Şimdi Ara

4790k ilk günden aşırı ısınıyor (Çözüldü, stok soğutucu stress testi 78-85 derece)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
264
Cevap
3
Favori
8.269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 69
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 63
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 3 saat 2 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 41
  • Favoriye Eklediklerim 3
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Cossie (63 mesaj) donanımcı123 (22 mesaj) THEKNIGHT (19 mesaj) potur (14 mesaj) DH | equ* (14 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (71 mesaj) Mobil (47 mesaj) Tablet (4 mesaj)
  • @
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> 4790k ilk günden aşırı ısınıyor (Çözüldü, stok soğutucu stress testi 78-85 derece)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1565 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    %12 'nin üstüne çıkamıyor 100 derecede kalıyor. Z97N-WIFI anakart Cooler Master Elite 130 kasa. Böyle olması normal mi stok soğutucuyla çalışamaz durumda mı bu işlemciler?

SORUN ÇÖZÜLDÜ.

Her ayağı çıt çıt yaparak taktığım halde ürünü Vatan'a götürdüm. İçeride ne yaptılar bilmiyorum ama şu anda stress testinde en fazla 85 dereceye anlık çıkıyor, throttling yok. Maşallah şükürler olsun!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cossie -- 18 Temmuz 2014; 15:22:17 >

|
    |

• Elin yabancısı çok bilinçli, adamlar unboxing yapıyor i7 işlemcilere adamlar stok soğutucuyu 2 saniye göstermiyor bile kutudan çıkarıp atıyorlar bi yere bizde güzelce takıp birde stres teste sokuyoruz işlemciyi dibine kadar
  • Binbaşı
    1495 Mesaj
    Sıcaklıklar çok yüksek fanı falan mı oturtmadınız acaba?

Hani bu işlemciler artık çok ısınmıyacaktı,bu ne yahu,su kaynatılır bu sıcaklıkta.
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Burn~

Oturtmuştum demin söküp tekrar oturttum. PSU'yu havayı üstten alacak şekilde çevirdim eskisi kadar kafa ütülemiyor ama yine de çok sesli. İlk günden bozmayayım? Yarın koşarak gidip Seidon 120M alacağım ama şu an bu şekilde kullanmamın zararı var mıdır? Bu kadar mı stok soğutucuyla çalışamayan işlemciler bunlar? E6700'ümün stok soğutucusu 2 katından daha kalın. Ne bunun kadar ısınırdı ne de ses çıkarırdı.

Orijinalden alıntı: Cossie

quote:

Orijinalden alıntı: Burn~

Oturtmuştum demin söküp tekrar oturttum. PSU'yu havayı üstten alacak şekilde çevirdim eskisi kadar kafa ütülemiyor ama yine de çok sesli. İlk günden bozmayayım? Yarın koşarak gidip Seidon 120M alacağım ama şu an bu şekilde kullanmamın zararı var mıdır? Bu kadar mı stok soğutucuyla çalışamayan işlemciler bunlar? E6700'ümün stok soğutucusu 2 katından daha kalın. Ne bunun kadar ısınırdı ne de ses çıkarırdı.

Şu an çok sıkıntılı gibi gözüküyor sıcaklıklar çok çok yüksek zararı olabilir.

• Yüzbaşı
    765 Mesaj
    Eğer montajı doğru yaptıysanız işlemcide veya soğutucuda sorun var garantiye verin bu sıcaklıklar kabul edilemez
    |
    |
    SİSTEM: İNTEL CORE İ7 6700K - MSI GTX 1070 GAMING X 8G - MSI GAMING M5 Z170A - Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Savage Black DDR4 2800MHz CL14 RAM - SAMSUNG 850 EVO 500 GB SSD - SEAGATE BARRACUDA 1TB HDD - THERMALTAKE WATER 3.0 PERFORMER İŞLEMCİ SOĞUTUCU - COOLER MASTER MASTERCASE PRO 5 KASA - COOLER MASTER G650M PSU - SAMSUNG LU28E590DS/UF MONİTÖR
  • Binbaşı
    1565 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Kutusu açılmış kapanmış gibiydi. Nedir problem anlamadım :( PCH'deki -128 dereceye ne diyorsunuz?
    |
    |
    Burn~ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Soğutucunun montajını gözden geçirin.

