Şimdi Ara

420 tl burs yetmiyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
392
Cevap
5
Favori
19.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Theologist

quote:

Orijinalden alıntı: The Musketeer

quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

Heeehehheehehe kral gibi yaşarmış tm şimdi bana saydirtma tek tek

İstanbul'da yol gidiş geliş günde 2 metrobüs 2 metro yapan birisidir 1 günde 1.25 x4 :5 TL günde yola veriyor

Yemekhanede yemek 2.25 TL günde 2 öğün 4.50 TL yemek

Şimdi 30 gün okula giden birisi için yapalım ben genelde kütüphaneye de giderim çalışmaya o yüzden 30 diyorum

30x4.50 :ayda 135 TL yemek

5x30:150 TL yol

Ayda 10 TL spofitye veriyorum . Eh genciz muzikde mı dinlemeyelim

Ailemin yanında kalıyorum yurda para vermiyorum.

E okulda çay kahve de mı icmeyeceksin ayda 60 lira da ona gitse. Günde 2 çaydan

Hafta da 3 bira içsen 3x7den 21 lira yapar

Buraya kadar 376 TL yaptı ki hiçbir şey şuan e kaç yaşına geldiniz üstünüze başınıza kıyafeti ananiz babanız mı alacak bir pantolon alsan 70 TL bir tişört 15 TL hadi onları katmiyorum (çıplak gidecek halimiz yolda gerçi neyse ). Okuldaki arkadaşlar ayda bir şehir dışı gezi yapıyor e hangi parayla gideyim ben şimdi ? Bu mu üniversite okuyup , bilinçlenmek , çalış çalış çalış , gezme görme yaşama , kusura bakma ama aile yanında olmama rağmen temel ihtiyaçlar haricinde 3 kuruş para kalıyor elime , gerçekten şehir dışında okuyan arkadaşlar Allah yardımcınız olsun siz bu şahsa bakmayın krallar gibi yaşanırmışmış belli ki 27 yaşına gelmesine rağmen anası babası para veriyor hala buna

BAKİN GENCLER BEN BUNU AİLESİYLE YASAYAN BİRİ OLARAK YAZDIM DÜŞÜNÜN Kİ YURDA PARA VEREN , EKSTRA MASRAFLARI OLAN BİRİYSENİZ EKSTRA MASRAFTAN KASTIM DÜZENLİ OLARAK İLAC KULLANMAK ZORUNDA OLMAK VS. YA ŞA YA MAZ SINIZ .NET , AY SONU ZOR GELİR AC KALİRSİNİZ

Helal olsun hocam, aynısını yazmaya girmiştim ama sen önce davranmışsın. Üstelik ben metro yerine minibüs kullanmak zorundayım ve en kısa mesafe 1.80 lira. Ki benim yolum 2.50 lira tutuyor. Bisikletle git yazmış, Ümraniye'den Avcılar'a da bisikletle ne gidilir. Theologist kadar bol keseden sallayan birini daha görmedim.

Herkesin evi Ümraniye'de okulu Avcılar'da mı? Veya evi Avcılar'da okulu Ümraniye'de mi?

Ben 40 dakika'da Avcılar'dan Eminönün'e gidiyorum, inanmıyorsan birlikte çıkalım çünkü ben de Avcılar'da yaşadım.

Avcılar-Eminönü arası 26 km görünüyor.
    Saatte 30 km hızla mı ilerliyorsun acaba?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• İstanbul'da Fatih'te üniversite 5.sınıfım. giderler şöyle;

- 466tl bana düşen kira, ev 1400tl kiralı 2+1 (3 arkadaşız)

-133tl elektrik-su-doğalgaz

-35tl telefon fatura

-90tl okul yemekhanesinde yemek

-200tl ev yiyecek içecek abur cubur

Kıyafet felan eklemedim. Üstüne kitap ve ders notlarının giderleri de eklenebilir. Bunlar hariç toplam: "925tl" aylık sabit gider.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ammavelakinbin

