Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

4k Bluray Filmler Hangileri Olacak ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: FEARTR Daha Az
1 Kayıtlı Üye
332
Cevap
7
Favori
11.721
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Sinema >> Sinema Genel >> 4k Bluray Filmler Hangileri Olacak ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    10464 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

Paylaştığım link umarım adminler tarafından sıkıntılı bulunmaz.Birçok konuda paylaştım ban yemeyelim durduk yere

Bu 40-60 gblık 4k filmlerin görüntüsü fena olmuyor ama açıkçası çok sağlam 30-40gblık 1080p filmlerden de öyle aman aman farklı da durmuyor.Sonuçta önemli olan çözünürlükten ziyade bitrate.30-40gblık 1080p filmler ortalama 40 kbps olurken , 40-60gblık filmler en fazla 60 kbps oluyor.Hal böyleyken kalite farkı çok olmuyor.Bu 4k filmlerin boyutlarının artması ya da kodlamasının değişmesi lazım.Hevc falan dedik ama ne bileyim birşeyler eksik gibi.

Mesela Mad Max'in sadece 6gblık 4k sürümü var elimde.7000 kbps , hevc olarak kodlanmış.Görüntü kalitesi 50gblık filmlerle neredeyse aynı.Filmin grubu "joy" bu arada.Merak edenler bakabilir.Bluray diskler ve oynatıcılar da tam oturmadı piyasada.Çoğu izleyici filmini benim gibi pcden oynatıyor vs.Tam bir rayına oturamadı şu 4k.Zaten çoğu filmin kaynağına bakınca 2k'dan 4k'ya upscale edildiği görülüyor.4k biraz da pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor.İzlediğim filmlerde oo çok fark yarattı dedirtecek birşey yaşamadım şimdiye kadar.Bu 4k'nın asıl olayı dijital sinemalar .Adamlar 35mm filmlerden kurtuldu bu sayede.Evlere de onların artığı çakma 4k blurayler giriyor işte.

Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum
    Açlık oyunlarını biri 4K 64gb biri 4K 9 gb olarak indirdim tv 55" ama arada hiç ama hiç bir fark görmedim hatta bir ara yanıldım dedimki sanki şu az daha kaliteli o seçtiğim 9gb olandı.
    Kaliteli bir 1080p ile 4k film arasında çok az bir fark var
    Aslında en büyük kazık avm lerde demo lardan atılıyor. O demolar nasıl okadar net oluyor anlamıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    10464 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: selodonanımhaber

quote:

Orijinalden alıntı: Red_Devil33

quote:

Orijinalden alıntı: titanic70

quote:

quote:

quote:

Kısacası 49 veya 55" güzel bir lcd tv niz varsa 4k pekte mühim degil

Benim asıl beklediğim 4k filmler LOTR HARRY POTTER Serisi falan :)

Lord of rings 4k çıkacaktır elbette 1080p den iyi olacaktır ama çok bir fark beklemeyin

Lotr Da Evet Fazla Fark Olmaz.. Ama Hobbit Serisinden Ümitliyim Çünkü 4k Kameralar İle Çekildi.

Sırf 4k izlemek için hobbit serisini izlemedim
    Bundan sonra 4k dan aşşağı izlemiyorum zamunda da hergün 1-2 film 4k sunuluyor. Gün geçtikçe daha çok sunum olacaktır

Bahsettiğin zamundadaki 4k filmler x264 mü x265 mi

X265

• Yarbay
    3855 Mesaj

2 metre tv niz yoksa 4k ya gerek yoktur.50 inçe kadar 1080p yeter de artar da (orjinal blu ray kalitesinde)

|
    |
    Red_Devil33 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
  • Yarbay
    3855 Mesaj

→ O demolar nasıl okadar net oluyor anlamıyorum ←

Mesela ben Samsara belgeselini ilk izlediğimde 4k falan sanmıştım orjinal 1080p kalitede izlemiştim.Sonra biraz araştırdım ve filmin 8k dan 4k mastered olarak transfer edildigini ögrendim.Son aşamada film 4k dan direk 1080p ye transfer edilmiş filmin kopyası muazzam derecede iyiydi.Renkler de şu ana kadar gördüğüm en iyi kalitede idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdr-2015 -- 29 Aralık 2016; 10:48:21 >
    |
    |
    Unutmayın ! Demokratik bir hukuk ülkesinde yaşıyorsunuz. Dini inancınıza "arabesk" yaşantınıza göre kurallar belirleyemezsiniz. Eğer ki hakiki bir inanca ve sadakate ihtiyacınız var ise onları ancak hak hukuk ve adalette bulabilirsiniz.
  • Yarbay
    2389 Mesaj
    Vay be biz 1080p ye yeni geçtik millet 4K izliyor
    |
    |
    Intel core i5 8400**Cooler Master Hyper T4**Gigabyte Gaming G1 GTX 1070**Gigabyte Aorus Gaming 3**16 GB Corsair Vengeance Ddr4 2666mhz**Corsair Spec01 Carbide Series w/vs550 80 **Samsung 850 EVO 120Gb**Seagate Barracuda 1TB**Asus VC239H**Steelseries Rival 310**Logitech g413 Carbon**Steelseries arctis3 2019 Edition**
  • Yarbay
    10464 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kdr-2015

→ O demolar nasıl okadar net oluyor anlamıyorum ←

Mesela ben Samsara belgeselini ilk izlediğimde 4k falan sanmıştım orjinal 1080p kalitede izlemiştim.Sonra biraz araştırdım ve filmin 8k dan 4k mastered olarak transfer edildigini ögrendim.Son aşamada film 4k dan direk 1080p ye transfer edilmiş filmin kopyası muazzam derecede iyiydi.Renkler de şu ana kadar gördüğüm en iyi kalitede idi.

