Şimdi Ara

4K REMUX HDR Filmleri SDR Televizyonda İzlemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
3
Favori
5.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

4K Remux video izlerken renklerin çok soluk olduğunu farkettim ...

1080p den daha kalitesiz geldi gözüme ve şaşırdım.

Araştırdığımda 4k videoların SDR ve HDR formatlı olarak çıktığını gördüm ve capitalist sisteme tekrar bir giydirdim.

Philips 55 pus9109 tv (4K Destekliyor)HDR desteklemiyor.

Nvidia RTX 2080 İntel sistemden HDMI ile görüntü alıyorum.

4K HDR görüntüyü solmadan izleme imkanı var mı yazılım vs...

HDR Downscale SDR gibi bir seçenek mevcut mu?

• Üstadı tanımak isteriz :)

Ayrıca süper ingilazcam ile bu işin sadece MadVR ile olabileceğini anlamış bulunmaktayım.

Şöylede bir link var

Üstadın bunu yorumlamasını rica ederiz.
  • trufily T kullanıcısına yanıt
    Üstadı tanımak isteriz :)

Ayrıca süper ingilazcam ile bu işin sadece MadVR ile olabileceğini anlamış bulunmaktayım.

Şöylede bir link var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nirvanha -- 2 Ağustos 2019; 21:20:15 >

• nirvanha kullanıcısına yanıt
    s.a kardeşim..ilk önce tv hdr olması demek 4k blurayin hdr 10 veya dolby vision ile içeriğin tam olması ,hdr bir efekt bölgesel aydınlatma ve karartma tv de hdr özelliği yoksa soluk izlerin bazıları upscale ediyo ama anlamı kalmıyor ,hdr zaten yapay efekt maf ediyor filmleri hdr ill olacaksa videoda anlatılan mpc + madvr kombinasyonu yapıcaksın, bu arada dolby vision demişken destekleyen modeller var LG oled serisi vs
  • A.selam üstad ,

Şimdi masraf yapıp Hdr tv alamayız bu krizde.

Ben geleceğe yönelik ilerde Hdr destekli tv alırım diye sadece çok beğendiğim filmleri (Moon ,intersellar vb.)remux arşivlemeyi düşünüyordum.Bu arada eldeki imkankarla da elimdeki filmleri izlerim diye düşünmüştüm.Ne zaman öleceğimiz belli değil haliyle.

1-Ozaman sdr riplemiş gruplarımı takip etmeliyim önereceğiniz bir grup var mı?

2- 16:9 tv de hangi hangi oran iyidir imax siyah bantlı oluyor.Sizin tercihiniz nedir?

İlginiz için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nirvanha -- 3 Ağustos 2019; 1:34:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar yılmadık ,

Aşağıdaki codec paketini indirip sistemime uygun olan seçeneği (4k nvidia)seçip yükledim renkler geldi.

İnce ayar için bişey yapmadım daha ustalar yardım ederse iyi olur zaten madVR için bir konuda var her nekadar güncel değilsede.

https://www.videohelp.com/software/LAV-Filters-Megamix

Sonuç;

Öncesi 4K REMUX HDR Filmleri SDR Televizyonda İzlemek

Sonrası 4K REMUX HDR Filmleri SDR Televizyonda İzlemek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nirvanha -- 3 Ağustos 2019; 3:53:10 >

• 4K HDR siz Lg tv m var. Aynı şekilde hdr soluk gösteriyor. SWTYBLZ riplerinin x265 sdr 10 bit ve 8 bit seçenekleri mevcut. Hdr özelliği olmayan bir televizyonda bu dediğin sistem ile hdr derinlikte renk elde edebiliyor musun gerçekten? Hdr nin donanımsal bir özelliği yok yani ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nurullah4335

4K HDR siz Lg tv m var. Aynı şekilde hdr soluk gösteriyor. SWTYBLZ riplerinin x265 sdr 10 bit ve 8 bit seçenekleri mevcut. Hdr özelliği olmayan bir televizyonda bu dediğin sistem ile hdr derinlikte renk elde edebiliyor musun gerçekten? Hdr nin donanımsal bir özelliği yok yani ?
    55 mu9000 4k hdr 10 tv kullanan biri olarak bu hdr dinamik contrastın bir gelişmişi ,filmlerde demo gibi gösteriyor ve öyle ahım şahım bir olay değilki.sadece bölgesel aydınlık ve karartı yapıyor olmasada olur..ben halen 1080p remux ediniyorumki cam gibi daha doğal belli mesafeden 4k ve 1080p fark vayyy denilecek gibi değil hatta 2,5 metreden az fark var çoğu bd filmde 2k dan master dönüşüm gerçek real 4k değil..1080p yeterde artar hem yerden kazanıyoruz hem 4k'da hdd dayanmıyor..satış pazarlaması başka bişey değil

