Şimdi Ara

4k Bluray Filmler Hangileri Olacak ? ( JOKER 7 OCAK 2020 ) GÜNCELLENDİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
332
Cevap
8
Favori
20.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Titanik gerçek 4k olarak gelir kesin

Filmin çekim detayları
    35 mm (Eastman EXR 50D 5245, Kodak Vision 500T 5279)

35 mm film çözünürlügü maksimum 6k (6144×4668 piksele eşdeger)
    Ayrıca The Lord of the Rings serisi 35mm çekilmiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 10 Mart 2016; 20:19:00 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdr-2015

Filmin çekim detayları

Yani Lotr Damı 4k Gelir :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi titanic70 -- 10 Mart 2016; 20:32:05 >

• quote:

Filmin çekim detayları

Güzel bilgiler veren bir arkadaşa ek olarak:

35/70mm Film her türlü dijitali ezer geçer zaten.
    Sırf maliyeti ucuz dijital kullanılıyor.
    200 GB'lık SSD'lere kopyalamak filmden çok daha ucuz. Hemde geri dönüşümü var tabi.

4K Bluray'ler 128 GB'lık BD XL ile gelecekti ancak diskler halen yaygınlaşmadı.
    Şimdilik HEVC avantajı sayesinde disklere sığmakta.

Bana sorarsanız 4K tam bir saçmalıktır.
    Ufacık TV'lerde (65 inç ve altı için yazıyorum) 4K çok fazla.
    Çoğu cep telefonunda 2K ekran var saçmalığın bir ileri boyutu da bu.

Sinemalarda özellikle yeni nesil dijital sinemalarda 2K DCP formatı kullanılıyor.
    Bunlarda H264 bunlarda 1080p dikey çözünürlükte çoğunluk 2048x1080
    4K dijital olanlarda var ancak filmler genelde 2K yayınlanıyor

Satış politikaları
    Göz boyama başka birşey değil.

IMAX'e gelince çoğu film DMR yani Dijital Media Remastering sayesinde normal kameralarla alınan görüntü çözünürlükleri dönüştürülüyor.
    Yani buda gerçek IMAX yapmıyor görüntüyü.

Fazla karıştırmadan 1080p yeterlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Intruder -- 10 Mart 2016; 20:47:23 >

• titanic70 T kullanıcısına yanıt
    Gelmesinde bir sakınca yokMesela bende alien 1 filmin blu ray diski var elimde(1080p).Alien 1 1978 yılında analog 35mm film ile çekilmiştir yani orjinal çözünürlügü 6k oluyor

• Intruder kullanıcısına yanıt
    Haklısın bende aynı fikirdeyim. 1080p aşıyor kendini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 10 Mart 2016; 21:22:15 >
  • Arkadaşlar 4k filmi tv de biraz baktım.Bendeki 1080p remux ile karşılaştırdım.Arada çok büyük farkın olmadığını gördüm. En azından 4k demo görüntüler ile 1080p demo görüntüler gibi aradaki fark direk belli olmuyor.Yakın planlarda fark nerdeyse yok iken, uzak görüş mesafesinin 4k versiyonda daha iyi olduğunu gördüm. Ayrıca kontrast biraz daha fazla 4k versiyounda.Direk tv'nin ekranından telefon ile aynı yerden çekim yaptım.En azından bir fikir verir.

1080p
    4k Bluray Filmler Hangileri Olacak ? ( JOKER 7 OCAK 2020 )  GÜNCELLENDİ

4k

• GT_55 kullanıcısına yanıt
    4k olan görüntü 1080p ye göre daha canlı ve daha koyu duruyor.
  • 4K fimleri oynatmam için bendeki laptop işimi görürmü arkadaşlar normalde Bluray 1080p filmler sorunsuz izliyorum özellikler şu şekilde.

4 gb ram GT 520 ekran kartı İ5 işlemci.

