Şimdi Ara

420 tl burs yetmiyor (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
392
Cevap
5
Favori
19.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Firaristt

Yol 70 lira, okulda yemekhane yok, dışarıda en az 10tl bir öğün. Okul etkinlikleri bahar festivali hariç paralı. Dövlet bize bahmi

Nasıl yemekhane yok ya uydurma . üniversitede yemekhane olmazmı hic .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theologist

quote:

Orijinalden alıntı: Sabrina_

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sabrina_

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: herschell

quote:

Otobüsle değil bisikletle git, bedava...

Dışarıda yeme, yemekhane'de ye neredeyse bedava...

Sosyalleşmek için okulun etkinliklerine katıl, zaten bedava...

Daha çok bedava var da sana uymayabilir, yoksa ayda 150 liraya kral gibi yaşayabilir bizim öğrenciler. Denendi test edildi...

4500 tl maas aliyorum gecinemiyorum cahil cahil konusma

Ben 2 yil tek ogrenim kredisi aldim 2009-2011 arasi 2015 de borc odemeye basladim bu ay son taksidi yatirdim kurtuldum Allah size acisin ne diyim

Benim maaşım yok ve çok rahat, güzel bir şekilde geçiniyorum...

Hayatta istediğim tüm aktiviteleri yapabiliyorum.

Özgürüm, bağımsızım ve istediğim zaman istediğim yere gidiyorum, kimseye karşı sorumluluğum yok kendimi yetiştirmekten başka...

Topluma yönelik görevlerimi de yerine getirdiğimi düşünüyorum.

Mutluyum, huzurluyum... Parayı takmıyorum ve az para ile çok fazla şey katabiliyorum hayatıma...

Konuşmuyorum yaşıyorum işte bak bir kaç resimden çıkarabilirsin özetini...

https://goo.gl/photos/RmBppUcACwAzk4V9A

Senin cebinde paran yok ama ne hikmetse Mısır piramitlerine ve Almanya'ya gidebiliyorsun, ilginç... Ben de İzmir'den Manisa'ya giderken 3-4 Liraya blablabla car arıyorum.

Cebimde para yok demedim ki, para kazanıyorum kendi kendime ihtiyacım olduğunda. Zaten Mısır'a ve Almanya'ya da o şekil gittim ama bu çok kazandığım anlamına gelmiyor sadece ihtiyacım kadar kazanıp her ihtiyacımı da en ucuz ve kaliteli şekilde giderebiliyorum. İzmir'den Manisa'ya bisikletle giderdim ben, başkasının arabasına neden muhtaç olayım ki? Ha bla bla car yerine tren 5 TL! Üstelik gün içinde 5 Sefer var.

Reis sadece kullandığın bisiklet benim belki 6 aylık harcadığım paradır, belki de daha fazlası. Almanya'ya (Mısır'ı ayrı tutuyorum orası daha pahalı) gidebilmek için;

En ucuz pasaport 214 TL
    1 vize başvurusu 60 EURO + 15 Euro IDATA ücreti 75 EURO yani 290 lira
    Gidiş dönüş uçak bileti 700 TL

kısaca ayak bastı parası 1200 lira sadece Almanya'nın kapılarını aralamak için veriyorsun. Orada kalmak için parayı saymıyorum bile. Bu parayı da ihtiyacın olduğu zaman çalışıp kazanıyorsun, ihtiyacın olmadığı zaman çalışmıyorsun. Öyle gidiyorsun güya.

Ve kalkmış bana 90 dakikada giden 5.5 TL olan trenle gitmemi söylüyorsun, sen akıllısın ben enayiyim değil mi 2,6 TL gara gitmek için vereyim, sonra orada 5,5 TL, ana yoldan 4 liraya blabla cara binmek varken üstüne üstlük 40 dakika sürüyor !

O yüzden fakir edebiyatı yapma bana, kullandığın çantalardan tut ayakkabına kadar Columbia, bunları alabilmek neredeyse bugün 1 asgari maaş. Çalışmıyorsan da var ki bir yerden gelirin bunları alabiliyorsun. O YÜZDEN BANA 420 LIRANIN YETECEĞİNDEN BAHSETME.

Vay vay vay tamamen yanlış anlamışsın olayı...

Neyse detayları yazayım da belki başta sen okuyanlara bir yönlendirme olur.

Kullandığım bisikleti 1000 liraya aldım 1100 liraya sattım. Bilgisayar al sat yapıp parasını çıkardım yani bir de.

Mısır Türkiye'den çok daha ucuz, geze geze 40 liraya geldim Türkiye'ye Ürdün ve Suriye üstünden.