• Arkadaşlar merhaba benimde kendi çapımda büyük bir problemim var cahilliğim maalesef beni yetersiz kılıyor.
    Ben Lg'nin 4k UHD tv'sini satın aldım. Bu arada çözünürlüğü 3840 x 2160 Hatta tv'nni direk linkini de bırakabilirim. https://www.hepsiburada.com/lg-43um7450-43-109-ekran-uydu-alicili-4k-ultra-hd-smart-led-tv-p-HBV00000KU073?magaza=bizdevar%C4%B1z

Şimdi benim yardım almak istediğim şey. Ben netflix'den UHD versiyonunda olan bir dizi izliyorum ve bazen görüntü böyle 0.7 saniyelik şekilde 4 5 kere olacak şekilde yüzler grileşiyor yani normalden griye dönüyor ama bu ara sıra oluyor acayip can sıkıyor. 4k olan dizielrde ise bunu yaşamadım yada hatırlamıyorum. Burada ki bazı yorumları falan okuduktan sonra kafama takıldı?
    Ben 4k tv alıyorum diye yanlış bir tv'mi aldım? kazıklandım mı? yoksa tv'de bir arıza mı var eğer yardımcı olursanız bana gerçekten çok sevinirim.
    4 yıllık emeğimi tazminat paramı aldım küçükte olsa eve 1 2 eşya aldık onda da böyle sorunlar yaşayınca insanın canı çok sıkılıyor.

• Tviniz 4k tv.

UHD ile 4k aynı şey.

Sanırım HD 1920x1080 olandna bahsediyorsunuz.

Netflix internet üzerinden izliyor olduğunuz işin internet bağlantı hızınız 4K içerik için yetmiyor olabilir , anlık değişimler ondan kaynaklanıyordur.

Bir 4K MKV filmi usb den izlediğinizde problem yoksa problem yoktur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nirvanha

Tviniz 4k tv.

UHD ile 4k aynı şey.

Sanırım HD 1920x1080 olandna bahsediyorsunuz.

Netflix internet üzerinden izliyor olduğunuz işin internet bağlantı hızınız 4K içerik için yetmiyor olabilir , anlık değişimler ondan kaynaklanıyordur.

Bir 4K MKV filmi usb den izlediğinizde problem yoksa problem yoktur :)
    Bu sitedeki filmlerde turkce ses de var mı?
    Bir de 45 gb filmi hangi donanım ile izliyorsun? Tv + USB disk? yoksa PC den mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nirvanha

Üstadı tanımak isteriz :)

Şöylede bir link var

çok işime yaradı teşekkürler . 4k tv de soluk renkle binebze olsun renk getiriyor ama yinede hdr olmayan 4k yada 1080p deki görüntüyü alamıyorsunuz . BEnde vazgeçtim hdr indirmekten varsa düz 4k indireceğim yoksa 1080p sini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_devil33 -- 28 Nisan 2020; 17:28:9 >

• Bu hafta merak ettim, 4K bir görüntü 1080p projektör de nasıl olacak diye.

İnternet den "Dynasties 2018 BBC Earth 4K (2160p x265 10bit)" olan belgeselin HDR versiyonunu indirdim, ve test ettim, görüntü kötüydü, ışık az ve solgun görüntü vardı.
    Sonradan anladım ki, benim proj. um HDR desteklemiyor.

Sonra aynı belgeselin SDR versiyonunu indirdim, ve test ettim,
    sonuç;
    harika bir görüntü, parlaklık, canlılık, netlik.
    1000 ansi-lümen lik projektörüm de daha önce tanık olmadığım bir parlaklık.

Evet benim yaşadığım deneyimde; 4K yı 1080p olarak seyrediyorum, doğrudur, ama ben bu kadar iyi kalitede bir görüntüyü 1080p projektör de daha önce görmedim, kaliteli bir 1080p görüntüden daha kaliteli bir görüntü.

Sonra,
    Avatar (2009) Extended 4K [2160p x265 10bit aac 5.1] filmini indirdim, sdr ibaresi yoktu,
    aynı güzel sonuçları aldım, tek kelimeyle müthiş 1080p görüntü.

Açıkçası 4K görüntünün 1080p sistemde bu kadar iyi görüneceğini tahmin etmemiştim.

Bende 10bit x265 çözebilen Tv box ve HDMI switch 2.0 cihazlar var, 4K nın 1080p ye çok iyi uyarlanmasında bunların da etkisi olsa gerek.

Özetle;
    Benim gibi sistemi HDR desteklemeyenler, asla HDR film indirmesinler.
    En iyi sonuçları;
    2160p X265 10bit filmlerden aldım, SDR olsun ya da olmasın.

