iş ama sökmesi varya..

*Sağ cam yavaş açılıyordu Kayışlar temizlendi bi kaç ayar çekildi.

*Aşağıda bir arkadaş yazmış fren hidroliği konusunda çok hassasım deliriyorum.Motorsikletime bile ustama gidip usta bi hidrolik değiştirelim diyorum 2 senede bir abi hidrolik değişmesine gerek yok diyorlar deli oluyorum.Resmen biraz zahmetli olduğundan yapmıyorlar.Ancak bilerek yağ kaçağı yaptıracaksın yoksa bakmıyorlar..
    Bakın arkadaşlar fren hidroliği aslında hidrolik değildir Alkol bazlıdır ve seneler içerisinde havadan nem çekerek Özelliğini kaybeder özellik dediğim şey Frene bastıkça ısınır ısınır hidrolik bu ısınma esnasında su miktarı belirli bir orandan fazlaysa Erken ısınır kaynama noktası düşer ve tutmamaya başlar. Bakınız fren boşaldı kamyon kazaları aslında sırf hidrolik değiştirmemesinden meydana gelir senelerdir anlamadılar bunu..
    Neyse efenim bizim arabadan allahtan ki biraz çökelti varmış deposunda hidroliği komple değiştirdi babam yoksa varya ha hidrolik değiştir demişsin ha hidrojen bombası yap demişssin aynı muammeleyi yapıyorlar..

*Yukarıda yazdım ama Trigeri takan usta gergin takmış Devirdaimi bozmuş onuda değiştirdik 65tl ye mal oldu allah razı olsun triger kapağını bile vidalamamış usta sallanıyordu.bunuda normal bi mekanikçi 100tlden aşağı değiştirmez.

*Park sensörü taktık yine babam ve ben. yine ustaların sevmediği pis bir iş arabanın tüm kanallarını kaldır altından kablo geçir.. patronum opel servisinde 250tl işçilikle yaptırdı sanayidede 150tl isterler bi kaç saatlik iş üstelik ambargo iş..

*Korna falan filan değişti röleler takıldı ufak tefek kablo tesisat hataları giderildi.Tüm tesisatı muayene ettik. bunları bedellemiyorum bile.

*Debriyaj yarımdı hala yarım benim kıza öğreticem sonra değiştireceğim aldık hazır duruyor.

*Bizim dükkanda yapılmayan 2 tane şey var sadece 1)Kapılar ayarlandı ben anlamadım ama babam kapılar ayarlanmalı demişti hafif aşağı eğimliydi 4 kapı için 150tl verdim.
    Sol kapıdaki Macun resimlerde görünüyor heralde hafif düzeltildi. Arabada tek macun noktası.. Ve ön tamponun iç demiri göçük demiştim Adam yine tam bir iş günü harcamış onu düzeltmiş güzelce 200tl de ona harcadım.

*Son raddede boyaya girdik ben baba boyaya sokma Saçma sapan yerlere araba park ediyorum dedim ama oğlum boyası kötü poliste çevirir benzin alırken pompacı bile yüzüne bakmaz diyerek boyayalım dedi.Hak verdim Ama dedim ki biri çizerse cart curt olursa ben sinirden ölürüm çocuklar bile oyun oynarken zarar verebiliyor.Sen karşılayacaksın çizilmeleri dedim zaten istemiyorum boyanmasını dedim kavga güreş boyattık.Ya tüplü araba güneş ayrı yıpratıyor sokak ayrı garajda 10 yılda yaşayacağı yaşlanmayı dışarda 2 yılda yiyor bu kadar mı dersiniz gerçekten öyle niye garaj arabası tanımı var ? ..

oda Esnaf indirimiyle 700tl boya 700tl işçilik alındı Toplam 14gün sürdü boya işi.En çok zımpara sürdü 20yıllık boya kemikleşmiş Adam 3günde zımparaladı.Ve arka tamponu sökmeye yarım gün harcamış.araba orjinal daha önce hiç sökülmemiş pastan vidalar bile kaynamış dediler..
    Neyse Daha saçması Arabayı eve getirdiğim ilk gün çıkmaz sokaktayız biz muhtemelen bayan söför çıkarkan arabayı hafifçe çizmiş daha birinci günden.

Kısacası benden 9.000TL Toplam gibi Bir Rakam çıktı fazlası var eksiği yok..bunun dediğim gibi 2lirası zaten aksesuar benim tercihim.
    Bazıları para versen yapılmayacak işler mesela voltaj gösterge ekranını babam başkası gelse takmam diyor :) ama işçiliklerle heralde 11-12liraya temizinden gelirdi.
    He bu fiyata sağlam araba var zaten derseniz sahibindendeki tüm ilanlar kusursuz temizlikte ilk günkü gibi ihtiyaçtan satılık zaten.
    Şunu demeye çalışıyorum ben arabamın gerçekten ne durumda olduğunu çok iyi biliyorum ucuzda mal olmadı pahalıda.Aslında tahminlerimin üstüne çıktı ama memnunluk seviyem hat safhada.

