Şimdi Ara

4G muamması hakkında çok merak ettiğim bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • snapdragon 800 ün 4G desteği olmayan versiyonu mu var? ELITE de s800 olup da nasıl 4G desteği yok? bir bilen açıklayabilir mi acaba? bilinen s800 kullanan tüm telefonlar 4G desteği sunuyor, ondan soruyorum. sormamın bir diğer nedeni, 2013 sonunda bakanın kendi ağazından 4G altyapısının 2014 içerisinde hizmete gireceği beyanıdır. herkes şu anda 3G ülkesiyiz diyor, 4G desteğini ne yapacaksınız diyor ama eğer bakanın dediği doğru ise ve 2014 içerisinde 4G başlarsa desteksiz bir telefon alıp daha sonra hayıflanmanın anlamı nedir?

bir de acaba DH bakanın beyanına dayanarak 4G nin ne zaman başlayacağını araştran bir haber yapabilir mi? bu konuda aydınlanmış oluruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lg G2 Deteknik olarak 4g var ama kapali geliyor ulkemizde olmadigi icin sendede boyle bisey olabilir

• ELITE ALINMAZ!

Resmen yediler bizi. AC dediler gelmedi, 4G dediler gelmedi. 4G kullanmasak bile 4G'li telefon kullanmak isterim.

O fiyata Nexus 5 - G2 alınır keyfe bakılır yemişim Telpa'nı bu kadar ilgisiz şirket yok!

Ekleme: L920 kullanıyorum LTE-A destekliyor yurt dışında LTE'nin keyfini görmeniz gerek, 3Gli telefon sizi yolda bırakır 4G çalışmaları da hızlandı en geç 2015'in yarısında geçeceğiz 4Gye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5AF373BF5 -- 10 Şubat 2014; 13:44:32 >
  • 4G için 2014 yalan mı diyosun yani? bakan kendisi bizzat açıklamıştı ama 2014 diye. benim hala umudum var. muhtemelen 3G nin ilk çıkışında olduğu gibi il merkezlerine ve sonra tüm trye yayılır ama zaten dağ bayır gezmediğm için çok da önemli değil ne kadar hızla yayılacağı. ama ben 4G siz S800 olayında kaldım. o nasıl oluyor ki? yanlış bilgi olabilir diye düşünüyordum ama görkem G2 de kapalı geldiğini söylemiş. bunu bilmiyordum.

telefon alma işimi şu şekilde planlamaya karar verdim. şubat sonunda tanıtılak HTC M8, Galaxy s5 ve LG G PRO 2 telefonların tüm incelemeleri mart içinde biter, birini seçer alırım :)

belki General mobile herşeye rağman ilk konuşulan versiyonu getirir güzel bir fiyattan ozamana kadar. biraz beklemekte fayda var.

• 4G dediğimiz bir iletişim olayı, data transferi ile ilgili. sd800 dediğimiz ise işlemci.

açıp araştırmadım ama sd800'ün 4g destekliyor olması o telefonda illa 4g olacağı anlamına gelir mi? 4g için tek gerekli olan işlemcinin desteklemesimidir? anten-iletişim devreleri falan feşmekan, bunlar da vardır işin içinde bence.
  • Kim diyor g2 4g desteklemiyor diye? Telefona camur atmaktan baska isiniz yok!

• Hspda çekmiyor daha... bakanlara sorsan dünya devletiyiz gerçekte 3. Dünya ülkesiyiz. 3g'yi bile tam anlamında kullanamazken 4g komik.

• Bizim ülkemizde 4G hemde 2014 içerisinde. :) Yakında 3G kullanımını iptal edecekler neredeyse halkımız 4G hayali kuruyor. Ben 2015 ikinci yarısı komple internet erişimi yasağı bekliyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bildiğim kadarı ile LTE(4G) desteği işlemci ile alakalı, Note 3 ün 9000 ve 9005 versiyonlarındaki tek fark exynos ve snapdragon işlemci. bu, yani snapdragon 800 hem 4G desteği hem 4K video desteği yeteneği kazandırıyor telefona.nexus 5, G2, Z1,NOTE 3 n9005 versiyonlu hep SD800 lü telefonlar 4G destekli. hatta samsung S4 SD600 versiyonu ve HTC one SD600 4G desteği veriyor. bu General mobile ELITE deki snapdragon 800, bildiğim kadarı ile 4G desteği sunmayan türünün tek örneği. bu yanlış bilgi midir yoksa 4G desteği olmyan Snapdagon 800 var mıdır. benim sorum aslında bu

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

4G dediğimiz bir iletişim olayı, data transferi ile ilgili. sd800 dediğimiz ise işlemci.

açıp araştırmadım ama sd800'ün 4g destekliyor olması o telefonda illa 4g olacağı anlamına gelir mi? 4g için tek gerekli olan işlemcinin desteklemesimidir? anten-iletişim devreleri falan feşmekan, bunlar da vardır işin içinde bence.

Snapdragon 800 çipsettir. sadece işlemci değildir. Yani cpu, gpu, wifi, bluetooth, decoder, GPS, 3G, Lte modem vs gibi birçok donanımın tek bir yonga üzerinde bulunmasıdır. Belki qualcomm sonradan 4G LTE modemi olmayan snapdragon 800 de üretmiş olabilir ama standart snapdragon 800lerin hepsinde 4G LTE desteği var. Belki de 3G ülkerinde satılan snapdragon 800lerde 4G LTE modem olmasına rağmen yazılımsal olarak devre dışı bırakılmış da olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: lavdegon

quote:

4G dediğimiz bir iletişim olayı, data transferi ile ilgili. sd800 dediğimiz ise işlemci.