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: The Musketeer

quote:

Heeehehheehehe kral gibi yaşarmış tm şimdi bana saydirtma tek tek

İstanbul'da yol gidiş geliş günde 2 metrobüs 2 metro yapan birisidir 1 günde 1.25 x4 :5 TL günde yola veriyor

Yemekhanede yemek 2.25 TL günde 2 öğün 4.50 TL yemek

Şimdi 30 gün okula giden birisi için yapalım ben genelde kütüphaneye de giderim çalışmaya o yüzden 30 diyorum

30x4.50 :ayda 135 TL yemek

5x30:150 TL yol

Ayda 10 TL spofitye veriyorum . Eh genciz muzikde mı dinlemeyelim

Ailemin yanında kalıyorum yurda para vermiyorum.

E okulda çay kahve de mı icmeyeceksin ayda 60 lira da ona gitse. Günde 2 çaydan

Hafta da 3 bira içsen 3x7den 21 lira yapar

Buraya kadar 376 TL yaptı ki hiçbir şey şuan e kaç yaşına geldiniz üstünüze başınıza kıyafeti ananiz babanız mı alacak bir pantolon alsan 70 TL bir tişört 15 TL hadi onları katmiyorum (çıplak gidecek halimiz yolda gerçi neyse ). Okuldaki arkadaşlar ayda bir şehir dışı gezi yapıyor e hangi parayla gideyim ben şimdi ? Bu mu üniversite okuyup , bilinçlenmek , çalış çalış çalış , gezme görme yaşama , kusura bakma ama aile yanında olmama rağmen temel ihtiyaçlar haricinde 3 kuruş para kalıyor elime , gerçekten şehir dışında okuyan arkadaşlar Allah yardımcınız olsun siz bu şahsa bakmayın krallar gibi yaşanırmışmış belli ki 27 yaşına gelmesine rağmen anası babası para veriyor hala buna

BAKİN GENCLER BEN BUNU AİLESİYLE YASAYAN BİRİ OLARAK YAZDIM DÜŞÜNÜN Kİ YURDA PARA VEREN , EKSTRA MASRAFLARI OLAN BİRİYSENİZ EKSTRA MASRAFTAN KASTIM DÜZENLİ OLARAK İLAC KULLANMAK ZORUNDA OLMAK VS. YA ŞA YA MAZ SINIZ .NET , AY SONU ZOR GELİR AC KALİRSİNİZ

Helal olsun hocam, aynısını yazmaya girmiştim ama sen önce davranmışsın. Üstelik ben metro yerine minibüs kullanmak zorundayım ve en kısa mesafe 1.80 lira. Ki benim yolum 2.50 lira tutuyor. Bisikletle git yazmış, Ümraniye'den Avcılar'a da bisikletle ne gidilir. Theologist kadar bol keseden sallayan birini daha görmedim.

Herkesin evi Ümraniye'de okulu Avcılar'da mı? Veya evi Avcılar'da okulu Ümraniye'de mi?

Ben 40 dakika'da Avcılar'dan Eminönün'e gidiyorum, inanmıyorsan birlikte çıkalım çünkü ben de Avcılar'da yaşadım.

Avcılar-Eminönü arası 26 km görünüyor.
    Saatte 30 km hızla mı ilerliyorsun acaba?

Tabi ki yol boşsa 40-45 Km hız, sahilden gidiyorsun zaten engel yok şu metro inşaatları yoktu o zaman, ki onlar da biter yakında.

• Tamam da sana o para geçin diye değil geçinmene yardım için veriliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mura2163

İstanbul'da Fatih'te üniversite 5.sınıfım. giderler şöyle;

- 466tl bana düşen kira, ev 1400tl kiralı 2+1 (3 arkadaşız)

-133tl elektrik-su-doğalgaz

-35tl telefon fatura

-90tl okul yemekhanesinde yemek

-200tl ev yiyecek içecek abur cubur

Kıyafet felan eklemedim. Üstüne kitap ve ders notlarının giderleri de eklenebilir. Bunlar hariç toplam: "925tl" aylık sabit gider.