Pasaport BEDAVA sana, sadece 80 lira defter parası veriyorsun. Harç ücretini sen öğrenci olduğun için devlet karşılıyor.

Vize BEDAVA çünkü uluslar arası programlar varken AB Ofisi, Ulusal Ajans veya Erasmus gibi enayi olmak gerek bunları kullanmamak için.

Gidiş dönüş uçak bileti 100 LİRA! Pegasus'tan kampanya ile aldım...

Yani ayak bastı parası ne kadarmış? Her şey dahil 180 Lira, Noter tercümesine 20 lira verdim onu da say 200 lira...

Zaten Burs alıyorsun aylık 400 Euro fazlası ile yetiyor sana.. Niye kendi cebimden gideyim ki Avrupa'ya?

Çanta ve Ayakkabı Columbia değil Decathlon'dan... Ve uzun ömürlü 19.90'a aldığım ayakkabı 4 yıldır beni sağlam şekilde götürüyor. Kampanyaları var yakalıyorsun... Çanta da aynı şekilde, işim bittiğinde zaten satıyorum.

Şimdi biraz daha düşün bence...

Mısır'a bisiklet ile gitti isen bir şey demem.

Ama Almanya'ya erasmus ile gitti isen kendimden örnek vereyim, çünkü dediklerin yine bana çelişkili geliyor.

80 Lira pasaport ücreti,

o biletin 100 lira olacağına ihtimal vermiyorum,

benim gibi ölücü birinin 250 lira gidiş 325 lira dönüş ile zar zor bulmuşken. Hele firmanın kampanyaları senin istediğin tarihe gelmiyorken, bu kadar 4 ayak üstüne düşen biri isen helal olsun. 100 Liraya gidiş - dönüş.

Avrupa Birliği öğrenci asgari geçim parası 679 EURO'du benim zamanımda yani 400 EURO devletin verdiği geri kalanı ise noterden garantör için onaylatman gerekiyor o kağıt 100 LİRA + tercümesi 25 LİRA , ya da Almanya'dan blokeli hesap açıp oraya o parayı orada göstermen gerekiyor.

Seyahat sağlık sigortası 50 lira.

400 EURO aylık hibeyi ise devlet direk vermiyor. 320 EURO veriyor, derslerden başarılı olursan da döndüğünde kalan %20'sini alıyorsun. Bu 320 EURO'yu da gittikten 2 ay sonra alıyorsun.

Gider gitmez de üniversite kayıt & okul kartı & eyalet vergisi sanırım 325 EURO'ydu (dönemlik).

320 EURO HİBE + BURS ile 420 EURO kıt kaanata geçinirsin. Varsa abla ya da abi kira vermeyeceğin orada bu para zaten babalar gibi yeter.

Benim hava parası Erasmus ile düz hesap 2000 TL. Kısacası bu şekilde bile paran olmazsa yine gidemezsin.

Bu arada kredi almıyordum, aylık harcamam 440 EURO idi.

Ayakkabı ve çanta için de özür dilerim kardeşim, kusuruma bakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabrina_ -- 13 Mayıs 2017; 1:22:12 >

• Kendine part time ek iş bulmayı dene günde 3-4 saat adamı yormaz hemde aldığın bursun 2 katı kazanırsın. Birşey hakkında çok bilgin varsa özel ders vermeyi dene haftada 4 kere 1 saat versen burs kadar kazandırır. Futbolla aran iyiyse bursunun bir kısmıyla idda kuponu yap oda güzel bir yatırım olabilir mesela atıyorum 4 mac yaz 50tl bas 7-9 katı kuponun tutarsa hem burs paran kadar kazanırsın hemde bı kupon daha yaparsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: choiboungee

Kendine part time ek iş bulmayı dene günde 3-4 saat adamı yormaz hemde aldığın bursun 2 katı kazanırsın. Birşey hakkında çok bilgin varsa özel ders vermeyi dene haftada 4 kere 1 saat versen burs kadar kazandırır. Futbolla aran iyiyse bursunun bir kısmıyla idda kuponu yap oda güzel bir yatırım olabilir mesela atıyorum 4 mac yaz 50tl bas 7-9 katı kuponun tutarsa hem burs paran kadar kazanırsın hemde bı kupon daha yaparsın.

Bu dediklerimi yapabilirsen aldığın bursun en az 4-5 katı kazandırır harbi ince düşünmek lazım

• suriye vatandaşlığına gir 1200 tl gayet yeterli olur
  • DH Konu Dışı bölümü bu kadar ahmağı nasıl biraraya topluyor. Bazen gerçekten oturup düşünüyorum
  • hocam 2-3 sene önce yetiyordu. doların bu kadar artışından sonra artık yetmez oldu.
  • quote:

Otobüsle değil bisikletle git, bedava...