Unuttuğum eksik yazdığım belki aynı şeyi iki kere yazdığım yerler olmuştur derlerim arkadaşlar.

Ben kısaca şunu söylemek istiyorum tecrübe ettiğim şu.

Benim arabamda %90 elektrik işi %10 mekanik iş vardı.Tesisatı orjinaldı ve hiç Kurcalanmamıştı en nefret ettiğim şey hatalı elektrik işçiliğidir arabayı bile yakarsınız.
    Motor veya şanzıman durumu iyiyse iyidir Yarın veya 10k km sonra bozulma ihtimali çok düşüktür.
    Zaten usta dinleyerek anlar.Benim arabam şuan 256k km de ve Piston sekman orjinal Yağ eksiltme yok 500bini zorlar diyorum ben sıkıştırması düşük nede olsa pistonların. ama bu sayı tamamen atmasyon bunu kimse bilemez boş muhabbet bunların hepsi.
    O kadar mekanik ustamız var babam 20 araba değiştirdi daha arabanın kilometresine baktığını görmedim ben baba km kaç diyorum bakmadım oğlum diyor hiç birine :) Mesele km değil anlatabiliyorum inşallah.
    Ben km saatini ışık takmak için söktüm istesen 110bin km de yapardım bu aracı ?
    Bi el hareketine bakar.Ama bu kilometre modasını başlatan malesef alıcı kitlesi Satıcıyı siz zorluyorsunuz arkadaşlar.Gerçe 200kdaki arabayla 100kdaki arabanın aynı fiyat olduğu bir ülkedeyiz. hal böyle olunca yüksek kmdekilerde %10 bile daha ucuz vermeyince alıcılarda düşük kmye yöneliyor.(sözde düşük km)
    Bence türkiye Şartlarında özellikle yüksek km araç bakın en azından ne olduğu bellidir.

Kullanıcı var bakımını zamanında yapar iyi bakar 10yılda Araba hala ilk günkü gibi olur . kötü bir kullanıcının 1 yılda arabayı yıpratayacağı kadar bile yıpratmaz.

Elektrik aksamına gelirsek Titreşimden aşırı ısıdan kronik arızalardan daha önce tamir görmesinden beyninden tutun en basit sigorta tablosunaki kablolar bile oksitlenmiş olabilir.
    Bugün çalışır ama araba yarın çalışmayabilir.Korkutucu konuşmaya çalışmıyorum ama şunu söylüyorum benim tecrübe ettiğim sahibi ne kadar iyi bakarsa baksın eğer bozulacaksa genelde eski araçlarda en çok elektrik arızaları meydana geliyor.
    Bildiğim çok alakasız bir şey söyleyeyim;
    Opel meriva var Dayımda 2005 1.5benzinli Beyni Konulduğu yer icabı ortalama 60-70kda bir arıza veriyor tamir ediliyor tamir edilmezse yenisi dünya para bu bir kronik arızadır.

Ben istanbulda olduğumdan piyasaya hakim olduğumdan hatta dahada ötesi motorsikletim olması sayesinde bu arabayı toplayabildim aksaraya arabayla girmem hayatta..
    Başka şehirlerde parça bulma zorluğu başka şehirden gelen parçanın uymaması v.s v.s bunları hiç yaşamadım bunlar başlı başına adamı arabadan soğutan şeyler.
    Şuan için son eklemek istediğim şey şu ki;
    Yorumlarda bazı arkadaşlar Sanayide ustalar ticari amaçlı bu yöntemi çok kullanıyorlar yazmışlar(arızalı bir aracı toplamak veya kazalı bir aracı toplamak)
    Benim topladığım araç kazasız çalışır durumda bir araçtı bunu hatırlatalım.
    Kazalı aracı toplamak başlı başına bir derttir hele atıyorum ladanın bilmem ne modeliyse türkiyede yürüyeni zaten var 10 tane parça bulmak dahada zordur zaten satan bundan uğraşmamıştır.
    Hadi topladınız kaza yaptığınızda parça bulmak her geçen yıl zorlaşabilir.Benim arabadan yürüyen şuan 20tane vardır belki ama parça zibille şuan için.Tüm parçaları var.

Arkadaşlar Sanayide Tanıdık Dahi olsa bu işler kolay değil anlayacaksınız şöyle ki ;
    Örneği babama Kaportacı kendi arabasını getiriyor usta şu şu yapılacak tamam abi bırak arabayı babam biliyorki Müşteriden 200 alacağı işten kaportacı 50tl verecek.Çünkü o kaportacıya iş paslıyor
    kaportacıda ona.Bu sebebten dolayı babam 10dakikada yapacağı işi 10saat 10saatte yapacağı 30saatte yapıyor araya başka işler sokuyor Onu sona bırakıyor veya Özenerek yapacağı işi tam tersi tii lemeyerek yapıyor. Başka bir hususta Oto yıkamacı var Ticari taksilere ve esnaflara 15tl normal bineklere 20-25tl lere yıkıyor komple iç dış biz esnafız biliyor.Ama sanki İndirimliden ziyade 10tl eksik kalitesiz temizlik yapıyor bu örnekler de tatmin etmediyse ben bu adamın kaşıntısı vardır derim.Yani İnsanlığın doğasında var kabul edin bazı şeyleri.
    He birde Sanayinin yarısı tabiri caizse akşama bira parasını çıkarmak için iş yapıyor sözüm meclisten dışarı bu adamdan nasıl bir profesyonellik beklersiniz.Ben Amcam Dayım Teyze oğlu kayınço kayınbirader amca oğlumun tamirhanesi olsa bu işe girmezdim Onlarda önce 1.dereceden akrabalarını düşünürler. benim malzememe en çok değer verecek insan benden sonra ya babam ya annem ya kardeşimdir.