Bikeresinde trt4k Fenerbahçe in Avrupa maçını veriyordu
    Maç önünü hem trt4k hemde trthd trt4k yayınını yaptı aynı 4k kameralardan verdi gözlerime inanamadım trt4k ile trthd arasında fark yoktu acaba dedim trthd anlık olarak 4k yayın mı yapıyor çözünürlüğe baktım 1080i idi trthd de görüntü çok çok iyiydi aynı trt 4k gibi
    Bu demek okuyorum 4k dan 1080p ye downscale izledigim zaman kalite çok artıyor

• Yarbay
    3855 Mesaj

Aynen dediğin gibi downscale kopya kendini hemen belli eder.Hatta elimdeki bazı orjinal dvd filmler bile 720p gibi görünüyor downscale transferi flan belkiE tabi blu ray cihazdan 1080p upscale de ediyorum vs neyse.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdr-2015 -- 29 Aralık 2016; 11:52:58 >
    |
    |
  • Yarbay
    2152 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Lord of rings 4k çıkacaktır elbette 1080p den iyi olacaktır ama çok bir fark beklemeyin

Lotr Da Evet Fazla Fark Olmaz.. Ama Hobbit Serisinden Ümitliyim Çünkü 4k Kameralar İle Çekildi.

Bundan sonra 4k dan aşşağı izlemiyorum zamunda da hergün 1-2 film 4k sunuluyor. Gün geçtikçe daha çok sunum olacaktır

X265

Bulamadım, link alabilirmiyimm?
    |
    |

• Yarbay
    7432 Mesaj
    quote:

› 1080p filmler ortalama 40 kbps ‹ pardon kbps değil mbps olacaktı ayrıca 1080p orjinal filmlerde ortalama 25 mbps bitrate oranı var.Filmler genelde kalitesine göre 20 - 30 mbps arasındadırlar.Bu oran sadece video akışı için geçerlidir hd ses de ortalama 3.5 - 4.5 mbps arasındadır

1080p bluray remuxlar 40mbps'a kadar çıkıyor hocam.Bi ara baya sarmıştım bu remuxlara.

quote:

› O demolar nasıl okadar net oluyor anlamıyorum ‹

Bikeresinde trt4k Fenerbahçe in Avrupa maçını veriyordu
    Maç önünü hem trt4k hemde trthd trt4k yayınını yaptı aynı 4k kameralardan verdi gözlerime inanamadım trt4k ile trthd arasında fark yoktu acaba dedim trthd anlık olarak 4k yayın mı yapıyor çözünürlüğe baktım 1080i idi trthd de görüntü çok çok iyiydi aynı trt 4k gibi
    Bu demek okuyorum 4k dan 1080p ye downscale izledigim zaman kalite çok artıyor

Oyunlarda bile 4k'dan 1080e downscale edince 1080p panelde görüntü cillop gibi oluyor.
    |
    |

• Yarbay
    2152 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

X265

Bahsettiğin yere baktım, x265 ama 1080p çözünürlük. 4K x265 yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yüzbaşı
    550 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: aterikasedi

Paylaştığım link umarım adminler tarafından sıkıntılı bulunmaz.Birçok konuda paylaştım ban yemeyelim durduk yere

Bu 40-60 gblık 4k filmlerin görüntüsü fena olmuyor ama açıkçası çok sağlam 30-40gblık 1080p filmlerden de öyle aman aman farklı da durmuyor.Sonuçta önemli olan çözünürlükten ziyade bitrate.30-40gblık 1080p filmler ortalama 40 kbps olurken , 40-60gblık filmler en fazla 60 kbps oluyor.Hal böyleyken kalite farkı çok olmuyor.Bu 4k filmlerin boyutlarının artması ya da kodlamasının değişmesi lazım.Hevc falan dedik ama ne bileyim birşeyler eksik gibi.

