Şimdi Ara

4K Yayınlar ne zamana yaygınlaşır ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
2
Favori
10.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir buçuk senelik konuyu hortlatmışsın hala yaygınlaşmamış haha :)
  • Trt4k var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Red_Devil33 kullanıcısına yanıt
    TRT Türkiye'nin üst televizyon kurulu olması nedeniyle öncü olma gereği 4K kanalını açtı. Tıpkı ilk HD yayınlar çıktığında TRT HD kanalını açtığı gibi. Ancak 1 veya 2 4K kanalla 4K tv lere bu aşamada yeltenmek pek mantıklı değil. Hele hele full HD TV ler bugünlerde oldukça ucuzlamışken... Şunu da belirteyim 4K tv almak isteyenlere neden aldın demek de olmaz tabiiki. Konunun ilk sayfasında da belirtmiştim 7-8 yılı bulacak yaygınlaşması. Bu sözü geçen sene demiştim. Şimdi ise en az 5 senesi var diyorum. Zaten Türksat 4A kaldıramaz bu yükü..

• 2010 yılında TRT HD şifresiz yayına başladığında da bu başlıktaki gibi muhabbetler dönüyordu. Şuan gelinen nokta ise HD yayın yapmayan kanalları adamdan saymıyorlar artık :)

4K da öyle olacak ama tüm ulusal kanalların 4K ya geçmesi 5-6 sene sürer. 1-2 sene içerisinde birkaç TRT kanalı ve özel kanal (ATV grubu vb) 4k yayına başlar.

4K TV alma muhabbetine gelince, ben aldım. Esas amacım TV'nin usb girişinden 4K HEVC 10bit film izlemekti. Masaüstü bilgisayarımın takıla takıla oynattığı bu filmleri, aldığım TV çatır çatır oynatıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada Türkiye'de bugüne kadar 650bin 4k Tv satılmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

Uydu yayın sinyal modulasyonu standarti belli olmadan yaygınlaşmaz
    DVB-s2x olacak ismi büyük ihtimali
    Suan Codec sorunu çözüldü h265 (hevc) KULLANILIYOR ama mevcut DVB-s2 tp lere 3 adet 25 MBit yayın eklenebilir yani tp Lerin kapasite sorunları var(maliyet sorunu )

Suan için 4k gereksiz gibi
    Yakında TRT 4k Yayına başlayacak

aynen ustamız gaklı katılıyorum.

sd yayından hd ye geçmek kolay

ama hd den 4k ya geçmek okadar kolay değil.

ki biz hd ye bile çok geç geçtik.

4K için en az 7-8 sene var, anca digitürk doğan grubu felan geçebilir bir kaç yıla o da tek tük kanal olabilir.

trt izlemek için alanlara gülüyorum zaten 5 yıla 4k tvler yüzde 60-70 ucuzlar

bu arada digitürk türksat hala sd yayınlarla devam ediyor :P

4K sadece eutelsatta olur +30 tl da eklerler bence hd den para alıyor adamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ah yalan dünya -- 10 Haziran 2016; 14:10:14 >

• 4K hayal gibi görenler, birzamanlar HD yayın için de böyle diyorlardı. Türkiye'de TV alışkanlığı çok fazla.

• ülkemizde TV bir afyon görevi gördüğü için TV konusunda kulaktan dolma 4k bilgilerle gidip tv almışlardır. o yüzden de 4kya geçiş FHDden biraz hızlı olabilir gibi. tabii bunnu için 4k yayının maliyetlerinin düşmesi gerek

• 1bucuk sene de yayginlasmasini bekleyemeyiz tabii.Ama trt 4k yayin yapiyor su an euro 2016 macini 4k izleyebiliyorum ve inanin o kadar canli ki.Bir kanal 2016 sonunda 4kya kesin gececegini belirtti ki sunun surasinda ne kaldi.Emin olun 3 4 sene sonra 4k kanallari tamamen yaygin olmasa bile atv kanald gibi onemli kanallar kesinlikle gececektir.O zaman da 3 4 senelik konuyu hortlatirim :)

• Discowery nat geo wild 4k ya geçmeleri lazımdı bence geç bile kaldılar.

• En aşağı 3 sene.Trt şuan maçlar sayesinde iyi bi pazarlama yaptı.1 buçuk 2 seneye yine atv geçebilir hd de olduğu gibi.Daha sonra platformların yatırımı sayesinde bi kaç kanal daha geçer.4k sadece digitürkte gibisinden.Millet o paketlere yüklenir.Evde tv var işe yarasın dimi.5 sene içinde sistem oturur işte.O sırada teknoloji ilerler tabi 8k 16k.Biz geriden takibe devam ederiz.altyapı yokken tvleri kucaklar eve getiririz.Adam curved 4k diye övünüyo.Eğik tv den ne izliycen mübarek daha şimdiden.izdivaç programı mı