Aylık sabit gider 100 TL yemek + 50 TL Fitness, Havuz, Sauna = toplam 150 TL gider...

Ve bence senin hayatından daha aktif ve eğlenceli göründüğü kadarıyla

İşini bil sen de hayatını yaşa bence...

• Theologist kullanıcısına yanıt
    özel şahsi aracınla trafiksiz yolda bile 1 saat 37 dakika süren yolu arkadaşımız bisiklet ile 40 dakika da gidiyormuş e bize de tebrik etmek düşer haha artık sana mesaj atamayacağım theolgbilmemne yani konuların iyiydi güzeldi ama artık şu tavırların ve bol keseden sallayan biri olman sebebi ile artık sizinle muhattap olup konularını bilinçli bir insanının açtığını düşünerek okumayacağım.
    420 tl burs yetmiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2380D2E6A -- 12 Mayıs 2017; 17:47:45 >

• quote:

özel şahsi aracınla trafiksiz yolda bile 1 saat 37 dakika süren yolu arkadaşımız bisiklet ile 40 dakika da gidiyormuş e bize de tebrik etmek düşer haha artık sana mesaj atamayacağım theolgbilmemne yani konuların iyiydi güzeldi ama artık şu tavırların ve bol keseden sallayan biri olman sebebi ile artık sizinle muhattap olup konularını bilinçli bir insanının açtığını düşünerek okumayacağım.
    420 tl burs yetmiyor

Birlikte gidelim madem salladığımı düşünüyorsun? Hafta'ya İstanbul-Edirne bisiklet turu yapacağım, ikna olabilmen için yedek bisikletim de var, bir yapalım bakalım inanacak mısın acaba?

Neden Bisiklet o zaman şöyle diyeyim...

1) Bisiklette trafik ışığı yok, ışık beklemek zorunda değilsin, sahil şeridinde zaten bisiklet yolu var, yardır gitsin.

2) Bisiklette önündeki aracı bekleme sorunu yok, aradan yağ gibi akıp gidiyorsun.

3) Bisiklette 2 tonluk bir ağırlık yok, arabaya göre kalkış hızın çok daha esnek.

4) Bisiklette sağa sola dönmede sinyal verme, ışık bekleme durumu yok, yeri gelince kaldırıma bile çıkabiliyorsun.

5) Bisiklette ince teker seni yormaz, bir kaç pedallama ile yüzlerce metre eforsuz bile gidebiliyorsun.

6) Bisiklette duraklarda indi bindi olayı yok, boşa zaman harcamıyorsun.

7) Bisiklette otobüs bekleme gibi boşa zaman harcamıyorsun.

8) Bisiklette inmek ve sonra yürümek zorunda olduğun bir yol yok, tam istediğin yere gidiyorsun.

9) Bisiklette hızı kendin belirliyorsun şoför değil.

10) Bisiklet şehir hayatı için en verimli araçtır, Avrupa'da bir numaralı kullanılan şehir için ulaşım tercihidir. NOKTA!

Sallama mı? AL sana hepsi gerekçeli...

• Sadece alerjik astımım için gerekli olan Foster fıs fıs 100 tl ! SGK, Devlet'te karşılamıyor.

Yol 90 tl.

Ve burs biter... Al sana 200 lira bitti gitti. Şimdi 220 lira ile yemek ye, sosyal aktivitelere katıl, kira öde, fatura öde, aidat öde, gez-toz, ders kitaplarını al, hobi-genel kültür olarak müzik-dergi-kitaba yönel, oyun-film al(hani korsan yasak ya)...

Geçinmek zaten imkansız. Bir nebze yardımcı oluyor işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 12 Mayıs 2017; 17:56:55 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mark Selby

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Death Note

burası türkiye sosyalleşmek , eğlenmek , gezmek son derece pahalı aktiviteler. senden beklenen aldığın dandirik maaş ile 3 çocuk yapıp domates ekmek yiyerek hayat geçirmen. eğer çok çalışırsan iyi bir köle olursan belki domatesin yanında peynirde yesin.