Dışarıda yeme, yemekhane'de ye neredeyse bedava...

Sosyalleşmek için okulun etkinliklerine katıl, zaten bedava...

Daha çok bedava var da sana uymayabilir, yoksa ayda 150 liraya kral gibi yaşayabilir bizim öğrenciler. Denendi test edildi...

kardeş ne saçmalıyorsun? devlet yurdunda kalmama rağmen okul hariç 500-600TL masrafım oluyor.kaldıki bölümün yaptığı masraflar kendi masraflarımdan fazla.
  • Theologist kullanıcısına yanıt
    ban

• Çare Suriye vatandaşlığı almak kardeşim. Zira bizler bu ülkede artık 2. sınıf vatandaşız...
  • Theologist kullanıcısına yanıt
    Git öl yaw

• evlenip başınıza bela almayın ha bi hata ettiniz evlendiniz çocuk getirmeyin bu rezil dünyaya sizede çocuğada yazık
  • 5 lirayı ne yapıyorsun?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: The Musketeer

quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

Heeehehheehehe kral gibi yaşarmış tm şimdi bana saydirtma tek tek

İstanbul'da yol gidiş geliş günde 2 metrobüs 2 metro yapan birisidir 1 günde 1.25 x4 :5 TL günde yola veriyor

Yemekhanede yemek 2.25 TL günde 2 öğün 4.50 TL yemek

Şimdi 30 gün okula giden birisi için yapalım ben genelde kütüphaneye de giderim çalışmaya o yüzden 30 diyorum

30x4.50 :ayda 135 TL yemek

5x30:150 TL yol

Ayda 10 TL spofitye veriyorum . Eh genciz muzikde mı dinlemeyelim

Ailemin yanında kalıyorum yurda para vermiyorum.

E okulda çay kahve de mı icmeyeceksin ayda 60 lira da ona gitse. Günde 2 çaydan

Hafta da 3 bira içsen 3x7den 21 lira yapar

Buraya kadar 376 TL yaptı ki hiçbir şey şuan e kaç yaşına geldiniz üstünüze başınıza kıyafeti ananiz babanız mı alacak bir pantolon alsan 70 TL bir tişört 15 TL hadi onları katmiyorum (çıplak gidecek halimiz yolda gerçi neyse ). Okuldaki arkadaşlar ayda bir şehir dışı gezi yapıyor e hangi parayla gideyim ben şimdi ? Bu mu üniversite okuyup , bilinçlenmek , çalış çalış çalış , gezme görme yaşama , kusura bakma ama aile yanında olmama rağmen temel ihtiyaçlar haricinde 3 kuruş para kalıyor elime , gerçekten şehir dışında okuyan arkadaşlar Allah yardımcınız olsun siz bu şahsa bakmayın krallar gibi yaşanırmışmış belli ki 27 yaşına gelmesine rağmen anası babası para veriyor hala buna

BAKİN GENCLER BEN BUNU AİLESİYLE YASAYAN BİRİ OLARAK YAZDIM DÜŞÜNÜN Kİ YURDA PARA VEREN , EKSTRA MASRAFLARI OLAN BİRİYSENİZ EKSTRA MASRAFTAN KASTIM DÜZENLİ OLARAK İLAC KULLANMAK ZORUNDA OLMAK VS. YA ŞA YA MAZ SINIZ .NET , AY SONU ZOR GELİR AC KALİRSİNİZ

Helal olsun hocam, aynısını yazmaya girmiştim ama sen önce davranmışsın. Üstelik ben metro yerine minibüs kullanmak zorundayım ve en kısa mesafe 1.80 lira. Ki benim yolum 2.50 lira tutuyor. Bisikletle git yazmış, Ümraniye'den Avcılar'a da bisikletle ne gidilir. Theologist kadar bol keseden sallayan birini daha görmedim.

Herkesin evi Ümraniye'de okulu Avcılar'da mı? Veya evi Avcılar'da okulu Ümraniye'de mi?

Ben 40 dakika'da Avcılar'dan Eminönün'e gidiyorum, inanmıyorsan birlikte çıkalım çünkü ben de Avcılar'da yaşadım.

Yuh be yalana bak sen o mesafeyi 40 dk'da gidemezsin az salla

• quote:

Orijinalden alıntı: Duellist

Yok birasıymış, yok spotifymış, yok 30 gün kütüphaneymiş, yok 2 öğün yemekmiş, yok çay kahveymiş çok abartmışsın kardeşim. O para sana hayatını devam ettirebilmen için veriliyor. Eğer üniversite öğrencisiysen ve sosyal hayatın için keyfi harcama yapmak istiyorsan ya çalışacaksın, yada ailenden de para alcaksın. Ben de üniversite öğrencisiyim istesem KYK ile 1 ay çok rahat geçinirim, sosyal hayatım olmaz o kadar.