Snapdragon 800 çipsettir. sadece işlemci değildir. Yani cpu, gpu, wifi, bluetooth, decoder, GPS, 3G, Lte modem vs gibi birçok donanımın tek bir yonga üzerinde bulunmasıdır. Belki qualcomm sonradan 4G LTE modemi olmayan snapdragon 800 de üretmiş olabilir ama standart snapdragon 800lerin hepsinde 4G LTE desteği var. Belki de 3G ülkerinde satılan snapdragon 800lerde 4G LTE modem olmasına rağmen yazılımsal olarak devre dışı bırakılmış da olabilir.

ben de onu diyorum, neden bu GM zaten destek sunan bir SoC u telefona koyup bu desteği vermez. yani eğer bilinçli olaarak kapatıldıysa bunun bir nedeni var mıdır? pile veya performansa etki eden. bana hiç mantıklı gelmedi. veya diğer bir seçenek 4G desteğinin olmaması yanlış bilgi midir?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

evet tek işlemci olmadığını biliyodum da yukarıda her nedense işlemci yazmışım çünkü aklı direk işlemciye gidiyo insanın sd800 deyince. yanlız bağlantı devrelerini bile içerisinde barındırdığını bilmiyordum. bu durumda sanırım direk desteklemesi gerek.

şöyle bişey olabilir mi? mesela radyo var ama adam rtük e vergi ödememek için radyo yazılımsal desteğini vermeden radyo yok diyerek getiriyo. eğer 4G desteği için ek bir vergi var ise, ozaman GM firması da burda şöyle düşünmüşmüdür: zaten çoğu kişi 4g kullanmayacak, ozaman yazılımsal olarak devre dışı bırakayım da sunayım, vergi de ödememiş olurum.

• SERDARbdrm S kullanıcısına yanıt
    4G LTE altyapısı olmayan bir ülkede 4G modemin aktif olması boş yere bataryayı tüketmekten başka bi işe yaramaz o yüzden yazılımsal olarak (kernelden) devre dışı bıraktılar diye tahmin ediyorum. Ayrıca seneye 4G altyapısı kurulduğunda herkes 4G destekli yeni telefon alma ihtiyacı hisedecek ve yeni bir pazar oluşacak. Bu fırsatı tepmek istemeyen üreticiler ve firmalar ticari menfaatleri için 4G modemi devre dışı bırakmış olabilirler.
  • Pile yapacağı küçük etki nedeniyle 4G yi kapatmışlarsa bence bu AC değil de düz versiyonunu koymuş olmalarından bile daha kötü ve yanlış bir karar

• Bu konuyu şimdi biraz araştırdım ve malesef qualcomm, 4G altyapısı olmayan ülkeler için snapdragon 800'ün 4G LTE modemsiz versiyonlarını da üretmiş. Model numarası 8274 ve 8274-AB olan snapdragon 800 çipsetlerin 4G LTE modemi yok ve büyük ihtimalle GM elite'de bu model snapdragon 800 kullanılacak.
  • tamamdır, yabancı sitelerden cevabını buldum. merak ediyorsanız sizinle de paylaşayım.

1-www.qualcomm.com/snapdragon/processors/800-600-400-200/specs

kendi sitesinde s800 farklarını yazmış zaten. bize 8274 kodlu S800 verecek general mobile anlaşılan.

2- gsminsider.com/2014/01/xiaomi-mi3-wcdma-snapdragon-800-msm8274ab-issue/#sthash.utY6Aj21.dpbs

bu da xiaomi nin yaptığı çakallıkla ilgili haber.

sonuçda şöyle deniyor,

Actually, Snapdragon 800 series has four different models – MSM8974 (4G LTE), MSM8674 (CDMA), MSM8274 (HSPA+) and MSM8074 (no modem). All models of Snapdragon 800 series have the same performance except the modem chipset inside.

yani; 7 farklı model s800 var (kendi sitesinde yazan). hepsinin performansı aynı ama modem destekleri farklıymış.bize düşen 8274 modeli sanırım.

öğrenmiş olduk.

• quote:

Bu konuyu şimdi biraz araştırdım ve malesef qualcomm, 4G altyapısı olmayan ülkeler için snapdragon 800'ün 4G LTE modemsiz versiyonlarını da üretmiş. Model numarası 8274 ve 8274-AB olan snapdragon 800 çipsetlerin 4G LTE modemi yok ve büyük ihtimalle GM elite'de bu model snapdragon 800 kullanılacak.

ben de arkada araştırırken görmedim sen zaten halletmişsin. teşekkür ederim, hepbirlikte öğrenmiş olduk

• SERDARbdrm S kullanıcısına yanıt
    Evet öğrendiğimiz iyi oldu Şunu da belirteyimki LG G2 ve nexus 5 te 8974-AA model snapdragon 800 bulunuyor. Yani LG G2 ve Nexus 5'in 4G LTE desteği var. Seneye ülkemize 4G LTE altyapısı kurulacağı için yeni telefon alırken mutlaka bunlarıda hesaba katmak gerekir.
  • quote:

quote:

Qualcomm istediği şekilde çipi revize edebiliyor. Revizyon numarası büyük ihtimalle standart S800'lerden farklıdır. Yazılımsal olarak devre dışı kalacağını düşünmüyorum

Ekleme: Çözmüşsünüz zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5AF373BF5 -- 10 Şubat 2014; 20:40:41 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.