• 4K aynı 3D yayın gibi özel gösterim için varlar yani tek seferlik gösterim HD yayın gibi değil.HD yayınlarsa standart oldu.4K tvler piyasaya çıktığında merak etmedim.görüntüsünüde seyrettim yinede bu nedenle tv alasım gelmedi.sadece bi kanal için 4K tv alınıyor.çünkü şimdi 4K tv alsak 8K çıktığında da tvyi değiştreceğiz.
    eğer gözlüksüz 3D li 4k olsa alınırdı.gözlüksüz olduğunda bütün kanallar derinlik efektiyle seyredilebilir.muhtemelen gelecek sene yada 2018 yada sonraki senelerde 8K la birlikte gözlüksüz 3D tvler satılmaya başlar.ozamanda 4K tv değiştirilir.fakat şu anda 4K kanallar tıpkı 3D kanallar gibi tek seferlik özel gösterim mesela maç için varlar.
    HD kanallar ilk piyasaya çıktığında astrada bikaç tane vardı turksatta trt hd vardı.sonra 3d kanallar çıktı.sonra 3d kanalların uydulardan yayınları sonlandı uydularda bikaç tane 3d yayın var.mesela Show tv nin hdsi varken 4k kanala nasıl geçsinki.zaten hdsi var.fakat hiç geçmeyecek denilmezde biraz zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkla -- 11 Haziran 2016; 15:01:41 >

• Arkadaşlar bazılarının bahsettiği gibi bu iş çok yavaş illerlemiyor. İşlemci üreticileri artık çok fazla model üretmeye başladı. Yayıncı kuruluşlar bu yılı test ile geçiriler şimdiden 12 tane 4k yayın oldu. Seneye bu sayı yabancı uydularda en az 100 ü bulur. Ancak Ülkemizde bu HD ye geçiş süreci gibi daha yavaş olacaktır. Herşeyden önce yayıncı kuruluşlar için ekstra bir maliyettir 4k yayını. 2017-2018 de en azından elle tutulur izlerken keyif alacağınız 100-200 arası 4k yayın olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gerekyok8

1bucuk sene de yayginlasmasini bekleyemeyiz tabii.Ama trt 4k yayin yapiyor su an euro 2016 macini 4k izleyebiliyorum ve inanin o kadar canli ki.Bir kanal 2016 sonunda 4kya kesin gececegini belirtti ki sunun surasinda ne kaldi.Emin olun 3 4 sene sonra 4k kanallari tamamen yaygin olmasa bile atv kanald gibi onemli kanallar kesinlikle gececektir.O zaman da 3 4 senelik konuyu hortlatirim :)

3-4 sene sonra 4K tv ler ucuzlar bizde o zaman alırız yeni tv. Şimdi almanın pek bir mantıklı yanı yok. Şöyle bir şey var.. Elindeki tv eskimiştir yenisini alacaksın hd tv değil de 4K tv alırsın, bu ayrı bir şey. Demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım

• İş sadece TV yayıncılarına kalmıyor. Uydu operatörleri de 4K yayınlar için daha çok TP içeren uyduları uzaya fırlatmak zorunda.

• digitürk 4k test receiver çıkardı. yakında herkese dagıtacak. bazı lig tv maçları , trt , iz tv gibi kanallarda 4k yayın başlayacak
  • 10 yıl içinde hd yayına geçersek 20 yıl sonrada uhd yayına geçebiliriz.

daha hd yayın yok uhd yayını aramayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HDsatış

Arkadaşlar bazılarının bahsettiği gibi bu iş çok yavaş illerlemiyor. İşlemci üreticileri artık çok fazla model üretmeye başladı. Yayıncı kuruluşlar bu yılı test ile geçiriler şimdiden 12 tane 4k yayın oldu. Seneye bu sayı yabancı uydularda en az 100 ü bulur. Ancak Ülkemizde bu HD ye geçiş süreci gibi daha yavaş olacaktır. Herşeyden önce yayıncı kuruluşlar için ekstra bir maliyettir 4k yayını. 2017-2018 de en azından elle tutulur izlerken keyif alacağınız 100-200 arası 4k yayın olur.

arkadaşım sen hanği ülkedesin 12 tane 4k kanal nerde ,???
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayhanx54

quote:

Orijinalden alıntı: HDsatış

Arkadaşlar bazılarının bahsettiği gibi bu iş çok yavaş illerlemiyor. İşlemci üreticileri artık çok fazla model üretmeye başladı. Yayıncı kuruluşlar bu yılı test ile geçiriler şimdiden 12 tane 4k yayın oldu. Seneye bu sayı yabancı uydularda en az 100 ü bulur. Ancak Ülkemizde bu HD ye geçiş süreci gibi daha yavaş olacaktır. Herşeyden önce yayıncı kuruluşlar için ekstra bir maliyettir 4k yayını. 2017-2018 de en azından elle tutulur izlerken keyif alacağınız 100-200 arası 4k yayın olur.

arkadaşım sen hanği ülkedesin 12 tane 4k kanal nerde ,???

http://www.flysat.com/satlist-uhd.php

Uydulara göre UHD kanal listesi dağılımı

• 14 uydu içinse tmm türkiyede sadece trt var diye sordum ben sandım bizim ulusal kanallar 12 tane olcak sandım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.