Arkadaşlar bu 10 bit olayı müthiş bir şey, Tv niz veya projektörünüz 10 bit desteklemese bile, sonuçlar 10bit olmayan filmlere göre çok çok iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 8 Eylül 2020; 23:24:41 >

• Açıkçası buradaki yazıları okudum lakin hiçbiri benim için geçerli değil. HDR olması benim için video kalitesini düşürmedi belki ekran çözünürlüğüm düşük olduğundandır. (133x768)

• remux nedir yav ilk defa duydum ?

benim bildiğim native 4k diye film yok. 4k diye satılan blurayler bile 1080p den 2k civarı bir görüntüye upscale ediliyor. çoğu zaman zerre farkı yok 1080P den. remux başka bişeyse bilemedim şimdi

• Remux aslında basit bir ifadeyle anlatmak gerekirse, Gerçek Bluray 2160p (4K) & 1080p görüntüdür. Bir film paylaşımın da bu ibareyi ( Remux ) görürseniz, bu filmin olduğu gibi diskteki haliyle korunduğunu, görüntüyle oynanmadığı, encode edilmediği anlamına gelir.

Bende öğrenmiş oldum sayenizde.

https://forum.donanimhaber.com/satilik-zidoo-x9-4k-tv-box--141954464#147039317

• Arkadaşlar olay hdr olmayan bir panelde (monitör veya laptop ekranı) hdr indirmemek değil. Bunun için kullanmanız gereken VLC veya POT player bu ikisinde de deneyin potplayer daha iyi renk seçeneği sunuyor ve içinde hdr açma kapama düğmesi var. Renk solukluğu kullandığınız video oynatma programı ile de alakalı evet HDR olmayan bir panel de HDR içerik izlenmesi pek mantıklı olmasa da illaki fark ettiriyor. Ayrıca 4K HDR (10,10+ 10pro) ve 10 bit izlemedikten sonra 4K izlemenin hiçbir esprisi yok bence.

• TiSKE kullanıcısına yanıt

4k dolby vision filmi 4 k dolby destekli tvde usbden izlersek dolby vision oldugunu algılar mı? yoksa illa bluray disck alıp bluray satın mı almak gerekiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: natrak

4k dolby vision filmi 4 k dolby destekli tvde usbden izlersek dolby vision oldugunu algılar mı? yoksa illa bluray disck alıp bluray satın mı almak gerekiyor

Muhtemelen algılayacaktır.

Bende 4K HDR ve Dolby Vision destekli TV var, bizzat müşahede ettim; video başladığı anda sağ üstte bir kaç saniyeliğine Dolby Vision simgesi görünüyor, o zaman seyrettiğiniz şeyin DoVi olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca muhtemelen kumandanızda info tuşuna basınca da açılan alt bantta yine Dolby Vision simgesi gözükecektir. Ancak USB belleği taktığınızda televizyonunuz DoVi özellikli videoyu oynatmazsa, bu tür videoları oynatan bir media player almanız gerekir (örmeğin; Zidoo Z9X 4K Dolby Vision Media Player).

Ayrıca belirtmeliyim ki Dolby Vision çok nefis görüntü sunuyor, HDR yanında sönük kalıyor. HDR10+ ise deneme imkanım olmadı, onu kıyaslayamayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sriderya -- 18 Mart 2021; 22:51:59 >

• Biraz geç olmuş ama arkadaşların aşağıdaki sorduklarına da bir şeyler yazmak isterim;

@AtWarwithReality adlı kullanıcının, alıntılanan mesajı:

remux nedir yav ilk defa duydum ?

Alıntı

metni:
    benim bildiğim native 4k diye film yok. 4k diye satılan blurayler bile 1080p den 2k civarı bir görüntüye upscale ediliyor. çoğu zaman zerre farkı yok 1080P den. remux başka bişeyse bilemedim şimdi

ReMux, ekstraları çıkarılmış Bluray diskler için kullanılan ifadedir. Yani filmdeki orijinal ses haricindeki diğer sesler, yönetmek neya oyuncaların konuşlarının olduğu kısımlar, kamera arkası bölümleri vb. unsurlar çıkarılarak diskin boyutu düşürülür, görüntüde ise bir değişiklik yapılmaz ama ses formatı değiştirilebilir. (Örneğin, Dolby Atmos TrueHD ses, DTS sese dönüştürülebilir.) Bir nev'i DVD9 'u DVD5 yapmak gibi bir şeydir, boyut küçültme diskine göre değişir. Örneğin Game of Thrones 'un 330 GB boyutundaki bir sezon 4K diski, ReMux yapılarak 245GB 'a kadar indirilmiştir.

Amaç sadece boyut küçültmektir.

@lazye adlı kullanıcının, alıntılanan mesajı:

Alıntı

metni:
    Açıkçası buradaki yazıları okudum lakin hiçbiri benim için geçerli değil. HDR olması benim için video kalitesini düşürmedi belki ekran çözünürlüğüm düşük olduğundandır. (133x768)

HDR özellikli videoları o kalitede seyredebilmek için monitörünüzün HDR destekli olması gerekir. Ancak çözünürlüğüne bakarak sizin monitörünüzde öyle bir özellik olmadığını varsayıyorum. 1080p fazlasıyla yeterli olacaktır size, 4K, HDR gibi özellikli videolar aramanıza gerek yok hocam. Kaldı ki şu sıralar 4K monitör fiyatları da 4.000 TL'den aşağı değildir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.