Hesabınızı iyi yapmalı bütçeniz riskleri tolere edebilecek durumdaysa bu işe girmeli süprizlere hazırlıklı olmalısınız.
    Sağlıcakla Kalın Yine düzenlemelerim olacaktır.

10.05.2017 Güncellemesi;

Arabanın mekanik bakım sağ rotilini değiştirdik. 25tl
    El freni telleri paslanmış değiştirdik. 34tl(2 tel)
    Ufak tefek eklemelerim fikirlerim oldu konuya yazdım onlarıda.
    Park sensörü vardı zaten arka kamera taktık. Bu ekleme arabayı 2017 yılına taşıdı. 55tl(yurtdışı)

Ön güvenlik kamerasıda taktık 45dk sürekli üstüne yazarak kaydediyor.(55tl yurt dışı)

Şimdilik bu kadar arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 10 Mayıs 2017; 18:40:24 >

• Zevkle okudum, emeğinize sağlık çok güzel olmuş, Allah güle güle binmeyi nasip etsin inşallah.
  • Maşallah çiçek gibi olmuş
  • Maşallah, Allah kazadan beladan esirgesin.

Bir de zor ama orjinal veya da orjinale yakın bir çelik jant bulmanız farz olmuş gibi bence.
  • İşte bize bunlarla gelin

On numara olmuş tebrikler

Lakin 2numara cam filmi çok yakışır
    Artı tavanı siyah folyo ile kaplayın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güle güle kullan, maşallah.
  • Maşallah çiçhek!
  • nice car bro.
    güzel toplamışsın..şimdi giderli olmuş
  • Çok iyi bir şeçim. Ben olsam tamponu kestirim. Yuvarlak sis farı takarım.( Peugeot 206 sis farı gibi. Çelik jantta alınabilir. Toplam bu işler ne kadar tuttu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maşallah çok güzel olmuş citroen abi işte canını yediğim
  • aynen zevkle okudum

bu sektör yıllardan beri var.

sanayide hasarlı araba toplayan çoktur
  • Wheeler Dealers tadı aldım. (tamirat tadilat programı) güzel iş çıkartmışsınız. araba da hoşmuş. bunlardan hiç görmemiştim. ilk fotolara bakınca skoda felicia zannettim.
  • çok güzel olmuş bakılınca emek verilince oluyor araç ön cepheden bakılınca tempra yı andırdı bana özellikle farlar ve ön panjur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sharkemre -- 23 Kasım 2016; 21:19:17 >
  • keyifle okudum ...ve imrendim yaptıklarınıza...inşallah daha güzel araclara geçiş yapar bu aracıda forumdan bir arkadaşa satarsınız...bu araç istanbul trafiği için piknik için ideal olabilir ama sizin gibi insanlar ülkeme lazım uzun yolda güven veren bir araç almanız dilegi ile...
  • Enfes olmuş, elinize sağlık. Güle güle, kazasız belasız kullanın. Sizin gibi insanların çoğalması dileğiyle. Ben de uygun bi Saab 9000 denk getirebilsem, ben de toplayacağım bir gün. Benim babam da yedek parçacı. Ben de sanayideki tamircilerin, kaportacıların yanında büyüdüm. Çok toplamaya çalışan gördüm de, sizin gibi özeneni görmemiştim. Tekrardan elinize sağlık. Aldığınız hazzı eminim çoğu şeyden alamamışsınızdır. Güle güle kullanın.
  • hayırlısı olsun, güzel çalışma
  • sanayide tanıdıgın oldmu bu ısler kolay
  • araç cok güzel olmuş, tebrik ederim.yalnız bu aracı ben alsam 5000 e sanayide bu arabayı bu hale getirmek icin en az 5 bin lira harcarım.inanın adam karbürator lastıgı degişmek icin 100 lira istiyor.

garajın olup elinden iş gelecek yada sanayi cocugu olacaksın.türkiyede ne yazık ki durum böyle.
  • hidrolik direksiyon ve fren yağlarını değiştirmediysen değiştir. maşallah araba çok güzel olmuş ilerde 10-15bin arası fiyata bile satabilirsin.
  • Çok güzel iş çıkmış ortaya elinize sağlık, kazasız belasız binmek nasip olsun.

Maliyetlerle ilgili pm alabilir miyim?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.