İşlemciyi arka planda meşgul eden servisler varsa onları kapatın.
    || Asrock Z370 Extreme4 || Intel Core i7 8700 (All Core) @ 4.3GHz || Noctua NH-U14S || A-Data XPG-Z1 16GB 3333MHz CL16 || Gigabyte GTX1660S Gaming Windforce || A-Data XPG SX8200Pro 512GB NVMe || Seagate 2TB (x2) || Samsung 320GB || Corsair RM 750x Gold || Cooler Master Haf-X || Samsung C24F390 VA Curved || Powercom 1000VA || Logitech Z-2300 2.1 || Logitech G300S || HyperX Alloy Core ||
  • Binbaşı
    1565 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Bu da bekler halde, peki beklerken normal mi?
    |
    |

Ürün değişimi isteyebilirsiniz o -128 derece sensör yanlış ölçüyordur gibi geliyor onda sıkıntı yok gibi.
    |
    |
    Cossie kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Intel Core i7 8700K(5ghz oc)--Sapphire Radeon RX 5700 8GB--LG 31,5" 32GK850F 1 Ms 2K 144Hz Freesync 2--GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 7--16GB(2x8) GSKILL RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16(3700 CL17 oc)--960 EVO 500 GB NVMe M.2 SSD--Samsung 250GB 850 EVO--Crucial M500 240GB--PHANTEKS P400S TEMPERED GLASS BLACK/RED--EVGA SuperNOVA 750 G2 80 GOLD--NZXT Kraken X62 Liquid Cooling System--HARMAN KARDON Soundsticks Wireless 2.1 Speaker System--CORSAIR K70 LUX Mechanical Gaming Keyboard--ROCCAT KONE EMP RGB Gaming Mouse--Creative Sound Blaster Tactic 3D Sigma USB Gaming Headset
  • Binbaşı
    1565 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Ürünü Vatan şubesinden aldım, aynı yere sadece işlemciyi götürüp çok ısınıyor desem tespitini yapıp direkt değiştirebilirler mi? Kasayı da mı götüreyim?
    |
    |
    Burn~ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

Soğutucunun montajını gözden geçirin.

İşlemciyi arka planda meşgul eden servisler varsa onları kapatın.

işlemciyi%100 yük altına sokan bir program olsada arka planda 100 derece aşırı fazla, muhtemelen işlemcide sorun olabilir bir götür ayrıca stok soğutucuda oluyor mu bilmiyorumda işlemcinin üstüne gelen plakada ince bir jelatin oluyor stok soğutucuda varsa çıkarmadan takmış olabilir misiniz?
    |
    |

Vatanın nasıl işlediğini bilmiyorum fakat başka anakartta böyle sıcaklıklar oluyorsa sorun işlemci olmuyorsa işlemci kaynaklı değildir.
    |
    |
    |
    |
    36752 Mesaj

Kasanın da biraz etkisi olabilir, Elite 130 ufak bir kasa zaten. İçerde nasıl düzgün bir hava sirkülasyonu olabilir ki ? PSU kabloları zaten içerisini karman çorman yapıyor.

Forumdan @trktlh o kasa ile tecrübe yaşamıştı daha evvel.
    Az önce soğutucuyu söktüm, görünüm böyleydi. Geçmişte acil bir durum için bakkaldan aldığım termal macunu sıktım ama anakartı sökmediğim için dar alanda sıvayamadım, bu sefer açar açmaz 90 derecelerde açıldı anında kapattım. Kasanın kapağı sökük şu anda. Stok soğutucu ok yönüne yapılınca kilitleniyor mu yoksa kilidi mi açılıyor? İki türlü de kontrol ettim geri çıkartmaya çalıştığımda çıkmayacak şekilde bırakıyorum her ayağı. Hayır ilk defa soğutucu da söküp takmıyorum ki eski sistemimde kaç kere söküp taktım...

• Yarbay
    7560 Mesaj

Kasanın etkisi çok tabikii.Sıvı soğutma ile bile çok sıkıntı yaşadım.İşlemci-anakart ve ekran kartı çok ısınıyordu o kasada..

4770K yı 750D gibi bir kasa da kullandım.Stok soğutucuyu taktım.Stress test yapayım dedim.Sıcaklıklar birden 90 lara fırladı.En kaliteli macunlardan biri Zalman STG2 kullanıyordum.İntelin stok soğutucusu asla kullanılmaz.Berbat birşey. O işlemciyi alan da bir zahmet soğutucu alsın :)

O kasaya sıvı soğutma da tavsiye etmem.Noctua nın low profil hava soğutmaları var.Eğer onlardan birini alırsan kasa içi hava sirkülasyonu çok daha yüksek olur..

Ekleme,

İlk fırsatta macunu tamamen silin.Islak mendil ile yardım alabilirsiniz.Sonra Vatandan kullanıpta memnun olduğum Zalman STG2 macunu alın.İşlemcinin 4 köşesine (fazla kenara değil) ve bir ortasına damla kadar macun sıkın.Soğutucuyu takıp presleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trktlh -- 17 Temmuz 2014; 0:07:28 >
    |
    |
    Bahsedilenler: _Dominic_Toretto_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör Cossie

Termal macunu işlemcinin köşelerine de yaymanız lazım. Yayın öyle deneyin. Sorun ondan kaynaklı olabilir.
SEO
Sohbet
Cancer Clinical Trials
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,375
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.