Bütün Üniversitelerde ücretsiz kulüpler var hem de onlarca...

Masrafları da zaten Üniversite karşılıyor...

Sadece biz öğrenciler tembellik edip değerlendirmiyoruz....

Bakın ben 1 ay'da 150 TL harcayarak nasıl yaşadığımı anlatayım özet olarak...

1) Yemekler 4 çeşit öğünü 2.5 lira, sabah ve akşam yemekhane'de

2) Havuz, Sauna, Fitness salonu 45 lira aylık ve her gün kullanılabiliyor.

3) Müzik konseri, tiyatro ve dans gösterileri bedava ve her hafta var.

4) Kalacak yer bedava okulun kütüphanesi.

5) Banyo bedava okulun havuzu.

6) Bisiklet bedava olimpik havuzda ücretsiz veriliyor.

7) Müzik enstürmanları bedava okulun müzik kulübünde kullanabiliyorsunuz.

8) Kitaplar bedava okulun kütüphanesi.

9) İnternet bedava okulun İnternet'i hem de hızlı.

10) Bilgisayarlar bedava okulun bilgisayarları.

Hem de her üniversitede bu imkanlar var...

Denendi test edildi...

Arkadasim adamin evi uzaksa uniye nasil bisikletle gidecek sallamayalim forumda populer olmak icin ve + almak icin kendini yirtiyorsun

Herkesin mi evi uzak?

Yakın olanlar da binmiyor ki... Sen neden binmediğini çok iyi biliyorsun...

Kabullenmiyorsun diğer konulardaki istatistikleri okursan neden böyle yazdığımı iyice anlarsın.

Okula yürüme gidiyorum yemekhane de yiyorum 400 tl yetmiyor ne iş? Kalmak dahil olunca. Senin gibi kütüphane de yatarım ama duşa girmek için 2 saat havuz olan kampüse giderim. Oda ayrı para. Her üniversite tek kampüsten oluşmuyor. Topluluklar genelde etkinlik düzenlemez nadir düzenler. Kulüpler de paralıdır.

• quote:

quote:

420 tl burs yetmiyor

Birlikte gidelim madem salladığımı düşünüyorsun? Hafta'ya İstanbul-Edirne bisiklet turu yapacağım, ikna olabilmen için yedek bisikletim de var, bir yapalım bakalım inanacak mısın acaba?

1) Bisiklette trafik ışığı yok, ışık beklemek zorunda değilsin, sahil şeridinde zaten bisiklet yolu var, yardır gitsin.

2) Bisiklette önündeki aracı bekleme sorunu yok, aradan yağ gibi akıp gidiyorsun.

3) Bisiklette 2 tonluk bir ağırlık yok, arabaya göre kalkış hızın çok daha esnek.

4) Bisiklette sağa sola dönmede sinyal verme, ışık bekleme durumu yok, yeri gelince kaldırıma bile çıkabiliyorsun.

5) Bisiklette ince teker seni yormaz, bir kaç pedallama ile yüzlerce metre eforsuz bile gidebiliyorsun.

8) Bisiklette inmek ve sonra yürümek zorunda olduğun bir yol yok, tam istediğin yere gidiyorsun.

10) Bisiklet şehir hayatı için en verimli araçtır, Avrupa'da bir numaralı kullanılan şehir için ulaşım tercihidir. NOKTA!

Şehirler arası yolda araç 150km/h ile giderken sen anca 40 km/h ile gidersin. Yani araçla bisiklet şehirler arasında yarışamaz. Şehir içinde de yakın mesafede bisiklet kazanır.

• quote:

quote:

420 tl burs yetmiyor

türkiyede yollar bisiklete uygun değil. keçiörenden kızılaya yada odtüye-bilkente bisikletle gidemezsin mesela.