Mesela Mad Max'in sadece 6gblık 4k sürümü var elimde.7000 kbps , hevc olarak kodlanmış.Görüntü kalitesi 50gblık filmlerle neredeyse aynı.Filmin grubu "joy" bu arada.Merak edenler bakabilir.Bluray diskler ve oynatıcılar da tam oturmadı piyasada.Çoğu izleyici filmini benim gibi pcden oynatıyor vs.Tam bir rayına oturamadı şu 4k.Zaten çoğu filmin kaynağına bakınca 2k'dan 4k'ya upscale edildiği görülüyor.4k biraz da pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor.İzlediğim filmlerde oo çok fark yarattı dedirtecek birşey yaşamadım şimdiye kadar.Bu 4k'nın asıl olayı dijital sinemalar .Adamlar 35mm filmlerden kurtuldu bu sayede.Evlere de onların artığı çakma 4k blurayler giriyor işte.

aynen sana katılıyorum bu arada verdiğin sitede iyi gibi :)
    |
    |

• Yarbay
    10464 Mesaj

bunlar birkaçı

|
    |
    Bahsedilenler: selodonanımhaber

bunlar birkaçı

2160p yada 4k diye arama yaparken sonuç çıkmıyor.

EDİT: "name" olarak değil de "description" olarak aranırsa çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selodonanımhaber -- 29 Aralık 2016; 20:25:23 >
    |
    |
  • Yarbay
    3855 Mesaj

Elimde 30 adet kadar orjinal blu ray disklerim var ama 40 mbps 1080p için çok fazla bence.Görüntü yogunlugu bakımından elimde ki en iyi disk ortalama 31 mbps kalitesi gayet tatmin edici.

Ayrıca elimde mastered in 4k disk var renk standardı 10 bit

Normal 8 bit olan filmler onaltı milyon renk içeriyor

10 bit bir milyar renk ×64 kat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdr-2015 -- 29 Aralık 2016; 20:22:26 >
    |
    |
    aterikasedi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    7432 Mesaj
    quote:

Elimde 30 adet kadar orjinal blu ray disklerim var ama 40 mbps 1080p için çok fazla bence.Görüntü yogunlugu bakımından elimde ki en iyi disk ortalama 31 mbps kalitesi gayet tatmin edici.

Ayrıca elimde mastered in 4k disk var renk standardı 10 bit

Normal 8 bit olan filmler onaltı milyon renk içeriyor

10 bit bir milyar renk ×64 kat

Vaoww bir milyor renkk Demekki 64 katı daha renkli olacak filmlerimiz

Şaka bir yana 8bit - 10 bit farkını filmlerden ziyade oyunlarda deneme şansı buldum.Gerçi 10bit film de var elimde ama oyunlarla daha haşır neşirim nickimden de anlaşılacağı üzere.Televizyonum da 10bit destekliyor Allahıma bin şükür

Ekran kartı ayarlarından görüntü çıkışını 8bit-10bit olarak seçme şansımız var.10bit yapınca karanlık sahnelerde , özellikle gökyüzü , duvar gibi yerlerde böyle hare hare , çizgi çizgi şeklinde renk geçişler görülür ya onlar olmuyor.Gta V'te gece gökyüzüne bir 8bitte bakıyorum hare hare kademe kademe geçişler mevcut , bir de 10bitte bakıyorum daha pürüzsüz.Harelenme yok denecek kadar az.Renk artışı filmlerdeki 10bit olayıyla daha belirgin olur sanırım.Gerçi siyah beyaz filmlerde de 10bit olayı var.Bunu direkt renk artışı olarak yorumlamamak lazım.Dediğim gibi renk ve ton geçişlerini yumuşatıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aterikasedi -- 30 Aralık 2016; 4:56:0 >

• Yarbay
    3855 Mesaj

Bende 10 bit ekran yok ama buna rağmen renk kalitesi yine fark yaratıyor.Mesela sahnelerdeki insanların çiltleri derinin üzeri çok canlı pembemsi görünüyor (pembiş)10 bit olarak izlesem orgazm olurdum belki

Not: 4k tv ve 4k blu ray iki yıl sonra alacağım aceleye gerek yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdr-2015 -- 30 Aralık 2016; 8:03:40 >
    |
    |
  • Yarbay
    3855 Mesaj
    Bugün şu uydu alıcısını aldım

[simage]
    [/simage]

Eskiden 720p alıcım vardı yeni olan 1080p çıkışlı muazzam yav Detay olarak bazı hd kanallar orjinal blu ray kalitesine yakın ama keskinlik çok daha başarılı
    |
    |

• Yarbay
    7432 Mesaj
    quote:

Bende 10 bit ekran yok ama buna rağmen renk kalitesi yine fark yaratıyor.Mesela sahnelerdeki insanların çiltleri derinin üzeri çok canlı pembemsi görünüyor (pembiş)10 bit olarak izlesem orgazm olurdum belki

Not: 4k tv ve 4k blu ray iki yıl sonra alacağım aceleye gerek yok

Gerçek 4k bluray filmlerin kırılmadığı izlediğimiz şeylerin çakma 4k olduğu söyleniyor zaten.Uzunca bir süre 4k+10bit+hdr şart değil.Ben de 720p tvden 1080p plazma tvye geçince bi coşku yaşamıştım.İyi bir uydu alıcı görüntüyü baya farkettiriyor.

• Yarbay
    3855 Mesaj

Pardon bir sorum olacak alıcının usbye programları kayıt yapama özelligi var.32 gb flash alsam destekler mi diye merak ettim.

Bolca kayıt yapmak istiyorum

|
    |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
e-ticaret
sohbet
üniversite
son dakika
Lastik Fiyatları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.