Eğer kaldırmazsa film seven birisi olarak değiştireceğim laptop'u.
  • İşlemci gücünün yeteceğini sanmam. 4K çözünürlükte bir monitör sahibi olmadan 4K izlemeniz mantıksız, normal işinizi görüyorsa sırf bu yüzden bilgisayar değiştirmenize gerek yok bence.
    4K Çözünürlük şuan gereksiz diye yorumlanıyor fakat 4K monitörlerin yaygınlaşması ve formatların H265'e geçişiyle birlikte şimdinin 1080p'si olacak. Görüntü farkı 27" ve altı monitörlerde fark edilmeyecek olsa da daha büyük monitörlerde izleme zevkini arttıracağı kesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Armag3d0N

Piyasada 4k diye satılan filmler gerçek 4k değil, hepsi 2k'dan 4k'ya upscale edildi.

Peki bununla alakalı bir kaynak var mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Armag3d0N

quote:

Orijinalden alıntı: GT_55

Peki bununla alakalı bir kaynak var mı ?

http://www.highdefdigest.com/blog/ultra-hd-not-always-4k/

Chappie 4k mı oluyor şimdi bu kaynaktaki habere göre.
  • bilgehankalkan kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim o zaman biraz beklemekte fayda var.
  • GT_55 kullanıcısına yanıt
    Hepsi upscale edilmedi sadece bazıları.Gerçek 4k filmler nasıl seçilir yukarıda açıklamıştım.

Bu da bendeki the amazing spider man 2 mastered in 4k blu ray.
    Normal blu ray filmlerde renkler 8 bit (16 milyon renk) olurken mastered in 4k filmlerinde renk kalitesi çok daha yüksektir 10 bit (1 milyar renk)Filmin çözünürlügü 1080p olup görüntü dokusu cok daha iyidir.Ama bu kaliteyi anlamak için 10 bit destekleyen ekran lazım bendeki tv malesef 8 bit

• Lotr 4k olarak gelmez imkansız gibi birşey gerçek 1080P bile yok piyasa'da en azından ben bulamadım bulabildiğim en yüksek çözünürlük 800P ama izlediğim diğer birçok 1080P filmlerden çok daha iyi görüntülere sahip.
  • Beni En Çok Meraklandıran Filmler Lotr Ve Hobbit Filmlerinin 4K Bluray Larının Çıkabilecek İhtimallari Hobbit 4K Efsane Olurdu Ya Acaba Ne Zaman Çıkar Fury Gibi Filmlere 4k Olarak Yer Vermişler Hobbit Gibi Filmleri Es Geçmişler Olacak Gibi Değil :)
  • Biraz araştırdım ve Chappie filmi için 4k diyebilirim.Çünkü filmin büyük bölümü 4k olarak çekilmiştir.

Kameralar
    - Red Epic (4k)
    - Sony PMW-EX3 (1080p)
    - Sony HDC-1500 (1080p)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 12 Mart 2016; 17:09:41 >
  • Armag3d0N A kullanıcısına yanıt
    Peki bunlar gerçek 1080P'mi ben internet üzerinden en fazla 800P olan sürüm bulabildim? sanırım sizdeki ürünlerde türkçe alyazıda yok değilmi?
  • quote:

Biraz araştırdım ve Chappie filmi için 4k diyebilirim.Çünkü filmin büyük bölümü 4k olarak çekilmiştir.

Kameralar
    - Red Epic (4k)
    - Sony PMW-EX3 (1080p)
    - Sony HDC-1500 (1080p)

Zaten indirdiğim 4k web-dl versiyonda belliydi.İzlediğim en net ve derinliği olan filmdi.
  • Analog filmleri kopyalama zorlugu oldugundan dolayı gelecege bakarsak Lotr belki 2-3 yıla kadar 4k olarak cıkar yada daha geç.Filmin üç saatini taramak bile 10 günü bulur ki tarama süresi kesintisiz gece gündüz olacak o zamanSonra bir sürü işlemden geçiriliyor renk açma vs vs onuda 10 gün de.Yani bu işlere para zaman ve teknoloji gerekli.Onlar yapsın bizde imkan olunca izleriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 12 Mart 2016; 17:50:31 >
  • Armag3d0N A kullanıcısına yanıt
    Titanik filmindede aynı saçmalıgı yapmışlar sitelerde gördüm.Filmin blu ray ve dvd olanı 2 diskli basılmış.Blu ray ne diye 2 diske basarlar saçmalık bu.Çift katmanlı blu ray diske 4 buçuk saate yakın kayıt yapılabilir yapamazlarsa bitrateden biraz düşürsünler olsun 5 saat degil mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 12 Mart 2016; 18:14:09 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.