• Öncellikle burs parası yetmiyor onu diyeyim. Ama birde okuduğu bölüm kendi şehrinde olmasına ve puanınında tutmasına rağmen sırf zevk için başka şehirlere gidenler de var, sonra burs yetmiyor diyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: bahran

quote:

quote:

420 tl burs yetmiyor

Şehirler arası yolda araç 150km/h ile giderken sen anca 40 km/h ile gidersin. Yani araçla bisiklet şehirler arasında yarışamaz. Şehir içinde de yakın mesafede bisiklet kazanır.

E zaten şehir içinden bahsediyoruz ve kimse şehir içinde bisikletin avantajını kabul etmiyor maalesef... Etse zaten bu durumda olmazdık. 200 Gr Ekmek almaya iki ton araba ile gidiyorlar.

• Theologist kullanıcısına yanıt
    Keşke dediğin kadar kolay olsa hocam. Allah yardımcımız olsun.

• Yok birasıymış, yok spotifymış, yok 30 gün kütüphaneymiş, yok 2 öğün yemekmiş, yok çay kahveymiş çok abartmışsın kardeşim. O para sana hayatını devam ettirebilmen için veriliyor. Eğer üniversite öğrencisiysen ve sosyal hayatın için keyfi harcama yapmak istiyorsan ya çalışacaksın, yada ailenden de para alcaksın. Ben de üniversite öğrencisiyim istesem KYK ile 1 ay çok rahat geçinirim, sosyal hayatım olmaz o kadar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Death Note

burası türkiye sosyalleşmek , eğlenmek , gezmek son derece pahalı aktiviteler. senden beklenen aldığın dandirik maaş ile 3 çocuk yapıp domates ekmek yiyerek hayat geçirmen. eğer çok çalışırsan iyi bir köle olursan belki domatesin yanında peynirde yesin.

Bütün Üniversitelerde ücretsiz kulüpler var hem de onlarca...

Masrafları da zaten Üniversite karşılıyor...

Sadece biz öğrenciler tembellik edip değerlendirmiyoruz....

Bakın ben 1 ay'da 150 TL harcayarak nasıl yaşadığımı anlatayım özet olarak...

1) Yemekler 4 çeşit öğünü 2.5 lira, sabah ve akşam yemekhane'de

2) Havuz, Sauna, Fitness salonu 45 lira aylık ve her gün kullanılabiliyor.

3) Müzik konseri, tiyatro ve dans gösterileri bedava ve her hafta var.

4) Kalacak yer bedava okulun kütüphanesi.

5) Banyo bedava okulun havuzu.

6) Bisiklet bedava olimpik havuzda ücretsiz veriliyor.

7) Müzik enstürmanları bedava okulun müzik kulübünde kullanabiliyorsunuz.

8) Kitaplar bedava okulun kütüphanesi.

9) İnternet bedava okulun İnternet'i hem de hızlı.

10) Bilgisayarlar bedava okulun bilgisayarları.

Hem de her üniversitede bu imkanlar var...

Denendi test edildi...

Ahahah yorumun ilk satırını okudum sen olduğunu anladım....

bu bende senin gibi bir gülüş oluşturdu xd

• Yine mesajlarımı silen adminlere sevgilerimi(!) sunuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Morgoth Draqe

Ya ne salakca yorumlar var,

Hadi bu insanlar aptal diyelim, parayi boşuna harciyorlar. O halde neden üretim değilde kapitalist toplum oluştu ?

Hayir rahat olan senin 150 tl'ye yasama hatta dur rahat değil iyi kotu diyelim iyi kotu yasama sekli senin 150 tl'ye yasama şeklin ise neden aclik sinirinin altında milyonlarca insanin olduğu ülkede tüketim için acilan işletmeler aldi basini gidiyor ?

Bir arkadasim var yeni bir denklem tür etmeye calisiyor. Günde 15 saat ders calisiyor öyle ki yemek yemeği hep unutuyor. Günde bir öğün tüketiyor ve bundan memnun. Bu adamin aylik masrafi belki de sadece kira masrafi. Bu ona gore rahat ve bir Allahin kulu cikip bu adamin müsrif olduğunu ortaya atamaz.