Bira spotify çay kahve bunlar abartı şeyler mi sence oğlum git bitki olarak devam et hayatına bunlar da olmayacaksa konu sahibine diyecek bişey Yok yazık bide sizden iyi yaşıyorum falan diyor ya

• Hocam marx geçiyor yanlız.
  • Kesinizmirliksk2 kullanıcısına yanıt
    Bizim üniversitemizde de yemekhane yok. Olmazmış demek ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: KNO3

Heeehehheehehe kral gibi yaşarmış tm şimdi bana saydirtma tek tek

İstanbul'da yol gidiş geliş günde 2 metrobüs 2 metro yapan birisidir 1 günde 1.25 x4 :5 TL günde yola veriyor

Yemekhanede yemek 2.25 TL günde 2 öğün 4.50 TL yemek

Şimdi 30 gün okula giden birisi için yapalım ben genelde kütüphaneye de giderim çalışmaya o yüzden 30 diyorum

30x4.50 :ayda 135 TL yemek

5x30:150 TL yol

Ayda 10 TL spofitye veriyorum . Eh genciz muzikde mı dinlemeyelim

Ailemin yanında kalıyorum yurda para vermiyorum.

E okulda çay kahve de mı icmeyeceksin ayda 60 lira da ona gitse. Günde 2 çaydan

Hafta da 3 bira içsen 3x7den 21 lira yapar

Buraya kadar 376 TL yaptı ki hiçbir şey şuan e kaç yaşına geldiniz üstünüze başınıza kıyafeti ananiz babanız mı alacak bir pantolon alsan 70 TL bir tişört 15 TL hadi onları katmiyorum (çıplak gidecek halimiz yolda gerçi neyse ). Okuldaki arkadaşlar ayda bir şehir dışı gezi yapıyor e hangi parayla gideyim ben şimdi ? Bu mu üniversite okuyup , bilinçlenmek , çalış çalış çalış , gezme görme yaşama , kusura bakma ama aile yanında olmama rağmen temel ihtiyaçlar haricinde 3 kuruş para kalıyor elime , gerçekten şehir dışında okuyan arkadaşlar Allah yardımcınız olsun siz bu şahsa bakmayın krallar gibi yaşanırmışmış belli ki 27 yaşına gelmesine rağmen anası babası para veriyor hala buna

BAKİN GENCLER BEN BUNU AİLESİYLE YASAYAN BİRİ OLARAK YAZDIM DÜŞÜNÜN Kİ YURDA PARA VEREN , EKSTRA MASRAFLARI OLAN BİRİYSENİZ EKSTRA MASRAFTAN KASTIM DÜZENLİ OLARAK İLAC KULLANMAK ZORUNDA OLMAK VS. YA ŞA YA MAZ SINIZ .NET , AY SONU ZOR GELİR AC KALİRSİNİZ

Yanlız abartmışsın ulaşım noktasını.

Öğrencisin.

Aylık diye bir şey var.

80TL ye çok daha fazla mesafe kat edebilirsin.

Bu arada arkadaş muhtemelen asgari ücretin 500TL olduğu zamanlarda geçiniyordu 150TL ye. Eğer burslu falan değilsen zor. E bursu alamayacak kadar zeki değilsen de akılsız başın cezasını artık önce cüzdan sonra ayak çekiyor maalesef.

Bence ülkemiz eğitim masrafı konusunda gene iyi noktada. Amerika gibi yerlerde millet üniversite masraflarını karşılayabilmek için çocukluktan birikim yapmaya başlıyor daha.

Zamanında benim gibi bir çulsuz bile Marmara üniversitesinde bir şekilde okuyabildi ise ( Ki harcadığım her kuruşa lanet ederim. Okumaktan soğudum seviyemin altında kaldığı için. Oraya verdiğim her kuruşu bir kenara ayırsaydım muhtemelen kendi işim vardı şimdi. )

• özcan35 kullanıcısına yanıt
    kestir benim bursumu
  • CooRDeLia kullanıcısına yanıt
    Bozok üniversitesi mı, ilk defa duydum. Tabi olmayabilir sizin üniversitede hatta öyle bir üniversitede olmayabilir. ÖSYM siz üzülmeyin diye atamızı oraya yapmıştır muhtemelen. Diploma filan veriyorlar mı? Az önce baktım çok köklü üniversiteymiş taaaa 2006 da kurulmuş. Olum böyle komik yerlere kayıt yaptırıp birde üni okuyorum demeyin lan açıköğretim bile daha prestijlidir buralardan.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.