Sadece kira 600 TL ödüyor. Ona sorunca bunu seviyor, bu denklemi türeterek basari kazanmak istiyor hatta şuanda yegane amaci bu.

Demek ki neymiş herkes bir değil adam günde bunca saat calisirken sen gezebiliyorsun tozabiliyorsun.

Dun Sn.Zorlu üniversitemizin ziyaret etti, yerli telefon kullanan bir kişi cikti koca salondan. Satis politikalarini Dh ailesi dahil bende begenmesemde milli bir şirket. Ülkeyi ileriye tasimaya çalışan bir şirket.

Tum bunlar birer bilgi bir yerde belli bir alan da büyümeğe çalışan bir kişi diğer yanda dev bir şirket. İkisi de hem kendi hem de ülke menfaatini düşünüyor. Ve bu iki isimden birisi Manisaya gitmek için helikopter kullanıyor çünkü zamanki çok kiymetli bir diğeri kirasi 600 TL olan evin haricinde başka evde rahat edip calisamadi.

Tüm bunlar neden yaziyorum ? Yasam kime gore neye gore zor ? 150 TL yasadigin hayat ise 15000 TL te yasayan adamin hayati ne ? Onun penceresinden 150000 TL ye yasayan adamin hayati da mükemmel.

Burada 150 TL ye yasadigini yazman guzelken ben bu paraya yasiyorum siz 400 tlye yaşayan iyi ediniz demekle 150000 TL ye yasayamiyorum diyen adamin iddasi ayni değeri tasiyor.

İnsan hayata bir kez geliyor, bir alanda ustalaşmak isteyen bir insan, ornegin bir savunma sanatında ustalasmak isteyen bir insan gideceği ismin soyagacina bakip ip manin grandmaster olduğu bir hocaya gitmek ister ise ve 500 TL vermesi gerekirse bunu kimse yargilayamaz. Üniversite hayatinin verdiği olanaklar tabi ki var fakat belli bir çerçeve dahilinde üniversite kütüphanesinde kalmayi senin bunyen kaldiriyor diye baskasinin kaldirmasi gerekmiyor.

Lüks kavrami değişir.

salonda yerli telefon kullanan bir kişi çıkması çok ilginç gerçekten. arkadaş imkansızı gerçekleştirmiş sanırım evinde kendi imkanlarıyla yapmış. zira yerli telefon yok! vestel saçmalığına inanlara acıyorum gerçekten.

• quote:

Otobüsle değil bisikletle git, bedava...

Dışarıda yeme, yemekhane'de ye neredeyse bedava...

Sosyalleşmek için okulun etkinliklerine katıl, zaten bedava...

Daha çok bedava var da sana uymayabilir, yoksa ayda 150 liraya kral gibi yaşayabilir bizim öğrenciler. Denendi test edildi...

4500 tl maas aliyorum gecinemiyorum cahil cahil konusma

Ben 2 yil tek ogrenim kredisi aldim 2009-2011 arasi 2015 de borc odemeye basladim bu ay son taksidi yatirdim kurtuldum Allah size acisin ne diyim

• Söylendi mi bakmadım ama üniversitelerin kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma programları var. Örneğin; Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren bir binada çalışan öğrenciler haftada maksimum 15 saat geliyor ve 399 TL maaş alıyorlar. Sizler de kendi üniversitenizin SKS'lerinden bilgi alabilirsiniz.

Önümüzdeki eğitim öğretim yılının başında yemek bursuna başvurabilirsiniz.

Alttan ders bırakmayıp özel burslara başvurabilirsiniz.

Tüm bunlar eklendiğinde 1000-1200 TL civarı geliriniz oluyor. Yemek de içinde. Ay başında toplu ulaşım kartı yüklemesi yaparsanız kafanız de rahat eder.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.